JUDr. Vlasta Víghová - strana 2

  • Článek
Jak má správně vypadat zveřejněná účetní závěrka, konkrétně „jak má být správně podepsaná“? Postačí zaslat výkazy k zveřejnění do obchodního rejstříku datovou schránkou jednatele nebo musí výkazy obsahovat vlastnoruční podpis jednatele nebo musí každý zveřejněný výkaz obsahovat tzv. elektronický podpis?
Vydáno: 29. 10. 2021
V průběhu roku byli jednou jednočlennou společností s r. o., která podniká ve službách, osloveni dva schopní dodavatelé, zda by se nechtěli stát společníky této firmy. To se také stalo. Mohou i nadále fakturovat a pokud ano, co všechno to obnáší? A pokud ne, jak jinak mohou získávat měsíční odměnu za své služby?  
Vydáno: 25. 10. 2021
Zaměstnavatel má v obchodním rejstříku uvedený předmět podnikání: činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence a dále výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Znamená to, že zaměstnanec nesmí podnikat nejen v oblasti vedení účetnictví, ale ani v činnostech, kterými jsou výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona? Nebo by tyto služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živ. zákona musel mít zaměstnavatel (aby mohl požadovat zaměstnanci zákaz podnikání) uvedené v obchodním rejstříku konkrétněji a ne jen obecně?
Vydáno: 20. 10. 2021
Je možné poskytnout zaměstnanci společnosti s. r. o. bezúplatnou půjčku ve výši 200 000 Kč, pokud se jedná o manželku jednatele společnosti? 
Vydáno: 17. 10. 2021
Ze zdravotních důvodů budu k 31. 12. 2021 končit účetní práce jako dodavatelka. Mohou doklady roku 2021 zůstat u mě až do podání daňového přiznání za tento rok nebo je musím předat s účetní závěrkou a do kdy? Pokud v budoucnu dojde ke kontrole správcem daně, budu mít povinnost svou práci obhajovat já nebo už nová účetní firma? Do kdy musím předat doklady? Předpokládám, že klientovi to bude jedno.
Vydáno: 15. 10. 2021
Pro komplikované vztahy v rodině mají rodiče zájem rozdělit svůj majetek mezi děti ještě za svého života a to nerovnoměrně. Závěť by jejich přání nesplňovala. Pro klid dožití v rodině by si rodiče přáli, aby do jejich smrti budoucí obdarovaní nevěděli. Byla by sepsaná darovací smlouva s ověřeným podpisem dárců platná i bez podpisu obdarovaného? Pokud ano, jak dlouho od data podpisu dárců by byla platná?
Vydáno: 15. 10. 2021
Jak se dělí dědictví v případě úmrtí matky, která má ze tří synů již dva (jeden tragicky zahynul), ale zůstali po něm 2 synové? Dědí tedy 2 synové plus 2 vnuci (po jednom synovi)?
Vydáno: 13. 10. 2021
Jak má správně vypadat zveřejněná účetní závěrka, konkrétně  „jak má být správně podepsaná“? Postačí zaslat výkazy k zveřejnění do obchodního rejstříku datovou schránkou jednatele nebo musí výkazy obsahovat vlastnoruční podpis jednatele nebo musí každý zveřejněný výkaz obsahovat tzv. elektronický podpis? 
Vydáno: 13. 09. 2021
Musí být uvedeno v hlavičce pracovní smlouvy kromě všech náležitostí zaměstnavatele (název, adresa, iČ, spisová značka) i jméno osoby - zastoupení, kdo bude podepisovat za společnost? Stačí mít ve vnitřním předpisu společnosti, že ta a ta osoba je oprávněna podepisovat? 
Vydáno: 01. 09. 2021
Naše firma chce uzavřít pracovní smlouvu na pozici prodavačky s paní narozenou na Ukrajině, která je vdaná za Slováka. Trvalé bydliště mají na Slovensku. Manžel podniká v Česku a s manželkou nyní také bydlí v Česku, kde vlastní rodinný domek. Můžete mi prosím sdělit, jaké povinnosti nám jako zaměstnavateli z plánovaného pracovního poměru vyplývají?
Vydáno: 01. 09. 2021
Musí být zpracována Zpráva o vztazích u s. r. o., kde společníci jsou pouze fyzické osoby, které žádnou jinou právnickou osobu nevlastní? Jak je to v případě jednočlenných s. r. o.? Jestliže tato povinnost zpracování je, co se potom uvádí do této zprávy? Např. smlouvy o pronájmu, kdy fyzická osoba pronajímá svému s. r. o. nemovitost? Nebo se uvádí např. smlouvy o výpůjčce společníka svému s. r. o.?
