Ing. Zdeňka Hušáková - strana 19

Společnost s. r. o., plátce daně, provozuje sportovní a kulturní zařízení, kde jsou instalovány klimatizace. S. r. o. si nechává uvedené klimatizace opravovat od několika servisních firem. Některé z nich fakturují v režimu přenesení daňové povinnosti, jiné v běžném režimu, tj. s daní na výstupu. Dodavatelé, kteří uplatňují daň na výstupu (tj mimo režim PDP) se odkazují na CZ-CPA 33.12.18) s tím že tak mají údajně zařazeno od společnosti zabývající se zatřiďováním do skupin CZ-CPA. Pokud čtu stanovisko GFŘ z 9. 11. 2012 – str. 3-4, je zde vysvětleno, že pojem „průmyslový“ je nutné chápat pouze v souvislosti s výrobním procesem. V našich prostorech rozhodně k žádnému výrobnímu procesu nedochází, jsou to prostory v rámci obchodních center. Otázka: je správné zařazení opravy klimatizací do běžného režimu s daní na výstupu, nebo v režimu přenesení daňové povinnosti?
Vydáno: 06. 12. 2012
Společnost vyrábí zdravotnické prostředky (Petriho misky, zkumavky na odběr moče, biochemických a hematologických parametrů). Dle prohlášení o shodě jsou tyto výrobky zařazeny do 1. třídy neinvazivních zdravotnických prostředků, které jsou tak zařazeny v příloze č. 1 k zákonu o DPH a zdaňovány tak ve snížené sazbě. Společnost dodává tyto výrobky dealerům, nemocnicím a laboratořím. Může být uplatněna snížená sazba daně i u dodávek veterinárním zařízením a laboratořím, které slouží výzkumu? Jaká bude situace po připravované novele zákona o DPH. Četla jsem, že sníženou sazbu bude možné uplatnit jen na prostředky určené pro osobní potřebu nemocného. Znamená to, že všechny nemocnice, dealeři budou nakupovat tyto prostředky v základní sazbě?
Vydáno: 04. 12. 2012
Společnost s. r. o., plátce DPH: pokud si společnost plátce DPH při nákupu zboží na vstupu neuplatní odpočet DPH (ne že nesmí, ale prostě neuplatní) může následný prodej tohoto zboží provést rovněž bez DPH a o co se může v zákoně opřít? Dále, pokud společnost projde fúzí a do majetku ji přibude majetek zanikající společnosti (sloučením), která nebyla plátcem DPH, tak při následném prodeji takovéhoto majetku musíme nebo nemusíme odvádět DPH? Jak by se postupovalo, pokud by se jednalo o osobní automobil, který zaniklá společnost (neplátce) nakoupila v r. 2002 od fyzické osoby neplátce a prodává jej nyní nástupnická společnost plátce DPH? V zákoně jsem zatím našla jen § 62, který se takovýchto situací netýká.
Vydáno: 04. 12. 2012
OSVČ zakoupila v Číně pájku, kterou potřebuje pro opravy (nejedná se tedy o zboží). Pájka byla doručena firmou DHL, která nám vystavila doklad o přeúčtování celních poplatků. Clo jsme tedy uhradili přímo firmě DHL. Jak je to s DPH? Musím z částky cena pájky + clo vypočítat DPH (asi 20 %?) a toto uvést v daňovém přiznání, pokud ano, na jakých řádcích se toto objeví? Jedná se o nárok i povinnost? Jak by to bylo v případě, že si pořídím přístroj pro soukromé užití (tedy ne jako OSVČ) a po nějaké době se rozhodnu vložit toto do firmy?
Vydáno: 27. 11. 2012
Prodávali jsme v říjnu (9. 10) brambory do Rakouska. Doklad o prodeji nám přišel až 19. 11. Fakturu jsem zaúčtovala do října podle DUZP. Za který měsíc mám podat souhrnné hlášení, pokud doklad přišel tak pozdě. Za říjen nebo za listopad?
