Ing. Martin Svoboda - strana 5

SVJ pořídilo dveře k hlavnímu vchodu do budovy - faktura zní na základ + 15% DPH. Druhá, samostatná faktura je na 2 ks zámků, ale k jiným dveřím. Dle faktury se jedná o stejné SVJ (IČO shodné), ale jinou budovu (dle čísla popisného). Faktura je opět na základ + DPH 15 %. Nemá být v tomto případě DPH s 21 %?
Vydáno: 04. 01. 2021
Právnická osoba (plátce DPH) koupil v roce 2019 rodinný dům vč. pozemku od jiného plátce DPH, který tento dům postavil. Nyní jej kupující využívá jako školící prostory a pronajímá je i dalším PO - plátcům. Jak se bude postupovat v roce 2021 s DPH? Bude fakturace možná již jen bez DPH?
Vydáno: 27. 12. 2020
Fakturujeme tureckému zákazníkovi zboží, které je dodáváno od asijského výrobce přímo do Turecka. V ten samý den dostaneme fakturu od výrobce za zboží. Jak je to prosím s DPH, popřípadě jak se takový obchod vykazuje v přiznání k DPH?
Vydáno: 27. 12. 2020
OSVČ se od listopadu stal plátcem DPH, služby za listopad fakturoval s DPH, nicméně na faktuře je uvedené datum zdanitelného plnění prosinec (stejně jako datum vystaveni faktury) a nikde na faktuře není specifikováno, že se jedná o služby za listopad. Je povinnost uvést do kontrolního hlášení DPH a DPH odvést již za listopad anebo až prosinec?
Vydáno: 24. 12. 2020
Slovenská firma (s. r. o.) registrovaná k dani z přidané hodnoty na Slovensku provádí rozvody topenářského potrubí na nemovitosti v ČR. Část prací je vykonávána slovenským subdodavatelem, podnikající fyzickou osobou, neplátcem daně na Slovensku. Rozvody topenářského potrubí budou fakturovány stavební firmě českému plátci DPH. Jak má být správně postupováno z hlediska DPH při fakturaci slovenského subdodavatele slovenské firmě provádějící rozvody topenářského potrubí a při následné fakturaci slovenského s. r. o. českému plátci (staviteli nemovitosti)? Jsou možné následující dva postupy? 1) Slovenský subdodavatel se z titulu poskytnutí služeb vztahujících se k nemovitosti, u kterých nemůže přenést daňovou povinnost na příjemce služby, neboť není v ČR registrován k DPH, bude muset v ČR zaregistrovat jako plátce daně a daň přiznat a odvést. Slovenské s. r. o. bude fakturovat své služby s přenesením daňové povinnosti na českého plátce DPH a bude si moci zažádat u FÚ o vrácení DPH z přijatého plnění od svého subdodavatele. 2) Slovenské s. r. o. se dobrovolně zaregistruje jako plátce DPH, neboť bude poskytovat služby s místem plnění v ČR. Slovenskému subdodavateli nevznikne registrační povinnost k DPH v ČR, neboť přiznat daň z přijatého plnění vznikne slovenskému s. r. o., plátci DPH, který si zároveň bude nárokovat odpočet DPH z tohoto plnění. Slovenské s. r. o. pak bude fakturovat s českým DIČ svému českému odběrateli, na kterého bude přenesena daňová povinnost z titulu stavebních a montážních prací dle § 92e zákona o DPH.
Vydáno: 22. 12. 2020
Firma A (plátce DPH) přijala fakturu od firmy B (plátce DPH) v režimu PDP (přenesená daňová povinnost). Na faktuře je uvedeno DUZP 30. 11., vystavena 09. 12. Firma A (příjemce faktury) odvede DPH a zároveň si nárokuje odpočet DPH. V kontrolním hlášení a v DPH bude faktura uvedena v 11/2020 nebo 12/2020?
