Ing. Jiří Vychopeň - strana 54

ČNB vyhlašuje kurzy kolem 14:30. Může si účetní jednotka ve své vnitropodnikové směrnici stanovit, že bude pro přepočet měny používat denní kurzy z předchozího dne? Příklad: Kurz 25.5. = 23 EUR Dne 26.5. v 10:00 vystaví účetní jednotka fakturu, a protože není znám kurz pro 26.5. uplatní kurz z předchozího dne, tedy 23 EUR. Může takto účetní jednotka postupovat? V opačném případě by musela administrativa vystavovat doklady až po 14:30, což je v praxi nereálné (v systému při vystavení dokladu už musí být zadán kurz a zákazník si s sebou fakturu odváží již v 10:00).
Vydáno: 08. 06. 2011
OSVČ podniká dle § 7 a zároveň vlastní garáž („na rodné číslo“) - tzn. garáž není vložena v majetku OSVČ. Na začátku roku se OSVČ stal plátcem DPH z důvodu překročení obratu. Nyní hodlá garáž pronajímat - tzn. příjem bude podle § 9 ZDP. Musí z titulu své registrace k DPH odvádět z příjmu z pronájmu garáže DPH?
Vydáno: 25. 05. 2011
Jsme spol. s r. o., v rove 2006 jsme pořídili na leasing Škodu octavii kombi, v TP je uvedeno, že je to nákladní auto, takže jsme si uplatnili DPH. Leasing skončil v 11/2009, v zůstatkové ceně 1 000 Kč jsme auto zařadili do majetku firmy. Nyní chce jednatel firmy toto auto používat pouze pro soukromé účely. Jakým způsobem lze toto auto převést do osobního vlastnictví jednatele?
Vydáno: 25. 05. 2011
Jsme spediční firma, s. r. o., plátci DPH. Od slovenské firmy jsme nakoupili přepravu, datum uskutečnění zdan. plnění na faktuře 22. 2. 2011, datum vystavení 28. 2. 2011. Náležitosti daňového dokladu jsme doplnili 1. 3. 2011. DPH jsme odvedli v březnu na ř. č. 5 daňového přiznání a zároveň jsme si nárokovali DPH na ř. č. 43. Kurz pro přepočet jsme použili 22. 2. 2011 (datum uskutečnění služby). Je náš postup správný? Bude se stejně postupovat i po 1. 4. 2011?
Vydáno: 13. 05. 2011
Firma vybízí zaměstnance k podávání zlepšovacích návrhů. I když zlepšovací návrh není schválen, ocení zaměstnavatel snahu zaměstnance dárkem (např. firemním tričkem nebo např. pánvičkou v hodnotě 700 Kč bez loga firmy,...). Jak přistoupit k těmto darům? Musí se ve výplatě zaměstnance odvést daň i pojištění a firma zaplatí 34% na pojištění? Jsme podnikatelský subjekt.
Vydáno: 13. 05. 2011
Jaké podmínky by mnělo mít nastaveno soukromé životního pojištění, na které může přispívat zaměstnavatel zaměstnanci, aby pro zaměstnavatele byl příspěvek nákladovou položkou? Je rozhodující jeho název, protože pojišťovny mají názvy různé - kapitálové, investiční apod.? V § 15 odst. 6 jsou vyjmenovány podmínky pro daňovou uznatelnost zaměstnance. Pro daňovou uznatelnost příspěvku na živ. pojištění pro zaměstnavatele je dle mého názoru směrodatný § 24 odst. 2 písm. j bod 5, kde není žádný limit ani podmínka. Znamená to, že si v interním předpisu firmy mohu stanovit, že budu přispívat zaměstnanci dejme tomu 50 000 Kč na životní pojištění, a pro firmu to bude daňově uznatelné celé a pro zaměstnance osvobozeno do výše 24 000 Kč? Pořád nevím, zda jsou daňově uznatelné pro firmu příspěvky na živ. pojištění, které splňuje podmínku § 15 odst. 6, nebo na jakékoli životní pojištění.
