Ing. Marta Ženíšková - strana 17

Může být na jednatele s odměnou 1 900 Kč uzavřena dohoda o provedení práce, nebo dohoda o pracovní činnosti, když kromě toho má zaměstnání s odměnou nad 9 200 Kč? Jde o to, aby z 1 900 nemusel platit sociální, ani zdravotní pojištění?
Vydáno: 11. 03. 2015
Je povinen člověk, který má klasický pracovní poměr na základě uzavřené pracovní smlouvy a současně podniká jako OSVČ, platit zdravotní a sociální pojištění i z tohoto podnikání? Zdravotní i sociální pojištění platí měsíčně on i zaměstnavatel z pracovního poměru. V případě, že musí být současně hrazeno i zdrav. a soc. poj. z podnikání, pak v jaké výši?
Vydáno: 02. 03. 2015
  • Článek
Sankce za pozdní registraci při zahájení podnikání Ing. Marta Ženíšková Fyzická osoba byla v roce 2014 zaměstnána, zaměstnání ukončila v průběhu roku a zahájila činnost. Vlastní živnostenský list, ale...
Vydáno: 11. 02. 2015
Nastoupila jsem po mateřské (byla jsem 4 roky) a začínám pracovat jako OSVČ. Prosím, jak mám počítat sociální a zdravotní pojištění? Mám do 7 let dítěte nárok na to, abych si spočítala pouze to, co mi vyjde. Nemusím platit základní pojištění? Stále mi platí stát na dítě? Týká se to při podávání daňového přiznání daní z příjmů a přehledu sociálního a zdravotního pojištění?
Vydáno: 09. 02. 2015
Jaká sankce hrozí v případě že, fyzická osoba byla v r. 2014 zaměstnána, zaměstnání ukončila v průběhu roku, vlastní ŽL, ale nesplnila lhůtu pro oznámení o zahájení činnosti na FÚ, ZP a OSSZ?
Vydáno: 26. 01. 2015
Zaměstnanec podal výpověď dle § 56 odst. 1 písm. b), zaměstnanci náleží náhrada mzdy dle § 56 odst. 2. Podléhá tato náhrada odvodu zdravotního a sociálnímu pojištění nebo má charakter odstupného, které odvodům na sociální a zdravotní pojištění nepodléhá?
Vydáno: 05. 01. 2015
OSVČ od června 2014 nastoupila na rodičovskou dovolenou. Přerušila živnost od 1. 6 do 31. 12. 2014. Od ledna 2015 znova živnost obnoví. Nadále bude pobírat rodičovský příspěvek. V jaké výši bude platit zálohy na soc. a zdravotní pojištění?
Vydáno: 05. 12. 2014
Kdy končí nárok na slevu na dani z příjmů FO z titulu soustavné přípravy na budoucí povolání (ve kterém měsíci lze naposledy uplatnit? v měsíci 26. narozenin nebo ještě po celý kalendářní rok, kdy dovršil?); Jak je to v tomto případě s minimální výší SZP? Jaký je minimální odvod? Pro tento účel se sčítá část odvodu vypočtená na straně zaměstnavatele s odvodem na straně zaměstnance? Pokud v nějakém měsíci není dosažena minimální výše odvodu (např. částečný úvazek, neplacené volno...), je nutno toto zohlednit při zúčtování mzdy u zaměstnavatele v tomto měsíci (srážka ze mzdy do výše toho minima a odvod zaměstnavatele pojišťovně za zaměstnance) nebo se řeší na celoroční bázi? Event. si je student-zaměstnanec povinen sám vyřešit se správou sociálního pojištění/zdravotní pojišťovnou? Jak lze napravit historicky chybný přístup, kdy zaměstnaný student dovršil 26 let např. již v průběhu roku 2013, ale dosud (10/2014) s ním je zacházeno jako se studentem s nárokem na zvýhodnění pro daně (zde se jedná o zálohy, čili předpokládám ukončit ponižování záloh okamžitě a pak se vyrovná v rámci ročního zúčtování); i pro SZP jako s osobou, za kterou platí pojistné stát (zde nějaké zpětné opravy - opravné hlášení za měsíce, kdy nebylo dosaženo minima?).
Vydáno: 24. 11. 2014
Náš zaměstnanec má přednostní exekuci (výživné na dítě), dlouhodobě onemocněl. Po 14 dnech nemoci bude nemocenské dávky vyplácet příslušná OSSZ, bude dál srážet exekuci OSSZ? Musíme jí to nahlásit? Jaké podklady máme případně OSSZ dodat?
Vydáno: 11. 11. 2014
Může si přivydělat invalidní důchodce, který je v plném invalidním důchodu? Nebude mu odejmut důchod, pokud OSSZ zjistí, že dělá každý den 4 hodiny a má uzavřenou pracovní smlouvu?
Vydáno: 11. 11. 2014
Ve kterém roce mám nárok na starobní důchod? Datum narození: duben 1967, pracuji od záři 1987, do té doby studium. Jedno dítě - tříletá mateřská. Kolik let musím mít minimálně odpracováno (35 nebo 30)?
