Ing. Jiří Nigrin - strana 70

Dva bratři mají ve spoluvlastnictví nemovitost (nebytové prostory), kterou pronajímají firmě. Příjmy a výdaje uplatňují paušálem dle svých podílů (50/50). V letošním roce jeden z bratrů zakoupil další nemovitost, kterou chce zrekonstruovat a pronajímat. Je jejím jediným majitelem. Z důvodu rekonstrukcí se chce stát dobrovolně plátcem DPH (bude následně po opravách pronajímat pouze plátcům). Bude muset i u této pronajímané nemovitosti uplatňovat paušální výdaje? Vzhledem k již uplatňovaným výdajům z první nemovitosti. A co DPH – nebude se muset druhý z bratrů stát povinně taktéž plátcem DPH a ze společného pronájmu původní nemovitosti tuto daň odvádět?
Vydáno: 30. 10. 2013
Společnost A, s. r. o. vlastní vozidlo, za které platí havarijní pojištění a povinné ručení. Problém je v tom, že pojišťovací smlouva je na fyzickou osobu místo na společnost (pojistníkem je FO, majitelem auta je A, s. r. o.) a to z důvodu výrazně nižší sazby pojistného pro fyzickou osobu než pro společnost. Uvedená fyzická osoba je společníkem A, s. r. o. Pojistné je hrazeno přímo z banky společnosti. Může být v tomto případě pojištění daňovým nákladem společnosti?
Vydáno: 30. 10. 2013
OSVČ - plátce DPH, přerušil činnost k 12. 8. 2013. V 08/2013 vyřadil automobil z podnikání (které chce do konce roku, nebo následující rok prodat). V 08/2013 si nechal vypracovat znalecký posudek, podle kterého odvedl DPH. Jak nadále postupovat? Pokud prodá automobil za vyšší hodnotu, než byl znalecký posudek, mám z toho rozdílu doodvést DPH? A z hlediska daně z příjmů? Na konci roku budu dělat DPFO do 12. 8. 2013 nebo za celý rok 2013, když automobil prodá např. v listopadu? Auto bylo vyřazeno z podnikání a následný prodej zohledním v DPFO - příloha č. 2 dle § 10? Částku za prodej automobilu uvedu jako příjem a výdejem bude např. poplatek za převod automobilu a může být i ta cena dle znaleckého posudku?
Vydáno: 25. 10. 2013
Podnikatelka, fyzická osoba, nakoupila majetek do 40 000 Kč - hrazeno úvěrem od spol. „C“ - je zde uvedeno, že se jedná o „klasický“ úvěr, není uvedeno IČ. Majetek je využíván k podnikání, počet splátek 10 - až do března roku 2014, na faktuře je uvedeno, že zboží zůstává v majetku prodávající firmy až do úplného zaplacení, částka faktury bude přeplacena o jednu splátku. Jak správně účtovat a evidovat v daňové evidenci, hraje roli využití úvěru pro podnikatele x fyzické osoby nepodnikající?
Vydáno: 23. 10. 2013
Prosím o upřesnění, kdy se výzkum a vývoj považuje za nehmotný majetek a kdy jedná o běžné provozní náklady. Lze to chápat takto: pokud vlastní činností něco vytvořím a pak to chci prodávat dál, tak se jedná o NM, který odepisuji 36 měsíců od jeho uvedení. Pokud něco vytvořím, ale je to pro potřebu nějaké velké zakázky (konkrétní), abychom ji mohli vůbec zrealizovat, tak se jedná o běžný náklad? Tento okamžitý náklad je nákladem toho roku kdy nám dané náklady vznikly nebo musíme nějakým způsobem časově rozlišovat? Co vše se musí, a nebo nemůže zahrnout do výzkumu a vývoje?
Vydáno: 23. 10. 2013
Firma platila několik let motivační příspěvek studentovi VŠ. Náklad účtovala jako daňově uznatelný, SP a ZP z příspěvku neodváděla (příspěvek odvodům nepodléhá). Po ukončení VŠ student nastoupil do zaměstnání, v průběhu zkušební lhůty ale pracovní poměr ukončil. Má tento fakt pro firmu nějaké daňové důsledky?
Vydáno: 17. 10. 2013
OSVČ splácí leasing na osobní automobil. Podnikatel má zároveň s. r. o., ve kterém je jediným společníkem. Vzhledem k tomu, že podnikatel ve své živnosti automobil nevyužívá a leasingová společnost nechce smlouvu postoupit na s. r. o., uzavřel podnikatel jako OSVČ se s. r. o. bezplatnou Smlouvu o výpůjčce automobilu na 1 rok. V s. r. o. pak dává do nákladů výdaje na PHM, servis vozu. Nepřináší bezplatná Smlouva o výpůjčce nějaké daňové povinnosti OSVČ či s. r. o.?
Vydáno: 17. 10. 2013
Náš klient (čs. PO, stavební firma) zaměstnává dělníky z EU: nemají tu žádné bydliště, doveze si je sem na konkrétní zakázku (stavbu) na delší dobu (měsíce, většinou na sezonu), zajistí jim práci a ubytování v místě stavby. Ve vnitřním předpisu je zajištění ubytování uvedeno jako právo těchto zaměstnanců. Jedná se i v tomto případě o přechodné ubytování [daň. náklad org. dle § 24 odst. 2 písm. j) bod 5; osvobozený příjem zam. do 3 500 Kč/měs. dle § 6, 9i zákona o dani z příjmů?]. Nevíme, zda splňují podmínku, že bydliště zaměstnance musí být v jiné obci, než je to přechodné ubytování. Jediné jejich bydliště je trvalé v EU (většinou v Rumunsku), na území ČR nemají žádné jiné bydliště.
