Dagmar Masná - strana 5

V roce 2010 jsme našemu obchodnímu partnerovi do Maroka dodali pásové pily, pilové pásy a náhradní díly. Všechny položky jsme vyfakturovali, proběhlo celní řízení a do přiznání k DPH jsme fakturu zahrnuli do řádku „vývoz“. Faktura nám byla v r. 2010 zaplacena. Tento obchodní partner zajišťuje v Maroku také servis našich pásových pil. V březnu 2011 jsme mu na základě korespondence dobropisovali jednu z položek náhradních dílů - ovládací panel, který v záruční době vyměnil v Maroku. Vadný náhradní díl zůstal v Maroku. Není mi jasné, jestli jde u tohoto dobropisu o zdanitelné plnění z pohledu DPH - nejsou celní doklady na vrácení náhradního dílu. Jak bych měla dobropis zahrnout do daňového přiznání? Jako vývoz s mínusem, přestože neexistuje rozhodnutí celního orgánu o vrácení do ČR?
Vydáno: 20. 04. 2011
Když česká firma A s českým DIČ nakoupí na Slovenku u B firmy se SK DIC a část zboží odveze do ČR a část prodává na Slovensku firmě C se SK DIC. Nevím, jestli se to celé bude brát jako pořízení a druhé jako dodání nebo se budeme muset registrovat na Slovensku, když část zboží nebude dodána do ČR a zůstane přímo na Slovensku.
Vydáno: 20. 04. 2011
Slovenská firma staví byty (tj. nemovitosti) na Slovensku. U české firmy si objednala materiál včetně montáže (obklady + obložení koupelny). Montáž bude provádět slovenská firma pro českou firmu formou subdodávky, tzn. česká firma bude slovenské firmě, která staví byty montáž přeúčtovávat. Fakturovat se bude zboží a montáž dohromady při dokončení díla. Jak to bude s DPH při fakturování mezi firmami? Všechny tři firmy jsou plátci DPH.
Vydáno: 20. 04. 2011
Podnikatel-fyzická osoba, neplátce DPH, provedl zednické práce v Rakousku pro plátce DPH v Rakousku. Musí se od data provedení této služby zaregistrovat v ČR jako plátce DPH? Tyto služby nejsou jeho pravidelným příjmem, převážně pracuje v Česku.
Vydáno: 20. 04. 2011
  • Článek
PŘIJETÍ SLUŽBY Z EVROPSKÉ UNIE Dotaz 365/11 Dagmar Masná Jsme firma, plátce DPH. Jak správně postupovat (podle jakého paragrafu) z hlediska DPH při přijetí faktur od německých dodavatelů povinných...
Vydáno: 20. 04. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, chce pořídit zboží ze Švýcarska. Dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku. Švýcarský dodavatel je autorizovaným dovozcem do EU (clo na dovoz tohoto zboží bude nulové). Jaké způsoby proclení může s. r. o. zvolit: 1. Proclení proběhne v DE, proclení zařídí s. r. o.(respektive jejím jménem dopravce). Kde se bude odvádět DPH? Nebude mít s. r. o. povinnost registrace k DPH v DE? 2. Proclení proběhne v ČR. 3. Švýcarský dodavatel má zřízenou entitu v DE, která mu slouží k proclení zboží do EU. Je možné, aby tato německá entita provedla proclení i když je dodací podmínka EXW Švýcarský závod a dopravu tedy zajišťuje dopravce najatý s.r.o.(dopravce s.r.o. by tedy musel obdržet veškeré dokumenty k proclení)? – je tato varianta vůbec možná? Jaké doklady potřebuje s. r. o. od Švýcarské firmy, aby proclení proběhlo bez potíží s nulovým clem? Jaký způsob proclení byste doporučil?
Vydáno: 28. 03. 2011
Zahraniční mateřská společnost prodává skrze svojí dceřinou spol. v ČR zboží. Následně jí také poskytuje náhradní díly zdarma za účelem provádění oprav. Předpokládejme, že opravy budou prováděny na zboží umístěném v ČR, nebo příp. zaslaném do ČR z jiného státu EU a po opravě vráceny zpět. Také je možnost, že česká společnost poskytne materiál dalším servisním subjektům na stejné záruční opravy, ať už v ČR nebo jiném státu EU. Je třeba na tyto díly vystavovat faktury, i s nulovou hodnotou? Jak je to s DPH, vzhledem k tomu, že materiál bude přemisťován mezi státy EU, ale bezúplatně?
Vydáno: 28. 03. 2011
Rakouskému občanovi vyplácí naše s. r. o. finanční prostředky za poradenské práce v rozsahu 1 000-2 000 euro měsíčně, a to na základě smlouvy. Chtěli jsme po něm jeho rakouskou daňovou identifikaci. Tvrdí nám, že je důchodce, že není podnikatel a tedy ani plátce DPH. Domníváme se, že to není možné, že se stal plátcem rakouské DPH v okamžiku, kdy nám poskytl poradenství. Ačkoliv si myslíme, že máme tuto službu přidaňovat českým DPH, nemáme žádný daňový doklad. Jaký se správný postup?
Vydáno: 14. 03. 2011
Jsme firma, plátce DPH. Jak správně postupovat (podle jakého paragrafu) z hlediska DPH při přijetí faktur od německých dodavatelů povinných k dani za: - pronájem plochy a postavení stánku na veletrhu v Německu, - ubytování zaměstnanců - účastníků veletrhu - v hotelu v Německu, - pronájem osobního automobilu v době veletrhu.
