Ing. Jiří Nigrin - strana 69

  • Článek
Tuzemská a.s., plátce daně, poskytuje na základě smlouvy o dílo pro zahraniční osobu povinnou k dani (z Ukrajiny): 1. vývoj technologického zařízení, 2. výrobu a dodání tohoto zařízení. Tato dvě plnění jsou ve smlouvě oddělena (i zvlášť oceněna), nicméně je pravdou, že vývoj zařízení by se neuskutečnil bez samotného dodání, které logicky bezprostředně navazuje na vývoj zařízení. Jak plnění v DPH vykázat, zda jde o dvě samostatná plnění, které mají svůj daňový režim (poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 a osvobozený vývoz zboží s místem plnění podle § 7 odst. 2 a osvobozením § 66 ) nebo zda je nutné vývoj zařízení zahrnout do základu daně při vývozu podle § 36 odst. 3 ZDPH ? Vzhledem k ekonomické podstatě obchodní transakce považujeme za správné účtovat zvlášť o poskytnuté službě (602) a zvlášť o dodaném zařízení (601).
Vydáno: 12. 12. 2013
Fyzická osoba uplatňovala v roce 2012 výdaje paušálem 60 %. Vzhledem k nízkým příjmům pokryla celou daňovou povinnost sleva na poplatníka - nebyla vyčerpaná celá. V roce 2013 vede daňovou evidenci a chce uplatnit skutečné výdaje. K 31. 12. 2012 eviduje tyto pohledávky: - pohledávky za dlužníkem v insolvenčním řízení, insolvence dosud trvá, nebylo nic uhrazeno, pohledávky byli přihlášeny - pohledávky neuhrazené v průběhu roku 2013 - pohledávky uhrazené v průběhu roku 2013 Je nutné všechny tyto pohledávky dodaňovat? Je možné pohledávky uhrazené v roce 2013 dát jako zdanitelný příjem roku 2013 nebo je nutné i na tyto pohledávky dávat dodatečné přiznání za rok 2012? Jde o to, že při podání dodatečného přiznání bude muset být placena daň. Přitom sleva na poplatníka v r. 2012 nebyla ani celá vyčerpána a pokud by pohledávky byli zahrnuty do příjmů roku 2013 pokryla by vše sleva na dani. Pokud by nedošlo ke změně metody uplatnění výdajů, tak by výsledná daňová povinnost byla nižší než uplatňované slevy na dani. Je možné na dodaňované pohledávky také uplatnit paušální výdaje 60%? Je nutné z důvodu dodanění podávat opravné přehledy na sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 09. 12. 2013
Realitní kancelář má s makléři, kteří pro ni zprostředkovávají obchody, uzavřené mandátní smlouvy, kde se zavazuje k tomu, že poskytne makléřům zdarma základní školení. Je náklad na takové školení v účetnictví realitní kanceláře daňově účinný? A může si realitka z takového školení uplatnit DPH? Obecně podle mě lze konstatovat, že tento náklad slouží k dosažení výnosů a současně že přijaté plnění slouží k uskutečňování plnění, když se pak díky činnosti makléře fakturuje zákazníkovi provize za obchod včetně DPH, ale aby nebyl někde nějaký oficiální výklad nebo judikát, který by konstatoval, že je to jinak.
Vydáno: 09. 12. 2013
Chci se zeptat na následující: OSVČ má automobil na leasing a provede na něm přestavbu na LPG. Tato přestavba je do 40 000 Kč. Muže si tuto přestavbu uplatnit OSVČ do daňových nákladů a DPH i když nemá souhlas od leasingové společnosti?
Vydáno: 04. 12. 2013
Společnost s r. o. vznikla dne 09. 09. 2013. Dne 25. 09. 2013 se stala dobrovolným plátcem DPH. Za 09/2013 již měla tržby a daň přiznala. Provedla odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění, které bylo její ekonomickou činností od 09. 09. 2013 a spadalo do zakázky, kde daň přiznala. Je správné, že do odpočtu daně za 09/2013 zahrnula i doklady před dnem 25. 09. 2013?
