Zdeněk Dušek - strana 5

Náš klient, fyzická osoba, plátce DPH, koupil jako občan (nepodnikatel) v roce 2008 soubor budov a dlouhodobě areál pronajímá občanskému sdružení (jezdecký oddíl). Nájem je za symbolickou cenu 1 Kč. U plateb vody a energií si neuplatňuje DPH na vstupu a částky fakturuje ve stejné výši nájemci (P a V vede jako nedaňové v rámci § 9). Budovy nikdy neodepisoval, za těch 5 let provedl rekonstrukce a opravy za cca 2 mil. Kč (nezahrnul to do výdajů). Nyní nám předložil 2 znalecké posudky na zhodnocení budov a to 1 v roce 2013 za 15 000 Kč, druhý v roce 2014 na 45 000 Kč a požaduje po nás zařazení částek do daňových výdajů § 9. Tyto znalecké posudky byly vypracovány na základě nařízení soudu (probíhající soudní jednání související s koupí v roce 2008).
Vydáno: 11. 04. 2014
Fyzická osoba, vedoucí podvojné účetnictví, OSVČ za loňský rok dosáhl zisku 1 mil. Kč. Kromě tohoto podnikání je společníkem sdruženého podnikání, kde má 40% podíl. Za loňský rok ve sdruženém podnikání byly příjmy 1 630 000 Kč, výdaje 1 700 000 Kč, tj. celkem ztráta 70 000 Kč. Lze tyto výdaje a příjmy ze sdruženého podnikání proúčtovat např. takto 548/491, 491/648? A lze tím vlastně ponížit celkový zisk ke zdanění na řádku vykázaný na řádku 104 přiznání k dani z příjmu FO na částku 930 000 Kč již za rok 2013?
Vydáno: 11. 04. 2014
Hradíme zaměstnancům stravné, při nákupu neuplatňujeme DPH. V daňové evidenci evidujeme 55 % jako daňový výdaj, 45 % jako nedaňový výdaj. Následně nám zaměstnanci uhradí 45 % hodnoty stravného, my zaevidujeme jako nedaňový příjem. DPH neodvádíme. Lze takto postupovat? Pokud by se uplatňovala 100% DPH při nákupu jídel, za příjem od zaměstnanců by se odváděla snížená sazba DPH? Kdy nastává zdanitelné plnění pro odvod DPH? Jídelna vozí jídlo do naší provozovny v jídelních nosičích. Za přepravu by bylo možné uplatnit 100 % DPH a 100 % dát do nákladů?
Vydáno: 21. 03. 2014
Když budu slovenskou DPH účtovat na účet č. 349, kde se tento řádek bude uvádět ve zjednodušené rozvaze? Účet č. 343 mám uveden na ř. 10a/23p, ale nevím jak nastavit pro slovenskou DPH u účtu č. 349.
Vydáno: 03. 03. 2014
Klient, s. r. o., neplátce DPH v listopadu 2013 překročil limit nákupu zboží z EU 326 000 Kč. Registraci bude muset udělat dodatečně. Jako osoba identifikovaná k DPH musí podávat daňové přiznání a dodanit zboží nakoupené v EU. Jakou částku mám uvádět v přiznání - s DPH, nebo bez DPH? DPH bylo v Polsku zaplaceno ve výši 5 %. DPH 15 % bude odvádět z celé částky, nebo z částky bez DPH? Anebo pouze rozdíl 10 %? Zboží dále prodává na Slovensko neplátci. Bude fakturovat s DPH, ale jako osoba identifikovaná, nebude tuto daň odvádět?
Vydáno: 14. 01. 2014
Společnost s. r. o. se zabývá prodejem certifikací zejména k protipožárním dveřím, jako doklad o splnění konkrétních protipožárních podmínek (odolnost proti požáru, kouřetěsnost atd.). Jde o certifikace ke zboží, které firma sama neprodává, ale má oprávnění k tomu zboží vydávat a uvolňovat certifikace pro jiné firmy u certifikačního úřadu. Fyzické protipožární zkoušky dveří se provádí u slovenské firmy usazené taktéž na Slovensku. Ta nám pak vystaví jednak daňový doklad o provedení této zkoušky v jejích laboratořích, kde vyúčtuje náklady na provedenou zkoušku, dále daňový doklad na vystavení protokolů o výsledku této zkoušky popřípadě překladů výše uvedeného do jiných světových jazyků. Uvažujeme správně, že v tomto případě, pokud služba byla provedena mimo území ČR, nebudeme při úhradě odvádět srážkovou daň z této činnosti?
Vydáno: 13. 01. 2014
Fyzická osoba si pořídila motorové vozidlo, které zařadila do obchodního majetku, avšak využívala je pro podnikání z padesáti procent. Proto již při nákupu uplatnila nárok na DPH jen z poloviny pořizovací ceny, také uplatňovala poloviční odpisy a taktéž náklady vztahující se k provozu vozidla zahrnovala v poloviční výši. Nyní vozidlo bude prodávat, znamená to, že odvede DPH také v poloviční výši a zdaní jen polovinu prodejní ceny?
