Ing. Jan Ployer - strana 6

Fyzická osoba (OSVČ), plátce DPH. Používá k podnikání prostor před rodinným domem, na parkování nákladního auta, který má v majetku firmy. Nyní si OSVČ zpevnil plochu k parkování betonem. Náklady na zpevnění plochy jsou v hodnotě do 80 tisíc. Pozemek, který zpevnil nemá v majetku firmy. Musí si vložit do majetku tuto část zpevněné plochy? Pokud ano, bude stačit hodnota 1,00 Kč ? V jaké odpisové skupině bude odepisovat ? Ještě předpokládám, že by měl z tohoto pozemku odvádět daň z nemovitosti ? Je ještě něco, co není uvedeno výše, nutno udělat, aby se náklady na zpevnění mohly dát do daňové evidence a uplatnit DPH z těchto dokladů ?
Vydáno: 15. 10. 2021
Firma přistavěla další výrobní a skladovací halu, nová hala je propojená s původní halou. Od stavebního úřadu máme schválený zkušební provoz do 30. 6. 2022. Povodím Moravy bylo vydáno stanovisko: 1) Vzhledem k záměru skladování barev a sousední stávající lakovně požadujeme, aby pro předmětnou stavbu/areál byl zpracován/aktualizován havarijní plán, který bude obsahovat postupy při likvidaci případných havarijních úniků látek závadných vodám. Provoz v hale byl zahájen - funguje zde výroba a skladování výrobků. Můžeme novou halu zařadit takto do majetku a začít odpisovat daňově i účetně? 
Vydáno: 12. 10. 2021
Podnikatel-fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, pořídil nemovitost ze 3/4 k podnikatelským účelům a z 1/4 k osobnímu užívání (vlastní bydlení) od právnické osoby plátce DPH. Od 1. 4. 2021 do 30. 7. 2021 byl v této nemovitosti nájemcem, v souladu s nájemní smlouvou provedl na nemovitosti provedeny drobné opravy. Souhrn těchto oprav činní 150 000- Kč. K 31. 7. 2021 byla podepsána kupní smlouva, zápis změny do katastru nemovitostí byl proveden 20. 8. 2021 s účinností k 31. 7. 2021. Kupní cena byla stanovena na 3 200 000 Kč. Byl použit režim přenesení daňové povinnosti, kupující odvedl plnou daň na výstupu, nárok na odpočet daně snížil o 1/4. Z faktury ani z kupní smlouvy není určena cena pozemku a cena nemovitosti, kupující nechal ocenit nemovitost znalcem. Znalec určil cenu nemovitosti na 5 400 000 Kč a cenu příslušného pozemku na 600 000 Kč. Jak určit vstupní cenu nemovitosti pro zařazení do obchodního majetku a pro účely odpisování?
Vydáno: 27. 09. 2021
  • Článek
Společnost s r. o., plátce DPH se živnostenským oprávněním „Přípravné a dokončovací stavební práce“, nakoupí materiál na opravu rodinného domu neplátce DPH – např. za 50 000 Kč bez DPH (DPH si nárokuje 21 %). Na faktuře pro odběratele uvádí: Náklady na materiál 50 000 Kč + 15 % DPH a pomocné stavební práce 2 200 Kč + 15 % DPH. Opravu samotnou provádí někdo jiný se živnostenským listem na zednické, popř. tesařské práce. Může s. r. o. takto fakturovat se sazbou 15 %, když má živnostenský list jen na „Přípravné a dokončovací stavební práce“? A když takový postup uplatní u odběratele plátce DPH, ne u rodinného domu, lze dle Klasifikace produkce uplatnit režim přenesení daňové povinnosti dle § 92 ZDPH ?
Vydáno: 22. 09. 2021
Společnost, plátce DPH, koupila od fyzických osob bytový dům, který je rozdělen na jednotky (na byty) s ideálními spoluvlastnickými podíly na společných částech budovy a pozemcích. K vymezení jednotek došlo již v roce 2007. Jednotlivé byty budou postupně opravovány. V budově je plánovaná také půdní vestavba. Ve stávající půdě budou realizovány stavební opravy, po jejich dokončení vznikne obytné podkroví – byt. K realizaci vestavby bylo vydáno v roce 2011 pravomocné stavební povolení. V průběhu let 2021-2022 dojde k opravám bytů a plánované půdní vestavbě. Po dokončení oprav budou byty a půdní vestavba prodány, fyzickým osobám. Může společnost při prodeji těchto jednotek uplatnit osvobození od DPH (§ 56 zákona o DPH)? Z prováděných oprav a vestavby nebude nárokována DPH.
Vydáno: 21. 09. 2021
Společnost s. r. o. má v majetku budovu. Na nemovitosti bude provedeno technické zhodnocení - zateplení, fasáda. Současně vyřizujeme žádost o dotaci. Obdrželi jsme fakturu za zpracování projektové dokumentace a dále fakturu za architektonickou studii fasády. Jak tyto dvě faktury zaúčtovat? Budou součástí technického zhodnocení? 
