Ing. Matěj Nešleha - strana 5

Praktická lékařka na základě smlouvy o koupi závodu si koupila ordinaci. Lékařka vede daňovou evidenci. Koupě byla realizována za 1 mil. Kč , součástí kupní ceny byl jmenovitý seznam majetku, vybavení, lékařské přístroje, kancelářská technika, zdravotnický materiál, léky, smlouvy se zdravotními pojišťovnami, závazky, pohledávky za pojišťovnami, avšak bez uvedení cen. K majetku bude zpracován znalecký posudek. Předpokládá se, že hodnota majetku dle znaleckého bude cca 200 tis. Kč. Jak postupovat v daňové evidenci pro uplatnění daňově uznatelných výdajů při koupi závodu? Jak to bude s DPH, nestává se lékařka plátcem DPH? Doplňující otázka: Vzhledem k tomu, že se jedná o daňovou evidenci, nemělo by se v tomto případě postupovat dle § 7b odst. 3 ZDP: "V případě úplatného pořízení majetku a dluhů, za jednu pořizovací cenu, se cena jednotlivých složek majetku stanoví v poměrné výši k ceně jednotlivých složek majetku oceněných podle zvláštního právního předpisu, s výjimkou peněz, cenin, pohledávek a dluhů. Je-li v případě úplatného pořízení majetku a dluhů, rozdíl mezi pořizovací cenou a oceněním tohoto majetku podle zvláštního právního předpisu, zvýšeným o hodnotu peněz, cenin, pohledávek včetně daně z přidané hodnoty, a snížený o hodnotu dluhů, záporný, postupuje se obdobně jako v případě záporného oceňovacího rozdílu při koupi obchodního závodu (§ 23)."? Jakým způsobem provést ten poměrný rozpočet?
Vydáno: 01. 07. 2020
Poskytujeme pronájem e-shopů. Než funkční e-shop předáme a začneme zákazníkovi měsíčně fakturovat za pronájem, musíme odzkoušet, zda funguje platební brána a proto naší firemní kartou vždy něco objednáme z daného eshopu, jedná se o zboží v hodnotě 5 Kč s tím, že zboží ani faktura nám nedojde, protože do poznámky uvádíme, že se jedná o test. Můžeme si daňově tyto částky uplatnit do nákladů na základě výpisu z účtu? Ve smlouvě s klienty máme zakomponováno, že součástí smluvního vztahu je i zmíněné testování platební brány.
Vydáno: 25. 06. 2020
Společník s. r. o. založil se svým kolegou v roce 2011 společnost s ručením omezeným, kde vlastnil 50% podíl na základním kapitálu. V červnu roku 2019 odkoupil od svého kolegy zbylých 50% takže vlastnil sám celých 100% a stal se jediným společníkem. V září 2019 pak prodal 50% obchodního podílu jinému s. r. o. Celou částku obdržel v roce 2019. Jak bude tento příjem z prodeje zdaněn z hlediska daně z příjmů? Domnívám se, že kdyby prodal celých 100%, tak po změně zákona v roce 2014, použiji pro rozklíčování procenta na základním kapitálu a první část příjmu ve výši 50% bude od daně osvobozena a druhá zdaněna, kdy výdajem bude nabývací cena dokoupeného podílu. Ale nevím jak postupovat, pokud prodal jen 50% ? Bude mít celý příjem osvobozen, protože 50% vlastnil už od roku 2011 a splňuje tedy časový test nebo je třeba i zde použít klíčování a z přijaté částky 50% osvobodit a 50% ( - nabývací cena) zdanit? 
Vydáno: 23. 06. 2020
OSVČ, plátce DPH, uplatňuje v daňovém přiznání paušální výdaje z podnikání. Před lety si pořídil soukromě automobil a nyní jej chce zařadit do podnikání, aby mohl uplatňovat výdaje na opravy, a uplatňovat DPH z pohonných hmot. Jakou formou proběhne zařazení, a třeba za rok zase vyřazení?
Vydáno: 17. 06. 2020
Podnikatel OSVČ (reklamní činnost), plátce DPH. Lze fakturovat jeho pořízené a zpracované fotografie (cena + 10 000 Kč) jako umělecký výkon? Pokud ano, za jakých podmínek vzhledem k DPH a dani z příjmu?
