Ing. Jiří Vychopeň - strana 60

Jsme s. r. o. a čtvrtletní plátci DPH. Vzhledem k tomu, že paušální výdaje na auto lze uplatnit již v roce 2009 a protože jsme do 30. 6. 2009 (poslední přiznání k DPH) uplatňovali náklady na auto ve skutečné výši, lze od 1. 7. 2009 začít uplatňovat paušální výdaje na auto? Lze tedy u jednoho automobilu první půlrok uplatňovat skutečné výdaje a druhý půlrok paušální výdaje?
Vydáno: 03. 09. 2009
Podnikatel - fyzická osoba podniká v lesnictví (těžba a přibližování dřeva), je plátce DPH. U svého rodinného domu staví kolnu na traktor. Může si výdaje spojené se stavbou dávat přímo do spotřeby, nebo se po dokončení stavby musí dát celková hodnota do majetku a bude se odpisovat?
Vydáno: 03. 09. 2009
Spol. s r. o.,plátce DPH,vedoucí účetnictví pořídila v roce 2007 z exekuce nemovitost (DPH nebyla).V roce 2008 a 2009 proběhla celková rekonstrukce (technické zhodnocení, opravy ze všeho - nárokováno DPH) za účelem pronájmu jiné firmě (plátci DPH).V roce 2009 však byly 2 byty pronajaty neplátcům včetně garáží, 1 byt a sklepy společnost využívá pro skladování zboží. Jakým způsobem máme provést úpravu odpočtu a výpočet koeficientu (prosím o konkrétní výpočet z námi uvedených údajů).Úprava odpočtu se týká i oprav, nebo jen technického zhodnocení? Údaje uvádíme v tis./Kč: uskutečněná plnění s nárokem na odpočet v roce 2008 - 20.000, uskutečněná plnění s nárokem na odpočet v roce 2009 - 25.000, PC nemovitosti - 3.100, opravy 2008 - 1.200, opravy 2009 - 980, technické zhodnocení 2008 - 2.000, technické zhodnocení 2009 - 2.500, vše bez DPH 19%). Nájemné za 7-12/2009 - 108.
Vydáno: 31. 08. 2009
S manželem jsme jako soukromé osoby zakoupili rodinný dům. Celý RD chceme pronajímat společnosti s. r. o., ve které jsme oba jedinými společníky. Společnost s. r. o. bude poskytovat ubytování v RD. Lze stanovit cenu pronájmu na bázi ekonomického pronájmu tzn. stanoveným procentem z tržeb společnosti s. r. o.? Nebo je nutné dodržet pro nájem nemovitosti cenu obvyklou?
Vydáno: 31. 08. 2009
Naše prodejna chystá akci pro zákazníky, kde každá prodejka bude zařazena do slosování a výherce obdrží poukázku na nákup zboží v prodejně v hodnotě 5 000 Kč. Chtěla bych vědět, jakým způsobem zaúčtovat prodej zboží hrazený touto poukázkou, když nákupní cena zboží je např. 4 000 Kč a marže 1 000 Kč. Zajímá mě to z pohledu daně z příjmů i DPH.
Vydáno: 06. 08. 2009
Chtěl bych se zeptat, kdy je doručení poštou považováno za platné. Pokud potřebuji vypovědět mandátní smlouvu a pošlu poštou výpověď, bude to platné? Kolikrát musím odeslat poštou výpověď, aby doručení bylo platné?
Vydáno: 22. 07. 2009
Naše společnost s. r. o. se zabývá převážně dokončovací stavební činností, ale mimo jiné má živnostenský list na zemědělskou výrobu. Jsme plátci DPH, vedeme účetnictví. V r. 2008 jsme od fyzické osoby odkoupili rychle rostoucí dřeviny-topoly, které pěstujeme na pronajatých pozemcích, zatím cca na 2 ha. Nákup topolů v ceně 230 tis. Kč bez DPH (přibližně cena vzniklých nákladů u fyzické osoby od doby vysázení v r. 2004 až do r. 2008), byl v r. 2008 v naší s. r. o. zaúčtován na účet 042 - nevím, zda správně. Prosím o radu, jak dál o dřevinách účtovat, a to jak stávajících, tak i o nákladech na novou výsadbu. Dle mého pohledu se vlastně jedná o vývoj. Je takový předpoklad, že topoly bude možno po 7-8 letech od výsadby zpracovat na štěpku. Tato by se dál prodala nebo použila pro vlastní spotřebu - topení ve firmě. Zkušenosti jiných pěstitelů a VÚKOZu předpokládají šestinásobné seřezání původně vysazených stromů přibližně v 6tiletých intervalech. Pak by se měl porost úplně likvidovat.
