Ing. Martin Svoboda - strana 2

Prosím o posouzení správného účtování DPH následující transakce. Právnická osoba, plátce DPH nakupuje zboží od plátce v Německu. Dopravu zajišťuje dodavatel. Odběratel nakoupil zboží pro slovenského zákazníka také plátce DPH a bylo převezeno z Německa rovnou na Slovensko. Německý dodavatel vystavil fakturu pro českého odběratele a ten ji zaúčtoval v režimu reverse charge. Následně vystavil fakturu na slovenského odběratele dle § 64 odst.1 - osvobozené plnění. Je toto řešení správné? Jaké potvrzení potřebuje Český dodavatel, aby prokázal FU, že zboží bylo dodáno na Slovensko.
Vydáno: 03. 08. 2021
  • Článek
Plátci byl stanoven pro rok 2021 zálohový koeficient na základě vypořádacího koeficientu (dle § 76 zákona o DPH ) z roku 2020. Koeficient použil jako zálohový pro rok 2021. Za prosinec 2020 podal 2. 4. 2021 dodatečné přiznání k DPH za měsíc prosinec 2020, protože zjistil, že do přiznání nezahrnul všechna uskutečněná plnění, datum zjištění chyby 1. 4. 2021. Tím došlo ke změně vypořádacího koeficientu za rok 2020. Uplatní plátce od 1. 6. 2021 nový zálohový koeficient, který vznikl tím, že jsme podali dodatečné přiznání k DPH, nebo celý rok 2021 použije původní (bez přepočtu na základě dodatečného přiznání za prosinec 2020)?
Vydáno: 26. 07. 2021
Pokud fyzická osoba, podnikatel, plátce DPH, provozovatel kavárny - rodinného domu pronajme kavárnu pro seminář vč. občerstvení, bude fakturovat s DPH? Tuto kavárnu má v rodinném domě, který je jeho jen z 25%, další % mají ostatní rodinní příslušníci. Občerstvení je dodáno z kavárny. 
Vydáno: 23. 07. 2021
Pokud s. r. o., plátce DPH, pronajme fyzické osobě na týden rodinný dům, vystavuje fakturu s DPH nebo je jakýkoliv pronájem rodinného domu osvobozený od DPH? 
Vydáno: 20. 07. 2021
Český podnikatel OSVČ, neplátce DPH, kupuje v Německu ojetý osobní automobil od plátce DPH (od osoby registrované k dani v JČS). Cena vozidla překračuje 1 milion Kč. Stává se český podnikatel identifikovanou osobou? Pokud ano, pak by byla DPH odvedena dvakrát. Jednou ji zaplatil původní majitel v Německu a podruhé český podnikatel. Jak by to bylo v případě, když se bude jednat o ojeté auto pořízené od stejné osoby, ale ve zvláštním režimu dle § 90 zákona o DPH?
Vydáno: 18. 07. 2021
Český podnikatel OSVČ, neplátce DPH, kupuje v Německu ojetý osobní automobil od neplátce DPH. Cena vozidla překračuje 1 milion Kč. Stává se český podnikatel identifikovanou osobou? Pokud ano, pak by byla DPH odvedena dvakrát. Jednou ji zaplatil původní majitel v Německu a podruhé český podnikatel.
Vydáno: 14. 07. 2021
Plátci byl stanoven pro rok 2021 zálohový koeficient na základě vypořádacího koeficientu (dle § 76 zákona o DPH) z roku 2020. Koeficient použil jako zálohový pro rok 2021. Za prosinec 2020 podal 2. 4. 2021 dodatečné přiznání k DPH za měsíc 12/2020, protože zjistil, že nezahrnul do přiznání všechna uskutečněná plnění, datum zjištění chyby 1. 4. 2021. Tím došlo ke změně vypořádacího koeficientu za rok 2020. Uplatní plátce od 1. 6. 2021 nový zálohový koeficient, který vznikl tím, že jsme podali dodatečné přiznání k DPH nebo celý rok 2021 použije původní (bez přepočtu na základě dodatečného přiznání za 12/2020)?
