Ing. Pavla Hadrabová - strana 5

OSVČ pořádá tábory pro děti zaměřené na různé zájmy dětí (taneční, sportovní, hudební, paintball), stejně tak i kroužky pro děti po škole. OSVČ se musí registrovat k plátcovství DPH. Do jaké sazby bude účtovat tyto tábory? Děti tam mají stravu a ubytování, vše je zaplaceno v jedné částce na účet nejdříve jako záloha, potom doplatek. Je potřeba nějak rozdělovat do sazeb? Kroužky budou v 21 % sazbvě? 
Vydáno: 02. 02. 2021
Jak je to s DPH při přefakturaci mzdových nákladů, nákladů za telefonní služby a nákladů na pořízení notebooku z dceřiné společnosti na mateřskou do Německa?
Vydáno: 02. 02. 2021
Společnost s. r. o., plátce DPH, má hlavní podnikatelskou činnost v oblasti velkoobchodu, kde generuje hlavní obrat řádově 50 mil. Kč. Kromě toho má ve vlastnictví bytový dům, tak je i zapsaný v katastru, byty nejsou rozděleny, zapsány v katastru jako samostatné jednotky. V přízemí bytového domu jsou zkolaudované nebytové prostory. Byty jsou pronajímány v režimu osvobození od DPH(nájem 600 000 Kč/rok) a nebytové prostory jsou pronajímány plátcům DPH v režimu s DPH na výstupu(nájem bez DPH 300 000 Kč/rok) Nyní bude probíhat v celém objektu kompletní rekonstrukce a to nejen např. společných prostor, ale i v jednotlivých bytech. Náš dotaz zní, zda bude mít společnost nárok na odpočet v krácené výši a jakém poměru (koeficientu). Domníváme se, že ze všech prací na objektu bude mít společnost nárok na odpočet sice v režimu krácení koeficientem, protože budova slouží ke zdanitelným i osvobozeným plněním, ovšem pro účely výpočtu koeficientu budeme vycházet z poměru osvobozené nájmy vůči celkovému obratu společnosti, nikoliv pouze z poměru osvobozené nájmy vůči celkové nájmy na daném objektu. 
Vydáno: 02. 02. 2021
Česká společnost A pořádá on-line školení pro své české obchodní zástupce. Tohoto on-line školení se ale zúčastní také obchodní zástupci polské společnosti B, která nabízí v Polsku podobné služby (školení bude v ČJ s polskými titulky). Společnost A část nákladů spojených s pořádáním on-line školení vyfakturuje polské společnosti B. Jak to bude s DPH?
Vydáno: 26. 01. 2021
Dostali jsme fakturu od firmy Microsoft Ireland Operations Limited s adresou v Irsku, ale s českou DIČ, a to CZ680473475. Faktura je za Microsoft 365 a je vyčíslena v korunách s českým DPH 21%. Mám ji v tomto případě zadat normálně do přijatých plnění jako jiné faktury od českých dodavatelů? 
Vydáno: 19. 01. 2021
Společnost s r. o. nakupuje zboží z Itálie. Na základě objednávky zboží, nám byla vystavena faktura za zboží s datem 22. 12. 2020. Zboží však bude dovezeno a zaplaceno až v lednu 2021. Kdy vzniká povinnost přiznat a uplatnit DPH? V prosinci dle data vystavení daňového dokladu nebo až v lednu, kdy bude zboží dodáno a zaplaceno?
Vydáno: 07. 01. 2021
Firma zaplatila v 10/2020 zálohu ve výši 50 000 Kč na nový automobil. V 10/2020 ještě nebyla plátce DPH, tudíž nedošlo k odpočtu DPH ze zaplacené zálohy. Firma se v 11/2020 stala plátcem DPH, DPH ze zálohy jsem při podání prvního přiznání za listopad při změně režimu neuplatnila - nejedná se o zásobu ani o majetek. Chtěla jsem uplatnit DPH až z celkové faktury při dodání automobilu v 1/2021. V 1/2021 však došlo z naší strany k odstoupení od smlouvy z důvodů dodání automobilu, který nebyl dle naší objednávky (nedodržení rozměrů). Bude nám tedy zřejmě dodavatelem vystaven dobropis na tuto zálohu - musíme odvést DPH z vrácené zálohy, která nám bude připsána na účet v 1/2021, když jsme si neuplatnili DPH ze zaplacené zálohy? 
