Dagmar Masná - strana 7

Podnikatel FO vede DE, plátce DPH. Fakturuje odběrateli z USA zboží a samostatnou fakturou transport zboží. Vlastní transport do USA je realizován letecky prostřednictvím dopravní firmy. Je tedy transport, ktrý vývozce započítává do ceny zboží také osvobozen od DPH?
Vydáno: 30. 11. 2010
Nakupujeme zboží od maďarské firmy, která je registrovaným plátcem DPH v ČR, nemá v ČR provozovnu, na faktuře má uvedenou maďarskou adresu + české DIČ-DPH. Maďarská firma nám vyfakturovala zboží s DPH a neuplatnila osvobození podle § 34 a § 64. Můžeme zacházet s fakturou s DPH od maďarské firmy, která odvádí daň dle přiděleného DIČ v České republice jako s fakturou od tuzemské firmy a nárokovat si tak jen odpočet DPH? Je vyčíslením DPH na faktuře splněna povinnost přiznat DPH dle § 25 již maďarskou firmou nebo musíme u faktury provádět znovu samovyměření a DPH rovněž znovu přiznat a následně jako plátci nárokovat zpět.
Vydáno: 29. 11. 2010
Jsem plátce DPH, nakoupil jsem zboží z EU. Zboží odešlo z EU 30. 9. 2010, zboží se převzalo dne 1. 10. 2010. Dosud jsem neobdržel fakturu, dodavatel již nekomunikuje. - jaký bude správný postup v DPH? - do kterého období DPH musím nákup uvést v Přiznání ? - kurz, kterého měsíce mám použít pro přepočet ceny v DPH? - jaký důsledek bude mít pro DPH obdržení faktury např. až v 01/2011?
Vydáno: 22. 11. 2010
Český plátce DPH (nebo osoba povinná k dani v ČR) je v ostatních zemích EU považován za osobu povinnou k dani nebo za osobu v dané zemi nepodnikající? Sídlo a provozovnu má pouze v ČR. Jde mi např. o situaci, kdy je kulturní akce pořádaná na Slovensku českým plátcem (nebo osobou povinnou k dani v ČR - sídlo podnikání je pouze v ČR) pro jiného českého plátce (nebo osobu povinnou k dani v ČR - opět sídlo podnikání pouze v ČR). Je mi jasné, že místo plnění je na Slovensku. Kdo ale bude mít povinnost registrace k DPH na Slovensku? Pořadatel nebo ten, kdo pořadateli zajišťuje na kulturní akci služby? Je pořadatel považován v jiné zemi EU jako osoba povinná k dani nebo jako osoba, která v dané zemi nepodniká - tzn. jako každá jiná soukromá osoba?
Vydáno: 08. 11. 2010
Překročili jsme limit 35.000 EUR při zasílání na Slovensko. Vztahuje se limit 35.000 EUR jen pro zasílání neplátcům nebo zahrnuje i zasílání plátcům s 0% DPH?
Vydáno: 08. 11. 2010
Z důvodu překročení zasílání zboží na Slovensko jsme se stali plátci DPH na Slovensku. Z toho důvodu budeme neplátcům vystavovat DPH 19% a DPH odvádět FÚ na Slovensko. V daňovém přiznání ČR budeme vykazovat na ř. 24 - Zasílání zboží do jiného čl. státu (§ 18). Plátcům jsme před registrací na Slovensku zasílali zboží s 0% DPH a vykazovali na ř. 20 jako dodání zboží do jiného č. státu ( § 64) a zároveň uváděli fakturaci plátcům v souhrnném hlášení DPH Může firma po registraci DPH na Slovensku pokračovat při fakturaci plátcům s 0% DPH nebo musí vystavit daňový doklad jako plátce DPH na Slovensku rovněž s 19 % DPH a DPH vyfakturovanou plátcům rovněž odeslat slovenskému finančnímu úřadu.
Vydáno: 08. 11. 2010
Pokud se firma plátce DPH rozhodne, že některé věci spadající do služeb nebo spotřeby materiálu nebude zahrnovat do DPH, resp. nebude uplatňovat z těchto věci DPH, znamená to, že musí být tyto věci nebo služby zaúčtované na speciálním nedaňovém nákladu?
