Odpisy - strana 2

Jak zpracovat DPFO ke dni ukončení dědického řízení a v jaké výši uplatnit odpisy u úmrtí OSVČ vedoucí daňovou evidenci (skutečné výdaje)? Úmrtí OSVČ 8/2023, dědické řízení ukončeno 1/2024. Zatím podáno DPFO do dne předcházejícího úmrtí. Po smrti žádné příjmy ani výdaje. V majetku pouze neodepsaný osobní automobil. Správce pozůstalosti nebude v podnikání pokračovat.
Vydáno: 21. 03. 2024
Pokud v roce 2024 pořídíme software: platformu pro prodej jídelníčků v hodnotě 150 000 Kč, bude se tento nehmotný majetek daňově odepisovat po dobu 36 měsíců, nebo jde rovnou do nákladů prostřednictvím účtu 518? 
Vydáno: 21. 03. 2024
Jakým způsobem se bude odpisovat stavební buňka v záplavové oblasti? Buňka byla umístěna bez jakýchkoli stavebních úprav jako doplněk budovy, která byla zkolaudována jako stavba dočasná (záplavová oblast). Buňka slouží jako kanceláře. Jediná práce na této buňce byla - napojení na elektřinu „z vnějšku“ bez jakýchkoli stavebních prací. Bude se tato buňka odpisovat v 2. odpisové skupině jako výrobek plnící funkci stavby (nebyly provedeny stavební úpravy), nebo ve 4. odpisové skupině, jelikož byla zavedena elektřiny, anebo bude kopírovat odpisy budovy „hlavní“ - tedy měsíční daňové odpisy (stavba dočasná) - dočasnost této „hlavní“ budovy je do roku 2025, letos se bude žádat o prodloužení na dalších 5 let.
Vydáno: 14. 03. 2024
  • Článek
Článek je zaměřen na finanční leasing z pohledu daně z příjmů, který klade celou řadu podmínek na splnění uznatelnosti vynaložených nákladů na základ daně z příjmů.
Vydáno: 13. 03. 2024
V případě zděděné nemovitosti, kterou použiji k pronájmu, z jaké ceny budu počítat odpisy? Kdo mi tuto cenu zjistí, soudní znalec nebo lze i jiný odborník? Předpokládám, že tuto cenu stanovuje zákon o ocenění majetku, kde se mluví o ceně obvyklé v § 2 odst. 1 a ceně tržní v § 2 odst. 3 a ceně zjištěné v § 2 odst. 7. 
Vydáno: 12. 03. 2024
Do jaké odpisové skupiny zařadím prosím čtyřstrannou frézku na obrábění dřeva (bude to 2. skupina, klasifikační kód 28.49.12)? 
Vydáno: 08. 03. 2024
OSVČ, neplátce DPH, se chystá koupit nebytový prostor k podnikatelské činnosti. Nejdřív bude sepsána smlouva o budoucí kupní smlouvě. Samotná kupní smlouva bude podepsána cca za půl roku. Klientka v tomto období by chtěla již provozovnu rekonstruovat tak, aby hned po zapsání do katastru nemovitostí mohla začít v prostorách podnikat. Je možné tyto náklady na rekonstrukci uplatnit do daňových nákladů? Nebo samozřejmě brát jako technické zhodnocení majetku mé klientky? Klientka již ve stejné činnosti podniká. 
Vydáno: 08. 03. 2024
Začínající kavárna si v roce 2023 na pozemek umístila lodní kontejner, ve kterém bude kavárnu provozovat. K tomu se uskutečnily zemní práce, vytyčení stavby, přesazení stromu, práce na terase, výplň stavebních otvorů okny, pořízeno bylo základní sanitární vybavení, WC. Je možné zařadit do 5. odpisové skupiny a pořizovací cenu stanovit z ceny kontejneru a všech těch stavebních prací? Stavba ještě nebyla uvedena do provozu, ještě tam v roce 2024 budou nějaké práce probíhat, zařadím tedy do užívání až v roce 2024?
Vydáno: 07. 03. 2024
Subjekt vlastní polovinu nemovitosti, kterou pronajímá a odepisuje. V roce 2023 další čtvrtinu zdědil a druhou čtvrtinu dokoupil. Jedná se, co se týká nemovitosti o nový odpisovaný objekt? 1/4 odepisuji z kupní ceny a druhou odepisuji z odhadní ceny?