Vydáno: 13. 05. 2011
Jsme Gymnázium, neplátci DPH a vedeme účetnictví. Chceme vyhlásit výběrové řízení na dodavatele ubytovacích, stravovacích a logistických služeb, konkrétně potřebuje zajistit dopravu žáků autobusem, jejich ubytování a stravování přes firmu, protože se jedná o velký objem peněz. Netušíme s jakou sazbou DPH máme počítat u jednotlivých položek. Také nás zajímá, jak napsat v zadávací dokumentaci předpokládanou cenu, když jedna část požadované služby je 10% a druhá část je 20%, jak máme pak stanovit cenu bez DPH a s DPH - stačí jen sečíst ceny s DPH s odlišnou sazbou? Zajímá nás tato informace, protože podle § 13 zákona č. 137/2006 Sb. je rozhodná vždy cena bez daně, ale podle nás je tím znevýhodněn uchazeč, který je neplátcem DPH, který může nabídnout nejnižší cenu zakázky (cena bez DPH a s DPH se shoduje) a přesto zakázku nevyhraje, protože jeho cena bez DPH je vyšší než u nabídek, které k ceně bez DPH přičítají DPH. Stanovuje § 13 zákona č. 137/2006 Sb., že hodnocena je pouze cena bez DPH.
Vydáno: 13. 05. 2011
Ráda bych dotázala na tzv. „přefakturaci“ nákladů spojených se školením lékařů v Izraeli. Jsme česká společnost (s.r.o, plátci DPH), prodávající dentální techniku a pro naše zákazníky, kterými jsou tuzemské podnikatelské subjekty (plátci i neplátci DPH), jsme zprostředkovali školení u našeho dodavatele v Izraeli. Náklady spojené s tímto školením budeme našim zákazníkům přefakturovávat. Jedná se o náklady za letenky Vídeň – Jerusalem (které jsme nakoupili bez DPH) a dále ubytování poskytnuté v Izraeli. Doklad za ubytování je včetně izralského DPH. Jedná se mi o to, jaký způsobem náklady vyfakturovat? Jsou tyto služby vůbec předmětem tuzemského DPH?
Vydáno: 12. 05. 2011
Naše elektromontážní firma demontuje stará vedení (šrot dle Přílohy č. 5 zákona o DPH) a předává zpracovatelským firmám, které nám vystaví podklad k fakturaci. My na jeho základě vystavíme doklad bez DPH s odkazem na povinnost odběratele daň doplnit a přiznat. Protože však demontovaný materiál ve skutečnosti nepatří naší firmě, ale např. firmě ČEZ, tak ta nám na základě našich podkladů popř. nějakého interního výpočtu vystaví též doklad na tento šrot, ale většinou až měsíc i více po našem vyfakturování odběrateli. Teď nevíme jak postupovat, protože dle zákona bychom měli zaplatit daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění a k němu si i daň nárokovat.My ale ve skutečnosti nevíme,zda nám vyfakturuje ČEZ stejnou výši (nehledě k tomu, že nám mohou fakturovat několik našich dodávek zpracovatelské firmě najednou). Z tohoto důvodu si myslíme, že budeme v tomto případě odvádět daň až na základě daňového dokladu od ČEZu. Účtování o dohadech by bylo příliš složité. Prosíme o Váš názor.
Vydáno: 12. 05. 2011
V lednu jsem měla příjem ze závislé činnosti a odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Dále jsem byla na neschopence a později v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. 18. 4. jsem byla uznána částečně invalidní. Invalidní důchod jsem ale začala pobírat až od července. Chci se zeptat, zda se podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, invalidní důchod musí zahrnout do mých ročních zdanitelných příjmů a v jaké výši si mohu uplatnit slevu na dani z titulu invalidního důchodu?
Vydáno: 05. 05. 2011
  • Článek
Doručování na paritě DDP Ing. Jiří Vychopeň Nakupujeme zboží od lichtenštejnské firmy s rakouským DIČ. Dříve jsme toto zboží vykazovali jako dovoz, neboť jsme ke zboží dostávali JSD. Později...
Vydáno: 05. 05. 2011
Účtujeme bytová družstva a společenství vlastníků bytů. U odměn členů statutárních orgánů postupujeme v souladu se zákonem č. 586/1992 Sb., § 6 odst. 1 písm. c). U jednoho společenství nám vnucují verzi, kterou mají prý od jiného společenství, a to odměny formou paušálních náhrad s tím, že pokud si prý členové výboru podepíší prohlášení o tom, že se vzdávají odměny za svoji činnost, mohou dostávat paušální náhrady (§ 24? ZDP), pod kterými jsou skryty například náklady na telefon, připojení k PC, parkovné apod. Myslím si, že uplatnit paušální náhrady lze pouze u zaměstnanců a nikoli ü statutárních orgánů....