Vydáno: 02. 12. 2013
Prosím o posouzení těchto dvou případů z hlediska daně z příjmů, jak postupovat: 1)      Podnikatel daňová evidence, drobné stavební práce – postaví si malý sklad 5x5x5 m, zděný, nepodléhá stavebnímu povolení ani ohlášení, používat bude na skladování nářadí, drobného materiálu. 2)      Společnost s. r. o. – prostory na skladování 12 x 12 m – na pozemku je rozhrnuté a udusané kamení (faktura zní na přípravu zpevněné plochy 16 800 Kč) na této ploše je plechová „nástavba“ pevně ukotvená na dřevěných špalcích do země (faktura Kč 70 000 Kč).
Vydáno: 26. 11. 2013
Od roku 2011 je dle zákona o DPH, § 45 nutné uvádět do názvu Opravný daňový doklad na daňový doklad, kterým snižujeme či zvyšujeme základ daně. Daňový doklad musí obsahovat všechny náležitosti (v případě dobropisů a vrubopisů odkazy na původní doklady, ze kterých snižujeme či zvyšujeme základ daně). Co se stane v případě daňové kontroly, když dané doklady nebudou toto sousloví obsahovat (budou nadále obsahovat dobropis či vrubopis), nicméně ostatní náležitosti budou v pořádku - odkazy na původní faktury atd.? Jaká je judikatura?
Vydáno: 25. 11. 2013
Jednatel s. r. o. chce podnikat jako fyzická osoba ve stejném předmětu činnosti. Je to možné?
Vydáno: 25. 11. 2013
Může společníkovi v s. r. o., který je zároveň i jednatelem a má se společností uzavřenou DPP, poskytovat tato s. r. o. příspěvek za životní pojištění. Bude pro s. r. o. tento příspěvek ve výši do 30 000 Kč ročně (za předpokladu, že mu žádné další příspěvky neposkytuje) daňově uznatelný a současně pro společníka-zaměstnance na DPP od DPFO a zákonného pojistného osvobozený? Je možné poskytnout k měsíční odměně na DPP ve výši 10 000 Kč tento příspěvek např. ve výši 2 500 Kč a zachovat přitom její osvobození od zdravotního a sociálního pojištění?
Vydáno: 22. 11. 2013
  • Článek
Musí se zubař stát plátcem DPH, když dosáhl v lednu 2013 obratu přes 1 000 000 Kč? Co je rozhodující při posouzení obratu pro registraci k DPH u zubního lékaře? Z § 58 zákona o DPH vyplývá, že u zubaře nenajdu osvobozeno skoro nic, protože převážná část úhrad od pacientů je příjmem (daňová evidence) případně výnosem (účetnictví), neboť zdravotní pojišťovny již nehradí ze zubních vyšetření skoro nic. Jsou úkony, které si sice hradí pacient, ale jsou od DPH osvobozeny a tedy by se pro účely DPH do obratu nepočítaly? Zajímal by mě též výčet zdravotních úkonů, které by byly osvobozeny, i když nejsou zdravotní pojišťovnou hrazeny. V jaké vyhlášce či příloze zákona je možné toto najít?
Vydáno: 21. 11. 2013
  • Článek
Jsme právnická osoba, s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví, společnost z Kypru nám poskytuje službu -pronájem domény. Máme povinnost z této služby platit srážkovou daň a případně v jaké výši? Jaký je postup při vyčíslení a zaúčtování této daně? Stejný princip i výše daně by byl, kdybychom podobnou službu obdrželi z Bulharska (tedy je stejný princip i výše daně pro všechny státy EU?)
Vydáno: 21. 11. 2013
OSVČ dosud uplatňovala výdaje prcentem - zemědělec. Od letošního roku přechází na skutečné výdaje (3 nezletilé děti). Prosím o objasnění následujícího problému: OSVČ před dvěma lety pořídila techniku v částce cca 300 000 Kč. Lze v tomto roce majetek zařadit a uplatnit odpisy ve výši odpovídající odpisu ve třetím roce odepisování? Nebo již nelze nikdy do nákladů žádné odpisy uplatnit?
Vydáno: 15. 11. 2013
Vedu daňovou evidenci podnikateli v pohostinství, který počátkem listopadu přeruší podnikatelskou činnost a předpokládá, že ji obnoví někdy začátkem března. Nebude se tedy na něho vztahovat úprava ZD dle § 23-8 ZDP. Vzhledem k jeho činnosti mnoho položek zásob (potravinářských) „nepočká“ do počátku obnovení činnosti. Jak postupovat z hlediska ZD? Předpokládáme tento postup. 1)      Zásoby s dobou použitelnosti přesahující obnovení činnosti prodá v roce 2014 – příjem roku 2014. 2)      Zásoby, které může použít pro svou osobní potřebu – sníží uplatněné výdaje o nákupní ceny těchto zásob. 3)      Zásoby, kterým projde doba použitelnosti během přerušení činnosti – po obnovení činnosti provede likvidaci těchto zásob dle § 24 odst. 2 písm. zg) ZDP. Na co si dát pozor, aby se nedostal do problémů s finančním úřadem?
