Ing. Christian Žmolík - strana 11

Byla založena nová s. r. o., základní kapitál byl složen na bankovní účet a činil 100 000 Kč. Podnikatel si myslí, že tyto peníze může normálně používat, platit z nich náklady včetně mezd. Je to možné a jak se o tom bude účtovat? Nebude se tím základní kapitál snižovat?
Vydáno: 08. 12. 2021
Firma podala dodatečné přiznání DPPO za rok 2020, vznikl přeplatek na dani. Je třeba o přeplatek požádat a jakým způsobem? 
Vydáno: 07. 12. 2021
Společnost s r. o. si v době covidu, kdy neměla dostatek financí na udržení své ekonomické činnosti (plavání dětí), zřídila transparentní účet, na který jí byly zaslány peněžní dary od lidí. Jak se tyto dary zdaňují? Účtuji MD 221/D 643 a zdaním sazbou 19 % pro právnické osoby?
Vydáno: 30. 11. 2021
Společnost vyslala svého zaměstnance na pracovní cestu do Švédska na 14 dní. Zaměstnanec je vyslán k obchodnímu partnerovi na pracovní cestu, u kterého poskytuje 14 dní konzultační služby. Tyto služby bude česká s. r. o. fakturovat švédské společnosti. Ubytování toho zaměstnance zajistí bezplatně obchodní partner - švédská společnost -, u kterého je práce vykonávána. Vzniká bezplatným poskytnutím ubytování pro zaměstnance české společnosti nepeněžní příjem, který by česká společnost měla zdanit?
Vydáno: 18. 11. 2021
IT společnost pořádá pro své obchodní partnery různé konference, přednášky a školení, které se snaží dělat zajímavé a samozřejmě nalákat na originalitu. Běžně jsou konference spojené s rauty, koncerty nebo různými wellness pobyty. Pro top nejlepší obchodní partnery se pořádají každoročně také ukázky nových technologií¨, a to v rámci týdenních pobytů na jachtě v různých destinací. Jedná se jen o pozvání pro obch., nikoli pro rodinné příslušníky pořádající společnosti. Jsou náklady spojené s takovými akcemi, jak v rámci tuzemska, tak zahraničí vč. občerstvení, nákladů na pobyt v hotelech nebo pronájem jachty daňově uznatelné?
Vydáno: 13. 11. 2021
Společnost s r. o. podala dne 29. 7. 2020 písemně přihlášku ochranné známky se žádostí o zápis této známky do rejstříku. Osvědčení o zápisu bylo vydáno dne 10. 3. 2021 se sdělením, že zápis ochranné známky, podle stávající právní úpravy, platí 10 let ode dne podání přihlášky. K 31. 12. 2020 jsme na účtu 041 měli zaúčtováno 176 040 Kč. Mám dotaz k odpisům, zda se má uplatňovat měsíční účetní(daňový) odpis 120 měsíců, a od kterého data mělo být zahájeno odpisování.
Vydáno: 10. 11. 2021
Potřebovala bych si udělat jasno v bezplatně poskytnutém jídle během pracovní cesty zaměstnance a především v jeho daňové/nedaňové uznatelnosti. Může nastat několik scénářů: 1) Jídlo (většinou oběd) je součástí ceny školení, faktura je vystavená na jednu celkovou částku - daňové uznatelná celá částka? 2) Jídlo je součástí ceny školení, faktura je vystavená na 2 částky, na cenu za školení a na cenu samotného jídla - daňově školení, nedaňově jídlo? 3) Jídlo není součástí školení, jedna faktura je za školení, druhá faktura zní na hodnotu jídla - daňově školení, nedaňově jídlo? 
Vydáno: 09. 11. 2021
Na základě řádné závěrky rozhodne valná hromada o vyplacení podílu na zisku s. r. o. Je možné, aby valná hromada rozhodla, že tento podíl bude rozdělen na dvanáctiny a vyplácen společníkovi každý měsíc po dobu 1 roku? Srážková dan by byla odvedena s první splátkou.