Vydáno: 05. 03. 2024
Stavíme výrobní halu částečně svépomocí. K tomu používáme bagr, který jsem asi chybně zatřídila do 3. odp. sk. 28.92.26. Dle CZ-CPA jsou tam i stavební stroje, proto jsem takto zvolila. Účtuji aktivaci stavby - kam patří mimo jiné i odpisy tohoto bagru 042/588. Pokud měl být bagr zařazen ve 2. odp. skupině, mohu opravit odpisovou skupinu, doúčtovat odpisy a aktivovat do stavby? Budou odpisy daňově účinné?
Vydáno: 28. 02. 2024
Může fyzická osoba nepodnikající uplatňovat odpisy bytu a dávat je do do nákladů, nebo to lze pouze u podnikatele? 
Vydáno: 28. 02. 2024
OSVČ, fyzická osoba má v obchodním majetku zařazenou nemovitost od roku 1995. V katastru nemovitostí je zapsaná jako víceúčelová stavba. V této nemovitosti se nachází kanceláře, dále jsou zde 3 obchody, restaurace a diskotéka. Nemovitost je zařazena v 5. odpisové skupině. Daňově je odepisována 26. rokem, 16. rokem ze zvýšené zůstatkové ceny. Nemovitost je odepisována zrychleně. Lze tento způsob akceptovat nebo měla být přeřazena do 6. odpisové skupiny? Evidujeme jí tak dávno, že už nevím jestli někde v přechodných ustanoveních nebylo, že tyto staré nemovitosti se nemusí přeřazovat.
Vydáno: 26. 02. 2024
Naše společnost si nechala vytvořit nové webové stránky. Webové stránky byly vytvořeny v anglické verzi za 29 000 Kč, za překlad jsme uhradili dalších 15 000 Kč. Dále jsme zaplatili za licenci šablony pro doménu, celkově 45 000 Kč. Předpokládám, že toto by měla být celková vstupní pořizovací cena pro stanovení hranice pro odpisování nehmotného majetku, jestliže máme ve směrnici hranici pro odpisování nehmotného majetku ve výši 80 000 Kč. Pokud ano, pak tento majetek můžeme zaúčtovat do nákladů. Jak to bude v případě, že jsme uhradili za vytvoření webových stránek v českém jazyce ve výši 40 000 Kč, cca o 6 měsíců dříve? Je každá tvorba webových stránek samostatný nehmotný majetek? Nebo se tyto sčítají?
Vydáno: 23. 02. 2024
Zaměstnanec koupil v březnu 2023 byt za 1,5 mil. Kč, který od září 2023 začal pronajímat. Příjmy za nájem za rok 2023 činí 40 000 Kč. Jako výdaj bychom chtěli uplatnit odpisy pořizovaného bytu. V katastru nemovitostí je napsáno, že podíl na společných částech domu a pozemku činí MD 595/D 18500. Zastavěná plocha má 393 m2. Je správný výpočet (595 : 18 500) × 393 m2 = 13 m2. Poté bychom se podívali, za kolik se prodávají v naší lokalitě pozemky a touto cenou bychom vynásobili našich 13 m2. Tuto část nebudeme odpisovat. Je možné takto postupovat nebo musíme mít znalecký posudek?
Vydáno: 23. 02. 2024
Fyzická osoba dostane darem nemovitost pozemek s rodinným domem od své matky. V notářském zápise je uvedeno, že je matka-dárkyně, FO dcera 1. obdarovaná a 2. dcera-účastnice. Dárkyně daruje celou nemovitost darované dceři 1, a ukládá jí povinnost vyplatit své sestře dceři 2-účastnici 1 milion korun českých. FO obdarovaná si vzala hypotéku 1,5 milionu, aby vyplatila sestru a na rekonstrukci. Darovanou nemovitost zatím částečně zrekonstruovala a pronajímá ji. Oproti příjmům z pronájmu bude dávat odpisy nemovitosti, úroky z hypotéky atd. Notářský zápis – darování dne 3. 5. 2022. Zápis do katastru – den přechodu majetkového práva dle NZ – 30. 5. 2022. Znalecký posudek ke dni 1. 6.2 022 v hodnotě cena zjištěná 1.969.980 Kč. Cena zjištěná darované nemovitosti je 1.969.980 Kč, ale z toho 1 milion musela vyplatit sestře. Z hlediska ZDP ohledně odpisů se bere celá nemovitost jako darovaná, tudíž nelze uplatnit odpisy? Nebo se ze zjištěné ceny odečte ten vyplacený 1 milion a odpisy ze zbývající částky 969.980 Kč uplatnit nelze a odpisy z 1 milionu plus z technického zhodnocení pak ano? Pak by vstupní cenou pro odpisování byl 1 milion + technické zhodnocení provedené v témže roce 2022? A jak pak dát úroky z hypotéky do nákladů, také poměrově?
