Ing. Jiří Vychopeň - strana 53

  • Článek
Základní náhrada u vypůjčeného vozidla zaměstnancem Ing. Jiří Vychopeň Pokud zaměstnanec použije (na žádost zaměstnavatele) pro pracovní cestu vozidlo, které si sám vypůjčil, podle zákoníku práce má nárok na...
Vydáno: 04. 08. 2011
Společník žádá s. r. o. o půjčku na řešení své bytové situace (stavbu rodinného domu). Protože s. r. o. funguje druhým rokem a ze předchozí rok nebyl vykázán zisk, může si v následujícím roce poskytnout úročenou půjčku? Dočetla jsem se, že organizace může poskytovat půjčky zaměstnancům pouze z prostředků FKSP, sociálního fondu nebo ze zisku po jeho zdanění a rozdělení na základě vnitropodnikové směrnice o poskytování půjček. Že půjčka byla opravdu poskytnuta jen z těchto zdrojů, je nutno doložit správci daně, např. prokázaný zůstatek finančních prostředků na sociálním fondu nebo vykázaným nerozděleným ziskem apod. Je tomu skutečně tak? To si nebude moci poskytnout půjčku dříve než bude mít zisk?
Vydáno: 25. 07. 2011
Jak zaúčtovat převod leasingu mého podnikaní z fyz. os. na s. r. o., kde jsem společníkem, při leasingu, u kterého byl nulová akontace?
Vydáno: 25. 07. 2011
Německý dodavatel zboží nám omylem vyfakturoval dodávky určitého zboží v měsíci květnu 2011 s vyšší cenou. Na základě naší reklamace to vyřešil tak, že dodatečně vystavil dobropis, kterým jednou částkou uvedl fakturaci na správnou míru. Zaúčtováním tohoto dobropisu 131/321 a následně 132/131 jsme provedli u dotčeného zboží snížení skladové ceny, což následně ovlivní i průměrné skladové ceny při ocenění výdejů 504/132. Vzhledem k novelizaci ZDPH budeme z tohoto dobropisu přiznávat resp. snižovat přiznanou daň na výstupu při pořízení zboží od ORD z JČS a také snižovat uplatněný odpočet. Celý doklad jsme pojali jako souhrnný daňový dobropis (nyní opravný daň. doklad) a pro přepočet jsme použili kurz dne „vystavení“ tohoto opravného daň. dokladu, protože kvantifikace jednotlivých dodávek s přiřazením původního kurzu by byla velmi náročná a dostali jsme se do technických potíží s různými kurzy pro přepočet na jednom dokladu. Lze akceptovat náš účetní i daňový postup v tomto případě?
Vydáno: 25. 07. 2011
Dočetla jsem se, že nelze provést rozhodnutí o výplatě podílu na zisku (dividend, atd) po uplynutí 6. měsíců od posledního dne účetního období. Jinak řečeno, jestliže valná hromada společnosti konaná do šesti měsíců od posledního dne účetního období projednala účetní závěrku za ono účetní období a na jejím základě rozhodla o rozdělení zisku, pak mimořádná valná hromada konaná v témže roce po uplynutí šesti měsíců od posledního dne účetního období není oprávněna na základě téže účetní závěrky rozhodnout o jiném rozdělení zisku. Našla jsem i odkaz na Nejvyšší soud, 29 Cdo 4284/2007, [Výběr 1117/2009]. To si opravdu nemůžou společníci zisk rozdělit později, např. až v 10. měsíci, kdy mají například finanční prostředky na bankovním účtu? a) bude se lišit auditovaná a neauditovaná společnost?
Vydáno: 25. 07. 2011
Naše nez. organizace často využívá služeb „umělců“, kteří prezentují činnost jako Svobodné povolání. Dosud jsme poskytované služby řešili dohodou o provedení práce, jelikož nikdo z nich nám nebyl schopen předložit průkazné doklady k činnosti, abychom mohli následně platnost těchto údajů ověřit, tak jako je tomu u podnikajících osob evidovaných v rejstříku OR či ŽL. Dle zjišťování tyto osoby by měly být registrováni na FÚ, ČSSZ, ZP, IČ jim přiděluje Český statistický úřad. Abychom těmto osobám vyplácet odměnu bez daně a odvodů postačí pro nás předložení registrace na FÚ, ČSSZ, ZP, IČ? Kde následně ověříme platnost těchto údajů?
