Hmotný majetek - strana 2

  • Článek
Daňové odpisování hmotného majetku je upraveno zákonem č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a jedná se o způsob, jak uplatnit v základu daně jeho pořizovací cenu. Vždy je na rozhodnutí poplatníka, jaký způsob daňového odpisování zvolí, a zároveň je i na jeho uvážení, zda daňové odpisy v základu daně uplatní. Jedná se tedy pro poplatníka o možnost, nikoliv povinnost, pokud však ZDP nestanoví jinak. Režim daňových odpisů, kdy poplatník musí daňové odpisování zahájit, je vždy výslovně uveden v ZDP jako speciální způsob daňového odpisování spolu s dalšími podmínkami. Jedním ze speciálních způsobů daňového odpisování jsou také i mimořádné odpisy hmotného majetku vymezené v § 30a ZDP .
Vydáno: 14. 09. 2022
OSVČ (začala podnikat v 1/22), daňová evidence překročila v 6/22 1 mil Kč obratu a od 1.8.2022 se stala plátcem DPH. V daňové evidenci evidujeme drobný hmotný majetek od hranice 5.000,- Kč. Nyní bychom chtěli v prvním daňovém přiznání na DPH nárokovat odpočet z obchodního majetku. OSVČ má obchod a podniká v cizích prostorech, platí nájem a energie. Co všechno lze zařadit do obchodního majetku? Nakupovala např. nové regály, světla, dřez, kování - musela udělat drobné stavební úpravy prostoru. Potom razítko, pokladna, tiskárna. Dále má faktury na plynařské, stavební práce a na energie (předpokládáme, že toto není součást obchodního majetku). Drobné nákupy jsou od 300,- Kč a výše, vše je v užívání. Máme stanovit nějakou cenovou hranici od které budeme nárokovat DPH? K 31.7.2022 provedla inventuru zboží na skladě z kterého bude taky nárokovat odpočet. Obchodní majetek nad 80.000,- Kč nemá.
Vydáno: 15. 08. 2022
Firma je plátcem DPH, pořídila tažné zařízení v ceně včetně DPH 16 000,- Kč. DPH budeme nárokovat, účetní použila účet 511 opravy, to není správné, prosím o uvedení správného účtu. Tažné zařízení je namontováno k osobnímu autu. 
Vydáno: 15. 08. 2022
1) Pokud jednatel a zároveň společník) prodává svoje vlastní auto do s.r.o., musí to být podle §23 odst. 7 ZDP za cenu obvyklou. Jak se taková cena dokládá? Může to být např. cenová nabídka stejných nebo podobných vozů v různých bazarech na internetu?    2) Společník ( a zároveň jednatel) podnikal ve stejné oboru dříve jako FO a vytvořil si vlastní činností webové stránky a eshop. Toto by chtěl nyní prodat do své s.r.o ..... jak stanovit cenu obvyklou zde? Stačila by cenová nabídka od společnosti, která se tvorbou webových stránek zabývá? 
Vydáno: 12. 08. 2022
Fyzická osoba dostala od viníka dopravní nehody finančí částku nad rámec plnění z povinného ručejní jako omluvné za způsobené následky na zdraví. Je tato částka předmětem daně z příjmů?
Vydáno: 11. 08. 2022
Bude ovlivňovat pořizovací cenu DHM výše smluvní pokuty v můj prospěch? Dodavatel za pozdní dodání díla vystavil závěrečnou fakturu, kde je uvedena celková cena díla, vyčíslena výše smluvní pokuty dle smlouvy a celková cena k úhradě. Vyhláška č. 410/2009 Sb. v § 55 odst. 2 písm. d) stanovuje, co není součástí pořizovací ceny, ale nejsou tímto míněny pouze smluvní pokuty v podobě nákladů? 
Vydáno: 15. 07. 2022
V jaké odpisové skupině můžeme odepisovat obytnou buňku/kontejner? 
Vydáno: 15. 07. 2022
  • Článek
Vymezením hmotného majetku pro účely daně z příjmů se zabývá § 26 odst. 1 zákona o daních z příjmů , jeho odpisováním pak § 26 až § 32 zákona o daních z příjmů . V příspěvku se podíváme na dvě specifické oblasti daňového odpisování hmotného majetku, a to v případě, že je hmotný majetek darován anebo zděděn a je použit poplatníkem k jeho podnikání nebo pronájmu.
