Účetnictví společenství vlastníků jednotek - 6. část

Vydáno: 16 minut čtení

V minulých částech seriálu věnovanému účetnictví fiktivního SVJ jsme se věnovali správě domu, v dalších částech se zaměříme na účtování o službách stejného SVJ. V závěru seriálu se údaje z obou okruhů účetnictví, tj. správy i služeb, promítnou do účetní závěrky.

Účetnictví společenství vlastníků jednotek – 6. část
Ing.
Naděžda
Klainová
 
Služby
Účtování o službách je ve srovnání s účtováním o správě mnohem složitější. Postupy účtování nejsou právně upraveny. Různí účetní o nich účtují různě, což není na škodu, účtují-li správně. To se však často neděje. Částečně jsou na vině doporučení nesprávných postupů účtování uváděná v tisku, v internetových poradnách, nebo na seminářích.
Mezi
nesprávná doporučení
patří například doporučení účtovat přijaté zálohové faktury jako závazky k dodavatelům, stornovat k rozvahovému dni neuhrazené předpisy záloh nebo odsunout účtování o nákladech do následujícího účetního období.
 
Druhy služeb
Vymezení a rozsah služeb,
souvisejících s užíváním bytů a nebytových prostorů, které jsou pro vlastníky zajišťovány společenstvím vlastníků jednotek, upravuje
zákon č. 67/2013 Sb.,
kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 67/2013 Sb.“),
v § 3.
Mezi služby patří podle odst. 1
zejména:
„… dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu.“
Služby nejsou v zákoně vyjmenovány vyčerpávajícím způsobem, takže je možné zajistit pro členy SVJ
i další, výše nevyjmenované služby.
U některých nově požadovaných služeb není zcela jasné, jestli jde skutečně o služby podle zákona č. 67/2013 Sb. Jestli to nejsou činnosti vykonávané pro správu domu.
Například údržba pozemku a přístupových cest na pozemku patří podle § 7 nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, mezi činnost
i správy
. Za údržbu pozemku snad můžeme považovat i sekání trávy nebo odklízení sněhu.
Jak je to ale třeba
s ostrahou domu,
která má
chránit společné části i jednotky vlastníků,
případně s dalšími činnostmi
neupravenými
ani zákonem č. 67/2013 Sb., ani nařízením vlády? V takových případech záleží na rozhodnutí shromáždění, kam požadovanou činnost zařadí.