Vydáno: 25. 07. 2011
Slovenská firma, sídlo na Slovensku, vlastní nemovitost na území ČR. Organizační složka této slovenské firmy je zaregistrovaná v ČR a v této nemovitosti bude podnikat, rovněž dělat stavební úpravy. Kdo o úpravách účtuje, kdo platí daň z nemovitosti? Taky mě zajímá zda musí být smlouva o pronájmu prostor mezi touto organizační složkou a firmou zaregistrovanou na Slovensku. Podotýkám, že organizační složka má stejný název jako firma na Slovensku, pouze přídavek organizační složka.
Vydáno: 13. 07. 2011
Jsme fyzická osoba, plátci DPH, vedoucí podvojné účetnictví. V roce 2006 jsme nakoupili zboží z Itálie, které bylo nekvalitní. Došlou fakturu za toto zboží jsme neuhradili a u dodavatele jsme zboží reklamovali. Reklamace nebyla neprávem uznána. Dodavatel nás dal k soudu a bez jakéhokoliv oznámení od soudu nám exekutor zablokoval větší hodnotu majetku než činil nezaplacený závazek. Z tohoto důvodu jsme složili požadovanou částku, která se skládá z hodnoty závazku a nákladů exekuce na účet exekutora. Do dnešního dne není soudní spor vyřešen a peníze jsou na účtu exekutora. Jak zaúčtovat částku, kterou jsme složili na účet exekutora? Závazek stále vedeme v účetnictví. V roce 2009 jsme měli povinnost závazek zdanit. To jsme však neudělali, protože zboží máme stále na skladě (§ 23 odst. 3 písm. a/ bodem 12 ZDP). Zachovali jsme se správně?
Vydáno: 12. 07. 2011
V roce 2010 bude uskutečněn prodej obchodního podílu v s. r. o. za celkovou cenu 4 mil. Kč. Ihned po podpisu smlouvy budou uhrazeny 2 mil. Kč a zbytek kupní ceny bude splácen v měsíčních splátkách se 4% úrokem, který bude vyčíslen na konci splátek. Bude se v roce 2010 zdaňovat (ostatní příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů) celá kupní cena nebo jen skutečně přijaté platby? Mohou se jako výdaje uplatnit kromě počátečního nákupu podílu ještě výdaje za právní služby související s prodejem tohoto podílu?
Vydáno: 12. 07. 2011
Společnost s r. o., neplátce DPH. Subjekt koupil soubor pohledávek. Pohledávky jsou jednotlivými dlužníky postupně spláceny. K souboru subjekt přistupuje podle § 24 odst. 14 zákona o daních z příjmů, jelikož jeho jediné výnosy plynou z této aktivity, tj. při postupném splácení účtuje o snížení pořizovací ceny souboru v rozvaze a zároveň o snížení nominální hodnoty souboru v podrozvaze. Ve chvíli, kdy splátky překročí celkovou pořizovací cenu souboru, bude účtováno do výnosů. Jak však postupovat v případě, kdy některý z dlužníků splatí svůj dluh v rámci souboru ve vyšší částce, než činila nominální hodnota tohoto jeho dluhu (daňově i účetně)? Jedná se většinou o naběhlé úroky, náklady exekučního řízení nebo o přeplatky. Úhrn splátek dosud nepřekročil pořizovací cenu souboru.
Vydáno: 12. 07. 2011
Účetní jednotka používá denní kurz, který je vyhlašován od 14:30. Od 1. 8. 2011 by chtěla z důvodu přechodu na nový systém používat kurz z předchozího dne. Je možné změnit způsob oceňování závazků a pohledávek v průběhu účetního období? Šlo by to použít i pro případ, kdyby ÚJ používala od 1. 1. 2011 do 31. 7. 2011 pevný kurz a od 1. 8. 2011 by chtěla používat denní kurz z předchozího dne?
Vydáno: 12. 07. 2011
Právnická osoba, plátce DPH po kontrole FÚ. Po kontrole je vysoký doměrek plynoucí mimo jiné i z účetních chyb /např. doklady zaúčtovány duplicitně../ a pokuta za účetnictví ve výši 20 000 Kč. Právnická osoba přešla na jinou účetní, ale nastává problém v předaných dokladech. Byla předána pouze rozvaha, výsledovka a daň. přiznání. Nemáme k dispozici inventarizaci jednotlivých účtů a účetní se dále odmítá bavit. S účetním nabyla uzavřená smlouva, pouze byly hrazeny fa za účetní práce. Můžete poradit, jestli je nějaká forma řešení? Na koho se obrátit nebo vůbec jaký je možný postup. Každý přeci zodpovídáme za svojí odvedenou práci. Neměl by v těchto případech nějak zasahovat třeba i živnostenský úřad? Když nezískáme konečné stavy účtů musíme provést rekonstrukci účetnictví?