Vydáno: 12. 07. 2021
Naše firma, plátce DPH, nakoupila službu od firmy Microsft Ireland, která je sice plátcem v ČR, ale nemá zde provozonu. Jedná se o on-line služby. Faktura - daňový doklad od této firmy obsahuje vyčíslení DPH, které si ale nemůžeme odečíst. Doklad by měl být bez DPH v režimu reverse charge. Bylo mi sděleno, že s vyžádáním správného dokladu bude problém. Pokud by se nepodařilo správný doklad vyžádat, je možné stávající doklad daňově zaúčtovat a pokud ano byla by daňovým nákladem cena služby s DPH nebo bez DPH? Dodavatel si již provedl úhradu inkasem z našeho účtu.
Vydáno: 01. 07. 2021
Český plátce DPH koupil ojetý automobil z Itálie k podnikatelským účelům. Italský prodejce je registrovaný k italské DPH. Faktura na automobil je vystavena s italskou daní. Služby spojené s nákupem automobilu jsou bez DPH v režimu přenesené daňové povinnosti. Italská firma českému plátci DPH vrátí, jakmile dorazí automobil do ČR, na základě vyplněného formuláře (DPH bude vracet firma, nikoliv úřad). 1) Jak do DPH zaúčtovat nákup automobilu - ř. 3, 4 / 43,44 z celkové ceny vč. italského DPH či bez DPH? Nebo faktura nepůjde do DPH vůbec? 3) Služby spojené s nákupem automobilu - ř. 5,6, / 43,44? 2) Při registru vozidla v ČR bude vyžadován nějaký doklad o zaplacení DPH - jak v tomto případě prokázat? Doplňující otázka: Dle § 36 odst. 1 zákona o DPH je základem daně vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění. Na základě tohoto ustanovení a z důvodu bezpečnosti bych doporučoval přiznat a zaplatit daň z celkové částky včetně italské DPH. 1) Pokud by se daň odváděla z celkové částky včetně italského DPH, jak by se následně mělo zaúčtovat vrácené DPH od italské firmy? Nebylo by možné do přiznání DPH uvést italský základ daně a DPH zaúčtovat v účetnictví jako pohledávku za italskou firmou? 2) Jak zaúčtovat, pokud by italská firma DPH z nějakého důvodu nevrátila?
Vydáno: 29. 06. 2021
Společnost, plátce DPH, koupí nebytové prostory od developera (s DPH). Bude mít nárok na odpočet DPH v plné výši, pokud tam bude mít sídlo firmy a kanceláře. Ale část bude pronajímat neplátcům DPH.
Vydáno: 24. 06. 2021
Firma, s. r. o, zrušila v 4/2021 plátcovství k DPH , v 4/2021 přišlo i rozhodnutí o zrušení registrace od FÚ. Kdy firma podává poslední KH a kdy DPH? Myslím si správně, že kontrolní hlášení oslední za 4/2021 (za 5 a 6 už nepodává), DPH podává poslední za 2.Q 2021?
Vydáno: 24. 06. 2021
Fyzická osoba nepodnikající dlouhodobě a pravidelně pronajímá byty s obratem 1,5 mil. Kč/rok. V dubnu 2021 se stává podnikající OSVČ. Započítává se pro účely stanovení DPH do obratu i příjem z tohoto pronájmu za 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců? Překročí tato OSVČ obrat již v dubnu 2021? Započítávají se příjmy z dlouhodobého nájmu nemovitostí (dle § 9 zákona o daních z příjmu) do obratu z pohledu zákona o DPH u této již podnikající fyzické osoby?
Vydáno: 14. 06. 2021
Společnost s r. o., plátce DPH, by chtěla vyfakturovat na O2 náhradu škody za úšlý zisk z důvodu dlouhodobé odstávky internetu. Je toto předmětem DPH?
Vydáno: 12. 06. 2021
Společnost plátce DPH prodává zboží a má příjem z pronájmu (neuplatňuje DPH na výstupu). Bude tento příjem z pronájmu v přiznání k DPH? Pokud ano, v kterém řádku?
