Ing. Pavla Hadrabová - strana 3

Jsme česká společnost plátce DPH registrovaná v ČR a nakupujeme zboží v Rusku. Zboží jede přímo z Ruska na Slovensko, kde jej vyclívá slovenský konečný příjemce, plátce DPH na Slovensku, který zboží koupil od naší společnosti. Je transakce nákupu zboží z Ruska, které není v ČR propuštěno do volného oběhu, předmětem DPH v ČR? Jakým způsobem vykážeme v českém přiznání k DPH „pořízení zboží z Rusk“ a jeho následný okamžitý přeprodej slovenskému zákazníkovi, kterému je zboží přímo z Ruska doručeno? Budeme tento prodej vykazovat na řádku 26 přiznání k DPH?
Vydáno: 03. 01. 2023
Česká s. r. o., plátce DPH vlastní penzion, který opravuje. Vzhledem k tomu, že je penzion u německých hranic, a v Německu je stavební materiál levnější než v Česku, s. r. o. si vyřídila u německé firmy registraci jako zákazník, poskytla DIČ, a kupuje zboží v režimu reverse charge. Účetní ale náhodou zjistila, že společník materiál používá také k soukromým účelům, faktury na tento materiál nedal do účetnictví společnosti, a hradil ho svými osobními finančními prostředky. Myslím si, že správně by faktury za materiál, který již nakoupil k soukromým účelům, měl dát do firmy, odvést DPH, neuplatnit si DPH, a zaúčtovat jako pohledávku za společníkem. Je ještě i jiná možnost?    
Vydáno: 03. 01. 2023
Jsem OSVČ, plátce DPH, vedu daňovou evidenci, provozuji ubytovací služby přes Booking.com, ten nám posílá přímo na účet částku, od které je stržena provize. My ale nedostáváme žádné faktury, takže z každé přijaté platby odvádíme 10% DPH. Nyní nám přišla faktura od společnosti Booking.com z Nizozemí, klasická faktura ze zahraničí, na které je popis: rezervace - jedna částka a transakční poplatek - druhá částka, ale vše je již strženo v částce, kterou jsme přijali a ze které jsme odvedli 10% DPH. Na faktuře je také napsáno, že nemáme platit, že částka bude automaticky odečtena z celkové vyplacené částky, což také souhlasí, částka byla odečtena. Máme tuto fakturu někde evidovat, a zacházet s ní jako s přijatou fakturou ze zahraničí, když operuji ve skutečnosti kvůli DPH jen částkou, která mi přišla na účet? Nebo jaký způsob účtování ve vztahu k DPH má mám zvolit, aby to bylo správně? Nejprve účtovat o částce, která by měla být zaplacena, ale tu já vidím jen na rezervační stránce a z té odvést DPH a potom účtovat ještě o faktuře za transakční poplatek a pak se dostanu k částce, kterou jsem dostala na účet, nebo stačí účtovat jen o té obdržené částce na účet a fakturu za rezervaci a poplatek mohu pominout?
Vydáno: 14. 10. 2022
Nakoupili jsme zboží od dodavatele z Německa (VAT DExxx). Zboží šlo ale z Číny. Předpokládám, že se tedy jedná o dovoz zboží - řádek 7 DPH a odpočet ř. 43. Zboží bylo řádně vycleno v Praze, kde bylo na několik dní zároveň uskladněno. Přepravu pro nás zajišťuje celou jedna společnost. Bude nárok na odpočet DPH při dovozu zboží, když za několik dní bude zboží přepraveno na Slovensko? Je potřeba, aby faktura za přepravu byla rozdělena na část dovozu do Prahy a část přepravy z Prahy na Slovensko? Na co si dát případně pozor?
Vydáno: 12. 09. 2022
Spolek - plátce DPH (česká společnost) fakturuje pronájem reklamní plochy společnosti s.r.o. se sídlem na Slovensku, plátci DPH. Tato fakturace bude v režimu přenesené daňové povinnosti? Nebo se bude fakturovat s daní 21%, protože reklamní plocha je umístěna na nemovitosti, která je v ČR. Vztahuje se nájem reklamní plochy pod §10 ZDPH?
Vydáno: 08. 08. 2022
Dodavatel vystavil zálohovou fakturu na službu ve výši 242000,--. Na tuto fakturu nebyl vystaven daňový doklad, ale rovnou zúčtovací faktura s rozpisem DPH 200000,-- + 21% tedy 42000,-- a odečtená záloha -242000,--. Protože je konečná částka 0, propíše se faktura v kontrolním hlášení do oddílu A5. Je to v pořádku?
