JUDr. Vlasta Víghová - strana 4

Firma s. r. o. má 9 zaměstnanců. Dále 3 osoby na dohody o provedení práce s celoroční smlouvou, za které neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, ani daň (300 hodin ročně). Musí firma dle nařízení vlády testovat své zaměstnance? 
Vydáno: 16. 03. 2021
Může účetní OSVČ, která není daňovým poradcem, zpracovat daňové přiznání k dani z příjmu? Účetní má plné moci a přiznání podává pod kódem 4A jako obecný zmocněnec. Vím, že tato otázka je sporná i z toho důvodu, že účetní nemá na toto uzavřenou pojistku. Ale pokud je možnost podávat přiznání jako obecný zmocněnec, tak tím může být kdokoliv, tedy i člověk, který není daňovým poradcem? Porušuje tím účetní nějaké zákony a hrozí jí nějaké sankce nebo pokuty? Další otázka je, jak je to s podáváním přiznání k DPH a KH, s ročním zúčtováním a se zpracování daně silniční. Může je účetní podat (např. v pojistné smlouvě má nárok na plnění z pozdě podaného kontrolního hlášení)?
Vydáno: 15. 03. 2021
Jak dlouho se musí archivovat pracovní smlouvy? Je to 10 let od ukončení pracovního poměru? 
Vydáno: 07. 03. 2021
Když OSVČ čerpá kompenzační bonus, dotaci z programu Antivirus a Covid nájemné, může čerpání těchto dotací kombinovat ve stejném období s dotačními programy Ošetřovné pro OSVČ a Covid Gastro?
Vydáno: 04. 03. 2021
Může zažádat o kompenzační bonus OSVČ, která zažádala o podporu COVID-gastro? Podpora zatím vyplacena nebyla. Je možné žádost o podporu Covid gastro případně zrušit? Kompenzační bonus je v tomto případě výhodnější.
Vydáno: 03. 03. 2021
Manžel je OSVČ, já jeho spolupracující osoba v oboru vratové systémy. Máme malou provozovnu, kde prodáváme například dálkové ovládání k vratům, pohony atd. - ta musí být nyní zavřená. Toto ale není hlavní zdroj obživy. Tyto tržby bývají cca tak 10% z celkového podnikání. Službu můžeme i v nových opatření vykonávat, když si nás zákazníci pozvou domu například na servis, či montáž vrat. V tomto období se ale hodně lidí bojí a tak zakázky jsou takřka nulové. Máme nárok na kompenzační bonus OSVČ, když nám v období od vyhlášení nových opatření od 1. 3. do 28. 3. 2021 klesnou markantně tržby? O kolik procent musí po případě klesnout a o jakou výši přízpěku můžeme žádat? Může žádat pouze manžel a nebo i já, jako spolupracující osoba? Může být pokles v daném období s porovnáním s loňskem, či ostatními měsíci anebo musí být pokles tržeb za celý rok 2021 s porovnáním celého roku 2020? 
Vydáno: 02. 03. 2021
Jaký je postup u rozhodnutí o rozdělení zisku a jeho uložení do Sbírky listin dle § 66 písm. c) zákona č. 304/2013 Sb.?  1) Musí být zveřejněn i návrh na rozdělení zisku i u jednočlenných s. r. o., kde to vlastně nemá smysl, neboť se jedná o jednu osobu? 2) Musí být zveřejněna popsaná verze dokumentu, nebo stačí pouze pouze opis? 3) Podle zákona č. 304/2013 Sb., který platí od 1. 1. 2014, se poprvé zveřejnují dokumenty za rok 2014 v roce 2015 nebo již dokumenty za rok 2013 vzniklé v roce 2014? 
Vydáno: 26. 02. 2021
Jsem OSVČ, provádím reklamní a grafické práce pro hotely a restaurace. Poslední fakturu jsem vystavila 30. 9. 2020 a od té doby jsem bez příjmů. Požádala jsem o kompenzaci OSVČ 500 Kč na den, s tím, že moje činnost z 9 6% souvisí s odběrateli, kteří z důvodu koronaviru museli uzavřít své provozovny. Na FÚ mi tuto kompenzaci zamítli s tím, že si snadno mohu najít jinou obživu (opravdu nemohu, specializuji se na hotely a restaurace) a že do rozhodného období od 1. 6. do 30. 9. 2020 se nezapočítavají faktury, ale příjmy, které mi samozřejmě z důvodu nějaké splatnosti faktury došly např. až v říjnu, a proto jsem třeba v říjnu nebyla bez příjmů, a tedy si o kompenzační bonus nemohu žádat. Ale to mi přijde jako holý nesmysl, poslední práce jsem provedla v září a je samozřejmé, že existuje nějaká splatnost, a zaplaceny mi budou tedy později... Mohu se nějak bránit? 
Vydáno: 23. 02. 2021
Jaké ustanovení kterého zákona řeší zákonné náležitosti výplatní pásky. Našla jsem pouze informace, co musí obsahovat výplatní páska, ale bez odkazu na konkrétní zákon.