Vydáno: 04. 01. 2021
Fyzická osoba vlastní rodinný dům, jehož jednotlivá patra pronajímá jako kanceláře firmám - plátcům DPH. V katastru nemovitostí je nemovitost zapsána jako RD (není rozdělena na jednotky). Nicméně kolaudačním souhlasem byla v roce 2011 provedena změna užívání části nemovitosti, a to suterénu a 1. NP na kanceláře. Je prosím možno suterén a 1. NP (část zkolaudovanou jako kanceláře) pronajímat s DPH?
Vydáno: 21. 12. 2020
Faktury vystavené po 1. 1. 2021 na služby (zpracování dat a IT poradenství) budou do Velké Británie vystavovány českým plátcem DPH v systému reverse charge jako dosud (příjemce je společnost registrovaná k DPH v GB) nebo půjde o službu poskytnutou do třetí země (ř. 26 DPH)? 
Vydáno: 01. 12. 2020
Zaměstnanci firmy, plátce CZ DPH, při pracovní cestě v jiném státě EU zakoupí za hotové např. náhradní díly apod. a občas se stane, že toto zboží nakoupí včetně DPH státu nákupu, nenahlásí nákup na firmu a CZ DIČ. Když se toto zboží dopraví do ČR, je povinnost přiznat českou DPH v rámci reverse charge? Předpokládám, že základem daně může být jak celková cena vč. DPH státu prodeje, tak i cena bez této DPH. Vyměřeno bude v řádku 5 přiznání DPH. Je však také nárok na odpočet takto vyměřené české DPH v řádku 43? A náklad na zboží v ceně vč. DPH státu prodeje je celý daňově účinným výdajem (není problém, že je tam jejich DPH)?
Vydáno: 01. 12. 2020
Fyzická osoba nepodnikající, pouze pronajímá prostory dle § 9, je plátcem DPH, nyní koeficient, ale od 1. 1. 2021 bude fakturovat veškeré nájmy bez DPH, tzn. koeficient bude za rok 2021 nula. Tato osoba si koupí nyní v 12/2020 vozidlo, u kterého si chce nárokovat DPH. O 5 měsíců později, v 04/2021 se zaregistruje k podnikání na živnostenském úřadě a stane se osobou podnikající, bude fakturovat s DPH. Vozidlo zakoupené v 12/2020 bude sloužit výhradně pro toto podnikání, ne pro nájmy. Může si tato osoba uplatnit plně DPH v přiznání za 04/2021 z nakoupeného vozidla v prosinci 2020?
Vydáno: 26. 11. 2020
Chtěla bych Vás požádat o názor na smlouvu označenou jako "dohodu o přenechání nájmu nebytových prostor" za úplatu. Převodce je podnikatel, plátce DPH. V textu této dohody je mj. uvedeno, že nájem nemovitosti bude přenechám s veškerým vybavením a příslušenstvím. Domnívám se, že faktickým předmětem smlouvy v tomto případě je prodej vybavení a příslušenství v prostorách pronajímaných třetí osobou, který podléhá DPH. O prodej obchodního závodu se nejedná. I kdyby se jednalo pouze o cesi nájemní smlouvy, potom by i toto bylo předmětem DPH. Nebo se mýlím? 
Vydáno: 26. 11. 2020
Firma koupila elektrickou koloběžku za 35 000 Kč + DPH, bude ji využívat zaměstnanec a jeho odhad je 80 % využití pro firemní účely a 20 % pro soukromé účely. DPH tedy odečteme poměrově dle odhadu. Jelikož se nejedná o majetek nad 40 000 Kč, tak se nebude 5 let sledovat % využití jako u automobilu pro účely DPH a odpočtu. Je uvažování ve věci DPH správné? Koloběžka má dle výrobce motor 1200W (48V) - musí se řešit těch 20% využití soukromé, pokud je to bezúplatné poskytnutí zaměstnanci stejně jako u auta? A je za potřebí vést knihu jízd? U obou otázek, firma předpokládá, že tyto věci nejsou potřeba, avšak s el. koloběžkou se ještě nesetkali, proto se radši ptám.
Vydáno: 24. 11. 2020
Firma v říjnu 2020 zjistila chybu ve fakturaci služeb do jiného členského státu uváděných na řádku 21 přiznání k DPH. Firma podala podle § 102 ZDPH následné souhrnné hlášení za měsíce březen a červen 2020, kterými chyby v SH odstranila. Dodatečné přiznání k DPH ale nepodala, protože nedošlo ke změně daňové povinnosti. Vycházela přitom z ustanovení § 141 daňového řádu. Správce daně firmu kontaktoval, aby dodatečné přiznání k DPH podala, jinak firmě bude doručena oficiální výzva. Z jakých ustanovení ZDPH vychází správce daně při stanovení povinnosti uvést v soulad souhrnné hlášení s řádkem 21 přiznání k DPH?
