Ing. Jiří Nigrin - strana 7

Podnikatel, fyzická osoba, má příjmy z podnikání v § 7. Tento podnikatel má dále příjmy z § 9, protože pronajímá budovu. Nájemce vždy platil nájem dle smlouvy a energie ve skutečné výši. Protože energie nájemci refakturoval ve skutečné výši, platby za energie ve svém daňovém přiznání neuváděl (danil jen příjmy z nájmu v § 9). Nově udělal v budově tepelné čerpadlo. Nájemce mu teď bude platit za teplo částku, na které se dohodnou. Jak bude daněn u pronajímatele příjem za teplo? Ve kterém paragrafu?
Vydáno: 27. 01. 2023
Společnost s. r. o. pronajme si auto od jednatelky. Jednatelka má živnost, která je na paušální dani, tedy nepodává přiznání k dani z přijmu. Ale když tedy pronájme svoje auto firmě, musí podat přiznání pouze za přijem z pronájmu auta? Nebo si musí vystavit fakturu na pronájem, a tedy nemusí podávat žádné přiznání, protože to stále spadá pod paušální režim?
Vydáno: 26. 01. 2023
Společnost v roce 2019 pořídila kancelářský kontejner, který zařadila do majetku na účet evidence 022 jako hmotnou movitou věc v daňové skupině 3, zrychlené odpisy. V roce 2022 pořídila ještě druhý kontejner, následně oba kontejnery propojila kabeláží a vylila pod ně betonovu desku, čímž se z kontejnerů stala stavba, k provedení stavebních prací byl vydán územní souhlas, nyní tedy v daňové skupině 5. Po celou dobu je kontejner využíván pro kancelářské účely. Můžeme původní kontejner vyřadit z evidence a zařadit ho jako novou kartu na 021 Stavby v daňové skupiny 5 a navázat na zrychlené daňové odpisy?  
Vydáno: 25. 01. 2023
Společnost ALFA s.r.o. pořídila v červnu 2022 plynové zásobníky. Od té doby probíhá také plynofikace provozovny. Ta bude dokončena a dílo bude předáno v březnu 2023. Práce nevyžadují stavební povolení. Od listopadu 2022 probíhá zkušební provoz. Zásobníky byli v roce 2022 dodavateli uhrazeny, práce na plynofikaci budou vyúčtovány až po předání díla, nyní se platí zálohové faktury dle předem stanoveného rozpisu. Lze v roce 2022 již začít odepisování zásobníků? Nebo až v roce 2023, kdy to bude v rámci souboru majetku (zásobníky + plynofikace)?
Vydáno: 20. 01. 2023
Manželé, vedou daňovou evidenci, oba plátci DPH, kteří měli rozdělené SJM, co se týče podnikatelských aktivit a produkce, nikoli co se týče vlastnictví nemovitosti. Nemovitost měli v podnikáním tím způsobem, že se náklady dělily takto: 1/4 obytné - vyloučeno z DPH i daňových nákladů, 1/4 manžel, 1/2 manželka. Nyní dojde k vyřazení nemovitosti do osobního vlastnictví a 3/4 nemovitosti se budou pronajímat s. r. o. s 21% DPH v § 9 ZDP. Oba svou podnikatelskou činnost utlumují, ale ještě jsou tam nějaké záležitosti, které je drží v plátcovství DPH. Když budou vystavovat fakturu za nájem, může fakturovat a odvádět DPH za celou 3/4 podnikatelské části nemovitosti bude manželka, nebo je nutné, aby fakturoval každý zvlášť? Nebo je možná třetí varianta, že vyfakturuje manželka pronajímané 3/4 a tu 1/4 si vyúčtují oni dva mezi sebou, aby DPH z té 1/4 šla za manželem? Nejsem si jistá, jak DPH funguje v případě SJM.