Vydáno: 05. 06. 2020
Můj soused přijde jednou ročně, většinou v březnu, abych mu udělala daňové přiznání k DPFO. Při zpracování DP za rok 2019 jsem zjistila, že měl být před rokem plátcem DPH. Na FÚ jsme zaslali žádost o registraci. I když se jedná o stavební práce, zpětně nelze uplatnit přenesenou daň. povinnost. Poplatník musí zaplatit DPH co nejdříve, aby minimalizoval penále. Ihned po registraci vystaví poplatník opravné daňové doklady s aktuálním datem vystavení a se DUZP za měsíce, jak zní smlouva o práci nebo fakturace. Má právo požadovat doplatek k původním fakturám (DPH), když na straně odběratele jsou všichni plátci DPH? Domnívám se, že pokud je uplatnění na vstupu DPH dobrovolné, nemusí odběratel DPH uplatnit, a tedy ani odevzdat. Jak účetně postupovat v této situaci, kdyby odběratel DPH na vstupu neuplatnil a na doplatek faktury nereflektoval? 
Vydáno: 05. 06. 2020
Tuzemská akciová společnost A poskytnula úvěr úročený 5 % p. a. právnické osobě B, následně tuto svou pohledávku postoupila třetí osobě C. Postoupila však pouze jistinu a ve smlouvě bylo ujednáno, že se postupuje pouze jistina, nikoliv však úroky, ty až do doby vyplacení této pohledávky náleží postupiteli. Znamená to, že postupitel tedy osoba A až do doby, než bude uhrazena jistina osobě C, si bude počítat úrok a účtovat na 662 a zdaňovat?
Vydáno: 02. 06. 2020
Je možné uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení podle § 35bb zákona o daních z příjmů, jestliže dítě je umístěné do tzv. nultého ročníku základní školy, a to vzhledem ke znění §35bb odst. 3, kde základní škola není vyjmenována jako předškolní zařízení? Poplatník žije s dítětem ve společné domácnosti a doložil potvrzení o vynaložení výdajů za poskytnutí předškolní výchovy v rámci vedlejší činnosti základní školy. Škola je vedena v rejstříku obecně prospěšných společností a je registrovaná v rejstříku škol a školských zařízení MSMT.
Vydáno: 02. 06. 2020
Firma má 2 společníky/jednatele. Oba mají uzavřenou smlouvu na výkon funkce jednatele a oba mají také pracovní poměr ve své společnosti (vedoucí výroby a účetní). Na jaký účet zaúčtuji hrubou mzdu z HPP - stejně jako ostatní zaměstnance na 521 nebo na účet 522 spolu s odměnou za výkon funkce jednatele?
Vydáno: 02. 06. 2020
Společník vlastnící 100% podíl na s. r. o. („společnost A“) po dobu 3 let (není tedy splněn časový test osvobození příjmů z převodu podílu od daně z příjmů) se rozhodl vložit tento svůj 100% podíl do jiné společností v níž je společníkem vlastnící 50% podíl („společnost B“). 100% podíl na „společnosti A“ bude do „společnosti B“ vložen formou příplatku mimo základní kapitál. Znalec ocenil 100% podíl „společnosti A“ na 50 mil. CZK. Je vklad podílu společnosti A do společnosti B zdanitelným příjmem z pohledu zákona o dani z příjmů? Musí tedy společník, který nesplnil 5letý časový test pro osvobození příjmů tento příjem zahrnout do přiznání k dani z příjmů a zaplatit daň z těchto 50 mil. CZK?  
Vydáno: 15. 05. 2020
Zaměstnavatel na základě dohody převedl na odcházejícího zaměstnance (manažerská smlouva) automobil s nedoplaceným úvěrem, převod se uskutečnil za 1 Kč. Nyní už bývalý zaměstnanec vkládá obratem toto auto do svého podnikání. Jaká je vstupní cena vozu pro odpisy a jak budou tyto odpisy vypadat? (pokračování v odpisování, jako u převodu leasingu, nebo odpisy na 5 let jako u nového pořízení?). Nebude se jednat o nepeněžní plnění, ze kterého je nutné odvést daň z příjmů?
Vydáno: 14. 05. 2020
Jsme s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. Pořizujeme zboží z EU v EUR. Jak tyto faktury máme správně evidovat z pohledu DPH a účetnictví. Fakturu jsme přijali 11. 5. 2020, datum vystavení na faktuře je 30. 04. 2020, DUZP 29. 04. 2020 v hodnotě 1 000 EUR. Je nutné rozlišovat kurz pro evidenci DPH a kurz pro účetnictví? Používáme denní kurz ČNB. 
