Ing. Stanislav Suchan, MBA, CA. - strana 7

Jako OSVČ budu nyní v dubnu 2022 kupovat osobní automobil, který budu z části využívat k podnikání a zčásti pro rodinné účely. Četl jsem, že není nutné platit čtvrtletní zálohy, že jsou prominuty, ale je nutná registrace a pokud ano, pak do jakého termínu (nákup OA pravděpodobně v termín 11.04. - 20.04). Do jakého termínu se musím případně registrovat? Je z termínů důležité datum přepisu v registru nebo datum převzetí nebo datum uvedené ve smlouvě? A dále jak to bude v lednu 2023, zda budu podávat daňové přiznání k dani silniční za rok 2022 či nikoliv či dle situace, zda se silniční daň pro osobní automobily nezruší?
Vydáno: 08. 04. 2022
Pokud příspěvková organizace, plátce DPH, v rámci své doplňkové činnosti poskytne ubytování uprchlíkům z Ukrajiny např. v internátu nebo jiných prostorách běžně sloužících k ubytování a tuto službu následně vyfakturuje svému zřizovateli, půjde s pohledu DPH o poskytnutí ubytovací služby. Jak to bude v případě, když ta samá organizace poskytne nouzové ubytování i v náhradních místnostech (tělocvična, kulturní sál), běžně nesloužících k ubytování? Toto ubytování opět vyfakturuje svému zřizovateli. Je možné u ubytování v náhradních prostorách tvrdit, že plátce nejedná jako takový a tento příjem z ubytování nebude předmětem daně z přidané hodnoty?
Vydáno: 07. 04. 2022
OSVČ vede daňovou evidenci, kde si eviduje své příjmy a daňové výdaje z podnikání. Každý rok podává daňové přiznání a na řádku č. 106 přílohy č. 1 uplatňuje paušál na dopravu ve výši 48 000 Kč za rok. Auto nemá zařazeno v obchodním majetku a majitelem auta je OSVČ. Může si OSVČ na toto auto dát ještě do daňových výdajů - opravu automobilu, dálniční roční známku za 1 500 Kč a koupi zimních pneu a ušitý nových potahů? Je to možné, pokud nemá auto zařazeno v obchodním majetku a zároveň uplatňuje paušál na dopravu? Pokud to možné není, dle jaké konkrétního ustanovení zákona o daních z příjmů a dále pak tyto výdaje by OSVČ zaúčtovala jako nedaňové, tj. jako "ostatní výdaje nedaňové" nebo jako "výdaj pro osobní spotřebu"? Nebo je to jedno a klidně je ani v daňové evidenci tedy vůbec uvádět nemusí?
Vydáno: 04. 04. 2022
OSVČ, plátce DPH podniká v oboru elektro. Uplatňuje v daňovém přiznání výdaje v %. Na konci roku mi nahlásil, že pronajímá celý rok dům, který nemá v majetku a neuplatňoval na jeho opravu atd žádné výdaje v podnikání. Pronajímá soukromé osobě a bez DPH. Budu tuto částku uvádět do přiznání ř 50, je nájemné od DPH osvobozeno a můžu dát dodatečné za prosinec a uvést tam částku za celý rok? V daňovém přiznání pak uvedu do § 9 ZDP a můžu uplatnit výdaje ve výši 30%.
Vydáno: 04. 04. 2022
S. r. o. (neplátce DPH) má v majetku automobil na 1 mil. Kč, který pořídila v roce 2007. Automobil je již zcela odepsaný, ve špatném technickém stavu. Tento automobil chce darovat nepodnikající fyzické osobě. Jak bude o této operaci s. r. o. účtovat? Bude muset fyzická osob dar automobilu zdaňovat?
Vydáno: 30. 03. 2022
V roce 2008–2013 OSVČ vedla daňovou evidenci. V této době zařadil do obchodního majetku automobil, který ovšem nezačal odepisovat. Od r. 2014 do r. 2020 byly uplatňovány výdaje paušálem 60 %. V roce 2021 bychom chtěli přejít opět na skutečné výdaje a vést daňovou evidenci. Vztahuje se na automobil § 26 odst. 8 ZDP, když jsme odpisy nezahájili? Předpokládáme, že bychom v roce 2021 zahájili odpisy a začali odepisovat v prvním roce, tzn. že v letech 2014–2020 je nepovedeme evidenčně. Je naše úvaha správná?
