Na této stránce pro vás postupně uveřejňujeme to nejdůležitější, co potřebujete znát k sestavení daňového přiznání za rok 2024. Ať už jde o odborné články našich předních specialistů nebo nejzajímavější expertní odpovědi na dotazy v poradně.
Stránka vzniká průběžně, proto doporučujeme – sledujte ji a žádná klíčová informace pro bezchybné podání daňového přiznání vám neunikne.
Do kdy je třeba daňové přiznání podat?
Přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období roku 2024 musí být podáno nejpozději v:
- úterý 1. 4. 2025 – tato základní lhůta podle § 136 odst. 1 daňového řádu se použije, pokud daňové přiznání podává sám poplatník bez ohledu na to, zda v papírové či elektronické podobě, nebo jeho daňový poradce na základě plné moci;
- pátek 2. 5. 2025 – tuto lhůtu lze využít, pokud daňové přiznání podává sám poplatník, a to v elektronické podobě, a přiznání je podáno po 1. 4. 2025;
- úterý 1. 7. 2025 – tato lhůta platí pro daňová přiznání podaná daňovým poradcem na základě plné moci nebo má-li poplatník povinný audit.
Do kdy musí OSVČ podat Přehledy 2024?
Přehled pro sociální i zdravotní pojištění má letos shodný termín:
- pátek 2. 5. 2025 – podání Přehledu za rok 2024 pro OSVČ podávající daňové přiznání k 1. 4. 2025, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu;
- pondělí 2. 6. 2025 – podání Přehledu na sociální pojištění za rok 2024 u OSVČ, která podá daňové přiznání k dani z příjmů po 1. 4. 2025 elektronicky, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu;
- pátek 1. 8. 2025 – pokud daňové přiznání podal daňový poradce po 1. 4. 2025.
Náš tip: Praktické nástroje
Navigátory v daňových procesech – unikátní interaktivní průvodci, kteří vás spolehlivě provedou všemi postupy, srozumitelně je vysvětlí a upozorní vás na všechny zákonné povinnosti. Podívejte se například na Povinnost fyzické osoby podat daňové přiznání podle § 38g.
Chytré vzory – naše vzory vám usnadní komunikaci se správcem daně, když chcete například žádat o posečkání nebo o prominutí úroku či penále. Doporučujeme také naši Žádost o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání.
Jaké platí pro rok 2024 sazby a slevy?
Zdanění příjmů fyzických osob – přehledná tabulka všech platných sazeb.
O změnách v daňových slevách od 1. ledna 2024 se dočtete v tomto článku. Od roku 2024 došlo k aktualizaci ustanovení o slevě na manžela, kde platí nové podmínky. Byly zrušeny slevy na studenta a slevy za umístění dítěte. Platné naopak zůstávají slevy na invaliditu a držitele průkazu ZTP/P, aniž došlo ke změnám oproti předchozím letům.
Slevy na dani – rychlý tabulkový přehled všech slev pro fyzické osoby a jejich sazeb.
Zajímá vás sazba daně z příjmů pro právnické osoby? Potom se vám bude hodit náš stručný přehled.
Sleva na dítě
Sleva na dítě je vítanou příležitostí k úlevě daňové povinnosti pro rodiče nebo osoby pečující o děti. Tato daňová výhoda nejenže snižuje finanční zátěž při výchově dětí, ale může rovněž vést k vyplacení daňového bonusu, pokud je sleva vyšší než samotná daňová povinnost. Náš článek detailně popisuje podmínky, které musí být splněny pro uplatnění této slevy, a upozorňuje na možná omezení jejího využití v různých životních situacích.
Daňové zvýhodnění na dítě – přehledná tabulka vývoje této slevy.
Uplatnění daňové ztráty
Období, v nichž je možné ztrátu uplatnit, a také podmínky a základní pravidla – to vše naleznete v našem přehledu.
Zveme vás na seminář!
Nenechte si ujít tradiční seminář Ivany Pilařové na téma Účetní a daňové novinky pro rok 2025. Stejně jako minulý rok se můžete s paní Pilařovou setkat osobně na Novotného lávce, nebo online z pohodlí vašeho domova.