Vydáno: 13. 05. 2020
Auditovaná společnost ABC s. r. o., která je auditovanou společností a je malá účetní jednotka, vlastní 100% akcií společnosti XYZ, a. s.. Účtuje o nich na účtu č. 061. Je společnost ABC povinna přecenit uvedené akcie k 31. 12.? Je to povinnost nebo je to dobrovolné? Použila by se metoda ekvivalence?  
Vydáno: 12. 05. 2020
Manželé, oba OSVČ hlavní (zedník a uklízečka). Manželka je ještě spolupracující osobou manžela, pod jeho IČO jsou fakturovány úklidy ve firmě, kde manžel pracuje. Jedná se o úklid po zednících. Zedník (řemeslná živnost) daní příjem s využitím paušálu 80 %, manželka zdaňuje u sebe i jako spolupracující osoba 60 %. Manželka měla v minulém roce pozastavenou živnost. Domnívám se, že může dostat pokutu za neoprávněné podnikání a může uplatňovat paušál jen 40 %. Není možné, že by byla doměřena do příjmu dle § 10 ZDP, kde by mohla uplatnit výdaje jen dle skutečnosti a max. do výše příjmů?
Vydáno: 12. 05. 2020
Budou se dotace na podnikání OSVČ z důvodu COVID-19 zdaňovat nebo budou osvobozené od zdanění? 
Vydáno: 11. 05. 2020
Akciová společnost zapůjčila v roce 2015 bezúročně finanční prostředky jiné nespřízněné akciové společnosti. V roce 2018 byl sepsán dodatek, že zápůjčka se sjednává jako úročená ve výši 3 % p. a. od poskytnutí finančních prostředků. Účetní jednotka (věřitel) vypočetla úroky jen za rok 2018 a zaúčtovala do výnosů. V roce 2019 dlužník vrátil jistinu společně s úroky spočtenými od roku 2015. Účetní jednotka eviduje úroky od roku 2015-2017 jako přeplatek. Jak tuto situaci správně daňově řešit?
Vydáno: 08. 05. 2020
Firma s. r. o., plátce DPH, nakoupí novou loď v Rakousku, která tam necelý rok zůstane, poté bude přemístěna do ČR. V Rakousku bude po dobu více než 90 dní pronajatá českému plátci (místo plnění tedy bude dle sídla nájemce). Prosím, jak to bude s DPH při nákupu lodi, pokud nějakou dobu zůstane v Rakousku a teprve poté bude převezena do ČR? A nevznikne firmě stálá provozovna (pro účely daně z příjmů) v Rakousku, pokud tam bude loď více než 6 měsíců, ale z toho v nájmu jen 3 měsíce a zbytek roku se nebude pronajímat?
Vydáno: 04. 05. 2020
OSVČ vedoucí účetnictví eviduje na účtu 021 budovu, kterou má v úmyslu pronajímat. Aby příjmy z pronájmu zdaňovala podle § 9 ZDP, na kartě budovy uvede, že tuto budovu vyřazuje z obchodního majetku. Je tento způsob vyřazení budovy z OM dostačující? Pokud ano, může si budovu ponechat na účtu 021, když si analyticky a střediskově rozdělí náklady a výnosy související s § 7 a 9 ZDP?
Vydáno: 02. 05. 2020
V případě, že bude zámková dlažba samostatná movitá věc, v které daňové odpisové skupině se bude odepisovat?
Vydáno: 01. 05. 2020
Autobazar má s pojišťovnou nové smluvní podmínky - zákazník který si v autobazaru koupí automobil, tak pojistnou smlouvu na ten automobil zaplatí na první pojistné období autobazar (je to místo slevy pro zákazníka - místo slevy z ceny auta se mu uhradí první pojistné), na předpisu pojistného je jako odběratel uveden autobazar, který také pojistku platí (cca 5 000 Kč) a v textu je pak uvedeno jméno zákazníka, který auto koupil a WIN auta. Případnou následnou pojistnou událost už řeší pojišťovna přímo se zákazníkem, autobazaru se to již netýká. Jak mám z hlediska daně z příjmu naložit s tím prvním pojistným, které platí autobazar, je to náklad na dosažení, zajištění a udržení příjmu a můžu uplatnit daňově do nakoupených služeb?  
Vydáno: 28. 04. 2020