Vydáno: 25. 08. 2021
Fyzická osoba má živnostenský list na dopravu a provozuje tuto živnost se svými dvěma zaměstnanci - řidiči. Bude fakturovat každý měsíc dopravu zaměstnanců včetně jednatele personální agentuře (jednočlenné s. r. o.). Fyzická osoba, jednatel i společník personální agentury s. r. o. je jedna a tatáž osoba. Doprava zaměstnanců není svozem jednotlivých zaměstnanců do jejich práce (přidělení k uživateli do továrny). Jedná se např. o dopravu na zdravotní prohlídky, na školení BOZP zamců atd. U jednatele se jedná o cesty z sídla firmy k jednotlivým uživatelům, kde jsou přiděleni zaměstnanci s. r. o. této personální agentury. Sám jednatel neřídí. Bude se jednat u s.r.o. o daňový náklad? Nebude docházet k dodanění mzdy u zaměstnanců a jednatele s. r. o.? Není problém, že ve smluvním vztahu vystupuje stejná osoba (OSVČ = jednatel = společník)?
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Společnost s. r. o. má šest společníků. Pět z nich jsou zemědělská družstva, jedna společnice je fyzická osoba. Jejich podíl je 16,6 % na základním kapitálu. S jejich podílem nejsou spojena žádná oprávnění, výši podílu odpovídají hlasovací práva, podíl na zisku. Společníci nejsou vzájemně propojeni. Společnost vykazuje minimální činnost, obrat 300 000 Kč. Jednatelem je manžel společnice. Koho zapsat jako skutečného majitele společnosti?
Vydáno: 18. 08. 2021
Musí zpracovat jednočlenná obchodní korporace (s. r. o.) zprávu o vztazích? Společník vlastní 100% jen tuto s. r. o. a žádnou jinou právnickou osobu nevlastní, neovládá. Tento společník (FO) pronajímá do s. r. o. nemovitost.
Vydáno: 16. 08. 2021
Jednatel má se společností, v níž je jednatelem, uzavřenu pracovní smlouvu na výkon práce ředitele a za tuto práci dostává mzdu. Smlouvu o výkonu funkce jednatele uzavřenou nemá. Jaké mu hrozí postihy? Má to na společnost nějaké daňové dopady?  
Vydáno: 12. 08. 2021
Společnost má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce prokuristy. Prokurista není se společností v pracovněprávním vztahu. Platí v tomto případě, že se z odměny prokuristy neodvádí zákonné úrazové pojištění, tedy že prokurista není ze zákona pojištěn pro případ pracovního úrazu či ohrožení nemocí z povolání?
Vydáno: 09. 08. 2021
Na co všechno má právo matka samoživitelka, která má 8měsíčního syna a pobírá pouze mateřskou. Na ÚP jí řekli, že má právo pouze na příspěvek na dítě a na bydlení, a to pouze v případě, že bude mít v ruce rozhodnutí od soudu a tato dávka jí bude vyplacena až po třech měsících. Co má v takovém případě dělat, když musí zaplatit nájem a stravu jak pro sebe, tak pro svého syna. Může požádat o nějakou hmotnou pomoc v nouzi?
Vydáno: 05. 08. 2021
Podnikatel (fyzická osoba) končí podnikání. Následující měsíc pokračuje jako společnost s ručením omezeným. Své zaměstnance z původního podnikání jako FO zaměstná i v pokračujícím podnikání (společnost s ručením omezeným). Jak v tomto případě zaměstnávání správně postupovat?
Vydáno: 04. 08. 2021
Společnost s. r. o. má 6 společníků. Pět z nich jsou zemědělská družstva, jedna společnice je fyzická osoba. Jejich podíl je 16,6 % na základním kapitálu. S jejich podílem nejsou spojena žádná oprávnění, výši podílu odpovídají hlasovací práva, podíl na zisku. Společníci nejsou vzájemně propojeni. Společnost vykazuje minimální činnost, obrat 300 000 Kč. Jednatelem je manžel společnice. Nevím, koho zapsat jako skutečného majitele společnost.
Vydáno: 29. 07. 2021
  • Článek
Společenství vlastníků jednotek (SVJ) i bytové družstvo (BD) sídlí v jednom domě a bytové družstvo je pověřeno správou pro SVJ. Musí SVJ zasílat pozvánky na shromáždění, koná-li se schůze BD i shromáždění SVJ ve stejný termín? Pokud je mi známo, BD od 1. 7. 2021 nemusí zasílat pozvánky na schůze a stačí tuto pozvánku vyvěsit na domovní nástěnce.
Vydáno: 28. 07. 2021