Vydáno: 23. 11. 2012
  • Článek
V případě schválení novely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH“), (sněmovní tisk č. 733), by s účinností od 1. 1. 2013 mělo být do zákona o DPH implementováno novelizované znění směrnice 2006/112/ES . K tomuto datu by měly členské státy podle nových pravidel DPH, která pro elektronickou fakturaci stanoví Směrnice Rady 2010/45/EU (dále jen „Směrnice“), převzít zásadu rovného zacházení mezi papírovými fakturami a elektronickými fakturami (daňovými doklady). Veškeré úsilí Evropské komise je tak nasměrováno k tomu, aby se elektronická fakturace stala do roku 2020 převládající formou fakturace v Evropě.
  • Článek
REGISTRACE K DPH PŘI POSKYTNUTÍ SLUŽBY V EVROPSKÉ UNII NEPLÁTCEM dotaz 721/12 Ing. Zdeňka Hušáková Ing. Martina Matějková Podnikající fyzická osoba (předmět podnikání pořádání kurzů, seminářů ...) se zúčastní...
Česká firma, plátce DPH, uzavřela smlouvu o dílo na pokládku dlažeb v rodinném domě s českou firmou, která je plátcem DPH. Nemovitost se nachází v Česku. Jedná se o novou výstavbu RD, který splňuje podmínky pro trvalé bydlení a nepřesahuje podlahovou plochu 350 m2. Jakou sazbu DPH uplatním při poskytnutí této služby? Majitel RD není plátcem daně. Bude zde platit režim přenesení daňové povinnosti? Pokud se bude jednat o rekonstrukci RD, jakou sazbu DPH uplatním při poskytnutí výše uvedené služby?
Vydáno: 20. 11. 2012
Fyzická osoba, která není plátcem DPH v Česku, si objednala zhotovení a osazení pracovní kuchyňské desky u české firmy, která je plátcem DPH. Jedná se o rekonstrukci kuchyně v rodinném domě, který splňuje požadavky k trvalému bydlení. Při fakturaci uplatníme sníženou sazbu daně. Je to správně? Jakou sazbu budeme uplatňovat, pokud si fyzická osoba objedná pracovní kuchyňskou desku do nového rodinného domu (novostavba)?
Vydáno: 20. 11. 2012
  • Článek
Pokuta a penále od finančního úřadu dotaz č. 857/12 Ing. Zdeňka Hušáková Ing. Martina Matějková Fyzická osoba, OSVČ, zjistila kontrolou daňové schránky, že finančnímu úřadu nedošlo daňové přiznání k...
Fyzická osoba se stane plátcem DPH, ke dni registrace provádí ekonomickou činnost zdanitelnou i osvobozenou (pronájem neplátci). Ve lhůtě 9 měsíců před registrací k DPH došlo k dokončení technického zhodnocení (uvedení do stavu způsobilého k užívání) provedeného na nemovitosti zařazené do obchodního majetku. Z pohledu DPH by se u TZ jednalo o majetek vytvořený vlastní činností. Nárok na odpočet daně při registraci se uplatní dle § 72 až 78d. Jak správně stanovit odpočet DPH, když máme ke dni registrace činnost zdanitelnou i osvobozenou, a dále má při registraci vliv na odpočet DPH § 78b (máme TZ vytvořené vlastní činností)? Současně byly na nemovitosti prováděny opravy ve lhůtě kratší než 12 měs. před registrací, zde bude nárok na odpočet DPH pokráceným koeficientem? Dále jsme provedli 5 měs. před registrací TZ se souhlasem pronajímatele na pronajaté nemovitosti, máme povolení k odpisování tohoto TZ. Máme zde nárok na odpočet DPH a bude postup stejný jako u TZ na vlastní nemovitosti?
Vydáno: 05. 11. 2012
Je nárok na odpočet DPH u technického zhodnocení provedeného na pronajaté nemovitosti se souhlasem pronajímatele a u oprav na pronajaté nemovitosti? U majetku fyzické osoby nezařazeného do obchodního majetku, ale využívaného v rámci ekonomické činnosti máme nárok na odpočet DPH u oprav a TZ?