Vydáno: 12. 07. 2011
Jsem FO, plátce DPH, vedu DE. Od obchodníka s ojetými vozy jsem zakoupil 2. 6. 2011 ojetý automobil M1 uvedený do provozu 11/2007. Faktura-daňový doklad obsahuje DPH 20% vypočítané z ceny vozidla. Automobil chci zařadit do majetku firmy. Budu mít nárok na odpočet DPH? Týká se mě čl. II. přechodných ustanovení k zák. č. 87/2009, kterým se mění zák. č. 235/2004 Sb., DPH, je potřeba dalších podkladů pro uplatnění odpočtu DPH?
Vydáno: 12. 07. 2011
PO, měsíční plátce DPH. Jak postupovat u bonusů za první kvartál či za měsíc březen, když jsou vystaveny v dubnu 2011 s datem dúzp v dubnu 2011, a to před druhým výkladem novely zákona o DPH Generálního finančního ředitelství (29. 4. 2011)? Je nutné je stornovat a opravit? Jsme v pozici poskytovatele bonusů, v praxi nám však byli až do novely zákona fakturovány ze strany odběratelů. V účetnictví tak máme v dubnu přijaté faktury za oprávněné nároky na bonusy z předchozích období bez DPH. Setkali jsme se s výkladem, že můžeme doklady zaúčtované před 29. 4. 2011 ponechat bez DPH. Množí se však i protichůdné názory.
Vydáno: 29. 06. 2011
V květnu 2011 jsme zjistili, že byla chybně odvedena zálohová daň za zaměstnance z roku dubna 2009. Odvedli jsme na zálohové dani více, než jsme měli. Musíme podat dodatečné vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za rok 2009 nebo postačí opravu uvést v příloze k vyúčtování až za vyúčtování roku 2011? Kdy se tedy musí podat dodatečné vyúčtování daně…? Můžete prosím uvést příklad?
Vydáno: 28. 06. 2011
Mohu zahájit tvorbu opravných položek podle § 8a odst. 2 zákona o rezervách v jiném zdaňovacím období, než bylo zahájeno soudní řízení? Např. opravné položky nebyly potřeba vzhledem k daňovým ztrátám. Pokud odběratel vstoupí do likvidace a pohledávku přihlásíme, můžeme také tvořit opravné položky vyšší než 20%.
Vydáno: 28. 06. 2011
S. r. o., navýšila svůj ZK ze zisku z r. 1992 na výši 405 000 (původně 120 000Kč). Tuto skutečnost však nenahlásila do obchodního rejstříku. V účetnictví je účet 411 rozdělen na AE – 1. společník (60 000), 2. společník (40 000), 3. společník (20 000) a zisk z r. 1992 (285 000). V r. 2010 odešel 3. společník a podíl ve výši jeho vkladu (20 000) odkoupil 1. společník. Při té příležitosti se zjistil rozpor mezi výpisem z OR a účetnictvím. Jak je možné tyto částky sladit? Zvýšením ZK nyní např. o 5 000 (aby byl zápis o zvýšení), usnesením VH (nyní již jen 2 společníků) za přítomnosti notáře a poté splacením např. 5 000 ze zisku za r. 2010. Jak bude vypadat účtování? Bylo by možné snížit ZK na výši 120 000 (tj. na původní úroveň při zakládání společnosti?). Jak by vypadalo účtování? Lze snížit ZK a zaúčtovat na účet nerozděleného zisku? A v případě snížení ZK na výši 200 000 Kč, která je v platnosti nyní?
Vydáno: 28. 06. 2011
  • Článek
DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY A NÁKUP ZBOŽÍ Z ANGLIE Dotaz 675/11 Ing. Jiří Vychopeň Český neplátce nakupuje zboží od své známé, která bydlí v EU, např. v Anglii. Ta...
Vydáno: 22. 06. 2011
Plátce DPH s. r. o. registrovaná v ČR si založila bankovní účet na Slovensku. Kromě povinnosti ohlásit bankovní účet finančnímu úřadu, vzniká s. r. o. nějaká další povinnost registrační či jiná? Na Slovensku žádné registrační či jiné povinnosti také nevznikají.
Vydáno: 08. 06. 2011
Může si účetní jednotka pro přepočet měny zvolit pevný kurz, který může měnit měsíčně/čtvrtletně? Slyšel jsem, že tento kurz se musí používat po celé účetní období a nelze používat měsíční/čtvrtletní pevné kurzy.
Vydáno: 08. 06. 2011