Vydáno: 23. 02. 2021
Je možné poskytnout v režimu osvobození dle § 6 odst. 9 písm. b) zákona o daních z příjmů peněžitý příspěvek na stravování jednatelům, kteří pracují pro společnost na základě mandátní smlouvy? Popřípadě jak řešit stravování jednatelů společnosti, kteří pracují pro společnost na základě mandátní smlouvy?
Vydáno: 22. 02. 2021
Má zaměstnavatel povinnost uschovávat výplatní pásky zaměstnanců? Pokud ano, který předpis mu to stanoví a musí být tyto výplatní pásky podepsané zaměstnancem? 
Vydáno: 09. 02. 2021
Je možno považovat za rodinný závod dle § 700 občanského zákoníku spolupráci bývalých manželů (jsou rozvedení, ale žijí spolu a vedou společnou domácnost) s jejich zletilým synem (ten má svoji vlastní domácnost) a rozdělovat z tohoto titulu příjmy syna dle § 13 na matku i otce (15 000 Kč/měsíc)? Oba bývalí manželé mají kromě spolupráce se synem i své vlastní živnosti s příjmy v § 7 a platí zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Vydáno: 08. 02. 2021
Jaké jsou možnosti poskytování peněz na obchodní činnost s. r. o. u společníka kromě klasické půjčky? A jaké jsou výhody a nevýhody?
Vydáno: 04. 02. 2021
Zažádala jsem Státní pozemkový úřad o směnu pozemků. Směna byla schválena, ale byla jsem vyzvána k dodání Geometrického plánu s povolením stavebního úřadu na rozdělení pozemku. Pozemek mnou nabízený do směny je veliký a tak jsem samozřejmě nabídla jen část svého pozemku. Proto to rozdělení. Nyní mám však problém, že pozemek je sice plošně velký, ale je úzký a tak nejde udělat cesta k zadnímu pozemku. Stavební úřad říká, že povolení na rozdělení pozemku může dát jen v případě, že bude na oba pozemky přístupová cesta z veřejné komunikace. V současné době ale stejně na můj pozemek není přístup z veřejné komunikace. část cesty je sice města, ale větší část je dnes již soukromých vlastníků, čili na pozemek, který chci dělit není přístup z veřejné komunikace. Je nějaká možnost, aby dle zákona mi bylo umožněno, za účelem směny pozemků se SPÚ, můj pozemek rozdělit? 
Vydáno: 02. 02. 2021
Společník s. r. o. by chtěl prodat část obchodního podílu. Přišel s informací, že mu může přímo vyčlenit třeba pouze určený hmotný majetek a ten bude jeho podílem. Je toto prosím možné - že by měl i do budoucna nárok pouze na tento vyčleněný majetek, nikoliv podíl na chodu celé společnosti?
Vydáno: 29. 01. 2021
  • Článek
Je možné žádat o podporu COVID – Nájemné v těchto následujících případech: 1. Pronajímatelem je fyzická osoba, otec nájemce, která pronajímá nemovitost synovi za účelem provozování hotelu, který byl nyní již několikrát nuceně uzavřen z důvodu nařízení vlády (opatření proti šíření viru Covid-19). Nájemné nebylo ze strany otce nájemníkovi odpuštěno a bylo uhrazeno za všechny měsíce roku 2020. Je možné žádat o finanční podporu? 2. Pronajímatel, fyzická osoba dává do podnájmu část nemovitosti za účelem provozování restaurace, která nyní musela být také již několikrát uzavřena. Nájemcem je fyzická osoba, bratr pronajímatele. Podnájem nemovitosti byl také za všechny měsíce roku 2020 uhrazen. 3. Pronajímatelem je právnická osoba, která pronajímá nájemci movité věci – vybavení hotelu. Právnická osoba (pronajímatel) je společnost s ručením omezeným, kde jsou společníky (i jednateli) otec a matka nájemce – fyzické osoby. 4. Je možné žádat o podporu COVID – Nájemné, když pronajímatelem je fyzická osoba a nájemcem je právnická osoba (s. r. o.), a v této společnosti s ručením omezeným je společníkem i jednatelem osoba shodná s pronajímatelem? Jestliže ustanovení o osobách blízkých není aplikováno na orgány obchodních korporací, tak by toto nemuselo být překážkou získání podpory, je to tak? Lze žádat o podporu COVID – Nájemné i v případě nájmu movitých věcí, nebo pouze nemovitosti? A jsou ve výše uvedených všech třech případech nájemních vztahů osoby blízké, což by bránilo podání žádosti o finanční podporu? V současné době se někteří dostávají do velice složité situace, kdy se např. u tohoto hotelu jedná o sezonní činnost, tudíž k datu 18. 12. 2020 nebyl ve stavu žádný zaměstnanec. Všichni se přijímají až před začátkem zimní sezony, cca v polovině prosince. Nyjí jim hrozí, že nebudou mít z tohoto důvodu nárok na podporu COVID Gastro – uzavřené provozovny. Proto bychom potřebovali zjistit, zda alespoň nějakou podporu mohou získat.