Vydáno: 09. 01. 2014
Firma vyplácí studentovi VŠ měsíčně motivační příspěvek a účtuje ho jako daňově uznatelný náklad. Studium VŠ trvá 6 let. Může se ale stát, že po ukončení studia nebude moci firma studenta zaměstnat z ekonomických či organizačních důvodů. Firma také může zaniknout či bude mít právního nástupce, který nebude mít o studenta zájem. Bude mít tento fakt daňový dopad na dříve uplatněné motivační příspěvky?
Vydáno: 01. 01. 2014
Firma vyplácí studentovi VŠ měsíčně motivační příspěvek a účtuje ho jako daňově uznatelný náklad. Studium VŠ trvá 6 let. Může se ale stát, že po ukončení studia nebude moci firma studenta zaměstnat z ekonomických či organizačních důvodů. Firma také může zaniknout či bude mít právního nástupce, který nebude mít o studenta zájem. Bude mít tento fakt daňový dopad na dříve uplatněné motivační příspěvky?
Vydáno: 01. 01. 2014
Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci, v roce 2011 nakoupila dlouhodobý nehmotný majetek (softwary), u kterých uplatnila odpočet DPH. Některé softwary mají pořizovací cenu nad 60 000 Kč. Nyní bude fyzická osoba rušit registraci k DPH. Bude mít u těchto softwarů povinnost snížit uplatněný nárok na odpočet DPH v důsledku zrušení registrace k DPH? A jestli ano, tak jakým způsobem? Pro doplnění uvádím, že nehmotný majetek fyzická osoba neodepisuje, protože nevede účetnictví.
Vydáno: 20. 12. 2013
Příspěvková organizace zřízená obcí působí v oblasti kultury; je plátcem DPH. Za provizi z tržby prodává též vstupenky cizímu subjektu, který pak v prostorách příspěvkové organizace uskuteční koncert, divadelní představení či přednášku. Je tato provize z tržby předmětem DPH? Nebo je třeba pohlížet na provizi jako na část – od DPH osvobozených tržeb? (Toto by neplatilo, pokud by byl hostem např. soukromý divadelní soubor (obchodní společnost) např. s. r. o. – plátce DPH). Jak bude příspěvková organizace (plátce DPH) postupovat, pokud cizí představení „nakoupí“ a celé „prodá“? Mělo by být postupováno tak, že kulturní akce – vlastní i cizí – je považována za výkon činnosti, pro kterou byla PO zřízena, tedy činnost dle ust. § 61 písm. e) ZDPH, poskytnutí kulturních služeb osobou, která nebyla zřízena za účelem podnikání. Tzn. nebude uplatňován odpočet na vstupu u představení nakoupených od plátců a nebude odváděna DPH na výstupu?
Vydáno: 20. 12. 2013
Fyzická osoba – OSVČ – praktický lékař ukončuje činnost k 31. 12. 2013. V obchodním majetku má podíl na prostorách – lékařské středisko. Uplatňovala odpisy a k 31. 12. 2013 je zůstatková hodnota podílu 300 000 Kč. Založila s. r. o. a od 1. 1. 2014 tyto prostory si chce pronajímat. Prosím o zodpovězení, zda tuto zůstatkovou cenu dát do uzávěrkových operací 2013 fyzické osoby a případný příjem z pronájmu v roce 2014 s. r. o. danit dle § 9 nebo převést do osobního majetku a pokračovat dále v odpisech?
Vydáno: 13. 12. 2013
Společnost s r. o. má dva společníky. Základní kapitál 200 000 Kč je splacen. Jeden společník se rozhodl svůj podíl 50% převést na druhého společníka. O převodu byla uzavřena smlouva o převodu obchodního podílu na valné hromadě sepsaná notářem. V účetnictví s. r. o. se převod obchodního podílu projeví změnou na příslušných analytických účtech základního kapitálu. Převodem podílu zaniká převodci jeho účast v s. r. o. Závazky vyplývající z převodu obchodního podílu byly vypořádány, neboť nabyvatel uhradil tento závazek a převodce podpisem smlouvy o převodu podílu přijetí této částky stvrdil. Částka, kterou obdrží převodce podléhá ZDPFO podle § 10. V účetnictví s. r. o. se tento závazek neobjeví. Je toto účtování správné?
Vydáno: 12. 12. 2013
Společnost je plátce DPH, předmětem činnosti je maloobchod. Za účelem podnikání si pronajala nebytové prostory od fyzické osoby, neplátce DPH. Nájemní smlouva byla uzavřena na dobu 10 let, s právem opce na dalších 5 let. V nájemní smlouvě bylo dohodnuto, že nájemce je oprávněn provést technické zhodnocení pronajatých prostor na své náklady s tím, že bude toto TZ odepisovat a že pronajímatel nezvýší o TZ hrazené nájemcem hodnotu svého majetku. Po 2 letech trvání nájemní smlouvy byla tato ukončena výpovědí ze strany pronajímatele. Ke dni ukončení nájemní smlouvy není technické zhodnocení odepsáno, ze strany pronajímatele není poskytnuta žádná náhrada za TZ. Jak postupovat z hlediska DPH, když při pořízení technického zhodnocení byl uplatněn odpočet DPH na vstupu? Má společnost povinnost odvést DPH ke dni ukončení nájemní smlouvy na výstupu? Pokud ano, co bude základem daně?  Z hlediska daně z příjmů bude zůstatková cena technického zhodnocení nedaňovým nákladem?