Vydáno: 28. 06. 2022
Jak postupovat v případě provedeného technického zhodnocení u dlouhodobého hmotného majetku, který není v registru DHM společnosti. V areálu společnosti stojí zařízení, které v současné chvíli se může pohybovat kolem 2 mil Kč. Je to zařízení, které slouží pro rozbití vadných odlitků, kde se může materiál zpět použít a vrátit do výroby. Historicky je toto zařízení součástí společnosti. Nyní se provedlo na daném zařízení TZ, kde byly pořízeny nové řetězy atd. v hodnotě cca 200-300 tis. Kč (investice nebyla opravou, změnily se technické podmínky) a dále se i do budoucna počítá s dalšími investicemi. Jak můžeme s takovým majetkem postupovat. Mohu zařízení do registru majetku zavést s hodnotou ocenění s obvyklou cennou současnou, s tím, že je odepsaný a na něm pak provést TZ? Je potřeba, aby ocenění provedl znalec v oboru nebo stačí zkušeností odhad?
Vydáno: 24. 05. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace, zřízená Jihomoravským krajem. Jak máme přistupovat k majetku, který nám poskytla Charita pro uprchlíky z Ukrajiny, ubytované na našem DM. Jedná se např. o lednici. Nebyl nám dán žádný předávací protokol a bylo nám sděleno, že oni to dostali od lidí, tak teď to dávají nám. Máme to vést jako dar, nebo jim to pak máme vrátit? Jedná se o starší lednici. Nebo to máme vést jen v operativní evidenci?
Vydáno: 09. 05. 2022
Společnost přijala ve sledovaném účetním období dotaci na pořízení hmotného majetku, která snižuje vstupní cenu majetku. Hmotný majetek ale pořídí až v následujícím účetním období. Jak správně zaúčtovat tuto přijatou dotaci na nákup majetku, který ale bude pořízen až v následujícím období? Můžeme k datu účetní závěrky ponechat konto účtu 042 v záporné výši?
Vydáno: 11. 04. 2022
S. r. o. má v obchodním majetku zařazenou garáž od 12/2019, odepisuje ji rovnoměrně. Od 11/2019 eviduje v účetnictví na účtu 042 solární panely v hodnotě 80.092 Kč, které po zařazení garáže nechala s.r.o. na garáž nainstalovat. Minulá účetní zapomněla převod z 042 do majetku proúčtovat. V r. 2022 chce nová účetní tuto nesrovnalost vyřešit. Je možné až nyní tyto panely zařadit do majetku v původní pořizovací ceně a zahájit odepisování? Pokud ne, jak má s. r. o. postupovat? Bude zařazení solárních panelů považováno jako TZH garáže, a tudíž bude odepisováno spolu s ní, nebo je třeba solární panely zařadit jako samostatný hmotný majetek a dle § 30b ZDP odpisovat rovnoměrně 240 měsíců bez možnosti přerušení?
Vydáno: 24. 03. 2022
1) Klient koupil pozemek (031) v roce 2020 a v roce 2022 na něm začal stavět halu pro svoji ekonomickou činnost. V průběhu roku 2021 byly prováděny různé práce na přípojkách, geodetické práce, výkresy plánu haly. Vše jsem účtovala na 042. Klient chce vše, co se týká stavby, účtovat na jeden účet. Ale mohu například nákup nářadí, zabezpečovací kamery a jiné různé drobné nákupy dát na účet 042 a pak to vstupuje do ceny haly? 2) V roce 2021 jsem architektonický návrh zaúčtovala na 042 a ještě jiné náklady, s tím, že to půjde do ceny těch bytů, které budou na prodej. Nyní se ale klient rozhodl v roce 2022, situace ho donutila, že se stavět nezačalo a bude to prodávat v roce 2022. Jak se mám vypořádat s těmi náklady na 042 v roce 2021? Asi je nechám na 042, ale co v roce 2022? Při prodeji je dám proti výnosům do náklad?
Vydáno: 22. 03. 2022
Jakým způsobem zaúčtovat a jaký vliv na DPH má krádež elektrokola, které je v majetku fyzické osoby - podnikající, vedení účetnictví. Kolo bylo pořízeno v roce 2020 jako hmotný majetek a byla uplatněna DPH. Nyní bylo ukradeno, bohužel nebyl sepsán protokol s policií (kolo nebylo zabezpečeno proti krádeži-nebylo zamčeno). Kolo není odepsáno. Potřebovala bych vědět, jakým způsobem vyřadit a zda je potřeba vrátit část uplatněné DPH? 