Vydáno: 26. 01. 2021
Právnická osoba ABC s. r. o. vlastní živnostenské oprávnění na všechny volné živnosti. Nahodile si objedná o jiného subjektu zámečnické práce (řemeslná živnost), která dále fakturuje konečnému zákazníkovi. Může tato ABC s. r. o. fakturovat konečnému zákazníkovi tyto zámečnické práce, pokud sama nevlastní na tuto činnost živnostenské oprávnění? 
Vydáno: 20. 01. 2021
Jsme firma zabývající se velkoobchodem i maloobchodem, která nakupuje a prodává zboží v nezměněném stavu. V našem sortimentu jsou i baterie (monočlánky), elektrozařízení (ruční nářadí). Od ledna vstoupil v účinnost zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, který přináší nové povinnosti nejen pro výrobce, ale i pro distributora a posledního prodejce. Chtěla jsem se zeptat, zda i my, jako překupnící, musíme uvádět na fakturách hodnotu recyklačního poplatku samostatně odděleným od ceny zboží a nebo stačí uvést pouze informaci o možnosti bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru odpadní elektrozařízení v místě prodeje (kus za kus). Výrobce (má smlouvu o likvidace tohoto odpadu) nám výše recyklačního poplatku sdělil, ale na faktuře tento poplatek neuvádí. Pokud tento poplatek nebudeme uvádět na fakturách, hrozí nám nějaký sankční postih? Můžeme výši recyklačního poplatku uvádět pouze na webu a na fakturách uvádět jenom odkaz? 
Vydáno: 20. 01. 2021
Je možné žádat o podporu COVID - nájemné v těchto následujících třech případech: 1. Pronajímatelem je fyzická osoba, otec nájemce, která pronajímá nemovitost synovi za účelem provozování hotelu, který byl nyní již několikrát nuceně uzavřen z důvodu nařízení vlády (opatření proti šíření viru covid-19). Nájemné nebylo ze strany otce nájemníkovi odpuštěno a bylo uhrazeno za všechny měsíce roku 2020. Je možné žádat o finanční podporu? 2. Pronajímatel, fyzická osoba dává do podnájmu část nemovitosti za účelem provozování restaurace, která nyní musela být také již několikrát uzavřena. Nájemcem je fyzická osoba, bratr pronajímatele. Podnájem nemovitosti byl také za všechny měsíce roku 2020 uhrazen. 3. Pronajímatelem je právnická osoba, která pronajímá nájemci movité věci - vybavení hotelu. Právnická osoba (pronajímatel) je společnost s ručením omezeným, kde jsou společníky ( i jednatelé) otec a matka nájemce - fyzické osoby. Lze žádat o podporu Covid-nájemné i v případě nájmu movitých věcí, nebo pouze nemovitosti? A jsou ve výše uvedených všech třech případech nájemních vztahů osoby blízké, což by bránilo podání žádosti o finanční podporu? V současné době se někteří dostávají do velice složité situace, kdy se např. u tohoto hotelu jedná o sezonní činnost, tudíž k datu 18. 12. 2020 nebyl ve stavu žádný zaměstnanec. Všichni se přijímají až před začátkem zimní sezony, cca v polovině prosince. Nyjí jim hrozí, že nebudou mít z tohoto důvodu nárok na podporu Covid-Gastro-uzavřené provozovny. Proto bychom potřebovali zjistit, zda alespoň nějakou podporu mohou získat.  Doplňující otázka: Prosím ještě o doplnění jedné další situace, zda je možné žádat o podporu COVID - nájem, když je pronajímatelem fyzická osoba a nájemce je právnická osoba - s. r. o., a v této společnosti s ručením omezeným je společníkem i jednatelem osoba shodná s pronajímatelem? Jestliže dobře rozumím prvnímu odstavci ve Vaší odpovědi, (že ustanovení o osobách blízkých není aplikováno na orgány obchodních korporací), tak by toto nemuselo být překážkou získání podpory.  
Vydáno: 08. 01. 2021
Jako OSVČ dodávám už od roku 1991 do maloobchodních prodejen kalendáře. Tyto prodejny dostávají kalendáře do komisního prodeje, takže v případě, že je neprodají, mi je vrátí. Já však tyto kalendáře svému dodavateli zaplatit musím. Z důvodu pandemie coronaviru byly ale loni i letos malé prodejny uzavřeny, tudíž nemohly prodávat . Naopak velké obchodní řetězce toto zboží prodávaly, takže si lidé nakoupili potřebné kalendáře v těchto obchodech a v malých obchodech tak zůstaly kalendáře neprodané a budou se mi vracet. Pokud by se jednalo o jakékoliv jiné zboží, tak to by se mohlo prodat třeba za měsíc, nebo za dva, ale kalendáře se prodávají nejvíce poslední 2-3 měsíce na konci roku a potom ještě tak v lednu nového roku (a to už se slevou) a co se neprodá, už se nedá použít třeba další rok , takže se může pouze zlikvidovat. Mám nějakou možnost kompenzace za toto zboží, které se nemohlo prodat v důsledku toho, že vláda nařídila uzavření prodejen a že neohlídala to, že velké řetězce prodávaly i zboží, které malé obchody prodávat nemohly, protože musely mít zavřeno? 
Vydáno: 05. 01. 2021