GRANTEX ADVISORY GROUP

Novela zákona o DPH schválená Poslaneckou sněmovnou zahrnuje významné změny v registraci plátců, úpravě základu daně a odpočtu daně. Návrh čeká na schválení Senátem. Změny obsahují nové limity pro registraci k DPH, prodloužení lhůty pro opravu základu daně a zavedení zvláštního režimu pro malé podniky. Účinnost zákona je plánována od 1. ledna 2025, s některými ustanoveními od 1. července 2025 a změnami vrácení DPH od 1. ledna 2026.
V září 2024 zasáhla Českou republiku živelná pohroma v podobě povodní a záplav, které způsobily značné škody. V souvislosti s touto událostí informuje Finanční správa ČR o opatřeních, která mají pomoci fyzickým i právnickým osobám postiženým touto katastrofou.
Dne 18. 9. 2024 schválila vláda změnu ve výpočtu minimální mzdy. Pro rok 2025 a dále bude nově minimální mzda stanovena na základě valorizačního mechanismu, konkrétně koeficientu pro výpočet minimální mzdy. Lze tedy předpokládat, že výpočet bude takto přehlednější a intuitivnější. 
Ministerstvo financí zveřejnilo návrh novely zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), kterým reaguje na připravovaný nový zákon o účetnictví. Díky úzkému propojení s novelou zákona o účetnictví dochází v oblasti daní z příjmů nejen k úpravám terminologie, ale také k významným věcným změnám. Nabytí účinnosti zákona je plánováno k 1. lednu 2025. Jelikož se jedná o návrh zákona, který je prozatím v legislativním procesu (připomínkové řízení bylo ukončeno a návrh novely jde do Poslanecké sněmovny), může se jeho znění významně změnit. Přinášíme tudíž pouze následující stručné shrnutí některých zásadních plánovaných úprav:
Aktuální judikatura potvrzuje, že holdingové struktury mají své legitimní opodstatnění a nemohou být automaticky považovány za nástroje neoprávněné daňové optimalizace. Je však podstatné, aby každý, kdo zakládá holdingovou strukturu, byl schopen prokázat její opodstatněnost ve vazbě na dosažení reálných ekonomických či podnikatelských cílů, tedy že nejde pouze o umělé vytváření podmínek ve snaze vyhnout se daňové povinnosti.
  • Článek
Sektor zemědělství je základním stavebním kamenem každé ekonomiky. Nejen proto je cílem významné finanční podpory formou dotací. Ty mají za cíl zvýšit úroveň používaných postupů a technologií, a to mimo jiné s cílem snížit negativní dopady zemědělské činnosti na životní prostředí. Představme si aktuální dotační programy týkající se oboru zemědělství, typy dotací s ohledem na účetní a daňovou stránku, a za jakých podmínek mohou být dotace osvobozeny od daní z příjmů.
Vznikla vám nebo vaší společnosti povinnost registrovat se k DPH? Máte povinnost podávat přiznání k DPH a nechcete trávit čas administrativou a papírováním ve vztahu k těmto povinnostem? Chcete se věnovat svému podnikání? Nechte to na profesionálech.
Vydáno: 30. 09. 2024
Generální finanční ředitelství přináší metodický pokyn ke lhůtě pro podání dodatečného daňového tvrzení na nižší daň. Reaguje tímto na judikaturu Nejvyššího správního soudu s výkladem ustanovení § 141 daňového řádu.
V návaznosti na předchozí ročníky oddlužovací akce známé pod pojmem „milostivé léto“ přichází Ministerstvo financí s dalším kolem této akce. Letošní milostivé léto má však nejužší záběr a týká se pouze dluhů na zdravotním pojištění.
Od 1. července 2024 čekají zaměstnavatele změny v oblasti zpracování dohod o provedení práce (DPP). Cílem těchto změn je podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) zajistit, aby dohody nebyly jediným a hlavním příjmem zaměstnance a zároveň zajistit zaměstnanci dávky nemocenského a důchodového pojištění v případě ztráty příjmu, pokud již na základě více dohod práci uskutečňuje.