Vydáno: 14. 03. 2011
Jsme firma, plátci DPH. Máme nárok na odpočet DPH po obdržení dokladu z čerpaní PHM při služební cestě zaměstnance na území EU? Jedná se o nákup zboží?
Vydáno: 14. 03. 2011
1. Odběratel, polský zákazník si objednal zboží od nás, tedy od tuzemského dodavatele, které chce dopravit na Slovensko (na Slovensku není polák ani my registrováni k DPH). Pro tento obchod nám jako právnické osobě poskytl polské DIČ. Můžeme vystavit fakturu s 0 % sazbou DPH s odkazem na osvobození dle § 64 ZDPH, pokud bylo zboží skutečně dopraveno na Slovensko? Kdo se musí na Slovensku registrovat k DPH? Polák? 2. Jakým dokladem prokážeme, že zboží bylo skutečně odesláno na Slovensko?
Vydáno: 07. 03. 2011
  • Článek
Výdaj procentem z příjmu u zprostředkování stavebního spoření a pojištění Ing. Bc. Marcel Pitterling Dagmar Masná Osoba samostatně výdělečně činná má živnost na Zprostředkování obchodu a služeb a Poradenské...
Vydáno: 03. 03. 2011
  • Článek
Dovoz Dagmar Masná Společnost s r. o., plátce DPH, bude nakupovat zboží ze Švýcarska, dodací podmínka EXW, výrobní závod ve Švýcarsku. Zboží se bude nakupovat od osoby registrované v...
Vydáno: 03. 03. 2011
Neplátci DPH je poskytnuta služba z EU podle § 9 odst. 1. Neplátce se tak stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb dle § 94 odst. 8 ZDPH. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den. Pokud tedy přijme tuto službu např. ve 14:00 hod a před 14:00 hod vystavil již několik faktur bez DPH, musí tyto faktury opravit a odvést z nich DPH?
Vydáno: 02. 03. 2011
Společnost s r. o. plátce DPH bude nakupovat zboží ze Švýcarska, dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku. Zboží se bude nakupovat od osoby registrované v jiném členském státě (dále jen „JČS“) - Německo a faktura (bude vystavena touto osobou). Domníváme se správně, že z pohledu proclení zboží a DPH se jedná o stejnou situaci, jako kdyby zboží fakturovala společnost ze Švýcarska? (tedy dovoz zboží a potřebujeme tedy od osoby z JČS stejné dokumenty k proclení zboží, které bychom potřebovali i v případě nákupu od osoby ze třetí země)
Vydáno: 02. 03. 2011
  • Článek
NÁHRADNÍ DÍLY V ZÁRUCE Dagmar Masná Budeme TNT službou posílat do Izraele náhradní díly na pásové pily. Jde o reklamaci v záruční době. Izraelská firma nám je nebude platit,...
Vydáno: 23. 02. 2011
Firma prodává cyklistické zboží a dresy. Nechala si potisknout dresy logem firmy a logy prodávajícího zboží, předala zboží cyklistům-závodníkům spolu s ostatním cyklistickým vybavením za účelem reklamy. Je možné uplatnit u nákupu dresů odpočet DPH, jestliže se jedná o výrobu dresů pro reklamní účely. Cyklisté dostali dresy zdarma: - zaměstnanci firmy, kteří po práci jezdí a propagují značku, - členové cyklistického sdružení (náš případ), - dohoda o provedení práce – reklama, - dohoda o pronájmu „těla“ na propagaci značky (dresu).
Vydáno: 21. 02. 2011
Klient řeší problém jakou sazbu použít při fakturaci zdravotnického křesla. Přestože nepodniká ve výrobě ani v prodeji zdravotních prostředků ani není lékařem, nakoupil toto křeslo z toho důvodu, protože hodlá svému příteli, který je zubařem překlenout tíživou finanční situaci s prvotními náklady, které souvisí s pořízením ordinace. Nyní se rozmýšlí, zda mu: a) pronajme toto zdravotnické křeslo (tady se domnívám, že bude základní sazba 20 %), nebo jej b) zubaři prodá s odloženou s platností, ale s navýšením o 10 % (tady se domnívám, můžeme použít sníženou sazbu daně 10 %). Je to prosím správně?
Vydáno: 21. 02. 2011
V roce 2009 jsme měli kontrolu DPH za 2. Q 2007. Předpokládám, že se jednalo o úkon správce daně směřující ke správnosti daně. 1) Do které doby běží lhůta pro případnou další kontrolu? 2) Prodloužila se úkonem správce daně jen lhůta pro DPH nebo pro všechny daně poplatníka? 3) Je podání dodatečného daňového přiznání k DPH ze strany poplatníka na daň vyšší či daň nižší považováno za úkon, kterým se lhůta též prodlužuje? 4) Je v počítání běhu lhůt rozdíl mezi zákonem o správě daní a poplatků a daňovým řádem? 5) V kterém roce nejdříve můžeme z archivu zlikvidovat daňové doklady z roku 2007?
Vydáno: 21. 02. 2011
Jsme spol. s r. o., plátci DPH a nakoupili jsme v roce 2010 při služebních cestách PHM v Německu. Je možné požádat o vrácení DPH s odkazem na § 82 zákona o DPH, pokud hodnota DPH na dvou dokladech, které máme (jeden je vystaven 15. 1. 2010 - DPH 28 EUR a druhý je z 16. 10. 2010 - DPH 27 EUR) činí celkem 53 EUR? Nebo je třeba překročit hranici 400 EUR?
Vydáno: 16. 02. 2011