Ing. Marta Ženíšková - strana 5

Může pobírat jednatel/společník společnosti s ručením omezením podporu v nezaměstnanosti? Jednatel/společník není společností odměňován.
Vydáno: 28. 11. 2022
U osob samostatně výdělečně činných se běžně stávalo, že v některých minulých letech neplatili sociální pojištění, pokud dosáhli nižšího zisku. Dejme tomu, že v konkrétním případu by to byl rok 1996 a 2000. Nyní by OSVČ chtěla tyto roky mít důchodově pojištěné za účelem vyššího důchodu. Může nyní OSVČ podat opravný přehled o příjmech a výdajích za rok 1996 a 2000, kde uvede vyšší daňový základ a doplatí sociální pojištění? Má ČSSZ pravomoc kontrolovat, zda se nový daňový základ zakládá na pravdě? Dodatečné daňové přiznání podávat již nebude, protože to jsou roky starší tří let. Je to tak?
Vydáno: 28. 11. 2022
Pracovnice v akciové společnosti, skladová účetní, nar. 29. 9. 1960 (má jedno dítě), uvažuj , že by šla do starobního důchodu, má odpracováno 41 let. Žádost si che podat letos v prosinci. Šla by o rok a půl dříve. Pokud by jí byl starobní důchod přidělen, je možné, aby i nadále pracovala v naší akciové společnosti za stejných pracovních podmínek, tzn. s měsíční mzdou, nebo je výhodnější zažádat až v roce 2024?
Vydáno: 28. 11. 2022
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. Jeden z našich učitelů byl od roku 2006 uvolněn pro funkci starosty obce. 24. 10. 2022 byl zvolen starostou někdo jiný, takže se dne 25. 10. 2022 opět vrací do práce. Má však hned od toho 25. 10. 2022 pracovní neschopenku. Prosím, z jaké částky mu bude počítána nemocenská? Můžeme mu dobu starostování plně započítat do praxe učitele, nebo ji musíme krátit? Jak to prosím bude s odstupným? V současné době nemáme pro „uvolněného starostu“ místo učitele na plný úvazek, snad jen na částečný a on sám již nemá o práci učitele zájem. Předpokládá však, že by měl dostat pěti měsíční odstupné (3 měsíce odstupné, 2 měsíce výpovědní doba). Je možná i jiná varianta, např., že bychom pracovní poměr ukončili dohodou s 3 měsíčním odstupným? Nechceme poškodit ani zaměstnance ani školu a hlavně, aby to bylo v souladu se zákonem.
Vydáno: 03. 11. 2022
Máme zaměstnance, který podepsal prohlášení k dani. Ve firmě má dohodu o provedení práce na Kč 10 0000 Kč a dohodu o pracovní činnosti nad 6 000 Kč.  1) Z dohody o provedení práce i dohody o pracovní činnosti se bude platit jen zálohová daň?  2) Zdravotní pojištění se bude platit jen z DPČ nebo i z DPP?  3) Sociální pojištění se bude platit jen z DPČ nebo i z DPP? Jak by to bylo v případě, že by dohoda o provedení práce byla 10 000 Kč a dohoda o pracovní činnosti byla jen Kč 2 000 Kč?
Vydáno: 02. 11. 2022
Za jakých podmínek můžeme zaměstnat ukrajinskou studentku české vysoké školy na dohodu o provedení práce s odměnou do 10 000 Kč měsíčně (nebudeme tedy za ni odvádět sociální a zdravotní pojištění)? Pokud by neměla jiné zaměstnání, ze kterého by jí zaměstnavatel odváděl sociální a zdravotní, je povinná si hradit sociální a zdravotní sama?
Vydáno: 24. 10. 2022
Slovenská společnost, která nemá žádné aktivity na území ČR, zaměstnává na Slovensku dva české zaměstnance, kteří si přejí být sociálně pojištěni v ČR, z tohoto důvodu jim byla vyřízena žádost o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení ČR (A1) a slovenská společnost za ně proto odvádí sociální a zdravotní pojištění v ČR. Má slovenská společnost v tomto případě povinnost odvádět v ČR i zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, nebo stačí že obdobu tohoto pojištění odpovědnosti platí na Slovensku?
Vydáno: 14. 10. 2022
Zaměstnankyně pobírá vdovský důchod. Při nástupu do zaměstnání je toto povinna sdělit zaměstnavateli? Je povinna i sdělit výši tohoto důchodu?