Vydáno: 20. 07. 2009
Potřebujeme vyměnit dosluhující osobní výtah v budově VŠ. Budova byla pořízena z dotace, daňově se neodepisuje. Nový výtah bude stát asi 1,5 mil. Kč, starý se odstraní a místo něj bude nainstalován nový. Pořízen bude z vlastních zdrojů a může se daňově odepisovat. V Pokynu D-300 se praví, že osobní výtah je nedílnou součástí stavby, nelze tedy zařadit jako samostatnou věc a mělo by jít tedy o technické zhodnocení budovy? Neznám ale původní cenu výtahu, kupní cena byla za budovu jako celek a neumím tedy odečíst zůstatkovou cenu starého výtahu. Cena budovy pouze naroste o nový výtah a z této nové ceny se bude odepisovat? V případě, že nový výtah bude mít stejné parametry jako stávající, nepůjde o opravu účtovanou rovnou do nákladů?
Vydáno: 15. 07. 2009
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH. Chtěli bychom zavést novou směrnici na používání mobilních telefonů ve společnosti a to tak, že každá pozice bude mít nastavený limit hovorného – cokoliv do limitu bude hrazené společností, cokoliv nad limit zaměstnancem včetně odvodu DPH. Zaměstnanci používají telefony ke služebním i soukromým účelům. Je toto správný postup z hlediska DPPO, DPFO, DPH? Zaměstnanci v podstatě nebudou rozlišovat během měsíce soukromé hovory a platit budou pouze to, co bude nad limit, a to jak již bylo zmíněno, z částky nad limit bude odvedeno DPH.
Vydáno: 08. 06. 2009
Společnost s. r. o. eviduje pohledávky za klienty, které lze odepisovat podle § 8c) zákona o rezervách. Nepromlčené pohledávky podle obchodního nebo občanského zákona zaúčtuji na 546/391. Je tento postup správný? Pokud dodatečně klient zaplatí, zaúčtuji normálně 311/221 (např.) a poté při inventurách 391/646. Je tento postup správný? Jak postupuji při inventurách s pohledávkami, které jsem odepisovala například v loňském roce a v letošním roce už jsou podle zákona promlčené? Zůstanou odepsané, anebo je musím přeúčtovat ve prospěch výnosového účtu a souhrn pohledávek na účtě 391 musí představovat pouze pohledávky nepromlčené? Pokud klient nikdy nezaplatí, dostanu nějak pohledávku z účetnictví, tedy z účtu 311?
Vydáno: 08. 06. 2009
Naše firma přispěla na dobročinné účely. Uhradila fakturu firmě, která organizuje program – koupě zdravotnických přístrojů potřebným osobám. Za tímto účelem nám byla vystavena faktura, kde je sděleno že jsme přispěli danou částkou konkrétní osobě (uvedena identifikace osoby) na daný zdravotnický přístroj (opět s konkrétním uvedením). Je správné účtovat o takto zaplaceném příspěvku jako o daru na dobročinné účely? Firma, která prostředky shromažďuje a koupi přístrojů zařizuje, je plátce DPH a na výše uvedené faktuře, jež jsme zaplatili, bylo uvedeno. Je přípustné pro naší firmu, aby si DPH, jež souvisí s výdajem na dobročinné účely nárokovala?
Vydáno: 08. 06. 2009
Firma proplácí roční jízdenky na hromadnou dopravu zaměstnancům a zaměstnancům nic nedodaňovala. Prosím o sdělení, zda musí být zpětně dodaněno jízdné za předešlé roky, jak řešit letošní rok, a zda se musí zahrnout i do vyměřovacího základu pro SP a ZP? Firma účtuje celou částku roční jízdenky do nákladů.
Vydáno: 22. 05. 2009
Kdy musí firma s. r. o. (do 25 zaměstnanců) zasílat údaje Českému statistickému úřadu, např. výkaz mezd apod.
