Ing. Pavla Hadrabová - strana 4

Mám fakturu za ubytování našich zaměstnanců od české firmy (plátci DPH). Ubytování bylo v zahraničí, takže faktura je s 0% DPH. Část nákladů musím přefakturovat na českou firmu (plátce DPH). Předpokládám, že faktura bude také s 0% DPH (vše přes účet 315). Je tento postup správný? Pokud spadá do daňového přiznání, tak na jaký řádek DPH?
Vydáno: 03. 01. 2022
Klient, plátce DPH, fakturuje české firmě montáž na elektrickém zařízení a telekomunikační práce. Práce byly provedeny na území EU v Dánsku. Faktury vystavuje s 21% daní. Neměl by fakturaci řešit v rámci přenesené daňové povinnosti?
Vydáno: 17. 12. 2021
Nakoupili jsme notebooky, které budou prodány do školy. Od dodavatele jsem obdrželi fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti dle § 92 zákona o DPH. My i dodavatel notebooků jsme plátci DPH. Notebooky budou prodány škole - neplátci DPH. Jak máme uplatnit DPH v režimu přenesené daňové povinnosti a následně jakým způsobem vystavit fakturu škole, co se týče DPH?
Vydáno: 14. 10. 2021
Český OSVČ přepravce (plátce DPH) A, který má smlouvu s dalším českým přepravcem (plátcem DPH) B, převážel zboží ze Slovenska. Slovenská firma vyfakturovala škodu na přepravovaném zboží firmě B, (kde na slovenské fa je napsáno: uvedená škoda není předmětem DPH, protože se nejedná o zdanitelné plnění podle § 2 zákona o DPH). Firma B refakturovala firmě A škodu na zboží s 21% DPH. Neměla být česká faktura bez DPH, o který paragraf zákona DPH se jedná? 
Vydáno: 05. 10. 2021
Tuzemská OSVČ, neplátce DPH - provádí práce charakteru odstraňování kameninových bariér a sanace skal - a tyto služby fakturuje rakouskému odběrateli (plátce DPH v Rakousku). Lze tuto činnost s ohledem na zákon o DPH považovat za práci na nemovitostech v jiném členském státě z hlediska stanovení místa plnění (§ 10 zákona o DPH), nebo se jedná o poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH a měla by se tato osoba stát tzv. identifikovanou osobou? Jaké případné povinnosti v této souvislosti mohou připadat v úvahu?
Vydáno: 28. 09. 2021
Přepravní společnost pronajímá druhé přepravní společnosti nákladní automobil. V rámci pronájmu přeúčtovává též náklady na mýto. Má být toto mýtné za pronajatá vozidla účtováno s DPH nebo bez DPH?
Vydáno: 23. 09. 2021
  • Článek
Česká společnost má ve vlastnictví drážní vozidla, která nyní pronajímá plátci DPH, slovenské společnosti, vozidla jsou využita a nachází se na Slovensku. Česká společnost nemá na Slovensku provozovnu. Stroje jsou na Slovensku již více než rok v pronájmu. Česká společnost chce uvedená drážní vozidla prodat na území Slovenské republiky, a to slovenskému plátci DPH, přičemž se nejedná o současného nájemce. Může česká společnost uplatnit osvobození při dodání zboží, když drážní vozidla jsou již nyní na Slovensku fyzicky? Ke dni prodeje nebude možné splnit požadavek a prokázat přepravu drážních vozidel z ČR na Slovensko. Nejde použít přepravní doklady z období, kdy stroje byly na Slovensko dopraveny v rámci nájemní smlouvy jako důkazní prostředek, že opustily ČR. Může česká společnost za daných podmínek uplatnit osvobození dle § 64 zákona o DPH a přenést daňovou povinnost na kupujícího – slovenskou společnost?
Vydáno: 22. 09. 2021
Česká společnost má ve vlastnictví drážní vozidla, které nyní pronajímá plátci DPH, slovenské společnosti, vozidla jsou využita a nachází se na Slovensku. Česká společnost nemá na Slovensku provozovnu. Stroje jsou na Slovensku již více než rok v pronájmu. Česká společnost chce uvedená drážní vozidla prodat na území Slovenské republiky, a to slovenskému plátci DPH, přičemž se nejedná o současného nájemce. Může česká společnost uplatnit osvobození při dodání zboží, když drážní vozidla jsou již nyní na Slovensku fyzicky? Ke dni prodeje nebude možné splnit požadavek a prokázat přepravu drážních vozidel z ČR na Slovensko. Nejde použít přepravní doklady z období, kdy stroje byly na Slovensko dopraveny v rámci nájemní smlouvy jako důkazní prostředek, že opustily ČR. Může česká společnost za daných podmínek uplatnit osvobození dle § 64 zákona o DPH a přenést daňovou povinnost na kupujícího – slovenskou společnost?