Vydáno: 30. 03. 2022
Podnikatel AB zakoupil od české firmy v říjnu 2018 osobní automobil za účelem provozování zážitkových jízd. DPH bylo uplatněno v plné výši v říjnu 2018. Automobil zařadil do obchodního majetku. Téměř do konce listopadu 2018 provozoval ekonomickou činnost – zážitkové jízdy. Na konci listopadu téhož roku mu byl automobil zabaven Policií ČR z důvodu, že se jedná o automobil, který je evidovaný na území Slovenska jako kradený. Do února 2022 probíhal soudní proces o vrácení automobilu podnikateli AB, soud podnikatel prohrál. Jak naložit s uplatněným DPH a zůstatkovou cenou při vyřazení z obchodního majetku.
Vydáno: 30. 03. 2022
Fyzická osoba, podnikatelka, plátce DPH v ČR, má uzavřenou nájemní smlouvu na vinotéku, kdy řádně měsíčně platí nájem s tím, že v roce 2021 a zatím ještě ani v roce 2022 dle hygieny nemá povolení k provozování dané činnosti. V objektu vinotéky platí energie, nájem, internet a drobné režijní náklady. Mohu v roce 2021 tyto výdaj zahrnout do daňově uznatelných výdajů, když příjmy ještě žádné v roce 2021 nebyly a vykázat na FU daňovou ztrátu z § 7 podnikatelské činnost ZDP? Dané výdaje podnikatelka platí ze svých úspor. Je také možné výdaje na případné investice se souhlasem pronajímatele také dát do daňových výdajů do výše do 80 000 Kč. v roce 2021? Podnikatelka též používala automobil a platila silniční daň za rok 2021, jsou tyto výdaje také daňově uznatelné v roce 2021? 
Vydáno: 30. 03. 2022
Firma zaměstnává slovenského poplatníka, který je daňovým rezidentem SK. V ČR mu byla sražena srážková daň dle § 36 ZDP. Slovák zde nemusí přiznání podávat, pokud nemá další jiné příjmy, že ano? Pokud by v ČR přiznání podal - může v ČR zpětně podepsat prohlášení a v přiznání dostat daň zpět? Pokud by daň nešla vrátit - může si nechat vystavit potvrzení o zaplacené dani, které přiloží ke slovenskému přiznání, kde bude danit veškeré příjmy? Kde o potvrzení žádat - resp. je nějaký specializovaný FÚ? Nebo příjmy z ČR nemusí na Slovensku přikládat? 
Vydáno: 30. 03. 2022
Fyzická osoba podnikatel nyní uplatňuje výdaje paušálem 60 %. Do přiznání dává všechny vystavené faktury za daný rok. Nerozlišuje, zda jsou zaplacené na přelomu roku. V roce 2021 by chtěl přejít na skutečné výdaje (změnila se podnikatelská situace, založil si právnickou osobu a k tomu má příjmy ze zaměstnání). Je možné přejít na skutečné výdaje v roce 2021? Co je pro to potřeba udělat?
Vydáno: 24. 03. 2022
Pokud chci uplatnit výdaje na osobní automobil v podnikání paušálem, náklady na PHM vyřadím z uznaných daňových nákladů a kam v daňovém přiznání uvedu paušální výdaje na automobil. Na řádek č. 111? 
Vydáno: 22. 03. 2022
Jak správně danit příjmy z pronájmu nemovité věci vlastníka, který žije a pracuje v Německu a je současně občanem ČR i Německa ( má dvojí občanství). V ČR podléhají dani pouze příjmy z pronájmu jako nerezidenta a dokládá zdanění ostatních svých příjmů v Německu a do daňového přiznání je nikde neuvádí? Jakou formou dokládá příjmy v Německu, má mimo příjmů z pronájmu v ČR jen příjmy ze závislé činnosti v Německu? Co dále musí k DPFO dokládat?
Vydáno: 18. 03. 2022
OSVČ neplátce DPH (od 2/2022) je jednatelem ve svém s.r.o. Zde pobírá odměnu SVF do 3 500 Kč a DPP do 10 000 tis. Má podepsané prohlášení. Zároveň do společnosti půjčil úročenou půjčku a úroky (cca 20 tis) daní každý rok v §8 ve svém daňovém přiznání FO. Může od roku 2023 vstoupit do paušální daně? Předpokládám, že ne z důvodu, že příjem z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy, přesáhly celkově 15 000 Kč.
Vydáno: 16. 03. 2022
ABC s.r.o. pracuje jako zprostředkovatel pro XYZ s.r.o. (pojištění, nebankovní půjčky apod.). Vzhledem k dobrým výsledkům poskytla XYZ s.r.o. bezplatně zahraniční zájezd zaměstnanci ABC s.r.o. Následně XYZ s.r.o. zaslala firmě ABC s.r.o. "Potvrzení o nepeněžním příjmu", kde je uveden Poskytovatel: XYZ s.r.o.; Příjemce: ABC s.r.o.; Jméno účastníka zájezdu (zaměstnanec ABC s.r.o.); Výše příjmu (hodnota zájezdu). Jak se nepeněžní příjem projeví u zaměstnavatele ABC s.r.o. a u zaměstnance? Prosím o sdělení dopadu na daň z příjmů právnických osob, daň ze závislé činnosti a případné sociální a zdravotní pojištění. 