Vydáno: 20. 01. 2023
K 1. 1. 2022 jsme registrovali spolupracující osobu na FÚ, OSSZ a ZP. Tuto registraci nechceme rušit. Jedná se o spolupracující osobu svého manžela (OSVČ). Dále je jinde zaměstnána na hlavní pracovní poměr. V roce 2022 vyšel OSVČ poměrně nízký základ daně. Můžeme u spolupracující osoby podat např. čestné prohlášení na FÚ, že má pouze příjmy ze závislé činnosti a nic z podnikání jejího manžela na ní nepřevádět? Na OSSZ a ZP bychom podali nulové přehledy. Nebo lze rozdělit na spolupracující osobu např. pouze 1 % příjmů a výdajů OSVČ? Jaká varianta je lepší?
Vydáno: 18. 01. 2023
V s. r. o. byla provedena kontrola dodržování povinností, na základě které byly společnosti fakturovány náklady rozboru (bylo zjištěno že potravina nesplňuje požadavky). Kontrola byla provedena 30. 9. 2022, výzva k úhradě nákladů je z 4. 1. 2023. Do kterého účetního období náklad správně zaúčtovat a bude se jednat o daňově uznatelný náklad?
Vydáno: 16. 01. 2023
Na základě licenční smlouvy jsme koupili licenci specifického programu, který bude zpracovávat podklady pro naše účetnictví. Zároveň jsou nám fakturovány náklady na implementaci. Bude se jednat o jeden nehmotný majetek zahrnující obě položky, nebo by měla být každá účtována zvlášť? Jsou zde nějaké otázky, které bychom si měli před správným zařazením položit?
Vydáno: 11. 01. 2023
OSVČ může rozdělit své příjmy a výdaje na své rodiče v rámci rodinného závodu podle § 13 zákona o daních z příjmů (splňují všechny podmínky stanovené tímto paragrafem). Je nutno při tomto rozdělení nějak dokazovat, že spolupráce skutečně probíhala? OSVČ poskytuje softwarové služby, nemá žádný majetek, uplatňuje výdaje procentem.
Vydáno: 11. 01. 2023
Fyzická podnikající osoba - účetní evidence. V roce 2022 jsem koupila soustruh na kov a letos (2023) mám v úmyslu koupit vysokozdvižný vozík (ještěrku) poháněnou bateriemi. Do které odpisové skupiny prosím patří soustruh na kov a vysokozdvižný vozík? Jak se mohou tyto věci odpisovat? Mohu odpisovat i zrychleně? Slyšela jsem něco i o mimořádných odpisech - vztahuje se to i na tyto případy? A po případě, jak dlouho se v těchto případech mimořádně odepisuje?
Vydáno: 05. 01. 2023
V rámci stavebních úprav domu společnost zhodnotila prostor o novou kuchyňskou linku, jejíž součástí je mimo jiné i myčka, sporák, lednice - tyto spotřebiče jsou koupeny jako volně stojící spotřebiče nejde o spotřebiče vestavěné s montáží do nábytku. V rámci montáže kuchyně jsou však vsunuty mezi kuchyňské skříňky. V rámci kategorie dlouhodobého majetku jde tedy o samostatné movité věci (účet 022) nebo jde o součást kuchyně, která je vestavěným nábytkem v rámci budovy, která se rekonstruuje a pak tedy její součástí (účet 021)? A pokud by např. tato myčka byla vsunuta do skříňky v rámci kuchyně pak již nejde o samostatnou movitou věc, ale součást domu, který je v rekonstrukci?
Vydáno: 04. 01. 2023
Fyzická osoba, OSVČ koupila dům. V přízemí plánuje kanceláře, v prvním patře byt k pronájmu. Je možné vložit do obchodního majetku pouze ideální polovinu nemovitosti, tak aby bylo možné příjmy z pronájmu danit podle § 9 s poměrnou částí odpisů a z části nemovitosti určené k podnikání uplatnit odpisy k příjmům podle § 7?