Vydáno: 18. 07. 2022
Firma A (plátce DPH, CZ) fakturuje firmě B (také plátce DPH, CZ) zboží. Firma B chce toto zboží následně prodat firmě C do Irska (tamnímu plátci DPH, poskytne DIČ). Firma A je pověřena firmou B, aby zajistila dopravu přímo do Irska firmě C a tuto dopravu pak firmě B přefakturuje. Je správně následná fakturace: firma A vyfakturuje firmě B klasicky s 21 % DPH jak zboží a poté i dopravu. Firma B poté fakturuje firmě C prodej zboží včetně dopravy dle § 64 (osvobozeno).
Vydáno: 30. 05. 2022
Daňový subjekt, právnická osoba, si pořídila obraz (umělecké dílo) jako investici cena 2 mil. Kč. Na daňovém dokladu je uvedeno-kladívková cena 2 000 000,- Kč, DPH 0,- Kč a provize vč. DPH základ daně 420 000,- Kč, DPH 21% ve výši 72 892,56 Kč. Na daňovém dokladu je uvedeno, že se jedná o zvláštní režim dle § 90 zákona o DPH. Prosím jak bude postupovat dodavatel, zda na řádku 1 daňového přiznání DPH uvádí provizi a na řádku 26 cenu obrazu? Může si odběratel uplatnit nárok na odpočet daně z vyčíslené provize ni nikoliv? Domnívám se, že hodnota obrazu (2 mil.) se nepromítne v KH ani u dodavatele ani u odběratele. 
Vydáno: 09. 05. 2022
Subjekt ČR plátce DPH doveze zboží z Ruska (Číny) do Německa, tam německý celní deklarant zboží proclí. Subjekt ČR proclené zboží dopraví rovnou konečnému odběrateli v Holandsku. V ČR se zboží vůbec neobjeví, celá transakce probíhá mimo území ČR. Je tato transakce předmětem DPH a bude se vykazovat v českém přiznání k DPH, v kontrolním a souhrnném hlášení? V případě, že ano, tak jakým způsobem?
Vydáno: 11. 04. 2022
Jsme české s.r.o. se sídlem v ČR, plátci DPH v ČR. Od slovenské firmy, která má sídlo na Slovensku a není na Slovensku plátce DPH, jsme dostali fakturu za účastnický poplatek na školení - webinář. Musíme tuto fakturu uvést do našeho přiznání k DPH a kontrolního hlášení, případně do jakého řádku přiznání?
Vydáno: 22. 03. 2022
Fyzická osoba, plátce DPH (nepoužívá žádný krátící koeficient), pořídí v roce 2019 osobní automobil. Uplatní si plný odpočet DPH, automobil bude 100% využit pro ekonomickou činnost. Tento automobil prodá - vystaví daňový doklad, kde DUZP je 29. 12. 2021 a odvede DPH. K přepisu v TP dojde 4. 1. 2022. Bude v tomto případě použit § 78 a bude nutné provést úpravu odpočtu? Pokud ano, počítají se zbylé roky jako 2 nebo 3? 
Vydáno: 22. 03. 2022
Dobrý den, prosím klient prodává zboží v prodejně, ale zákazníci platí platebními kartami. Zákazník mi potom dává jen Uzávěrku transakcí terminálu, kde není vyčísleno DPH, jen částka celkem přijato a počet transakcí... Můžete mi prosím napsat, co ještě od něho musím požadovat, abych měla přehled o DPH a nejen o celkové částce? Děkuji
Vydáno: 17. 03. 2022
Fyzická osoba neplátce zakoupila zboží ve třetí zemi v jednotlivé hodnotě za kus cca 1000 USD. Část takto zakoupeného zboží nechala před ukončením přepravy zaslat na firmu, které zboží následně prodává. Tato firma - odběratel - plátce DPH vykázala v daňovém přiznání dovoz zboží ze třetí země v systému reverse charge. Fyzická osoba má ve své daňové evidenci pouze fakturu na nákup zboží od dodavatele ze třetí země a vystavenou fakturu na prodej odběrateli. (DPH tato fyzická osoba neplátce z dovezeného zboží neodvedla.) Je výše uvedený postup v pořádku?
