JUDr. Bořivoj Šubrt - strana 21

Prosím ještě o objasnění následující problematiky: Zaměstnanec dostal výpověď dle § 52  písm. c) zákoníku práce. Zaměstnanci provádíme srážku ze mzdy na základě exekučního příkazu ve prospěch nepřednostní pohledávky, je rozvedený a sám platí výživné na 3 děti. Při ukončení pracovního poměru mu bude vyplacena mzda a tříměsíční odstupné. Dotaz: Při výpočtu srážky ze mzdy ve prospěch exekuce započítáme mzdu + tříměsíční odstupné a uplatníme pouze jednou nezabavitelnou částku? Mzda 11 000 Kč, odstupné 40 824 Kč; čistá mzda 44 344 – 6 189 = 38 155 – 9 283 = 28 872 + 1/3 z 9 283 = 28 872 + 3 094 = 31966 Kč = srážka ve prospěch exekuce; 12 378 Kč bude vyplaceno zaměstnanci. Vzhledem k tomu, že bylo vyplaceno odstupné, úřad práce odsune výplatu podpory v nezaměstnanosti o 3 měsíce a zaměstnanec bude po tuto dobu úplně bez prostředků a nebude moci plnit ani závazek výživného. Je tento náš názor a výpočet správný nebo je možný jiný postup při výpočtu srážky ze mzdy?
Vydáno: 15. 07. 2014
Jako předplatitelé časopisu Práce a mzda využíváme možnosti zaslání dotazu k problematice týkající se srážek ze mzdy. Tato problematika nám není jasná ani po dalším výkladu AKV ve vašem časopise. Můžete nám prosím sdělit postup v našem konkrétním případě? Dotaz: Jaká výše srážky může být zaměstnanci sražena na základě dohody o srážkách ze mzdy? Zaměstnanec má hrubou mzdu 25 000 Kč. Zaměstnanec je ženatý a nemá žádné vyživované dítě. Z jeho mzdy provádíme srážku ze mzdy na základě exekučního příkazu doručeného zaměstnavateli ve prospěch nepřednostní pohledávky ve výši 5 370 Kč měsíčně (čistá mzda: 19 295 Kč, nezabavitelná částka 7 735,84 Kč; 19 295 – 7 736 = 11 559 – 9 283 = 2 276 + 1/3 z 9 283 = 2 276+3 094 tj. 5 370). Zaměstnavatel na základě Dohody o převzetí dluhu uhradil za tohoto zaměstnance jinou pohledávku, na kterou byl vydán také exekuční příkaz (doručen později než exekuční příkaz, na který provádíme srážku). Se zaměstnancem jsme uzavřeli dohodu o srážce ze mzdy k uhrazení dluhu z Dohody o převzetí dluhu. Není nám však jasné, zda vůbec a pokud ano, v jaké výši můžeme zaměstnanci provést srážku ze mzdy k uhrazení dluhu. Vzhledem k tomu, že již srážíme ve prospěch exekučního příkazu, znamená to tedy, že již nemůžeme na základě dohody o srážkách ze mzdy srazit nic? nebo na základě dohody o srážkách ze mzdy můžeme ve prospěch dohody o srážkách ze mzdy srazit 7 130 Kč (1/2 hrubé mzdy – 5 370). Nebo je to ještě jinak? Děkujeme vám předem za konkrétní a srozumitelnou odpověď. Vzhledem k problematickému výkladu srážek ze mzdy, bychom my a jistě i ostatní čtenáři vašeho časopisu, uvítali příklady výpočtů srážek na základě dohod o srážce ze mzdy.
Vydáno: 30. 05. 2014
Na jednoho z našich zaměstnanců je vedeno několik exekucí u různých exekutorů. Exekutor se domáhá doložení „kopií či scanů listin, na základě kterých jsou vymáhány jiné pohledávky vůči povinnému v rámci exekučního řízení nebo soudního výkonu rozhodnutí spolu s uvedením jejich pořadí včetně dne, kdy u jednotlivých pohledávek vznikla prvnímu zaměstnavateli povinnost srážet ze mzdy povinného“. Na první výzvu jsme odpověděli zasláním přehledu pohledávek s uvedením k nim náležících exekučních titulů včetně dat jejich vzniku. Exekutor znovu urguje zaslání nascanovaných listin prokazujících pohledávky ostatních exekutorů. Má právo po nás požadovat takto rozsáhlé informace? Dále veškeré odpovědi žádá zaslat do 7 dnů od doručení. Má právo žádat odpověď v takto krátkých termínech? Níže přikládám citace z výzev exekutora: 1. výzva Dle Vámi potvrzených informací soudního exekutora je u Vás povinný zaměstnán. Jelikož dle Vámi sdělených informací je nutné ověřit pořadí pohledávek, znovu Vás tímto žádám o sdělení, zda je či má být povinnému sráženo na jiné pohledávky vymáhané v rámci exekučního řízení nebo soudního výkonu rozhodnutí, doložení kopií listin, na základě kterých je tak činěno, spolu s uvedením jejich pořadí včetně dne, kdy u jednotlivých pohledávek vznikla prvnímu zaměstnavateli povinnost srážet ze mzdy povinného. 2. výzva Dne 11. 4. 2013 jste byla i telefonicky informována o nutnosti doložení kopií či scanů jiných pohledávek vymáhaných vůči povinnému v rámci exekučního řízení nebo soudního výkonu rozhodnutí spolu s uvedením jejich pořadí včetně dne, kdy u jednotlivých pohledávek vznikla prvnímu zaměstnavateli povinnost srážet ze mzdy povinného. Tento požadavek včetně upozornění, že dané informace jsou nutné pro ověření pořadí pohledávek, Vám byl doručen i písemně dne 12. 4. 2013. Přesto Vámi byl zaslán dne 16. 4. 2013 pouze přehled pohledávek s uvedením k nim náležících exekučních titulů včetně dat jejich vzniku. Tyto informace ovšem nemají na pořadí pohledávek žádný vliv. Jelikož jste již v usnesení o pokračování ve srážkách byla informována o tom, že pořadí pohledávky vymáhané v exekučním řízení sp. zn. ............ se řídí dnem 15. 7. 2010 a z Vámi zaslaných informací nelze v žádném případě určit skutečné pořadí této pohledávky, urguji Vás tímto o doložení kopií či scanů listin, na základě kterých jsou vymáhány jiné pohledávky vůči povinnému v rámci exekučního řízení nebo soudního výkonu rozhodnutí spolu s uvedením jejich pořadí včetně dne, kdy u jednotlivých pohledávek vznikla prvnímu zaměstnavateli povinnost srážet ze mzdy povinného. S ohledem na charakter zatím poskytnutých informací je patrné, že pro určení skutečného pořadí pohledávek je toto zcela nezbytné a pouhý výpis nemůže zaručit relevantnost dodaných informací. Výše požadované informace sdělte soudnímu exekutorovi ve lhůtě 7 dnů od doručení této žádosti.
Vydáno: 19. 08. 2013