Vydáno: 20. 11. 2020
Společnost s r. o. vydražila přes aukční portál pásové rypadlo ze Švýcarska. Fakturu má včetně svýcarské DPH. Z celní správy má doklad pro příjemce, kde je výpočet poplatků 21 % z částky. Co s tím máme dělat? To je informace pro nás, jaký bude odvod DPH zde FÚ nebo kvůli poplatkům cla? A pokud ano, tak jak budu účtovat fakturu (DPH): částka zaplacená byla 289 970 Kč bankou, ale z celního úřadu je info 279 364 Kč a 21 % 58 666,44 Kč? Na které řádky to vstoupí a bude i nárok na odpočet? Nebo se bude muset žádat Švýcarsko pro vratku? Z EU jsme vždy řešili reverse charge, ale se Švýcarskem jako zemí, která není v EU, nemáme zkušenost.
Vydáno: 12. 11. 2020
Obědy pro naše zaměstnance si necháváme dovážet ve várnicích a v závodní jídelně je naše zaměstnankyně dává na talíře. Někteří zaměstnanci si oběd sní v jídelně a jiní oběd odnesou v kastrůlku domů. V jaké sazbě DPH budeme účtovat obědy zaměstnancům v obou případech od 1. 5. 2020?
Vydáno: 15. 05. 2020
Akciová společnost se zabývá truhlářskou výrobou nábytku. Jsme měsíční plátci DPH. Nyní vyrábíme nábytek do rodinného domu operního pěvce Mgr. pan ..., který má živnostenské oprávnění - předmět podnikání: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, zprostředkovatelská činnost, druh činnosti - ohlašovací volná. Místo bydliště a adresa sídla podnikání jsou shodné. Pan Mgr (operní pěvec) má registraci DIČ a je spolehlivý plátce DPH. Vyrobený nábytek (kuchyňská linka, dveře, vestavné skříně, barový pult, postel, knihovna...) požaduje účtovat v režimu přenosu DPH. Je tento postup správný?
Vydáno: 27. 12. 2019
Akciová společnost (měsíční plátce DPH) zaslala 18. 1. 2018 jiné firmě spol. s r. o. (plátce DPH) fakturu, ve které vyúčtovala výrobu a montáž truhlářských výrobků v režimu přenosu DPH. Fakturu jsme uvedli do přiznání k DPH a do kontrolního hlášení za leden 2018. Faktura je k dnešnímu dni nezaplacena, ačkoliv byla několikrát upomínána. Na začátku prosince 2019 jsme dlužníkovi zaslali upozornění k soudnímu vymáháni. Dlužník nám odpověděl, že tuto fakturu nemá v evidenci a žádá nás o radu co má v tomto případě dělat. Jak správně tuto chybu napravit? Doplňující otázka: Odběratel naší fakturu z roku 2018 převzal a uhradil v plné výši (námi vyrobené a dodané výrobky jsme doložili jejich objednávkou a naším dodacím listem). Nyní nás opět žádá o radu, jak tuto fakturu z roku 2018 zaúčtovat. Jedná se o kancelářský nábytek ve výši 47 600 Kč, kterou naše a. s. zaúčtovala MD 311/D 601. Podle mne by ji měl odběratel měl zaúčtovat MD 548/D 321 a dále musí vypracovat dodatečné daňové přiznání DPH a kontrolní hlášení za 1/2018. Je tento postup správný a jaký může být postih od FÚ? 
Vydáno: 27. 12. 2019
Pokud fyzická osoba vedoucí dobrovolně podvojné účetnictví dělá pronájmy dle § 9 zákona o daních z příjmů, tak na konci roku vyplňuje přiznání k dani z příjmu fyzických osob a základem daně je rozdíl mezi výnosy a náklady? Od roku 2021 budou pronájmy osvobozené od DPH. Bude se to týkat i přidruženého vyúčtování elektřiny, vody a plynu? 
Vydáno: 17. 12. 2019
Dodali jsme piva (nejsme výrobci, necháváme si je plnit v pivovaru a nakupujeme je s vlastními etiketami jako zboží) holandskému odběrateli, plátci DPH, ale zboží šlo do Německa. Je správný postup, že vystavíme fakturu bez DPH? Holandský plátce má pouze holandské DIČ. Máme nějak řešit v DPH hledisko vratných obalů na pivo, které možná vrátí a možná ne?
Vydáno: 12. 12. 2019