Vydáno: 09. 06. 2021
Společnost s r. o. má sídlo v ČR a provádí stavební práce. Stavební práce provádí většinu roku na Slovensku na nemovitostech na Slovensku, pro více odběratelů. U nás v přiznání k DPH vykazuje tyto práce na řádku 26. Vyplývají nějaké povinnosti na Slovensku vůči daňovému úřadu, pokud je většina prací prováděných u nich?
Vydáno: 09. 06. 2021
Plátce DPH, fyzická osoba, koupil v minulosti automobil od neplátce DPH a nemohl uplatnit DPH při koupi. V současné době chce fyzická osoba vyřazit automobil z obchodního majetku a převést do soukromého majetku. Bude muset fyzická osoba odvést DPH formou ceny obvyklé, i přestože si žádné DPH nemohla uplatnit? 
Vydáno: 08. 06. 2021
Plátce DPH pronajímá jinému plátci nemovitost (hotel). Na základě kontroly/inventury bylo zjištěno, že došlo k určitém opotřebení nemovitosti a byla stanovena náhrada tohoto opotřebení ve výši 300 000 Kč. Má být toto opotřebení majetku fakturováno s DPH (a jakým) nebo půjde o osvobozené plnění (náhrada škody)?
Vydáno: 04. 06. 2021
Česká firma A (dopravce, plátce DPH) uskutečnila na objednávku české spediční firmy B (plátce DPH) přepravu zboží. Nakládka proběhla ve Velké Británii (březen 2021) a vykládka v Rakousku. Jak je řešeno DPH? Firma A vystavila daňový doklad za přepravu s českou DPH (služba podle § 9, spediční firma není majitelem zboží). Spediční firma nesouhlasí a argumentuje § 69 (osvobození služeb vázaných na dovoz a vývoz). Jak by to bylo v opačném směru? Nakládka v Rakousku a vykládka ve Velké Británii.
Vydáno: 28. 05. 2021
Schválené zdravotní zařízení s. r. o., zajišťující zdravotní výkony na smlouvy se zdravotními pojišťovnami (veřejné zdravotní pojištění) v rámci své urologické profese spolupracuje s výrobci léků na zdravotních studii spojených s hodnocením účinnosti léků. Podle protokolů se jedná o osobní jednání s pacienty, výdej medikace, screening pacientů, hodnocení výsledků, poléčebné návštěvy a pod. Celý cyklus je zdravotním výkonem k zajištění a udržení zdraví. Mnohdy se jedná o pacienty v posledních stádii nemoci, pro které je studie poslední šancí další existence. Firma tyto protokoly zajišťuje jak pro zahraniční odběratele tak i tuzemské. Firma je identifikovaný plátce DPH, u fakturace mimo ČR vykazujeme výkony v rámci souhrnného hlášení, do obratu DPH sledujeme drobné výkony nezdravotních výkonů. Je možné považovat tyto výkony za osvobozené plnění bez nároku na DPH, stejně tak jako výkony hrazené ze zdravotního pojištění. Podle výkladu GFŘ pro zdravotní výkony ze 1. 4. 2012, není podstatný způsob úhrady, ale obsah vlastního výkonu. Je možné závazné posouzení případu z moci úřední, aby nebylo pochyb o správnosti postupu? 
Vydáno: 28. 05. 2021
  • Článek
Akciová společnost (měsíční plátce DPH) vyúčtovala odběrateli (plátce DPH) v listopadu 2020 zálohu na truhlářské práce ve výši 800 000 Kč, zaúčtováno MD 221/D 324, konečné vyúčtování v přenosu DPH. V únoru 2021 byla zakázka dokončena a my jsme vyhotovili dvě konečné faktury. První faktura (mobilní nábytek) byla ve výši 563 820 Kč + 21 % DPH. Druhá faktura v přenosu DPH ve výši 359 835 Kč. Z každé faktury odečtena částečná výše zálohy. Jaký postih z tohoto vyúčtování nás může čekat od finančního úřadu? Jakým způsobem se počítá penále a úroky z prodlení za pozdě odvedenou daň?
Vydáno: 20. 05. 2021