Vydáno: 04. 11. 2021
Může poskytnout právnická osoba finanční dar školskému zařízení na požární ochranu nebo hasičskému sboru na kulturní účely apod. Budou tyto dary daňové uznatelné?
Vydáno: 24. 10. 2021
Máme sjednanou licenční smlouvu, ve které jsou zvlášť sjednané úpravy a integrace. Licence je poskytnuta jako nevýhradní, měsíční odměna za poskytnutí licence je též sjednána ve smlouvě. Ve smlouvě je i zmínka o odkupu licence, cituji "okamžikem úhrady částky XXX je licence poskytnuta na nejdelší zákonem možnou dobu 70 let od provedení úhrady". Dle právníka není možné sjednat u licence dobu neurčitou. Dle vnitřní směrnice se bude jednat o dlouhodobý nehmotný majetek. Jak v tomto případě postup s odpisy, odpisovou dobou? Je možné majetek odepisovat dle předpokládané doby užití nebo ho musíme odepisovat 70 let? Je možné sjednat licenční práva na dobu neurčitou a dle jakého zákona a paragrafu? 
Vydáno: 22. 10. 2021
Společnost s. r. o. v roce 2021 nepřispěla svým zaměstnancům na stravování - ani stravenkami, ani nepoužila stravenkový paušál. Nyní se ekonomická situace společnosti zlepšila, může společnost zpětně - to znamená od ledna 2021 - vyplatit svým zaměstnancům stravenkový paušál do října?
Vydáno: 19. 10. 2021
V roce 2020 jsme prodali zboží v hodnotě 25 520 na Slovensko. Faktura byla v CZK, ale uhradili nám v eurech na náš korunový účet menší částku. Tudíž vznikl rozdíl ve výši 625 Kč (naše pohledávka). Není to kurzový rozdíl z mého pohledu, protože faktura nebyla vystavena v EUR. Ráda bych tuto částku odepsala do nákladů. Je to možné v roce 2021? Nebo jak postupovat správně, abych tuto malou částku "zlikvidovala". Naše společnost, vzhledem k novele zákona z května o propagaci zdravotnických prostředků, končí činnost, chtěla bych to mít ukončené.
Vydáno: 18. 10. 2021
Společnost nevykazuje žádnou ekonomickou činnost, ke které byla založena. Společnost má pouze příjem ve formě: 1. úroků z poskytnutých dvou úvěrů, 2. kurzových zisků z přecenění závazků a pohledávek, 3. přijaté dividendy plynoucí od dceřiné společnosti. Společnost vykazuje tyto režijní (nepřímé) náklady: • audit účetní závěrky, vedení účetnictví, poradenství z oblasti IFRS, finančnictví, daní, právní poradenství, služby notářské, • překlady do cizího jazyka, poštovné, spotřeba kolků • nájemné nebytových prostor, pojistné majetku, • nákladové úroky z provozního úvěru, bankovní poplatky z běžného účtu, • správní poplatky – ověření podpisu, konverze dokumentu. Částka odpovídající 5 % z přijatých dividend je vyšší, než jsou celkové náklady společnosti související s veškerými činnostmi společnosti. Dotaz: Jak stanovit výši nepřímých nákladů souvisejících s držbou podílu v dceřiné společnosti dle § 25 odst. 1 zk) ZDP? Je potřeba vyloučit veškeré režijní (nepřímé) náklady (jelikož 5 % z dividend je vyšší než celkové náklady), nebo je možné například využít poměr osvobozených a celkových příjmů, a tímto poměrem násobit celkové režijní (nepřímé) náklady?
Vydáno: 12. 10. 2021
Právnická osoba s. r. o., neplátce DPH, zakoupila byt a zařadila jej do majetku společnosti. Může uplatňovat daňové odpisy tohoto majetku, když tento byt žádným způsobem nevyužívá, tedy například nepronajímá? Změnilo by se něco, kdyby měla společnost v tomto bytě své sídlo?