Vydáno: 14. 09. 2021
Výrobní a obchodní s. r. o. má možnost koupit nový bytový dům o 20 bytech. Část bytů bude pronajímat jako plnění osvobozená od DPH a část bytů bude ponechána pro zaměstnance s. r. o. na ubytování při jejich pracovních cestách. Bude mít společnost při pořízení domu nárok na plný odpočet DPH a následně po dobu 10 let provádět úpravu odpočtu?
Vydáno: 10. 09. 2021
Společnost s r. o. koupila v 90 letech 6 pozemků od občana za 6 milionů. Následně se přihlásil restituent a soud nyní rozhodl, že s. r. o. musí tento pozemek vydat. S. r.o. má pozemky na účtě 031 ve výši 6 milionů. Moje dotazy jsou: 1) Jak stanovit cenu restuovaného pozemku, když dle kupní smlouvy koupilo s. r. o. 6 pozemků za 6 milionů? Vzít cenu 6 milionů a podělit celkovou plochou pozemků a následně vynásobit plochou restituovaného pozemku? 2) Jak zaúčtovat vydání restuovaného pozemku? 3) Bude mít toto vydání restituovaného pozemku nějaký vliv na daně mimo daně z nemovitostí? 
Vydáno: 09. 09. 2021
Společnost s r. o., plátce DPH se živnostenským oprávněním „Přípravné a dokončovací stavební práce“, nakoupí materiál na opravu RD - neplátce DPH např. za 50 000 Kč bez DPH (DPH si nárokuje 21 %). Na faktuře pro odběratele uvádí: Náklady na materiál - Kč 50 000 +15 % DPH a pomocné stavební práce Kč 2 200 + 15 % DPH. Opravu samotnou provádí někdo jiný se ŽL na zednické, popř. tesařské práce. Může takto fakturovat na RD se sazbou 15 %, když má živnostenský list jen na „Přípravné a dokončovací stavební práce“? A když takový postup uplatní u odběratele plátce DPH ne na RD, lze dle Klasifikace produkce uplatnit režim PDP dle § 92?
Vydáno: 01. 09. 2021
Fyzická osoba koupila nemovitost, stavba zapsaná v katastru nemovitostí jako objekt k bydlení. V následujících dvou letech došlo ke stavebním úpravám a následně vydáno kolaudační rozhodnutí se zápisem rodinný dům se 4 bytovými jednotkami k trvalému bydlení. Tuto nemovitost pronajala společnosti s ručením omezeným a ta ji využívá jako apartmány určené k pronájmu. Nemovitost u vlastníka není součástí obchodního majetku a příjmy za pronájem nemovitosti jsou zdaňovány v § 9 ZDP. Přiznání k dani z nemovitých věcí předkládá vlastník nemovitosti, který nemovitost "pouze" pronajímá. Jakou sazbu použije při vyplňování přiznání? Jedná se o podnikání nebo o zdanění stavby sloužící k potřebám bydlení? Při vyplnění přiznání použije při určení druhu stavby písmeno H-budova obytného domu nebo písmeno O-ostatní druhy podnikání?
Vydáno: 28. 08. 2021
Nepodnikající osoba zakoupila nemovitost (před 3 lety) - dům, který zrekonstruovala. Vzhledem k minulosti a také záměru nemovitosti nakoupit, opravit a prodat, jí bylo sděleno, že si musí na tuto činnost založit živnost. Dříve tedy jako občan nemovitost nakoupil a po opravě prodal. Nyní po založením živnosti - nemovitost, kterou dříve koupila jako nepodnikající osoba, již tuto stejnou nemovitost musí prodat jako podnikatel s IČ a odvést sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 02. 08. 2021
Naše společnost v letošním roce prováděla opravu fasády. U této příležitosti jsme nechali zhotovit okapový chodníček, tzn. z jedné strany fasády jsme nechali nasypat menší kamínky, tyto jsou ohraničené obrubníky. Je možné náklady na zhotovení chodníčku uznat jednorázově do nákladů? Myslela jsem, že pozemek nelze zhodnotit, tudíž je toto náklad, ale slyšela jsem názor, že pokud je tam obrubník, už je to není jednorázový náklad, tzn. musíme odepisovat jako chodník (i když není pro lidi, ale aby netrpěla nová fasáda)?
Vydáno: 13. 07. 2021
Obec již má status plátce DPH. Provozuje čističku odpadních vod. V současné době investuje do obecních pozemků a chystá se pozemky prodat. Myslím si, že obec vstoupila do role obchodníka a je povinna odvést DPH z prodeje pozemků a má i nárok uplatnit DPH ze vstupů do této investice. Je moje domněnka správná?