Vydáno: 08. 03. 2022
Měl jsem na rodinném domě instalovanou fotovoltaiku (FVT). Příjmy jsem zdaňoval podle § 7 ZDP, jsem fyzická osoba a povinně vedu podvojné účetnictví. Tornádo mi v roce 2021 fotovoltaiku zničilo, je neopravitelná. V roce 2021 jsem měl příjmy z jen polovinu roku, pak přišlo Tornádo. Obdržel jsem plnění pojišťovny za poškozenou FVT. Příjem od pojišťovny zdaním. Můžu uplatnit poloviční daňový odpis FVT za rok 2021? Jak je to ze zůstatkovou cenou? Můžu ji uplatnit v roce 2021 celou, nebo jen do výše plnění náhrady od pojišťovny?
Vydáno: 07. 03. 2022
Poplatník, OSVČ, má v daňové evidenci vedeno osobní auto, které odpisuje rovnoměrnými odpisy. Po zjištění základu daně pro rok 2021 - by se využitím odpisů dostal do daňové ztráty což nechce. Lze tedy využít nižší odpisovou sazbu, tj. menší odpis než byl vypočten z odpisové sazby pro daný rok - konkrétně druhý rok? Pokud ano, v dalším roce se nic pro poplatníka nemění - využije odpisovou sazbu pro třetí rok? Je pouze rozdíl v tom, že v evidenci bude mít odlišnou zůstatkovou cenu auta než kdyby využil max. odpisovou sazbu? A ten rozdíl odepíše až šestý rok či zůstane neodespán? Jak se při tomto stanovení odpisů správně postupuje. Děkuji za vysvětlení. Poplatník se nechce dostat do daňové ztráty, kterou stejně ku prospěchu nevyužije a nepřinese mu větší užitek v budoucnu v rámci snížení základu daně. Zároveň nechce prodlužovat lhůtu pro doměření daně - je toto uvažování v rámci daňové optimalizace správné?
Vydáno: 07. 03. 2022
Fyzická osoba OSVČ, vede daňovou evidenci, plátce DPH. Zakoupil v roce 2021 elektro kolo v ceně 78.000 Kč bez DPH. Je možné neuplatnit jednorázově v roce 2021, ale pomocí odpisů - zavedením karty majetku, 2. odpisová skupina, nebo jiným způsobem?
Vydáno: 24. 02. 2022
Poplatník koupil v roce 2015 byt za 3 800 000 Kč včetně souvisejícího pozemku. Nyní začal od 1. 1. 2022 tento byt pronajímat a zjistil, že by mohl k příjmům z nájmu dle § 9 zákona u o daních z příjmů uplatnit skutečné výdaje včetně odpisů. Poplatník si v zákoně přečetl, že je třeba stanovit vstupní cenu bytu dle znaleckého posudku, protože by koupit více jak před 5 lety. Nyní nastal problém, že znalec se poplatníka dotazoval – jakým způsobem má stanovit cenu – může jí prý stanovit zpětně k 1. 1. 2022, ale metod, které znalci využívají pro stavení ceny je několik. Je jedno jakou metodu znalec využije nebo se musí v daném případě využít ta jedna, která je pro tuto situaci zákonem daná – to poplatník nikde nevyhledal, které cena dle zákona o daních z příjmů to má být (např. metody a ceny: porovnávací metoda – obvyklá cena, výnosová metoda, nákladová metoda, definice jednotlivých cen atd.)?
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
V následujícím příspěvku bych se chtěl zaměřit na problematiku daňově uznatelných rezerv na opravy majetku. Zaměřili bychom se tedy na takové rezervy, které splňují podmínky ustanovení § 24 odst. 2 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), podle kterého se za daňové považují ty rezervy, jejichž způsob tvorby a výši pro daňové účely stanoví zákon č. 593/1992 Sb. , o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZoR “).
Vydáno: 14. 02. 2022
OSVČ vedoucí daňovou evidenci zakoupil automobil v hodnotě 500 00 Kč bez DPH. Evidují se nějakým způsobem v daňové evidenci účetní odpisy? Nebo se pouze na základě odpisového plánu pro daňové odpisy vyčíslí hodnota, která vstoupí do daňového přiznání jako položka snižující základ daně?
Vydáno: 03. 02. 2022