Vydáno: 03. 10. 2021
Jednatel s. r. o. (je zároveň jediný společník) má kancelář ve svém domě a rozhodl se vybavit ji vlastním starožitným nábytkem. Původní (již hodně použitý nábytek: kancelářské skříně, skříňky a stoly) nechal odvézt na likvidaci a starožitný nábytek si nechal přestěhovat z bytu do kanceláře (ze třetího podlaží do prvního). Za odvoz na likvidaci a přestěhování byla vystavena přepravcem faktura na firmu. Jedná se mi o to, zda je možné fakturu dát do daňově uznatelných nákladů a nic víc neřešit (chceme to udělat co nejjednodušeji) anebo zda je potřeba nějak zdokumentovat ten nový nábytek do firmy. Dalo by se to brát jako např. bezplatné zapůjčení nábytku? A pokud ano, je nutné k tomu vyhotovit nějakou smlouvu, protokol apod.? Jednatel sám pro sebe doklad nechce, jedině, pokud by to bylo nutné z hlediska s. r. o. 
Vydáno: 26. 09. 2021
Zaměstnavatel potřebuje, aby si zaměstnanec rozšířil řidičský průkaz - na velké nákladní automobily. Zaplatil mu toto rozšíření cca 50 000 Kč (faktura s DPH). Zároveň na tomto zaměstnanci požaduje, aby mu částku uhradil formou půjčky ve splátkách. Takže budu fakturu za rozšíření řidičského průkaz účtovat nedaňově, a neuplatním proto DPH?
Vydáno: 21. 09. 2021
Společnost s ručením omezeným uzavřela kupní smlouvu na nákup vozidla a uhradila zálohu v hotovosti, na kterou obdržela daňový doklad k přijaté platbě. Další měsíc na totéž vozidlo uzavřela nájemní smlouvu s týmž prodejcem, a to s tím, že za každý měsíc obdrží fakturu za nájemné a po určitém čase dle vzájemné dohody pak vozidlo odkoupí. Bude fakturované nájemné u kupujícího daňově uznatelné?
Vydáno: 16. 09. 2021
Právnická osoba (s. r. o.) poskytla dar fyzické osobě nezletilému dítěti závislému na péči osoby pečující (otec dítěte). Byla sepsána darovací smlouva, mezi dárcem (s. r. o.) a obdarovaným (nezletilé dítě zastoupené osobou pečující), kde předmětem daru je finanční dar ve výši 6 000 Kč. Částka byla zaslána bezhotovostně na bankovní účet fyzické osoby. Ve smlouvě se obdarovaný zavazuje použít dar za účelem rehabilitačního pobytu v centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením. Ke smlouvě byla přiložena faktura od dodavatele: Centra pro rehabilitaci na rehabilitační pobyt dítěte. Jako odběratel ve faktuře figuruje nezletilé dítě. Může si s. r. o. tento dar na základě výše zmiňované darovací smlouvy uplatnit jako tzv. odčitatelnou položku od základu daně v rámci svého daňového přiznání?
Vydáno: 16. 09. 2021
Společnost s. r. o. má pohledávky splatné v roce 2015, 2016, 2017 a 2018. Tyto pohledávky jsou za firmou, která je v konkursu. Společnost si tyto pohledávky nepřihlásila do insolvenčního řízení. Lze v roce 2021 udělat opravnou položku k těmto pohledávkám, pokud ano v jaké výši a bude daňově uznatelná? Jakým účetním zápisem se toto zaúčtuje?
Vydáno: 09. 09. 2021
Jestliže provedu technické zhodnocení na majetku, který byl pořízen před rokem 2021, tak počítám s částkou 80 000 Kč nebo jen 40 000 Kč? Jen poznamenám, že se řídíme hranicí, která je uvedena v zákoně o daních z příjmů. Uvažuji pouze teoreticky. 
Vydáno: 06. 09. 2021