Vydáno: 03. 10. 2022
Společník s. r. o. bude od 1. 10. 2022 v předdůchodu, nadále bude pobírat odměnu za práci pro společnost 3000 Kč měsíčně. Předpokládám, že společnost tuto osobu odhlásí ze zdravotního i nemocenského pojištění a nebude již provádět za něj žádné odvody. Musí zaměstnavatel uvést na odhlášce (hromadném oznámení) společně s kódem O i kód D nebo se tento kód (D) předdůchodu netýká? Má zaměstnavatel nějaké jiné povinnosti vůči úřadům při zahájení čerpání předdůchodu společníkem?
Vydáno: 26. 09. 2022
OSVČ fyzická osoba pobírá od 4/2022 invalidní důchod stupeň II. Kolik si může OSVČ při invalidním důchodu II. stupně vydělat?
Vydáno: 06. 09. 2022
Podnikatel je v režimu paušální daně pro rok 2022. Pokud přeruší živnost od 1. 10. do 31. 12. a zaregistruje se na Úřad práce, stačí, když tuto skutečnost nahlásí na OSSZ a zdravotní pojišťovnu? Nebude muset za rok 2022 podávat přiznání k dani z příjmů?
Vydáno: 05. 09. 2022
Zaměstnavatel by chtěl přispět zaměstnanci speciální peněžní pomocí na pokrytí nárůstu cen energie. Pomoc by nespočívala v navýšení mzdy, tarifu ani odměny, ale ve formě peněžitého příspěvku v definované výši, který by byl poskytován několik měsíců. Jaký dopad má daný příspěvek na daň a odvody u zaměstnavatele a zaměstnance?   
Vydáno: 29. 08. 2022
Zaměstnankyně je od 23.9.2021 až do dnes, tj. 26.8.2022, v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel má podezření, že začala pracovat u jiného zaměstnavatele na stejné pozici, ze které pobírá dávku nemocenského pojištění. K dnešnímu dni zaměstnavatel nemá informaci o tom, že by zaměstnankyni byly povoleny vycházky. Víme, že zaměstnavatel má možnost požádat příslušnou OSSZ, aby u dané zaměstnankyně provedla kontrolu. Může v tomto případě zaměstnavatel podniknout ještě jiné kroky? Má zaměstnavatel nějaká práva, která by umožnila se zaměstnankyní ukončit pracovní poměr, například za hrubé porušení? Změnila by se situace, kdyby vycházky měla povolené, jenom by se zaměstnavateli nedostala informace od OSSZ? Děkuji
Vydáno: 29. 08. 2022
Dostala jsem oznámení o zahájení kontroly od OSSZ. Na kontrolu jdu poprvé a mzdovou agendu vedu 2 roky, takže jsem absolutně bez zkušeností. Ke kontrole mám doložit: 1)doklady o plnění ohlašovacích a oznamovacích povinností v nem. a důch. pojištění 2)zúčtovací a výplatní listiny, rekapitulace mezd 3)nákladové účty mezd, nebo daň. evidence včetně pokladní knihy a další účetní záznamy o údajích potřebných pro stanovení a odvod pojistného 4)podklady rozhodné pro určení výše vyměřovacích základů pro stanovení pojistného 5)doklady o zúčtování a výplatě náhrad mezd za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti 6)záznamy o evidenci pracovní doby včetně doby pracovního volna bez náhrady příjmu 7)neomluvené pracovní dna zaměstnance 8)potvrzení o příslušnosti při zaměstnání zaměstnanců, na něž se vztahují příslušná Nařízení Rady 9)podkladovou evidenci pro účely nemocenského a důchodového pojištění 10)podklady týkající se povinností při zaměstnání poživatelů důchodu Prosím o vysvětlení jednotlivých bodů, které mám doložit abych měla na kontrolu vše připravené.  
Vydáno: 23. 08. 2022
Obdrželi jsme z OSSZ splátkový kalendář na dlužné pojistné za zaměstnance. Měsíční splátka zahrnuje jak dlužné pojistné tak i penále. Splátky jsou rozpočítané na 36 měsíců. Jak zaúčtovat měsíční splátku? Rozpočítat si dlužné penále na počet měsíců (36) a každou měsíční splátku rozdělit na pojistné a penále. Nebo penále zaúčtovat až po doplacení dlužného pojistného?