Vydáno: 24. 06. 2021
Společnost s r. o., která vede účetnictví a je plátcem DPH, poskytuje služby zákazníkům v oblasti telekomunikačních služeb a zároveň také provádí stavební práce s tím související. Nyní nastala situace, kdy investorovi docházely finanční prostředky a navrhl, aby veškeré telekomunikační rozvody, které jsme vybudovali vně i uvnitř budovy zůstaly našim majetkem, abychom mohli dodávat služby Internet a TV do jednotlivých místností v budově. 1. Je tento způsob legislativně možný, abychom vlastnili rozvody pevně zabudované v cizí budově? 2. Pokud ano, jaké dokumenty jsou k tomu potřebné (smlouva, plány rozvodů...)? 3. Bude tato investice posuzována jako naše telekomunikační vedení v odpisové skupině 4 nebo jako stavba v odpisové skupině 5? 4. Existuje i jiné řešení?
Vydáno: 07. 06. 2021
Jaká se uplatní sazba DPH při stavebně-montážních prací u objektu, který je v katastru zapsán jako "zemědělská usedlost"? V tomto objektu rodina skutečně bydlí, mají tam trvalé bydliště, podle fotodokumentace je to rodinný dům. Dům splňuje podmínku sociálního bydlení.
Vydáno: 03. 06. 2021
V roce 2007 společnost koupila dům, od roku 2010 postupně, dle finančních podmínek, dům technicky zhodnocovala na základě stavebního povolení. Technické zhodnocení nebylo dokončeno dle podmínek pro kolaudaci, objekt nebyl dosud zkolaudován. To znamená, že technické zhodnoce nebylo zařazeno do užívání, nemám kolaudaci. Technické zhodnocení bylo provedeno z 90 % od neplátců DPH, cca 10 % bylo do plátců, byl uplatněn 100% nárok na odpočet DPH. Objekt byl používán k 100% k ekonomické činnost ( ubytovací činnost). V dubnu 2021 byl objekt prodán (důvodem ekonomická krize společnosti, covid zákaz pronajímání, společnost objekt splácela, musela hradit energie a neměla příjmy.) Kolaudaci třeba dořeší nový majitel (občan). Jak se firma vypořádá s DPH, které uplatnila od plátců, bude ho muset vrátit v plné výší? 
Vydáno: 26. 05. 2021
Firma provedla modernizaci rozvaděče v administrativní budově, aby mohla požádat o zvýšení příkonu energetickou společnost. Modernizace rozvaděče (jeho úprava pro vyšší příkon) cena 240 000 Kč je samostatným hmotných majetkem? Lze samostatně odpisovat? Pokud ano, je to 3. odpisová skupina nebo 4. odpisová skupina? Dále firma uhradila 120 000 Kč poplatek energetické společnosti za zvýšení příkonu (navýšení jističů) - tento poplatek zahrnout jako technické zhodnocení budovy? 
Vydáno: 25. 05. 2021
Manželé mají nemovitost v SJM. Nemovitost pronajímají a manžel příjmy z pronájmu vždy zdaňoval. V polovině roku došlo k zúžení SJM. Za rok, kdy došlo k zúžení SJM a nemovitost v polovině roku připadla manželce, bude podávat daňové přiznání manželka, nebo lze, aby za dobu, kdy byla nemovitost v SJM, podával daňové přiznání manžel a manželka za dobu, kdy nemovitost byla jen její? 
Vydáno: 03. 05. 2021
Společnost provedla zastřešení dvora, které bude využívat jako prostor pro skladování svých výrobků. Proběhla i kolaudace. Jedná se o prostor mezi dvěma budovami, jedná se o samostatnou samonosnou ocelovou konstrukci ukotvenou na samostatných pilířích do země. Střešní krytina je tvořena vlnitými polykarbonátovými deskami. Z jedné strany je součástí opláštění vlnitým plechem od střechy směrem dolů cca do poloviny výšky. Součástí zastřešení jsou i svody dešťové vody. Tím, že tato stavba nemá stěny, nelze ani geodeticky vyměřit obvod stavby, protože geodet měří stěny a ne střechu. Hodnota investice činí cca 6 mil. Kč. Lze tuto stavbu odepisovat ve 3. odpisové skupině nebo v 5. odpisové skupině?
Vydáno: 25. 04. 2021
Plátce DPH poskytuje službu kontrolních dnů stavby hotelu pro plátce DPH, skutečnou stavbu provádí jiná společnost. Náplní kontrolních dnů je pravidelná fyzická kontrola stavu stavby, jedná se o víceméně administrativní kontrolní činnost. Domnívám se, že toto nespadá do přenesené daňové povinnosti, ale musí být fakturována základní sazba DPH při pravidelné měsíční fakturaci. Je to správně? 
Vydáno: 19. 04. 2021