Vydáno: 22. 12. 2020
Společnost s r. o. prodává knihy buď formou zasílání poštou, či umožňuje jejich stahování z internetu po uhrazení stanovené částky. Knihy prodává nejen občanům, ale i osobám povinným k dani. 1) Jaký vliv na DPH bude mít zasílání knih poštou občanům či podnikatelům z EU/třetích zemí? 2) Jaký vliv na DPH bude mít poskytování možnosti stažení knih z internetu občany či podnikateli z EU/třetích zemí?
Vydáno: 16. 12. 2020
Jsem OSVČ, neplátce DPH. Jako registrovaný zemědělský podnikatel dostávám na svůj podnikatelský bankovní účet různé dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu nebo Ministerstva zemědělství, třeba dotace s názvem "Platba pro horské oblasti", "Dotace na zmírnění škod způsobených suchem", "Platba na Podporu na chov telete", "Jednotná platba na plochu" atd. Počítají se tyto dotace do obratu pro povinnou registraci k DPH? Nechci se totiž stát plátcem DPH. 
Vydáno: 16. 12. 2020
  • Článek
Fyzická osoba s příjmy dle § 9 zákona o daních z příjmů , plátce DPH, zakoupila vozidlo, kde se nechala zapsat jako vlastník a syna uvedla jako provozovatele. Syn vypomáhá s nájmy bez nároku na mzdu. Je možné uplatit 100% nárok na DPH u pořízení vozidla, pohonných hmot, oprav, když se vozidlo využívá 100% pro ekonomické účely, ačkoliv je syn zapsaný jako provozovatel?
Vydáno: 16. 12. 2020
Společnost s r. o. odebírá plyn od rakouské společnosti, která zde má pobočku a IČDPH české. Jak to bude s vystavením faktury s. r. o. společnosti rakouské za provizi při prodeji plynu jiným subjektům? Dle nich máme vystavit fakturu na provizi bez DPH a rakouským DIČ. Bude na to přenesená povinnost nebo to bude opravdu bez DPH?
Vydáno: 14. 12. 2020
Po zaplacení zálohy na služby obdržím daňový doklad k přijaté k platbě, kde je vyčíslen základ daně a částka příslušné sazby DPH a datum přijetí platby, poté obdržím daňový doklad, kde je uveden základ DPH + částka příslušné sazby DPH v dalším řádku je uveden odpočet přijaté zálohy ve stejné částce základu DPH a částky DPH. Celkem k úhradě 0. Rekapitulace DPH 0. Je možné si na základě daňového dokladu uplatnit DPH nebo mohu jenom na základědaňového dokladu o přijaté platbě? Jedná se celkovou částku do 10 000 Kč.
Vydáno: 12. 12. 2020
Jsme plátce DPH a chceme nakupovat zboží od plátce DPH ze Slovenska. Zboží budeme dále prodávat v Čechách. Nakoupené zboží ze Slovenska bude s DPH nebo bez DPH? Jak budeme postupovat při prodeji?
Vydáno: 10. 12. 2020
Společnost má internetový obchod, prodává jak spotřební zboží (drogerie, papírnictví), tak i potraviny. Zboží, které se hůře prodává, se snaží prodávat formou sad. Např. udělá sadu, kde je mýdlo, šampon, čokoláda, žvýkačky - a tuto sadu prodává za zvýhodněnou cenu. Jak stanovit sazbu DPH? Na faktuře je uvedeno, že si klient kupuje zvýhodněnou sadu zboží, jsou tam uvedeny i položky, co sada obsahuje. Mohou být na faktuře rozepsány jednotlivé položky sady a u každé příslušná sazba DPH? Nebo se musí stanovit, co je plněním hlavním a vedlejším a podle toho stanovit sazba DPH? Co když budou položky s různými sazbami daně (mýdlo a šampon 21%, čokoláda a žvýkačky 15%) ale početně i hodnotově shodné, jak se stanoví hlavní plnění?