Vydáno: 05. 11. 2012
Česká firmy plátce DPH uzavřela smlouvu o dílo na dodání materiálu (dlažeb), pokládku dlažeb v interiéru a obložení venkovních schodů v rodinném domě s českou firmou, plátcem daně. Celková podlahová plocha RD nepřesáhne 350 m2 a splňuje požadavky na trvalé bydlení. Jak máme postupovat s vyúčtováním DPH, s jakou sazbou a do jakého řádku uvést DPH v Přiznání k DPH. Nevzniká zde přenesení daňové povinnosti?
Vydáno: 05. 11. 2012
Jsme s. r. o., plátci DPH, nakoupili jsme zboží ze Slovenska, na faktuře bylo uvedeno zdanitelné plnění 28. 9. 2012, fakturu jsme obdrželi ale až 17. 10. 2012. Ve kterém měsíci jsme měli odvést a čerpat DPH?
Vydáno: 01. 11. 2012
1) Právnická osoba vystavuje fa za stravování pro klienty Portugalska. Následně je vystavena fa, která je odeslána do CK Portugalska. Má být fa vystavena včetně DPH 20 %? 2) Právnická osoba vystaví doklad včetně DPH pro klienty CK Portugalska za ubytování, které CK zaplatí hotově, jak si uplatní CK Portugalska DPH ve své zemi? 3) Může si občan ČR uplatnit zaplacené DPH (vrácení) v jiné zemi EU v naší republice a jak?
Vydáno: 01. 11. 2012
Jsme střední škola, plátce DPH. Máme v doplňkové činnosti činnost stavebně technické poradenství a geodetické měření. Domníváme se, že tyto činnosti do přenesené daňové povinnosti patřit nebudou. Je to tak správně?
Vydáno: 29. 10. 2012
Jsme s. r. o., matka SK - v srpnu 2012 byla zaregistrována organizační složka v ČR – PO - se sídlem v Praze - předmět činnosti stavební a montážní práce-v účetnictví ČR účtováno a evidováno podle zakázek - tj. více akcí na území ČR. V obou zemích jsme registrováni jako plátci DPH. Zdanitelné plnění je na území ČR realizováno orga. sl. dle § 92 zákona DPH ČR - režim přen. daň. povin. - montážní a stavební práce - dle přílohy 9 - klasifikace produkce CZ-CPA. Některé nákupy pro akce v ČR byly realizovány na Slovensku v EUR (např. PHM - (auta jsou ve výpůjčce-smlouvy) - cesta na stavbu v ČR, dtto nákup materiál, OOPP - pořízené v SK od plátců - neplátců DPH a byly použity na stavbě v ČR. Dotaz: Matka v SK přefakturovává zaplacené nákupy - náklady bez DPH s tím, že na VF použije textovou doložku o povinnosti dodanit na území ČR podle...org. sl. v ČR použije tzv. \\\"samovyměření\\\" a matka si DPH na území SK uplatní na vstupu? Nebo - což se stalo...SK plátce vystaví VF pro CZ plátce včetně české ZS (20 %).
Vydáno: 26. 10. 2012
  • Článek
Finanční služba Ing. Zdeňka Hušáková Ing. Martina Matějková Dvě firmy se dohodly v rámci úspěchu na trhu udělat společně reklamní akci. Celá kampaň je nasměrována na získání zákazníků na...
Jsme s. r. o., plátci DPH. U příležitosti Konference slovenské společnosti myoskeletální medicíny v Bratislavě jsme si tam zajistili pronájem nebytových prostor a služeb s tím spojených. Slovenská společnost, plátce DPH nám vystavila fakturu v EUR bez DPH. Chtěla jsem se zeptat, zda mám u této služby použít resers charge nebo jak postupovat z hlediska DPH? Rovněž jsem se chtěla zeptat, zda nevznikne nějaký problém se srážkovou daní?
Vydáno: 23. 10. 2012
Jsme česká společnost, plátci DPH. V roce 2011 jsme koupili osobní vozidlo (rok výroby 2008) od plátce DPH, který nám vůz fakturoval bez DPH, protože z vozidla nebyl nikdy uplatněn nárok na odpočet DPH - (je to průkazně doloženo). My nyní toto vozidlo prodáváme. Můžeme pokračovat v tomto „režimu“ a prodat vozidlo bez DPH?
Vydáno: 23. 10. 2012