Poplatník daně z příjmů (právnické osoby)

Společník a zároveň jediný jednatel si založil novou s. r. o. v 6/2022. Předpokládá však, že činnost bude skutečně vykonávat až v r. 2023. Co musí nyní splnit za povinnosti? Jakou registraci a dokdy? Musí podávat daňové přiznání právnických osob za rok 2022, když nebude mít výnosy?
Vydáno: 12. 07. 2022
  • Článek
Svěřenské fondy a společníci sdružení ve společnosti jsou dvě zcela odlišné entity, které mají společné pouze to, že pravidla jejich fungování upravuje občanský zákoník. Jsou však subjektem dalších právních předpisů, z nichž se budeme věnovat nepříliš frekventované, avšak zajímavé oblasti, a to vedení účetnictví.
Vydáno: 10. 12. 2021
  • Článek
Zákon o daních z příjmů podmiňuje na základě unijních směrnic osvobození dividend, úroků a licenčních poplatků od srážkové daně mj. tím, že společnost podléhá v jiném členském státě EU dani obdobné dani z příjmů, která je uvedena v unijních předpisech. V tomto příspěvku je tato podmínka podrobena analýze ve světle aktuálních soudních rozhodnutí za účelem ověření, zda pro naplnění podmínky postačí, že je společnost neosvobozeným poplatníkem daně nebo zda je třeba, aby související daň skutečně platila.
Vydáno: 10. 03. 2021
  • Článek
Řádné daňové tvrzení je podle § 135 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “ nebo „DŘ “), povinen podat každý daňový subjekt, kterému to ukládá zákon nebo který je k tomu vyzván správcem daně. Podle § 38m odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále též „zákon o daních z příjmů “ nebo „ZDP “), je poplatník povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob.
Vydáno: 08. 03. 2021
  • Článek
Vzhledem k blížícímu se termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob v tomto příspěvku připomeneme některé skutečnosti, důležité pro správné vyplnění daňového přiznání a vypořádání se s touto nepříjemnou povinností.
Vydáno: 22. 02. 2021
  • Článek
Obchodní korporace musejí každé účetní období uzavřít účetní závěrkou v předepsané podobě, z níž zjistí, na jak velký zisk k rozdělení se mohou jejich členově těšit. Obdobně sestavují za každé zdaňovací období daně z příjmů také formulář daňového přiznání, ovšem tentokrát již není vysoký „zisk“ až tak radostný, neboť z něj téměř pětinu ukousne daň. Nejčastějším účetním obdobím a současně zdaňovacím obdobím daně z příjmů je kalendářní rok, a protože jeden takový – rok 2017 – nedávno skončil, má většina obchodních korporací i dalších právnických osob plné ruce a počítače práce se sestavením daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob – dále jen „DPPO“. V tomto příspěvku si připomeneme základní pravidla, jak to řádně a včas zvládnout.
Vydáno: 05. 02. 2018
  • Článek
Chtěli bychom přizpůsobit software tak, že číslo daňového dokladu by bylo zároveň pořadovým číslem účtenky. Problém by ale nastal s posloupností pořadových čísel účtenky, neboť ne všechny daňové doklady jsou placeny hotově, takže by mezi pořadovými čísly byly mezery. Mohlo by to tak být a nenastal by problém s finančním úřadem?
Vydáno: 27. 07. 2017
  • Článek
Povinnost předložení přiznání k dani z příjmů za uplynulé zdaňovací období – kterým je nejčastěji kalendářní rok – mají až na malé výjimky všechny právnické osoby. S blížícím se termínem pro podání daňového přiznání si v následujícím příspěvku projdeme novinky v zákoně o daních z příjmů a v daňovém řádu účinné od roku 2016, které se týkají daně z příjmů právnických osob. Podrobně si probereme všechny skutečnosti, které nelze opomenout při sestavování daňového přiznání za rok 2016. Vše završíme praktickým příkladem a následným vyplněním daňového přiznání.
Vydáno: 17. 02. 2017