Vydáno: 02. 11. 2010
Podnikatelka, fyzická osoba, plátce DPH končí k 30. 11 .2010 podnikání v oblasti obchodu s tabákovými výrobky, časopisy a hračkami. Podnikatelka vyprodává s až 70% slevou zboží nakoupené před 7 i více lety. Jak má postupovat při zdanění zboží prodaného se slevou? Bude muset zahrnout do příjmů původní nákupní cenu zboží prodaného se slevou?
Vydáno: 21. 10. 2010
Podnikatel podniká jako grafik (focení, plakáty, kalendáře), je fyzická osoba, plátce DPH. Nyní účtuje plátci DPH do Německa tisk - tedy službu, kterou pro něj udělal v ČR. Bude fakturovat v eurech. Bude si účtovat i DPH?
Vydáno: 14. 10. 2010
Firma je spol. s r. o., plátce DPH, vede účetnictví. Zabývá se výrobou a dovozem šperků. Firma dále vyváží materiál v rámci režimu pasivní zušlechťovací styk do třetích zemí, kde se vyrobí šperky. Dodavatel s dodávkou šperků pošle fakturu na částku odpovídající ceně práce. Celní úřad vyměří z této částky clo - dokladem je JSD. DPH vypočteme a přiznáme ze základu pro vyměření cla (dle JSD) + clo + doprava. Vypočtená DPH má být uvedena v přiznání v řádku 7 a 44 jako dovoz zboží nebo v řádku 11 a 44 jako práce na movité věci? V případě, že jde o služby, co je daňovým dokladem? Dle zákona o DPH je při poskytnutí služeb ze třetích zemí daňovým dokladem faktura. Postupujeme tedy správně, když vycházíme při výpočtu daně z JSD, jak je výše uvedeno? Při výpočtu základu daně z faktury vzniká rozdíl v důsledku jiného kurzu používaného v účetnictví a kurzu pro celní účely.
Vydáno: 14. 09. 2010
Česká firma plátce DPH provedla výrobu a montáž výtahu na Slovensku pro osobu, která nepodniká, v jeho rodinné domě. Faktura bude vystavená na vlastníka nemovitosti. DPH odvede česká firma v České republice nebo se musí přihlásit na Slovensku.
Vydáno: 14. 09. 2010
Společnost s. r. o., plátce DPH má v úmyslu koupit v SRN v bazaru od plátce DPH ojetý osobní vůz a zařadit jej do majetku. Bude mít nárok s. r. o. na odpočet DPH v případě, že by byl zakoupený vůz vyroben a používán ještě i před 1. 4. 2009 nebo lze uplatnit DPH jen pro ojetiny vyrobené po 1. 4. 2009 a jaké řádky v přiznání k DPH musí vyplnit? Jak bude vypadat doklad od prodejce ze SRN - na co si dát pozor?
Vydáno: 30. 07. 2010
Dle smlouvy o dílo (dále SOD) provádíme dodávku - výměnu oken, dveří, zateplení atd. V souvislosti s dotacemi „Zelená úsporám“ dle SOD zpracujeme nejdříve projekt, následně dojde k realizaci stavební zakázky a dotažení všech potřebných dokumentů potřebných pro poskytnutí dotace pro zákazníka a podání žádostí na úřady, tzv. administrace. V SOD je zvlášť vyčíslena částka, která se hradí za úsporná opatření a zvlášť za projekt a administraci. Za předpokladu, že stavební zakázka je zatížena sníženou sazbou DPH, lze i u projektu a administrace použít sníženou sazbu DPH? Faktura se vystavuje i na částečná plnění (tj. např. zateplení, výměna oken, projekce) a na fakturách je rozepsána zvlášť i hodnota projekce a administrace. Žádost o dotaci lze podat i zpětně, tj. např. stavební zakázka dle SOD proběhla v r. 2009 a následně provádíme zpracování projektu a administraci dle samostatné smlouvy. Případně by mohl být uzavřen dodatek k dřívější SOD. Jaká by byla sazba DPH v tomto případě?
