Ing. Zdeňka Hušáková - strana 18

  • Článek
Úklidové práce pro bytový dům a nebytové prostory Ing. Zdeňka Hušáková Ing. Martina Matějková Společnost zajištuje úklid společných prostor pro SVJ. Bytový dům má ve dvou patrech nebytové prostory...
Fyzická osoba, plátce DPH si uplatnil odpočet na základě DD na přijatou úplatu, kterou zaslal svému dodavateli. V listopadu zaslal 10 000 Kč svému dodavateli. Na základě DD od dodavatele uplatnil odpočet ve výši 1 666,67 Kč. V prosinci došlo k dodání zboží v celkové hodnotě 120 000 Kč. Na základě konečného DD od dodavatele uplatnil odpočet ve výši 20 000 Kč. V prosinci ovšem plátce zapomněl odúčtovat již uplatněný odpočet za měsíc listopad ve výši 1 666,67 Kč. Je nutné, aby plátce podal dodatečné daňové přiznání za měsíc prosinec? Nebo může odúčtovat odpočet 1 666,67 Kč v DPH za měsíc leden, kdy tuto skutečnost zjistil?
Vydáno: 14. 02. 2013
Jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH a vedu daňovou evidenci. V únoru 2013 mi bude dodán minibus, pro osobní přepravu 21 osob. Do užívání by měl být zařazen, co nejdříve v únoru 2013. V srpnu 2012 jsem již zaplatil 1. zálohu, ke které jsem obdržel daňový doklad (uplatnil dph ze zálohy). Druhou zálohu jsem uhradil v lednu 2013 a DPH bych rád uplatnil v 1Q/2013. Vzhledem k tomu, že v 1Q/2013 většinou nemívám žádné příjmy, tzn. neplatím skoro žádné DPH, rád bych si uplatnil DPH ze zbylé ceny minibusu až ve 2Q/2013. Aby mi nevznikl tak velký přeplatek na DPH v 1Q/2013. Zároveň bych ve 2Q/2013 uvedl do řádku 47 celkový základ daně a celkové DPH. Je s tím nějaký problém?
Vydáno: 14. 02. 2013
Fakturu na el. energii za 12/2012 jsme obdrželi v lednu 2013. Jak si uplatnit DPH 20 % v přiznání k DPH za 1 čtvrtletí 2013, do kterého řádku? Daň je 2013 - 21 %. Jak se správně vykáže? Dá se to dohromady obě sazby dohromady?
Vydáno: 08. 02. 2013
Firma s. r. o., plátce DPH, vlastní nebytové prostory, které pronajímá již několik let jiné společnosti, také plátci DPH. Náklady na topení (plyn) vlastník nebyt. prostor vyfakturoval najednou v jedné fa za cca 4 roky: rok 2008, 2009, 2010, 2011 a začátek roku 2012 až v průběhu roku 2012 s tím, že na této vyúčtovávací faktuře dodržovala výši sazby DPH tak, jak byla stanovena v jednotlivých letech: 2008, 2009 – 19 %, v roce 2010, 2011, 2012 – 20 %. Prosím o odpověď: 1) Je možné, aby faktury za služby byly vyúčtovávány za několik let dozadu, nebo se musí vyfakturovat vždy za jeden rok? 2) Je správné na faktuře uplatnit dvě výše DPH odpovídající vyúčtovávajícím rokům? 3) Jak se bude postupovat od roku 2013 při vyúčtováváním služeb, kdy se mění sazba daně (v minulém roce byla 20 %), budu-li tedy v roce 2013 vyúčtovávat služby 2012 budu uplatňovat DPH 20% nebo 21 %? 4) Je vůbec výše uvedený postup při vyúčtování služeb správný, nebo se postupuje jinak? A jak?