Vydáno: 01. 09. 2021
Jakou sazbou DPH je zatížen poplatek za uložení odpadu na skládce, rozlišuje se uložení komunálního odpadu nebo skládka vždy zatěžuje základní sazbou DPH? -Existuje poplatek za uložení odpadu, který není zatížen DPH, tzn. sazba DPH 0, pokud ano, předpokládám, že jde o správní poplatek odváděný státu nebo využitelné odpady, rekultivace? S. r. o. - komunální služby - platí skládce za uložení odpadu a potom fakturuje za svoz a uložení odpadu městu, předpokládám, že fakturuje městu za své služby s různou sazbou daně, podle toho, zda jde o komunální nebo jiný odpad a to i přesto, když skládka fakturuje vše s DPH 21 % Doplnění a upřesnění dotazu: Existují 2 faktury o uložení odpadu na skládku od skládky A   a skládky B.  Příjemce faktur  „Komunální služby“ – sro založená městem. skládka A fakturuje:   uložení odpadu a zdaňuje příslušnou sazbou DPH (21 % většina, komunální odpad 15 %) a za každou  t využitelných nebo zbytkových odpadů účtuje samostatně poplatek (správní) dle zák. o odpadech 541/2020 §103  ve výši 800,- a 500,- Kč /1t. Správní poplatek dani nepodléhá.. skládka B fakturuje:    uložení odpadu za 1t …, vše zdaňuje vždy sazbou 21/15 %. V ceně za tunu má zakalkulován i správní poplatek (dle zák. 541/2020). V ceníku uvedeno, že poplatek je součástí ceny. Tedy je součástí kalkulované ceny za službu/likvidaci za 1t. Dotaz:  je správný postup skládky B, která všechny poplatky zahrnuje do svého hlavního plnění nebo skládky A  nebo jsou schůdné oba Komunální služby  sváží a odváží odpady, platí faktury skládkám a následně přefakturují  městu za odvoz na skládku a za uložení odpadu.  Možné jsou 3 varianty přefakturace městu: komunální služby fakturují městu každý měsíc stejnou částku bez ohledu na objem svezeného a uloženého odpadu (paušál), správní poplatek samostatně  přefakturovat nelze  NEBO komunální služby fakturují  za uložení odpadu  1:1, ale mají stanovenou svoji cenu,  pak přefakturují  samostatně  správní poplatek také  bez DPH  nebo dtto  b), ale správní poplatek zakalkulují do své ceny obdobně jako skládka B a  vše zdaní příslušnou sazbou DPH.  
Vydáno: 10. 08. 2021
Firma, plátce, CZ DIČ, poskytne služby (např. balení) osobě registrované k dani v jiném členském státě (firma x). Jak postupovat při volbě mezi § 9a a § 9 zákona o DPH? Je nutné zjišťovat organizační strukturu této společnosti, tj. zda se nachází jednotky v zahraničí? Co se myslí „spotřebou“? Je nutné zjišťovat od společnosti v jiném členském státě „firmy x“ zda je plátcem v ČR? Je možné zjistit z registru plátců DPH zda je „firma x“ plátcem DPH v ČR?
Vydáno: 24. 06. 2021
1. případ: Česká společnost, plátce DPH, nakoupila zboží od švýcarské společnosti, plátce DPH. Zboží bylo do Čech zasláno z Rakouska rakouskou společností. 2. případ: Česká společnost, plátce DPH, nakoupila zboží od francouzské společnosti, plátce DPH. Zboží bylo do Čech zasláno ze Švýcarska švýcarskou společností. Jak bude česká společnost v obou případech řešit otázku DPH?
Vydáno: 19. 05. 2021
Jak postupovat v případě, kdy plátce DPH - s. r. o. bude pronajímat garáž podnikateli, který ji bude využívat jako dílnu. Nájem je osvobozen od DPH, ale v případě nájmu prostor a míst k parkování vozidel se toto nevztahuje. V katastru je nemovitost vedena jako garáž, ale nájemce bude skutečně využívat jako dílnu. Jak správně zařadit příjem z pronájmu do sazby 21% nebo může spadat do osvobozených plnění (z hlediska účelu užívání)? 
Vydáno: 18. 05. 2021
Firma, s. r. o, plátce DPH, autodoprava, fakturuje práci svého zaměstnance - práce strojníka, ale bez použití stroje. Lze to vyfakturovat jako službu s příslušnou DPH?