Vydáno: 12. 12. 2013
Automobil v majetku s. r. o. a používaný čistě k podnikatelské činnosti. Nový automobil, kromě akontace, hrazené úvěrem. Automobil zakoupen v srpnu a v říjnu tohoto roku je tento vůz (ne z viny řidiče) zcela zničeno, což potvrdila pojišťovna. U tohoto automobilu bylo nárokováno DPH. Nyní nastává kolečko s pojišťovnou a nároky na úhradu ceny automobilu. A předpokládám, že po proplacení pojišťovnou si společnost s. r. o. koupí další stejný automobil. A nyní, jak bude vypadat postup s DPH u této varianty "výměny" majetku. Buď uplatním DPH u obou automobilů, nebo uplatněné DPH u prvního DPH musím vrátit, protože nedodržuji 5 letý test použití k podnikatelské činnosti a znovu si ho budu nárokovat u druhého automobilu.
Vydáno: 06. 12. 2013
Potřebuji poradit v následující věci. Fyzická osoba neplátce DPH se stala vlastníkem budovy s nebytovými prostorami, které pronajímá. Žádá o poskytnutí dotace na zateplení této budovy. Pro tuto žádost si nechala vypracovat dokumentaci. Na vypracování dokumentace zaplatila zálohu ve 4/2013, kdy nebyla plátce DPH. Příjemce zálohy - plátce DPH - nedodal žádný daňový doklad k přijaté platbě. V 10/2013 se fyzická osoba vlastník budovy stala plátcem DPH. Od té doby fakturuje poskytovaný nájem s DPH. V 11/2013 obdržela fyzická osoba fakturu - daňový doklad - na služby vypracování dokumentace k dotaci, a to s nulovým doplatkem, protože celou fakturovanou částku pokryla dříve zaplacená záloha. Fakturovaná částka je zde rozdělena na základ daně a DPH k uplatnění. Má fyzická osoba nárok na odpočet DPH z této faktury, když úhrada zálohy proběhla v době, kdy byla neplátce, ale vyúčtování s DPH je v době, kdy už je plátce?
Vydáno: 06. 12. 2013
Jsme firma zabývající se cenností technických poradců v oblasti stavebnictví a architektury. Uskutečňujeme plněni pro jednu velkou nejmenovanou společnost, která nám dodala zjišťovací protokol o plnění díla (příloha vystavené faktury) se zpožděním a my jsme museli dělat dodatečné daňové přiznaní k DPH, protože práce byly vykonaný v záři, ale protokol byl předán až v říjnu. Nemohli jsme vystavit fakturu před získáním přílohy (protokolu). Je možné se vyhnout podání dodatečného daňového přiznání, když tato skutečnost nebyla způsobena naší vinou?
Vydáno: 06. 12. 2013
Jsme s. r. o., máme nepotřebný materiál, který je již prakticky neprodejný a morálně zastaralý. Většinou nepoškozený. Prodáme zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům za symbolickou cenu. Jsou to osoby spojené? Jaká je cena obvyklá a jak ji zjistit? Snad nebude třeba posudek, který by byl dražší než zásoby. Jak to je s drobným majetkem (mobil, notebook) a autem - vše zcela odepsáno. Dovoluji si požádat o souhrn dopadů do DPH, DPPO, DPFO a zaúčtování.
Vydáno: 25. 11. 2013
S. r. o. si pronajala od Městské části nebytový prostor – pizzerii. Vybavení je ve špatném stavu, je třeba udělat opravy stávajících podlah, pece, vybavení. Většinou půjde o opravy, které nemají charakter TZH, budou dosahovat výše cca 2 mil. Kč. Opravy potřebuje udělat ještě letos. Jednatel na opravy nemá dostatek peněz. Objevil se však možný investor – nespojená fyzická osoba, který by na vlastní náklady opravy zajistil. Ve smlouvě s fyzickou osobou by pak bylo obsaženo, že fyzická osoba bude dostávat podíly na zisku z provozování pizzerie po určitou dobu či do určité výše. a)      Je možné, aby fyzická osoba investovala do oprav prostoru, který má v nájmu jiná firma s tím, že provedené opravy budou fakturovány na fyzickou osobu a ta si je v době uhrazení uplatní do daňově uznatelných výdajů? b)      Jak se budou do daně z příjmu fyzických osob promítat každoroční příjmy z podílů na zisku? Měla by nějaký daňový dopad na fyzickou osobu či právnickou osobu skutečnost, že by v budoucnu pizzerie zisk nevyprodukovala? c)      Budou mít provedené opravy uhrazené investorem nějaký vliv na právnickou osobu?
Vydáno: 15. 11. 2013