Vydáno: 01. 02. 2013
Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci. Má v pronájmu kulturní sál, pronajímatelem je město. V nájemní smlouvě je stanovena cena za nájem prostor 1 Kč. Energie hradí sám nájemce příslušným dodavatelům s tím, že 50 % energií vyfakturuje městu. V případě faktur za energie si nájemce uplatní nárok na odpočet v plné výši a městu přefakturuje bez přirážky 50 % těchto nákladů s DPH. Nájemce dále pronajímá sál dalším cizím subjektům a doposud vystavil faktury jednak pouze za pronájem a jednak faktury, kde je částka za pronájem a zvlášť částka za energie (podle stavu měřidel), ve všech případech se jedná o daňové doklady. Dotaz: Pokud by nájemce fakturoval nájem nad 48 hod. bez odvodu DPH, bude muset postupovat podle § 76 ZDPH, jelikož v případě fakturování pouze za pronájem se předpokládá, že součástí jsou i energie? A jak by měl konkrétně postupovat, když nezjišťoval v případě vystavení faktur jen za pronájem skutečnou spotřebu energií? Může vše dodatečně vyřešit daňovým dobropisem?
Vydáno: 25. 01. 2013
Tuzemský plátce dodal zboží rakouské osobě registrované k dani v Rakousku. Rakouská ORD následně uskutečnila pod svým jménem vývoz do třetí země a poskytla tuzemskému plátci doklady o propuštění prodávaného zboží do celního režimu vývoz (zboží opustilo EU na pražském letišti). Je možné, aby český plátce účtoval zboží rakouské ORD bez DPH jako osvobozený vývoz i přesto, že zboží nebylo propuštěno do režimu vývoz pod jeho jménem, ale má o vývozu důkazní prostředky?
Vydáno: 24. 01. 2013
Česká lékařka, podnikající fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci v oboru poskytování školení, seminářů ap. je neplátce DPH. Zahraniční společnost se sídlem v Německu s pobočkami po státech EU s přiděleným jejich DIČ (Hartmann) si objednala u této podnikatelky, neplátce DPH, přednášku na kongresu, který se pořádá ve Francii a za tuto službu dostane vyplacenou odměnu. Jaký bude další postup pro neplátce poskytnutím této služby? Stane se plátcem DPH a už jím zůstane? Kdy se musí zaregistrovat a případně odvést ze služby DPH? Můžete mi, prosím, napsat co je třeba vše udělat?
Vydáno: 24. 01. 2013
  • Článek
Služby s přenosem daňové povinnosti Ing. Zdeňka Hušáková Ing. Martina Matějková Podnikatel, český plátce daně, jako objednatel (A) uzavřel smlouvu o dílo se slovenským podnikatelem, plátcem daně, jako zhotovitelem...
Věřitel si najal advokáta, který mu sepsal návrh platebního rozkazu, a to v prosinci 2012, návrh došel na soud v prosinci 2012, soud rozhodl o návrhu v lednu 2013 včetně náhrady nákladů advokátovi za úkony spojené s návrhem. Jakou sazbu správně soud má přiznat advokátu ‒ 20 či 21 %?
Vydáno: 21. 01. 2013
Naše firma dodává zboží na Slovensko osobě registrované k dani (osvobozené plnění dle § 64). Slovenská firma toto zboží zakompletuje do své zakázky a prodává do Itálie včetně instalace. Současně nás požádala o dohled a pomoc při seřízení zařízení v Itálii s tím, že tato služba bude fakturována slovenské firmě. Myslím si, že z našeho pohledu se bude jednat o dvě samostatná plnění. První bude dodání zboží na Slovensko (zboží se dodáním na Slovensko stává majetkem slovenské firmy). Druhé plnění bude poskytnutí služby v Itálii pro slovenskou firmu. Domníváme se, že místo plnění bude dle § 9 odst. 1 na Slovensku, službu zdaní slovenská firma (i když skutečné práce budou provedeny v Itálii). Je tento náš názor na oddělení obou služeb a stanovení místa plnění správný?