Vydáno: 22. 02. 2024
Fyzická osoba zdaňuje příjmy z pronájmu v § 9. Vlastní osobní automobil, uplatňuje u něj odpisy a využívá paušální výdaje na dopravu. Aby nebyla ve ztrátě za rok 2023, tak se rozhodla přerušit odpisování automobilu a pokračovat s uplatněním odpisů v roce 2024 (poslední rok odpisování). Otázka: lze uplatnit paušální výdaj na dopravu v roce 2023 i v roce 2024?
Vydáno: 21. 02. 2024
Jak zatřídit z hlediska majetku stojanový datový rozvaděč při výstavbě výrobní haly, do kterého je napojen kamerový systém a wifi síť? DPH byla fakturována v rámci přenesení daňové povinnosti.
Vydáno: 16. 02. 2024
Nepodnikající osoba od roku 2019 pronajímá byt koupený v roce 2018, po celou dobu pronájmu uplatňuje skutečné výdaje, ale byt dosud neodepisovala. Za rok 2023 by chtěla v rámci skutečných výdajů uplatnit i odpisy. Bude v roce 2023 uplatněn odpis ve výši prvního roku nebo to bude odpis ve výši pátého roku, když celou dobu uplatňovala skutečné výdaje? A jaká cena bude použita pro odepisování nemovitého majetku?
Vydáno: 16. 02. 2024
Společnost se rozhodla k rekonstrukci svých výrobních budov (zateplení, renovace oken atp.) pro zlepšení jejich energetické náročnosti. Společnost po dokončení rekonstrukce zařadí tyto práce jako technické zhodnocení budov a začne odepisovat se zvýšené vstupní ceny. Společnost uzavřela s bankou smlouvu o zvýhodněném úvěru, ve které je specifický článek, že za dosažení energetické úspory (kterou musí bance následně prokázat Ověřovacím energetickým posudkem-tento je nutno bance předložit do šesti měsíců od doby uplynutí tří let od ukončení projektu) může od banky dostat Finanční příspěvek. Předpokládám, že o tomto příspěvku bude účtováno jako o investiční dotaci, tedy o částku tohoto příspěvku dojde ke snížení pořizovacích cen prací (resp. technického zhodnocení budov)? Ve smlouvě je specifikováno, že Finanční příspěvek bude přiznán a vyplacen na základě Žádosti společnosti o přiznání a výplatu, poté co bude realizace projektu ukončena s nejzazším termínem podáním žádosti společně s předložením Ověřovacího energetického posudku. Mezi okamžikem ukončení projektu (zařazení do majetku a započatí odepisování) a okamžikem podání žádosti o Finanční příspěvek může vzniknout časová prodleva. Je správná moje úvaha, že k vykázání pohledávky z titulu dotace (a souvztažně ke snížení pořizovací ceny) může dojít (v duchu interpretace NUR I 14) až v okamžiku „nezpochybnitelného nároku na dotaci“, tedy až v okamžiku, kdy (a zda se vůbec) společnost rozhodne o Finanční příspěvek zažádat? Respektive, kdy bude bankou přiznán? Jak by se dle Vašeho názoru v tomto případě správně postupovat? Je správný postup zařadit majetek a začít odepisovat v době ukončení projektu a o pohledávce (snížení pořizovací ceny) až následně (např. následující účetní období) v okamžiku, kdy se společnost rozhodne podat žádost a banka ji schválí? V případě vyplacení Finančního příspěvku bude vyplacen v jedné částce bez nějaké podrobnější specifikace. Technické zhodnocení a projekt se týkal tří budov (tedy tří různých druhů majetku). V jaké výši by se měla tedy snížit pořizovací cena jednotlivých budov? Je možné toto určit např. v poměru nákladů na technické zhodnocení jednotlivých budov? Nebo jaké kritérium by bylo vhodné pro rozdělení dotace?
Vydáno: 16. 02. 2024
Klient (SRO) koupil licenci na soubor kontaktů (zaplatil za tento soubor kontaktů 600 000 Kč). Kontakty může volně používat i přeprodávat. Je toto nehmotný majetek, který bude odpisovat po dobu použitelnosti? Dále pokud prodá pod-licenci , jak se tento prodej zaúčtuje? Je to prodej nehmotného majetku? 
Vydáno: 16. 02. 2024