Vydáno: 07. 07. 2010
Pro slovenskou firmu TARA dodáváme v 7/2010 informační systém (počítače + programy + instalace a uvedení do provozu v trnavském závodě firmy). Část dodávky (počítače + programy + instalace) realizujeme v kooperaci se slovenskou firmou ESA - místem dodávky a instalace je také Trnava (mezi naší firmou a ESA je uzavřena smlouva o dílo). Pro firmu TARA je jediným dodavatelem naše firma (s kým kooperujeme je nezajímá). Slovenská firma ESA nám chce vystavit fakturu za kooperaci (= dodávku zboží + software + uvedení do provozu) včetně slovenské DPH. Domníváme se, že po 1. 1. 2010 není tento postup správný. Jak by měla fakturace ze strany ESA vypadat z pohledu DPH? Promítne se nějak v našem přiznání k DPH? Můžeme případně žádat navrácení DPH u slovenského finančního úřadu? Obě slovenské firmy jsou registrované k DPH jen na Slovensku, naše firma je registrovaná k DPH jen v Česku.
Vydáno: 07. 07. 2010
Jsme spediční firma, právnická osoba, plátci DPH. Od české firmy, plátce DPH jsme nakoupili přepravy z Česka do Německa a z Německa do Česka. Tato firma nám tyto přepravy fakturovala s DPH. My jsme tyto přepravy prodali německé firmě - právnické osobě - plátci DPH a fakturovali jsme je bez DPH (§ 9 odst. 1) a uvedli jsme je na ř. 21 daňového přiznání a v souhrnném hlášení. Je náš postup správný?
Vydáno: 21. 06. 2010
Jsme spol. s r. o., plátci DPH a obdrželi jsme zálohovou platbu od osoby registrované v EU, které poskytujeme službu (projekční a technologické práce). Na přijatou platbu vystavíme daňový doklad bez DPH a s náležitostmi podle § 33 s uvedením, že daň je povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytnuta. Ve formuláři DPH bude tato částka na řádku 21. Bude také tato částka uvedena v souhrnném hlášení? Je postup správný?
Vydáno: 16. 06. 2010
V Bratislavě jsme (pro slovenskou firmu A) před časem instalovali naše zařízení. Nyní zařízení potřebovalo opravu. Opravu provedla jiná slovenské firma (B) a nám fakturovala cenu opravy + DPH dle slovenských zákonů. Slovenské firmy A i B jsou registrovány k DPH jen na Slovensku, naše firma jen v Česku. Fakturu firmě A jsme zaplatili a DPH budeme požadovat samostatnou žádostí na slovenském finančním úřadě. Nyní stojíme před otázkou jak opravu přefakturovat vlastníkovi zařízení (slovenské firmě B). Souvisí naše fakturace firmě B s českým zákonem o DPH a projeví se to na naší faktuře a v daňovém přiznání DPH nebo souhrnném hlášení? Jak máme postupovat?
Vydáno: 11. 06. 2010
Naše firma je registrovaná k DPH v Česku. Pro slovenskou firmu registrovanou k DPH na Slovensku provádíme opravy a instalace elektronických zařízení. Opravy provádíme jednou v Praze, jindy v Bratislavě. Instalace v Bratislavě. Vždy fakturujeme cenu opravy (instalace) + DPH 20 %. Je to v pořádku? V jaké kolonce přiznání k DPH se tato služba objeví? Musíme vyplňovat Souhrnné hlášení? Máme v této souvislosti nějakou povinnost registrace k DPH na Slovensku?
Vydáno: 07. 06. 2010
Dodáváme zboží a služby na Slovensko. Můžeme na fakturách uvádět cenu, případně DPH v euro? Bankovní účet máme jeden, vedený v KB v českých korunách. Naši odběratelé jsou registrovaní k DPH jen na Slovensku, my jsme registrovaní k DPH jen v Česku.
Vydáno: 07. 06. 2010
Naše firma bude dodávat zboží s montáží do Polska, ale odběratelem bude opět česká firma. Obě firmy jsou plátci DPH v ČR. Dle našeho názoru bude místo plnění v Polsku dle § 7 odst. 3 ZoDPH, bude tedy podléhat polské DPH. Zajímalo by nás zda povinnost registrovat se k DPH v Polsku má v tomto případě odběratel nebo dodavatel?
Vydáno: 26. 05. 2010