Vydáno: 08. 01. 2013
Fyzická osoba, plátce DPH, vede účetnictví, provoz e-shopu - zasílání zboží. Jsme registrovaní k DPH na Slovensku a Polsku, ale nemáme provozovnu ani na Slovensku ani v Polsku. Sídlo podnikání firmy máme pouze v ČR. 1) Nakoupíme zboží na Slovensku (v Polsku). Dodavatel je plátce daně na Slovensku (v Polsku)? Musí nám dodavatel SK, (PL) vystavit doklad s 0 % DPH, tedy na naše CZ a my musíme odvést DPH a uplatnit DPH v ČR? nebo může dodavatel vystavit doklad na naše SK (NIP) na Slovensku (v Polsku) a odečteme si DPH ve slovenském (polském) daň. přiznání? 2) Prodáme zboží do SK (PL) odběrateli, který je registrovaný k DPH v SK (PL)?Musíme vystavit doklad s 0 %, nebo můžeme vystavit doklad s naším SK, (NIP) a DPH odvést v daň. přiznání na Slovensku (Polsku)? 3) Jak by to bylo při poskytnutí služby - reklamy pro výše uvedené plátce - dodavatel CZ a odběratel SK v případě, že na Slovensku nemáme provozovnu, ale jsme registr. k DPH na Slovensku.
Vydáno: 08. 01. 2013
Akciová společnost, plátce DPH, vedení účetnictví. Dostala jsem fakturu z EU (bez DPH) za letenky našich zaměstnanců (pracovní cesta). Podle § 70 zákona o DPH je přeprava osob osvobozena s nárokem na odpočet daně. Mám tedy uplatnit samovyměření daně nebo se do přiznání DPH tato faktura neuvádí?
Vydáno: 02. 01. 2013
Můj manžel je v ČR OBZP a na Slovensku pronajímá prostory slovenským podnikatelům - opravy automobilů, sám nepodniká. Dostal na Slovensku na FÚ registrační číslo a podáváme DPFO na Slovensku - příjmy z pronájmu. V prosinci mu na nemovitosti dělali novou střechu, práci prováděla česká firma, která je plátcem DPH v ČR a cena se pohybovala kolem 150 000 Kč. Faktura je vystavená v režimu reverse charge. Od roku 2012 bychom chtěli uplatňovat v DP odpisy, ale nevím, jak je to s registrací plátce DPH na Slovensku. Je manžel povinen se registrovat na Slovensku jako plátce DPH a pokud ano, musí po dobu jednoho roku podávat nulová hlášení k DPH? Jiné práce se tam již provádět nebudou. A je příjem z pronájmu na Slovensku osvobozen od DPH?
Vydáno: 17. 12. 2012
Před rokem nebylo vyjádření moc jasné. Klientka plátce DPH, vede daňovou evidenci. Na odběratele klientky bylo dne 22. 11. 2010 vydáno rozhodnutí o úpadku firmy. Řádně a včas jsme přihlásili nezaplacené faktury k soudu. Na základě Novely zákona o DPH a to § 44 oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení jsme vystavili dne 20. 9. 2011 opravný daňový doklad (původní fa ze dne 19. 4. 2010), zaslali insolvenčnímu správci a žádali o potvrzení tohoto dokladu, abychom si mohli nárokovat vrácení DPH. Bohužel, nám byl zaslán zpět a k tomu sdělení, že považuje opravu výše daně za plnění poskytnuté dlužníkovi do 31. 3. 2011 za neoprávněnou. Je tento postup správný? Vyčetla jsem, že dle přechodných ustanovení lze opravit výši daně podle § 44 i u pohledávek, které vznikly před 1. dubnem 2011. Jak mám dále postupovat a čím argumentovat?