Vydáno: 14. 10. 2013
OSVČ vede daňovou evidenci, není plátce DPH. Předmětem činnosti je provozování hudební produkce a zprostředkovatelská činnost v oblasti pojišťovnictví. V průběhu roku 2014 odejde do důchodu a ukončí nebo přeruší podnikatelskou činnost. V daňovém přiznání za rok 2014 zásoby drobného majetku do 40 000 Kč datu přerušení nebo ukončení činnosti uvede na řádku 105 přílohy č. 1 k daňovému přiznání jako položky zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Kromě toho má v obchodním majetku 2 automobily, které k 31. 12. 2012 mají zůstatkovou hodnotu 0, jsou již odepsané, ale při nákupu před pěti lety patřili do hmotného majetku nad 40 000 Kč. Jak se bude postupovat s tímto majetkem?
Vydáno: 14. 10. 2013
Chci se zeptat, zda se účtuje do daňových nákladů ověření podpisů (tedy služby) před zápisem do obchodního rejstříku, ale z předchozího roku - tzn. zda lze dát doklad z 18. 12. 2012, když firma vznikla 9. 1. 2013.
Vydáno: 11. 10. 2013
Lze uznat do daňových nákladů čestné prohlášení místo dokladu za nakoupené pohonné hmoty do firemního vozidla v Polsku, kdy zaměstnanec dostal na pumpě pouze potvrzení o platbě firemní kartou z platebního terminálu, ale už neobdržel daňový doklad?
Vydáno: 11. 10. 2013
Chtěla jsem se zeptat, jestli z příspěvku na tábory atd. se odvádí sociální a zdravotní a daň, nebo pouze daň.
Vydáno: 09. 10. 2013
Společník (nepodnikatel) pronajímá osobní automobil společnosti s. r. o., ve které je jedním ze společníků. Výše nájmu je stanovena znaleckým posudkem. Společník zdaňuje příjem z pronájmu podle § 9 ZDP. Nyní byl automobil při havárii totálně zničen. Společník si následně zakoupil ojeté vozidlo, stejné značky a stáří, odpovídající původnímu. Je nutné nechat vypracovat nový znalecký posudek pro účely pronájmu vozidla do s. r. o. nebo stačí změnit nájemní smlouvu na parametry nového vozidla?
Vydáno: 07. 10. 2013
Občan ČR, pracoval v ČR od 1. 1. 2013 do 30. 6. 2013. Současně jako sportovec pobíral příjmy podle § 7. Od 1. 7. 2013 je odhlášen na Správě sociálního pojištění i příslušné zdravotní pojišťovně, protože je od 1. 7. 2013 zaměstnán ve Francii, závislá činnost. Jak bude příjmy za rok 2013 danit?
Vydáno: 07. 10. 2013
Společnost, kterou účtuji má povolení ke zprostředkování zaměstnání dle ust. § 60 odst. 1-10 v souběhu s ust. § 60a a podle ust. § 62 odst. 3 zákona o zaměstnanosti a mě by zajímalo, zda je pro mě daňovým, či nedaňovým nákladem ubytování těchto zaměstnanců.
Vydáno: 03. 10. 2013
V průmyslové zóně se několik společností dohodlo na opravu silnice, kterou má ve vlastnictví obec. Jedna z těchto společností tuto opravu zajistila a zrealizovala bez spolupráce a bez finanční pomoci obce, jelikož obec nemá zájem opravu provést. Celkové náklady na opravu komunikace v dohodnutém poměru přefakturovala na ostatní společnosti. Jedná se u těchto společností o daňově účinný náklad a jak řešit přenesenou daňovou povinnost u DPH?
Vydáno: 03. 10. 2013
Pokud bude vyplaceno odstupného dle § 24 odst. 1 písm. za) ZDP vlastníkem bytů a nájemní dům bude následující rok zbourán a opětovně postaven a poté opět užíván k pronájmu, bude se jednat v tomto případě o porušení podmínek a musel by pronajímatel o vyplacenou náhradu (odstupné) zvýšit hospodářský výsledek?
Vydáno: 27. 09. 2013
S. r. o., plátce DPH, má v pronájmu prostory k provozování hostinské činnosti, prostory upravil, vybavil, mimo jiné instaloval LED panely a bodovky, výměna za staré osvětlení, panely se dají odmontovat. Ve smlouvě je uvedeno, že veškeré výdaje na vybavení a údržbu si hradí nájemce sám bez ohledu na nájemné. Po ukončení nájmu vrátí prostory do původního stavu. Faktura na pořízení LED panelů je rozepsaná na počet kusů a cenu, která ani celkem nepřesahuje 40 000 Kč. Je možné toto osvětlení zaúčtovat jako daňově uznatelné a uplatnit odpočet DPH?
Vydáno: 26. 09. 2013
Vyřazení neprodejného zboží u plátce DPH v daňové evidenci. Toto zboží není prodejné ani po slevě. Část tohoto zboží je fyzicky znehodnoceno a část morálně. Jakým způsobem provést vyřazení tohoto zboží vzhledem k dani z příjmů a dani z přidané hodnoty? Je vystaven protokol o likvidaci.
Vydáno: 26. 09. 2013
Chci půjčit sousedovi peníze, vzhledem k tomu, že je v exekuci a přišel by o RD. Řešilo by se to na základě odkupu pohledávek, které má ve výši 600 000 Kč. Za půjčení mi soused dá 40 000 Kč. Jak prosím těchto 40 000 Kč zdaním? Můžu si uplatnit nějaké výdaje paušálně nebo můžu jen ty, které jsou ve skutečnosti? Řeší to § 8 nebo 10? Předpokládám, že sociální a zdravotní platit nebudu – vzhledem k tomu, že to nejsou příjmy z podnikání.
Vydáno: 23. 09. 2013