Vydáno: 04. 05. 2011
Fyzická osoba, nepodnikatel, obdrží dividendy od společnosti registrované i) v USA, ii) v Kanadě. Jaký je správný postup při zdaňování těchto příjmů v České republice? Jedná se zejména o možnost započítat srážkovou daň zaplacenou v zahraničí na daňovou povinnost v České republice.
Vydáno: 04. 05. 2011
Chtěl jsem se zeptat, co je přesně myšleno v § 100 ZDPH evidencí obchodního majetku, a to z pohledu poplatníka, který uplatňuje výdaje % z příjmů. Znamená to například zaevidování faktury? Předpokládám, že karty majetku vést nemusím. Je to tak?
Vydáno: 04. 05. 2011
Jsme SRO, plátci DPH. Koupili jsme osobní automobil kombi do majetku firmy. Zároveň jsme uzavřeli smlouvu s CCS na čerpání PHM. Tento automobil chceme půjčit OSVČ včetně karty CCS. Tato OSVČ bude tímto půjčeným autem rozvážet naše zboží a provádět pro nás další marketingové (dealerské) služby, které nám bude fakturovat. Do této fakturace však nebudou zahrnuty náklady na auto. Náklady na auto (PHM, silniční daň, opravy atd.) bude hradit naše SRO. Chceme je proto zahrnout jako daňové i s nárokem na odpočet DPH. Jak uzavřít smlouvu s OSVČ nebo jinak ošetřit, abychom všechny výdaje na auto mohli zahrnout do nákladů naší SRO.
Vydáno: 27. 04. 2011
Podnikatel daňová evidence pořizoval automobil N1 na finanční leasing, z jednotlivých splátek uplatňoval DPH. Finanční leasing byl ukončen v září 2010, automobil odkoupil za 1 000 Kč. V červnu 2011 ukončí podnikatelskou činnost. Vyplývá z této situace - zrušení registrace k DPH - nějaká povinnost odvodu DPH (nákladní automobil)?
Vydáno: 22. 04. 2011
Jsme s. r. o., plátci DPH. Pokud opravujeme fakturu, dobropis, daň. doklad zní na zboží, ks, částka, DPH, obsahuje všechny náležitosti jaké dobropis má mít. 1/ Od 1. 4. 2011 se může opravný doklad stále nazývat „Dobropis, daň. Doklad“? A bude se opět uvádět dobropisované zboží, ks, cena, DPH, původní číslo dokladu? DPH na výstupu uplatníme v den vystavení dobropisu nebo dle data přijetí dobropisu druhou stranou? 2/ Stává se, že zákazník zboží nepřijme,zboží se vrátí,my vystavíme dobropis,nyní opravný doklad, ale nikdo nám doklad /dobropis/ nepotvrdí. Jak správně postupovat k prokázání, že můžeme daň odečíst na daní na výstupu a kdy odečíst? Nyní pouze k dobropisu přidáváme pro kontrolu původní doklad, na kterém máme uvedeno, že si zákazník zboží nevyzvedl.
Vydáno: 22. 04. 2011
Pokud zaměstnanec použije (na žádost zaměstnavatele) pro pracovní cestu vozidlo, které si sám vypůjčil, podle zákoníku práce má nárok na základní náhradu za každý 1 km jízdy a náhrada za spotřebované PH. Podle zákona o daních z příjmů je však daňovým výdajem u vypůjčeného vozidla (§ 24/2/k/bod 3.) pouze náhrada za spotřebované PH. Jak to tedy je, co je a co není daňovým výdajem zaměstnavatele, příp. má to vliv na zdanění u zaměstnance?
Vydáno: 21. 04. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, předmět podnikání Nákup a prodej. Nyní došlo k situaci, že musíme prodat některé zboží se ztrátou z důvodu např. že okolní markety prodávají některé druhy rychloobrátkového zboží stejného sortimentu jako my za dočasně extrémně nízké ceny a abychom nepřišli o letité zákazníky, musíme s ohledem na konkurenci nechtíc prodávat také dokonce se ztrátou. Znamená to tedy, že odvedeme ze ztrátového prodeje menší DPH než uplatníme při jeho nákupu? Je to tak v pořádku? Co nesmím opomenout v tomto ohledu?
Vydáno: 21. 04. 2011
  • Článek
KRÁDEŽ BRÝLOVÝCH OBRUB Dotaz 298/11 Ing. Jiří Vychopeň Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci. V březnu roku 2010 byla vykradena prodejna oční optiky a byly odcizeny brýlové obruby...
Vydáno: 20. 04. 2011