Ing. Adéla Burešová

Od 1. ledna 2025 a v průběhu prvních měsíců tohoto roku vstoupila v účinnost řada důležitých novelizací daňových předpisů, které zásadně ovlivňují zdaňování příjmů fyzických i právnických osob. Přehled těch nejvýznamnějších změn přinášíme v tomto článku, spolu s jejich dopady na daňovou praxi a doporučeními pro daňové plánování.
S příchodem nového roku přichází i řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život poplatníků daně. V tomto článku shrnujeme vybraná čísla – limity, zálohy, sazby a náhrady, které vstoupily v platnost k 1. lednu 2025, včetně vybraných důležitých lhůt. Co je tedy dobré vědět?
Ministerstvo financí zveřejnilo návrh novely zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), kterým reaguje na připravovaný nový zákon o účetnictví. Díky úzkému propojení s novelou zákona o účetnictví dochází v oblasti daní z příjmů nejen k úpravám terminologie, ale také k významným věcným změnám. Nabytí účinnosti zákona je plánováno k 1. lednu 2025. Jelikož se jedná o návrh zákona, který je prozatím v legislativním procesu (připomínkové řízení bylo ukončeno a návrh novely jde do Poslanecké sněmovny), může se jeho znění významně změnit. Přinášíme tudíž pouze následující stručné shrnutí některých zásadních plánovaných úprav:
  • Článek
Sektor zemědělství je základním stavebním kamenem každé ekonomiky. Nejen proto je cílem významné finanční podpory formou dotací. Ty mají za cíl zvýšit úroveň používaných postupů a technologií, a to mimo jiné s cílem snížit negativní dopady zemědělské činnosti na životní prostředí. Představme si aktuální dotační programy týkající se oboru zemědělství, typy dotací s ohledem na účetní a daňovou stránku, a za jakých podmínek mohou být dotace osvobozeny od daní z příjmů.
Generální finanční ředitelství přináší metodický pokyn ke lhůtě pro podání dodatečného daňového tvrzení na nižší daň. Reaguje tímto na judikaturu Nejvyššího správního soudu s výkladem ustanovení § 141 daňového řádu.
V médiích proběhla zpráva o tom, že by i na malé provozovatele fotovoltaických elektráren měla dopadnout povinnost podání čestného prohlášení o skutečnosti, že poplatníkovi nevznikla povinnost odvodu z nadměrných příjmů dle energetického zákona.
V následujícím článku shrnujeme oblasti, na které se finanční úřady v poslední době nejvíce zaměřují a nadále budou zaměřovat v rámci své kontrolní činnosti, a dále také na co si v této souvislosti dávat pozor.
Sdílená ekonomika má řadu podob. Obecně se dá říci, že se jedná o ekonomický trend 21. století, kdy vlastníci předmětů, které využívají pouze příležitostně, poskytnou danou věc k užívání i těm, kterým se nevyplatí daný předmět koupit, nebo si jej nemohou finančně dovolit, a rozmělnit tak i své vlastní náklady spojené s vlastnictvím daného předmětu (či případně dosáhnout i zisku). Významnost sdílené ekonomiky v poslední době neustále narůstá, a to mimo jiné díky soustavnému rozvoji a rozšiřujícímu se využití digitálních technologií, internetu a mobilních platforem. Její nástup v posledních letech jde ruku v ruce s trendy cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, všeobecně rostoucích nákladů, a v neposlední řadě též ekologie.
Původní vládní návrh konsolidačního balíčku byl během legislativního procesu několikrát v oblasti zaměstnaneckých benefitů modifikován a protože dochází k poměrně významným změnám v této oblasti, Generální finanční ředitelství (dále jen „GFŘ“) vydalo dne 22. prosince 2023 na svých webových stránkách očekávanou metodickou informaci ke zdaňování benefitů od 1. ledna 2024, jejímž účelem je posílení právní jistoty poplatníků.
Leden bývá pravidelně spojován se změnou v legislativě a též s vyšší administrativní povinností daňových subjektů. Níže proto shrnujeme nejdůležitější daňové povinnosti poplatníků v počátku nového roku 2024, které reagují též na nemalé množství změn – jedná se především o silniční daň, daň z nemovitých věcí, ale i oznamovací povinnosti nebo režim paušální daně.
Nové nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích - Carbon Border Adjustment Mechanism (dále jen „CBAM“). Na vybrané suroviny a výrobky dovážené ze třetích zemí bude nově zaveden dorovnávací mechanismus na základě uhlíkových emisí obsažených v dovezeném zboží v podobě tzv. CBAM certifikátů, jejichž cena bude odvozena od ceny evropských emisních povolenek.
Součástí konsolidačního balíčku, který s sebou přináší výrazné změny v daňové oblasti, s plánovanou a předpokládanou účinností od ledna 2024, je i novelizace daně z nemovitých věcí. Návrh této části novely doznal poměrně výrazného pozměnění, proto přinášíme souhrn změn, které jsou a byly součástí novely.
V rámci zajištění minimální úrovně zdanění velkých nadnárodních korporací v rámci EU bude do české legislativy zavedena tzv. dorovnávací daň pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny. 
Rada EU v květnu přijala nová Nařízení o trzích s kryptoaktivy (tzv. Markets in Crypto-Assets - MiCA) a poprvé tak zavádí právní regulaci v tomto sektoru.
Zpětné uplatnění daňové ztráty jakožto nový institut zákona o daních z příjmů („ZDP“), inkorporován novelou č. 299/2020 Sb. s účinností od 1. 7. 2020, zavádí možnost uplatnit vykázanou daňovou ztrátu zpětně za předchozí 2 období. Tento institut byl hojně diskutován a využíván zejména v době koronavirové krize. Je ho ale možné stále aplikovat?