Vydáno: 10. 08. 2022
Zaměstnanec uzavřel se zaměstnavatelem dohodu o neplaceném volnu v období 4/7 - 31/7 2022 z důvodu, že by již došlo k přečerpání řádné dovolené. Dne 18/7 2022 byla zaměstnavateli doručena dočasná pracovní neschopnost tohoto zaměstnance. Má tento zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, když byla se zaměstnancem na jeho žádost uzavřena dohoda o neplaceném volnu na toto období? Má zaměstnanec nárok na nemocenské od OSSZ po 14 dnech? Zaměstnanec má uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou do 30/9/2022 a zaměstnavatel neplánuje prodloužení této smlouvy. 
Vydáno: 05. 08. 2022
Musí zaměstnanec české společnosti v případě každé krátkodobé pracovní cesty v rámci EU/EEA a CH mít u sebe Osvědčení o tom, že je zaměstnanec příslušný k sociálnímu zabezpečení v ČR (A1) a je zaměstnavatel povinen, kromě výplaty náhrad výdajů na pokrytí cestovních výdajů a výdajů na stravu, dodržet i minimální lokální pracovně-právní podmínky u takto krátkodobých pracovních cest? Máme tím na mysli místní minimální mzdu. Jedná se o tyto příklady: • Management (řízení, produkce, administrativa) hudebního souboru s českými pracovními smlouvami, vycestují s orchestrem na desetidenní zahraniční turné do Španělska.  • Prodavačka italského nábytku s českou pracovní smlouvu jede na tři dny se zaměstnavatelem do Itálie k jednání s výrobcem a dodavatelem zboží  • Pracovník klinických studií jede na třídenní jednání do mateřské společnosti se sídlem v Chorvatsku  • Ředitel Agentury práce s českou pracovní smlouvou vycestuje do Švédska na tři dny k obchodnímu jednání o pronájmu pracovní síly. 
Vydáno: 07. 07. 2022
Když je společník, vlastník a jednatel s. r. o. zaměstnán na smlouvu o jednatelství a vedle toho má ŽL a uplatňuje paušální daň (příjmy ze živnosti jsou do 1 mil. Kč), jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Platí ho dvakrát, jak na základě pracovní smlouvy, tak i z živnosti?
Vydáno: 28. 06. 2022
Zaměstnavatel má v Protokolu z kontroly OSSZ zápis: „...zaměstnavatel nepostupoval při stanovení sníženého VZ zaměstnavatele v měsíci srpnu 2020 v souladu s ustanovením § 3 zákona č. 300/2020 Sb. o prominutí pojistného, když do vyměřovacího základu zaměstnavatele nezahrnul vyměřovací základ ve výši 17 834 Kč. V březnu 2020 činil úhrn VZ zaměstnanců 20 130 Kč a v měsíci srpnu 2020 17 834 Kč, což je 88,594 %.“ Víme, že v § 2 odst.1 písm. c) zákona 300/2020 Sb., je uvedeno ....činí aspoň 90% úhrnu VZ zaměstnanců v pracovním poměru za březen 2020. Zaměstnavatel má 1 zaměstnance s měsíční mzdou. V srpnu 2020 byl 5 pracovních dnů nemocen. Program na zpracování mezd tento fakt zřejmě zohlednil a ÚSPORU ANTIVIRUS C za 8.2020 nerozporoval a bylo vypočítáno a odvedeno jen pojistné za zaměstnance. Nyní je vyměřen OSSZ nedoplatek za zaměstnavatele včetně penále. Je tento postup v souladu se záměrem pomoci zaměstnavatelům při epidemii v roce 2020?
Vydáno: 24. 05. 2022
Klientka, paní Nová, se stala maminkou a je nyní na peněžité podpoře v mateřství, což by bylo možné označit i jako "nemocenská", která je vyplácena na základě příjmů z období před porodem. Nyní řešíme dvě otázky. 1) Nabízí se jí možnost převzít s. r. o. jako jediný společník s tím, že drobné výkony jsou vykonávány na základě DPP jiného zaměstnance. Paní Nová jako společník práci pro s.r.o. nevykonává a nemá žádný příjem. Není v kolizi s mateřskou? 2) Z diskusí na internetu vyplývá možnost „mít práci a příjmy“ i v době pobírání mateřské. Jen nesmí být u zaměstnavatele a na práci, ze které se vypočítává mateřská. Tedy příjmy od stejného zaměstnavatele jsou možné, ale jen z titulu jiné práce, nebo by mohla mít i placený příjem ze svého nového s. r. o.? Příjmy po skončení mateřské, v době výplaty rodičovského příspěvku nejsou příjmy limitovány.
Vydáno: 24. 05. 2022