Vydáno: 13. 11. 2013
OSVČ má v evidenci automobil, u kterého uplatnila DPH na vstupu. Pokud tento majetek převede do osobního majetku, bude muset vyčíslit DPH na výstupu. Lze stanovit základ daně prohlášením o provedeném průzkumu trhu v několika autobazarech a zjištěním za kolik by daný automobil vykoupili? Je převedení do osobního majetku zdanitelným plněním i v případě, že bylo auto v obchodním majetku více než 5 let?
Vydáno: 13. 11. 2013
OSVČ má ŽL - předmět podnikání zednictví. Nyní se mu naskytne možnost pomocných prací, které přímo nesouvisí s touto činností která je v ŽL. Jsou to pomocné práce – natírání konstrukcí atd. Je nutné rozšířit na Ž. úřadě předmět podnikání ? Pokud ano je nutné toto provést před první fakturací nebo i dodatečně? OSVČ uplatňuje náklady % - dosud 80 %. Bude muset za rok 2013 vykázat v DP dvojí příjmy? Jedny s náklady 80 % a tuto pomocnou činnost s 60 % výdajů?
Vydáno: 13. 11. 2013
Musí fyzická nebo právnická osoba oznámit správci daně veškeré bankovní účty, které souvisí s podnikáním? Naše banka zakládá k podnikatelským účtům i tzv. spořicí účet, ze kterého nelze provádět běžné platby, ale pouze si tam převést prostředky z podnikatelského běžného účtu a nechat je tam úročit. Je nutné i tento spořicí účet oznámit správci daně? Jak je to např. i s termínovanými vklady a jinými obdobnými formami zhodnocování finančních prostředků, kdy tento produkt sice má číslo účtu, účtujeme o něm, ale není to účet určený k provádění běžných plateb?
Vydáno: 11. 11. 2013
Pan X koupil pozemek za 100. Tento pozemek zasíťoval, tím pádem se cena pozemku významně zvýšila. Takto zhodnocený pozemek daruje příbuznému ve II. skupině (dle zákona o dani dědické). Tato osoba nabude takovýto zasíťovaný pozemek v hodnotě např. 700 (dle znaleckého posudku) a následně jej rovněž za 700 prodá. Vyhne se tak jak pan X, tak následně i obdarovaný dani z příjmu fyzických osob, když dar není předmětem daně a u obdarovaného pak je při prodeji nákladem cena zjištěná ke dni nabytí daru? Zdá se mi to totiž všechno moc jednoduché, jak takto obejít zákon o dani z příjmu.
Vydáno: 11. 11. 2013
Ještě se vracím k otázce ID 10489 z 25. 10. 2013 ohledně vystavení faktury na chybného odběratele. Zapomněla jsem uvést, že oprava - storno chybné faktury bylo provedeno v jiném měsíci než byla vystavena původní chybná faktura. I v tomto případě by nebyla nutnost podávat dodatečné daňové přiznání?
Vydáno: 11. 11. 2013
Podnikatelský subjekt plátce DPH bude pořádat ples, lze vstupné na ples zařadit mezi kulturní činnosti podléhající snížené sazbě DPH viz příloha č. 2 zákona o DPH, anebo vstupné podléhá odvodu DPH 21 %?
Vydáno: 07. 11. 2013
OSVČ provádí služby za provize pouze České pojišťovně - zprostředkovává pojištění a také penzijní připojištění. Výdaje uplatňuje paušálem, výdaje uplatňuji ve výši 40 % z příjmů jako podnikání podle zvláštních předpisů. Nyní jsem slyšela názor, že zprostředkování penzijního připojištění se provozuje na základě živnost. zákona (také má živnost. list na zprostředkování obchodu a služeb) a mohlo by se u těchto provizí uplatňovat paušální výdaj 60?. Pokud tomu tak je, je také možné zřejmě podat dodatečné přiznání k dani z příjmu za minulý rok.
Vydáno: 07. 11. 2013