Vydáno: 17. 12. 2012
  • Článek
Jsme měsíční plátci DPH. Pokud splácíme měsíčně automobil na leasing dle splátkového kalendáře (daňového dokladu) a neuhradíme včas splátku (např. se 14 denním zpožděním), můžeme si uplatnit DPH dle DUZP ve splátkovém kalendáři nebo můžeme uplatnit DPH až ke dni zaplacení? Je tedy podmínkou uplatnění nároku na DPH dle splátkového kalendáře i zaplacení splátky ke dni splatnosti (datum DUZP a splatnosti jednotlivých splátek jsou shodné)?
Firma s. r. o., v roce 2011 nebyla plátce DPH a v květnu 2011 zakoupila osobní ojeté vozidlo (režim § 90 ‒ bez možnosti odpočtu DPH.) Od února 2012 je firma již plátce DPH, při změně režimu nebylo z vozidla nic uplatněno ‒ nebyl DD. Vozidlo se odepisuje. V roce 2013 chce firma toto vozidlo prodat. Bude tento prodej osvobozen od DPH? Je rozdíl, jestli bude vozidlo prodáno přímo jiné soukromé osobě, nebo firmě? Proti příjmu z prodeje bude do nákladů zaúčtována zůstatková cena, ale je víceméně jasné, že prodejní cena bude nižší a dojte k vytvoření ztráty ‒musí být znalecký posudek o oprávněnosti ceny pokud bude vozidlo prodáno do bazaru? Popř. jak by to bylo v případě, že by vozidlo bylo prodáno jednateli nebo společníkovi?
Vydáno: 11. 12. 2012
Firma s. r. o. plátce DPH, zakoupila v červnu 2011 ojeté osobní vozidlo v bazaru, bez možnosti odpočtu DPH, režim § 90 za 110 000 Kč. Vozidlo se odepisuje. Nyní chce vozidlo prodat, zůstatková cena je 73 500 Kč ale je nereálné ho prodat za tuto cenu. Nabídky bazarů na výkup jsou kolem 30 000 Kč inzerce na tento typ vozidla, ale v lepším stavu (toto bylo používáno pro stavební dělníky) se pohybují max. kolem 55 000 Kč. Prodejem tedy vznikne ztráta. Jak to bude s DPH, bude také bez DPH, když nebylo uplatněno při nákupu? Jak s doložením ztráty z prodeje ‒ je nutno posudek, nebo vyjádření bazaru?
Vydáno: 11. 12. 2012
Obchodní společnost neplátce DPH překročila v listopadu 2012 obrat 1 mil. Kč. Do 15. 12. 2012 bude podaná povinná přihláška k registraci plátce DPH a plátcem by se měla stát podle dosud platných právních předpisů od 1. 2. 2013, anebo bude již podle novely zákona o DPH účinné od 1. 1. 2013 (§ 98) bude plátcem DPH od 1. dne druhého měsíce v tomto případě od 1. 1. 2013? A také zda bude v tomto případě pro plátce DPH zdaňovacím obdobím kalendářní čtvrtletí anebo také již podle novely účinné od 1. 1. 2013 (§ 99 odst. 1) kalendářní měsíc?
Vydáno: 11. 12. 2012
Jsme a. s. plátce DPH. Prosíme o stanovení sazby DPH u těchto našich výroků, které máme zatím zařazené takto: 1) 88751 EXTRAKT Z KOŘENE KOSTIVALU LÉKAŘSKÉHO Současné zařazení I.: 1302198000, sazba DPH snížená. Současné zařazení II.: 3301903000, sazba DPH základní. Jedná se o rostlinný výtažek (extrakt) používaný do kosmetických výrobků, extrakční činidlo denaturovaný líh, není určeno do potravin. 2) 512037 MÁTA KADEŘAVÁ EXTRAKT L Současné zařazení I.: 1302198000, sazba DPH snížená. Jedná se o rostlinný výtažek (extrakt) používaný do kosmetických výrobků i do potravin.
Vydáno: 06. 12. 2012