Vydáno: 28. 12. 2022
Zdůvodu úspory el. energie jsme měnili ve skladových halách běžná osvětlení a zářivky za LED osvětlení. Jedná se o opravu nebo o technické zhodnocení budovy? 
Vydáno: 28. 12. 2022
Platí stále paušál na palivo 5000 Kč, resp. 4000 Kč, na automobil, nebo se s ohledem na zdražení benzinu a nafty v roce 2022 tento paušál zvýšil?  
Vydáno: 28. 12. 2022
Lze dle vašeho názoru obhájit dva samostatné projekty a to na opravu a na technické zhodnocení nemovitosti, dále pak na opravu tvořit rezervu? Klient koupil nemovitost - průmyslový objekt, tuto bude v první fázi opravovat - podlahy a střecha. Chtěl by tvořit rezervu. Dále provede technické zhodnocení celé nemovitosti - vnitřní prostory přestaví na byty. Na to celé bude mít stavební povolení se změnou účelu budovy. Jestliže bude mít samostatný projekt na opravu a dodrží všechny povinnosti dané zákonem, je možné, aby mu správce daně uznal tvorbu rezervy, respektive uznal samotnou opravu v rámci jednoho stavebního povolení na změnu účetu budovy? 
Vydáno: 22. 12. 2022
OSVČ má uzavřenou smlouvu o nájmu vozidla na 177 dní. Každý měsíc pronajímatel vystavuje nájemci (OSVČ) fakturu na půjčovné dle smlouvy o nájmu vozidla na daný měsíc. OSVČ neuplatňuje PHM do výdajů. Vůz používá výhradně k zajištění své ekonomické činnosti. Může uplatnit paušál na dopravu za každý celý měsíc používání vozidla v nájmu v roce 2022 (5 000 Kč/měsíc)?
Vydáno: 22. 12. 2022
Na jaký účet účtovat výnosy, které fakturujeme spolu s tržbou za odlitek? Může být fakturováno i odděleně? Jedná se např. o přepravné, povrchové úpravy odlitků, modely, které byly nutné pro výrobu objednaného produktu, atd.. Patří do skupiny 601 Tržby za vlastní výrobky anebo více svou povahou do skupiny 602 Tržby z prodeje služeb?
Vydáno: 07. 12. 2022
OSVČ, daňová evidence, nakoupí počítač (cena 75.000 Kč), 2 monitory (každý za 5.000 Kč) a tiskárnu (10.000 Kč). Vše je na jedné faktuře. Tím si vytvoří jedno pracovní prostředí. V majetku už má nějaké počítače. Bude se jednat o odepisovaný dlouhodobý majetek ve výši 95.00 Kč nebo lze vytvořit např. 4 samostatné drobné majetky a zaúčtovat rovnou do výdajů?
Vydáno: 06. 12. 2022
Firma pořídila v 7/2019 software ve výši 30 000 Kč. Účetní zařadila tento software do dlouhodobého nehmotného majetku, avšak jej neodepisovala (ani účetně ani daňově). Jelikož jsme momentálně převzali účetnictví, přemýšlíme jak s tím naložit. Nechat vše tak nebo software postupně odepsat nebo ihned vyřadit, jelikož se software už nepoužívá? 
Vydáno: 06. 12. 2022
Dle interní směrnice s. r. o. je drobný dlouhodobý hmotný majetek do 80 000 Kč účtován v celé hodnotě přímo do spotřeby na účet 501 s tím, že některé z těchto movitých věcí společnost eviduje v operativní evidenci. Pokud není ve směrnici uvedena dolní hranice, je třeba evidovat všechen DDHM do 80 000 Kč? Je potřeba v interní směrnici uvést jasné pravidlo nebo je možné rozhodovat dle uvážení během roku co bude nebo nebude evidováno v operativní evidenci? Kdy je nutné drobný dlouhodobý hmotný majetek účtovat na účet 028?
Vydáno: 30. 11. 2022