Vydáno: 11. 03. 2022
Firma s. r. o., autodopravce, měsíční plátce DPH. Nákup PHM - natural, nafta má doklady (lístky) o nákupu. Měsíční nákupy lístků třídí podle jednotlivých aut. Musím každý nákup PHM (lístek) zaúčtovat do pokladny samostatné dle datumu nákupu, nebo můžu za každé auto jednotlivě nákup PHM sečíst za celý měsíc a k poslednímu dni vyúčtovat z pokladny včetně DPH?
Vydáno: 11. 03. 2022
Máme pohledávky za dlužníkem v insolvenci, které byly přihlášeny v roce 2020. Nebyla však za toto období vytvořena opravná položka na 100 % hodnoty těchto pohledávek. Můžeme vytvořit tuto opravnou položku v roce 2021, a pokud ano, bude daňově účinná?  
Vydáno: 11. 03. 2022
OSVČ začala podnikat 1. 1. 2021. V r. 2019 zakoupila ojetý osobní automobil za 50 000 Kč a namontovala do něj LPG za 20 000 Kč. Na konci roku 2020 nechala zpracovat znalecký posudek se znalcem stanovenou cenou 77 000 Kč vč. DPH, nejedná se tak o hmotný majetek (PC do 80 000 Kč bez DPH). Lze předmětný automobil dát do výdajů r 2021? Dle mého nemůžeme použít ani § 29 odst 1 písm. d) ZDP (tj. odpisovat jako hmotný majetek, protože je PC < 80 000 Kč) ani § 5 odst. 7 ZDP. Na toto auto používáme v r. 2021 paušální výdaj na PHM (12 × 5 000 Kč), čili jsme jej zařadili do drobného majetku k 1. 1. 2021.
Vydáno: 11. 03. 2022
Společnost s r. o. uzavřela smlouvu se společností zabývající se investováním do podílových fondů. Společnost pravidelně měsíčně investuje určitou sumu, smlouva je na 22 let s cílovou částkou. Jedná se o investování do podílových fondů. Pojistníkem je společnost, pojištěným jednatel. Je toto daňový náklad pro firmu a osvobozený příjem pro jednatele? Nebo spíše jde o daňový náklad pro společnost, jen pokud toto stanoví vnitřní předpisy, ale jednatel musí dodaňovat? Jen upřesním, že jde o jednočlennou s. r. o., pokud to má nějaký vliv na řešení.
Vydáno: 11. 03. 2022
V roce 2018 společnost pořídila 2 vozy, kupní cena jednoho vozu byla částečně hrazena finančním leasingem a druhý vůz byl financován částečně úvěrem. Společnost vede daňovou evidenci, je plátce DPH. Zakoupila 2 vozy, žádná další vozidla nevlastní, výdaje za pohonné hmoty po celý rok ani u jednoho vozu společnost neuplatňovala, vozy jsou využívány pouze pro ekonomickou činnost. Knihu jízd společnost nevede (neuplatňuje DPH z nákupu PHM), může společnost uplatnit za každý měsíc používání vozů uplatnit paušál ve výši 5000 Kč ? Byla mi sdělena informace, že uplatnění paušálu na auto pořízené na úvěr nebo na leasing, záleží na tom, jak je sepsána smlouva např. s leasingovou společností. V některých případech prý nelze použít paušál na auto. Nevím v jakých případech a proč? 
Vydáno: 10. 03. 2022
Firma, SRO, má vlastní směrnici na archivaci dokladů, kde si stanovila archivační lhůtu pro archivaci primárních účetních dokladů 10 let. Důvodem je že se jedná o plátce DPH. Současně s doklady je archivováno jejich zaúčtování, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh. Po uplynutí 10 let se ve firmě sejde skartační komise, a pokud ve firmě neprobíhá žádná daňová kontrola a nic podobného rozhodne sama o skartaci účetních dokladů a nechá se skartovat profesionální firmou. O souhlas Archivu NEŽÁDÁ, protože je přesvědčena, že to není nutné. Nyní si jednatel vyslechl při školení významné české lektorky, kde byla nutnost souhlasu zmíněna. Prosím o ujištění, že souhlas Archivu ke skartaci primárních účetních dokladů není třeba a povinnost žádat o souhlas Archiv se týká pouze dokumentů, které mají "možnou trvalou hodnotu". Děkuji
Vydáno: 07. 03. 2022