Vydáno: 14. 03. 2022
Společnost pořídila do CZ na základě reklamace dvou dodávek náhradní zboží od švýcarského dodavatele s registrací v DE. Jednalo se tedy o dodání zboží z EU. Dodavatel účtoval 100% cenu jelikož reklamace nebyla ukončena a zboží bylo potřeba urgentně. Po ukončení reklamace (kdy jedna původní dodávka byla vrácena do Švýcarska a máme JSD a druhá fyzicky zlikvidovaná přímo v CZ se souhlasem dodavatele) tento dodavatel vystavil 100% opravné doklady, jelikož reklamace byla uznána. Oba credity jsou vystaveny švýcarským dodavatelem bez EU DIČ. Jakým způsobem mají být tyto credity vykázány v přiznání DPH? Je možné je vůbec v DPH nevykazovat?
Vydáno: 01. 03. 2022
Naše společnost vyváží zboží do třetí země, do daňového přiznání jsme leta uváděli plnění v korunách dle údajů celního úřadu. Prosím na konkrétním případu o Váš názor. E-mailem nám přijde ukončení případu, kde je datum propuštění 5. 10. 2021 a datum výstupu 6. 10. 2021. Předpokládám, že dle zákona bych měla přepočítat kurzem ke dni výstupu zboží z území EU, tj. 6. 10. 2021. Zavedená praxe však je do daňového přiznání zahrnout hodnotu uvedenou celním úřadem, což neodpovídá přepočtu ke dni 6. 10. 2021. V případě, že tedy do daňových přiznání uvádíme nesprávné hodnoty vzniklé kurzovými rozdíly, na co to má vliv a zda je nutné nesprávné hodnoty opravit podáním dodatečných daňových přiznání. 
Vydáno: 31. 01. 2022
Za 11 a 12/2021 je u elektřiny a plynu osvobozeno od DPH. Není nám jasné, jak naložit s DPH při přefakturaci nájemcům za této situace: S.r.o. - plátce DPH, má v obchodním majetku nemovitost, jejíž prostory pronajímá. Plyn a elektřinu přeúčtovává nájemcům 1x ročně tak, že přijaté vyúčtovací faktury od dodavatelů rozpočítá určeným klíčem na jednotlivé nájemce. Zálohy na energie nevybírá. Fakturu za plyn a elektřinu za období 11/2020 - 10/2021 obdržel od dodavatelů v 11/2021. Propočet provedl v prosinci a s DUZP v 12/2021 vystaví nájemcům fakturu za spotřebu plynu a elektřiny. 1) Jak má na faktuře za 11/2020 - 10/2021 vyčíslit DPH? Bude od ní celé plnění osvobozeno? 2) Po propočtu spotřeby energií bude v 12/2022 vystavovat fakturu s DUZP 12/2022 za 11/2021 - 10/2022 s tím, že opět po celý rok nebude vybírat zálohy. Jak má na faktuře za 11/2021 - 10/2022 vyčíslit DPH? Bude nějaké plnění z ní od DPH osvobozeno?
Vydáno: 31. 01. 2022
Společnost pořídí majetek na leasing. Vstupní cena majetku je 1 500 000 Kč Kč bez DPH. Celková výše nájemného je 1 800 000 Kč bez DPH. Kterou částku uvedeme do řádku 47 přiznání DPH - hodnota pořízeného majetku: 1 500 000 Kč nebo 1 800 000 Kč?
Vydáno: 31. 01. 2022
Klient přinesl doklad o nákupu na zboží ze Slovenska (EU) zaslaného poštou, na dokladu však není uvedeno DIČ odběratele. Slovenský plátce DPH vlastnící české DIČ vystavil doklad s českou 21% DPH. Má tuzemský plátce nárok na odpočet?
Vydáno: 03. 01. 2022
OSVČ má e- shop, prodává dětské věcí, kočárky, autosedačky, deky, a to většinou jen českým spotřebitelům. V některých měsících prodá i občanům Slovenska. Vystaví fakturu - daňový doklad s českou DPH, kterou odvede českému správci daně. Hodnota je minimální měsíčně do 6 000 Kč včetně DPH. Postupuje správně, nebo musí využít OSS? Kdo všechno musí podávat daňové přiznání OSS, jakým způsobem se registrovat?
Vydáno: 03. 01. 2022
Mám fakturu za ubytování našich zaměstnanců od české firmy (plátci DPH). Ubytování bylo v zahraničí, takže faktura je s 0% DPH. Část nákladů musím přefakturovat na českou firmu (plátce DPH). Předpokládám, že faktura bude také s 0% DPH (vše přes účet 315). Je tento postup správný? Pokud spadá do daňového přiznání, tak na jaký řádek DPH?
Vydáno: 03. 01. 2022