Vydáno: 11. 11. 2014
Žena, 2 děti (12 a 7 let), je už 3,5 roku evidována na úřadu práce. Přitom je zaměstnána na DPP s výdělkem max. 4 000 Kč měsíčně. Jak se jí budou roky, kdy je přihlášena na úřadu práce, započítávat do odpracovaných let na důchod?
Vydáno: 27. 10. 2014
Žena, vdaná, nyní pečuje o čtyřleté děcko, zároveň je evidována na úřadu práce. Kdyby si zřídila živnostenský list, měla by živnost jako hlavní zaměstnání, nebo by hlavním byla péče o dítě (nyní už nepobírá mateřskou) a příjmy ze živnosti by byly posuzovány jako vedlejší činnost?
Vydáno: 20. 10. 2014
Německý občan, podnikatel v Německu jako fyzická osoba, bydliště v Německu - založí v ČR s. r. o., kde bude jediným společníkem a jednatelem. Bude si zde vyplácet odměnu na základě smlouvy o výkonu funkce. Bude tato odměna podléhat pojištění sp + zp dle českých předpisů? Může si pro zdanění uplatnit základní slevu na poplatníka? Má společnost povinnosti hlásit "smlouvu o výkonu funkce" na cizince na Úřadu práce, popř. žádat o povolení? Povinnosti jednatele-německého občana v ČR
Vydáno: 06. 10. 2014
Zaměstnanec měl klasické zaměstnání se sjednaným příjmem nad 2 500 Kč a s odměnou jednatele pod 2 500 Kč. Měl tedy zaměstnání a zaměstnání malého rozsahu. Došlo však ke změně a v klasickém pracovním poměru měl sjednaný příjem pod 2 500 Kč a odměnu jednatele stále pod 2 500 Kč. Tyto dvě zaměstnání malého rozsahu se tedy sečtou a sociální pojištění se odvede z obou výdělků (dříve z odměny jednatele ne). Jak prosím vyřešit hlášení změny malého rozsahu na MSSZ? Stačí nahlásit změnu kódem 3 v ONZ nebo jej musím odhlásit a opět zase přihlásit jako malý rozsah? A evidenční list důchodového pojištění se bude vytvářet v obou případech stejně? Pokud ohlásím změnu kódem 3, pak vykážu údaje o zaměstnanci na 2 řádcích - jeden řádek klasické zaměstnání a druhý řádek malý rozsah? Pokud zaměstnance odhlásím a zase přihlásím, pak budu podávat 2 evidenční listy důchodového pojištění?
Vydáno: 18. 09. 2014
Fyzická osoba, podnikající v zemědělství, vede daňovou evidenci: Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, zaměstnavatel mu doplatil ztrátu na výdělku ve výši 9 000 Kč a tuto částku nárokuje u pojišťovny Kooperativa. Zaměstnanec náhradu za ztrátu na výdělku zdanil, ale částka se nezapočítává do základu zdravotního a sociálno pojištění. Chtěla bych se zeptat, jak se toto projeví u příjmu zaměstnavatele, zda zahrne plnění od pojišťovny do § 7, čili částku zdaní a odvede z ní sociální i zdravotní pojištění, anebo do § 10, čili zdaní, ale neodvede sociální a zdravotní poj.?
Vydáno: 17. 09. 2014
Musí se přihlásit zaměstnavatel k zákonnému pojištění (Kooperativa), v případě pracovního poměru na DPP výše výdělku do 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení dani z příjmů?
Vydáno: 08. 09. 2014
Prosíme o informaci, jaký den je považován za den podání Přehledu na ČSSZ při zasílání toho Přehledu poštou? Zda den, kdy byla zásilka podána na poště nebo den, kdy pošta doručila na ČSSZ?
Vydáno: 10. 07. 2014
Zdravotní sestra byla zaměstnána u obvodního lékaře. Ten nyní náhle zemřel. Chtěla se přihlásit na úřadu práce, ale tam ji řekli, že ji mohou přihlásit až po třech měsících od úmrtí zaměstnavatele. Jak to bude do té doby se mzdou, kdo za ni zaplatí zdravotní a sociální pojištění. Jak se tedy postupuje v takovém případě?
Vydáno: 23. 06. 2014
Žena, narozena v ČR, trvalé bydliště také v ČR, pracovala a byla pojištěná v ČR (SP, ZP). Na 3 roky odcestovala s manželem do zahraničí, kde nepracuje, ale je pojištěná kvůli lékařskému ošetření. 1)      Musí si i teď během těch 3 let platit pojištěni v ČR (SP, ZP)? 2)      Pokud ne, stačí, když přijede do ČR "jako na dovolenou" na 2-3 měsíce, zaplatit na ty 3 měsíce minimum SP, ZP? Aby mohla jít případně ke svým lékařům, u kterých je stále evidovaná na ošetření? Potřebuje k tomu nějaké zvláštní formuláře, nebo stačí jen částku uhradit na MSSZ? 3)      Do ČR se bude za 1 rok vracet. Když nesežene práci, bude evidovaná na UP a po tu dobu bude u SP, ZP pokryta. Pokud bude zaměstnaná, je to jasné.
Vydáno: 19. 06. 2014