V médiích proběhla zpráva o tom, že by i na malé provozovatele fotovoltaických elektráren měla dopadnout povinnost podání čestného prohlášení o skutečnosti, že poplatníkovi nevznikla povinnost odvodu z nadměrných příjmů dle energetického zákona.
Ministerstvo financí v rámci vnějšího připomínkového řízení předložilo v průběhu února návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty. Tato významná novela zákona o DPH by měla být účinná od 1. ledna 2025 a reaguje na judikaturu Evropského soudního dvora. V rámci novely by mělo dojít např. k implementaci směrnice o zvláštním režimu pro malé podniky, která s sebou přináší zejména změny v registrační povinnosti.
V následujícím článku shrnujeme oblasti, na které se finanční úřady v poslední době nejvíce zaměřují a nadále budou zaměřovat v rámci své kontrolní činnosti, a dále také na co si v této souvislosti dávat pozor.
Sdílená ekonomika má řadu podob. Obecně se dá říci, že se jedná o ekonomický trend 21. století, kdy vlastníci předmětů, které využívají pouze příležitostně, poskytnou danou věc k užívání i těm, kterým se nevyplatí daný předmět koupit, nebo si jej nemohou finančně dovolit, a rozmělnit tak i své vlastní náklady spojené s vlastnictvím daného předmětu (či případně dosáhnout i zisku). Významnost sdílené ekonomiky v poslední době neustále narůstá, a to mimo jiné díky soustavnému rozvoji a rozšiřujícímu se využití digitálních technologií, internetu a mobilních platforem. Její nástup v posledních letech jde ruku v ruce s trendy cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, všeobecně rostoucích nákladů, a v neposlední řadě též ekologie.
Původní vládní návrh konsolidačního balíčku byl během legislativního procesu několikrát v oblasti zaměstnaneckých benefitů modifikován a protože dochází k poměrně významným změnám v této oblasti, Generální finanční ředitelství (dále jen „GFŘ“) vydalo dne 22. prosince 2023 na svých webových stránkách očekávanou metodickou informaci ke zdaňování benefitů od 1. ledna 2024, jejímž účelem je posílení právní jistoty poplatníků.
Leden bývá pravidelně spojován se změnou v legislativě a též s vyšší administrativní povinností daňových subjektů. Níže proto shrnujeme nejdůležitější daňové povinnosti poplatníků v počátku nového roku 2024, které reagují též na nemalé množství změn – jedná se především o silniční daň, daň z nemovitých věcí, ale i oznamovací povinnosti nebo režim paušální daně.
Nové nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích - Carbon Border Adjustment Mechanism (dále jen „CBAM“). Na vybrané suroviny a výrobky dovážené ze třetích zemí bude nově zaveden dorovnávací mechanismus na základě uhlíkových emisí obsažených v dovezeném zboží v podobě tzv. CBAM certifikátů, jejichž cena bude odvozena od ceny evropských emisních povolenek.
Tzv. vládní konsolidační balíček, který přináší spoustu změn zejména v daňové oblasti, má zelenou, prezident zákon dne 22. listopadu podepsal. V našem článku vám přinášíme přehled změn, jejichž primárním cílem je snížení schodku státního rozpočtu. Většina změn je platná od 1. ledna 2024.
Finanční správa na svých stránkách již upozornila na odložení účinnosti novely zákona o DPH týkající se nemovitých věcí z původně plánovaného termínu 1. 7. 2023 na 1. 1. 2024. Touto novelou dochází k novému vymezení staveb pro účely uplatnění snížené sazby daně u výstavby rodinných či bytových domů. Novela zákona se dotkne nejen oboru stavebnictví, ale také nájmu a dalších plnění spojených s nemovitostmi.
Součástí konsolidačního balíčku, který s sebou přináší výrazné změny v daňové oblasti, s plánovanou a předpokládanou účinností od ledna 2024, je i novelizace daně z nemovitých věcí. Návrh této části novely doznal poměrně výrazného pozměnění, proto přinášíme souhrn změn, které jsou a byly součástí novely.