Vydáno: 18. 05. 2021
U zahraniční faktury za zboží se DUZP považuje datum vystavení faktury (např. 1. 5. 2021) a za toto období tj. 05/2021 dám do přiznání k DPH. Když mám na zahraniční faktuře datum odeslání zboží 30. 4. a datum vystavení 1. 5., fakturu dám do přiznání za 05/2021. Je to tak? U služby se řídím buď datem vystavení faktury nebo datem uskutečnění plnění, záleží, které je dříve. Podle toho dám do přiznání. Takže pokud mám datum vystavení u služby 1. 5., ale datum uskutečnění 30. 4., tak dám do přiznání za duben. Je to tak správně? 
Vydáno: 05. 05. 2021
a) Fyzická osoba nepodnikající (neplátce DPH) prodává stavební pozemek právnické osobě. b) Fyzická osoba podnikající (OSVČ - plátce DPH) prodává stavební pozemek právnické osobě. Bude v obou případech prodej zatížen DPH? Zatížení DPH bude stejné i v případě prodeje pozemku vč. budovy? Nebo je nutné rozdělit pozemek na zahradu - zeleň, pozemek pod budovou a samostatnou budovu a k tomu přidělit patřičnou sazbu DPH, případně je možné některou z částí od DPH osvobodit?
Vydáno: 05. 05. 2021
Společnost s r. o., plátce DPH, nakupuje zboží od polské osoby registrované k dani. Toto zboží je na náklady české společnosti, která zajišťuje dopravu, přímo přepraveno kupujícímu, slovenské osobě registrované k dani. Faktura od Poláka na Čecha a od Čecha na Slováka. Každá z těchto osob je registrovaná k dani jen ve svém státě. Pokud se jedná o třístranný obchod, je problém s tím, že dosud byly tyto transakce vykazovány v přiznání k DPH na řádcích 3 a 43 místo 30 a 31? Doplňující otázka: Přostřední osoba, plátce DPH v České republice, z důvodu dlouhodobého kontraktu a stanovení prodejní ceny pro kupujícího na Slovensku, přefakturuje dopravu, jenž uhradil zmocněné osobě(objednal a zaplatil dopravu u přepravní firmy),kupujícímu na Slovensko? Zboží je přepraveno z Polska přímo na Slovensko. Ostatní podmínky stanoveny v § 17 zákona o DPH jsou splněny. Má přefakturace přepravy vliv na správnost uplatnění § 17 zákona o DPH? 
Vydáno: 22. 04. 2021
Jsme s. r. o., plátce DPH se sídlem v ČR. Pro švýcarskou firmu, která sídlí ve Švýcarsku, jsme pracovali na vývoji nových kontejnerů pro PET láhve a udělali jsme k tomu také technickou dokumentaci. Všechny vývojářské práce (včetně zpracování technické dokumentace) probíhaly v tuzemsku. Teď máme tyto vývojářské práce i technickou dokumentaci fakturovat (v ceně 32008,0 CHF) výše zmíněné švýcarské firmě. Musíme na tyto práce vystavit fakturu, kde bude uvedeno i česká DPH 21% (a toto DPH pak odvést na FÚ), nebo je tato činnost osvobozena od DPH, nebo vůbec nepodléhá DPH? A případně do kterého řádku v přiznání k DPH je potřeba tuto fakturu uvést? 
Vydáno: 14. 04. 2021
Dne 1. 4. 2021 jsme zaplatili do USA platební kartou za článek v časopise 25 USD. Obdrželi jsme fakturu na 25 USD s datem vystavení 31. 3. 2021. Je DUZP 31. 3. 2021? Jeden školitel na DPH nám totiž zdůrazňoval, že DUZP u služby je podle data úhrady.
Vydáno: 13. 04. 2021
Fyzická osoba, neplátce DPH, stěhuje nábytek pro nepodnikatele z ČR do Anglie a Belgie. Může se stát, že přijme zakázku z těchto zemí pro odvoz do ČR, od firmy nebo nepodnikatele. Musí být plátcem DPH v ČR nebo v zemi, kam nebo odkud stěhuje? 
Vydáno: 27. 02. 2021
Dopravce si sjednává na splnění svých zakázek smluvní dopravce a po obdržení faktury od nich následně fakturuje konečnému zákazníkovi. Vzhledem k tomu, že součástí faktury od smluvního dopravce jsou různá potvrzení a přílohy, stává se, že fakturu obdrží dopravce pozdě. Je možné toto ošetřit tak, že by bylo ve smlouvě s uvedeným dopravcem uvedeno, že zdanitelné plnění je uskutečněné po obdržení všech zákonem stanovených podkladů dle § 21 odst. 4a zákona o DPH?
Vydáno: 18. 02. 2021