Vydáno: 09. 12. 2020
Náš dodavatel nám od února 2020 do listopadu 2020 vystavil několik faktur bez DPH. Následně se dozvěděl, že se z důvodu překročení obratu stal již v únoru 2020 plátcem DPH. Nyní chce chybu napravit. Je možné, aby nám k nesprávně vystaveným fakturám vystavil opravné daňové doklady a následně správné faktury s DPH? Doplatili bychom mu jenom rozdíl ve výši DPH, protože původně vystavené chybné doklady jsme mu již proplatili. 
Vydáno: 09. 12. 2020
Provádíme montážní práce, resp. opravy elektráren (konkrétně žíhání lopatek na turbínách), totéž opravy na továrních potrubích. Vše je v CZ-CPA 41-43. klasifikaci produkce. Jenže v číselnících se píše o výstavbě. Vztahuje se přenesená daňová povinnost i na opravy těchto elektráren a průmyslových budov - potrubí, kotle apod.? Kdo je zodpovědný za správné zařazení, zda jde o "pdp"? My jako dodavatel nebo odběratel, protože raději uplatňujeme DPH ve zvýšené sazbě a odběratel nám faktury vrací, že někdy jde o "pdp" a někdy nejde.
Vydáno: 07. 12. 2020
Manželé vlastní v SJM několik bytových jednotek, které najímají. Kterému z manželů se přijaté nájemné počítá do obratu pro DPH? Je rozhodující, kdo zdaňuje dané příjmy v přiznání k dani z příjmů nebo kdo je uvedený jako pronajímatel v nájemní smlouvě (pokud je uveden pouze jeden z manželů) nebo se počítá 1/2 obratu každému z manželů (pouze v případě, kdy jsou jako pronajímatel uvedeni oba nebo v každém případě?). 
Vydáno: 04. 12. 2020
Podle přílohy č. 3a snížená sazba DPH se řadí "braille písmo". Co vše lze zařadit do této položky (odkazuji na kód nomenklatury 48. Papír, kartón a lepenka; výrobky z papíroviny, papíru, kartónu nebo lepenky):
Vydáno: 02. 12. 2020
Společnost s r. o. má akreditaci podle § 57 odst. 1 písm. d) zákona o DPH (činnost prováděná za účelem rekvalifikace nebo poskytování služeb odborného výcviku podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o společném systému daně z přidané hodnoty, poskytovaná osobou, která získala akreditaci k provádění této činnosti nebo která má pro výkon této činnosti akreditovaný vzdělávací program). Fakturuje bez DPH a není zaregistrovaná jako plátce. Fakturuje různé kurzy a školení pro jednotlivce, ale i pro právnické osoby, ale také fakturuje správu www stránek, spuštění e-shodu, vzdělávací činnost, výuku na táborech. Které z těchto činností by byly předmětem DPH, pokud by byla s. r. o. plátce, a pokud firma překročila obrat 1 mil. Kč za 12 měsíců a v seznamu faktur figurovala např. faktura za správu www stránek, bude se muset zaregistrovat jako plátce DPH?
Vydáno: 01. 12. 2020
Plátce DPH si neuplatnil nárok na odpočet daně na vstupu u dokladu v hotovosti z důvodu pozdního předání k zaúčtování. Doklad byl tedy zaevidován v následujícím období (kdy byl předán) vč. DPH v celé výši do daňově uznatelných nákladů. Prosím, zda je tento postup správný? 
Vydáno: 30. 11. 2020
Firma nakupuje reklamní předměty do 500 Kč/ks (např. klíčenky) s názvem značky, který se shoduje se značkou zboží, které prodává. Jedná se prodejní firmu a předním prodejcem s některými výhradními právy pro tuto značku, kterou prodává. Tyto klíčenky dále rozdává zákazníkům při nákupu a potencionálním klientům, evidenci o rozdání těchto reklamních předmětů nevede. Nákup těchto věcí účtuje jako daňově uznatelný náklad (díky názvu propagovaného značky zboží na reklamním předmětu - není to však značka přímo této firmy) s plným odpočtem DPH. Při rozdání žádné DPH neodvádí. Je tento způsob v pořádku?
Vydáno: 27. 11. 2020