Vydáno: 07. 05. 2009
Lékař založil sám pro sebe na svou lékařskou praxi spol. s r. o. ve stylu MUDr. Jan Novák s. r. o. Protože se na lékaře nevztahuje živnostenský zákon, nevím, zda má mít na dveřích ordinace mimo ordinačních hodin, jména lékaře a sestry také název společnosti, tedy MUDr. Jan Novák s. r. o. a IČ. V případě, že ano, dle jakého zákona?
Vydáno: 04. 05. 2009
Veřejná obchodní společnost, která je plátcem DPH, koupí osobní automobil, uplatní odpočet DPH, automobil zařadí do svého majetku. Společníci budou využívat tento automobil i k soukromým jízdám. Jaké to bude mít dopady na daň z příjmů společníků, samotné v. o. s. a jak to bude s DPH? Společníci nejsou zaměstnanci, nepobírají mzdu. Vyplácí si jen podíly na zisku.
Vydáno: 04. 05. 2009
Naše firma vlastní garážové stání v hromadných podzemních garážích. Prosíme o sdělení, podle jakého paragrafu jakého zákona se hromadné garáže jako podzemní objekt nezapisují do katastru nemovitostí?
Vydáno: 06. 04. 2009
Prosím o odpověď ohledně odhadu nemovitosti kvůli pronájmu jednoho bytu. Aby si mohl pronajímatel uplatňovat odpis nemovitosti při pronájmu, musí mít odhad této nemovitosti. Dnes se nabízí odhad nemovitostí přes internet on-line, kde po vámi zadaných informacích o nemovitosti dostanete informaci o obvyklé ceně, ale nenahrazuje to znalecký posudek. Je možné použít tento odhad pro účely odpisování?
Vydáno: 03. 04. 2009
Český plátce DPH poskytl službu dle mandátní smlouvy rakouskému plátci DPH (fyzické osobě). Jednalo se o poradenství a inžen. službu a využila se možnost reverse – charge, § 10 odst. 6. Chci se zeptat, zda poskytnutím této služby se musí český plátce registrovat k DPH v cizině (není to soustavná činnost, jsou to 2 služby za rok) a v případě, že ano, jak se to dělá? Faktura, která byla vystavena, je na fyzickou osobu a tato osoba nemá v ČR provozovnu. Ale tato osoba je jediným společníkem ve společnosti, která na území ČR podniká a má zde provozovnu. Mohl by být ještě v tomto problém?
Vydáno: 23. 02. 2009
Jedná se o právnickou osobu. Tato společnost vznikla v červnu 2008. V době mezi sepsáním společenské smlouvy a vznikem společnosti, tj. březen až červen, nakoupili zakladatelé pro společnost drobný i dlouhodobý majetek, který potom společnost po vzniku zavedla do svého účetnictví na základě smlouvy o úhradě výdajů vzniklých před vznikem společnosti zakladatelům. Součástí této smlouvy jsou tyto doklady za nákup majetku. Nyní je majetek v evidenci firmy. Společnost se stane plátcem DPH. Může uplatnit odpočet při změně režimu i u dokladů, které jsou sice od plátců DPH, mají uveden základ i DPH, ale doklad zní na zakladatele ne na společnost, neboť společnost ještě nebyla zapsána v obchodním rejstříku, tudíž nevznikla?
Vydáno: 04. 02. 2009
OSVČ koupila byt, je účastníkem smlouvy o úvěru, je spolumajitelem bytu. V bytě trvale bydlí, ale nezměnila trvalé bydliště v občanském průkazu. Změnu neprovedla proto, že na trvalém bydlišti, které je uvedeno v občanském průkazu má nahlášen živnostenský list a také je statutárním orgánem v právnické osobě, takže v obchodním rejstříku je nahlášena tato adresa a nechce všechny tyto dokumenty měnit. Bude dostačující, pro odpočet úroků z hypotéky, aby doložila čestné prohlášení, že v bytě trvale bydlí? Nebo si nemůže úroky odečíst? Pokud ano, odečet ze základu daně je možné provést jen do výše tohoto základu, i když úroky budou vyšší než základ daně?
Vydáno: 04. 02. 2009