Ing. Josef Rajdl - strana 7

Pokud česká s. r. o. zaměstnává občana Slovinska na HPP s tím, že bude dojíždět pracovat měsíc v Česku a pak měsíc v Chorvatsku, potom znovu v Česku - jaká bude situace s odvodem daní a platbami zdravotního a sociálního pojištění?
Vydáno: 14. 12. 2020
Naši zaměstnanci pracují jako geodeti na základě pracovních smluv cca 1/2 měsíce v tuzemsku a cca 1/2 měsíce na různých stavbách ve Švédsku. Dosud jsou vypláceni námi, jako jejich zaměstnavatelem z celé měsíční mzdy a zdaňovány dle zákonů platných v ČR. Od 1. 1. 2021 však se změnou legislativy ve Švédsku (v návaznosti na legislativu v EU) budou zdaňovány i ve Švédsku, a to z těchto příjmů: základem daně pro Švédsko bude výše příjmu zaměstnance vyplývající z pracovní smlouvy uzavřené s námi, tedy tuzemským zaměstnavatelem, za počet odpracovaných dní ve Švédsku + příslušná výše diet a kapesného. Příklad: zaměstnanec pobírá jako celoměsíční mzdu 50 000 Kč. Odpracuje 1/2 v ČR, druhou polovinu měsíce odpracuje ve Švédsku. Ve Švédsku tedy bude zdaňován z částky 25 000 Kč + 26 900 diety, tedy z částky 51 900 Kč. Daň ve Švédsku bude ve výši 25 % ze základu daně. Znamená to, že zaměstnanec bude 2x zdaňován z částky odpovídající 1/2 jeho platu (byť pro účely švédských daní jde vlastně o fiktivní příjem)? Diety jsou u nás osvobozeny. Jak máme postupovat, aby byl zaměstnanec z jednoho a téhož příjmu zdaňován pouze jednou? Existuje možnost, že by byl v tuzemsku zdaňován také jen ze mzdy, která odpovídá odpracované době v ČR (zde tedy z 25 000 Kč)? Je ještě nějaké jiné řešení? 
Vydáno: 10. 12. 2020
OSVČ, neplátce DPH, ke své ekonomické činnosti využívá soukromý automobil, který není zahrnutý v obchodním majetku. Automobil je využíván jak k ekonomickým, tak k soukromým činnostem. V daňovém přiznání by chtěl využít paušál na auto ve výši 4 000 Kč/měsíc. Je povinnost vést v daňové evidenci účtenky od pohonných hmot (cesty jsou kombinované se soukromými) tak, aby se následně v daňovém přiznání vyloučily v tabulce E jako položky zvyšující VH - přičemž hodnota účtenek za PHM bude větší jak 48 000 Kč? Nebo je akceptovatelný pouze zadaný paušál na dopravu ve výši 48 000 Kč, bez vyplněných PHM v tabulce E?
Vydáno: 06. 12. 2020
Fyzická osoba (podnikatel vedoucí podvojné účetnictví) založí příští rok s. r. o. Jaký je rozdíl mezi tím, když bude: 1) Jejím zaměstnancem a současně jediným společníkem, 2) pouze jediným společníkem, který pobírá odměnu, 3) pouze jediným společníkem bez nároku na odměnu?
Vydáno: 06. 12. 2020
Jak je dnes nutné prokazovat cestovní náhrady? Dříve byl tiskopis "Cestovní příkaz", kde se uváděly údaje o tom, kam se jede, proč, časy, dopravní prostředek a počítaly se podle toho cestovní náhrady. Jak je to dnes - musí být stále cestovní příkaz? Nebo by stačil údaj z elektronické docházky zaměstnance, kde by byl uveden čas, kdy odjel na služební cestu a čas kdy se ze služební cesty vrátil, podle toho by se stanovilo stravné v nejnižší zákonné výši a bylo by to takto dostačující pro obhájení nákladů na stravné jako daňově účinného nákladu zaměstnavatele? Pokud by to takto nestačilo, kde je napsáno, jak se musí cestovné prokazovat pro účely daně z příjmu zaměstnavatele, výpočet podle zákoníku práce nám je znám. 
Vydáno: 30. 11. 2020
Živnostník (neplátce DPH) ke svému podnikání využívá soukromé (vlastní) vozidlo, které je vedeno v technickém průkazu a tím i v pojistkách na rodné číslo. Zvažuje tyto dvě varianty: 1) Může si na toto vozidlo uplatnit ve svém účetnictví měsíční paušál 4 000 Kč (využívá i pro soukromé účely), nebo je třeba jej "vložit" do podnikání a technický průkaz a pojistku přepsat na IČ a musí se zaplatit silniční daň? 2) Případně vypočítat, kolik ujel km pro podnikatelské účely (musí k tomu být „cesťák“?) a k tomu vypočítat náhradu za spotřebované pohonné hmoty + musí se zaplatit silniční daň? Můžete prosím porovnat tyto dvě varianty a doporučit tu výhodnější?
Vydáno: 29. 11. 2020
Jako živnostník uvažuji o platbě nově schválené paušální daně ve výši 5 469 Kč/měsíc. 1.) Pokud se k dani od 1. 1. 2021 přihlásím, jak je to s daňovým přiznáním k dani z příjmů a s Přehledy za uplynulý rok 2020? Musím nebo mohu je podat? Vzhledem k tomu, že za rok 2020 očekávám přeplatky jak na DPFO, tak i na sociálním a zdravotním pojištění, nerada bych o tyto přeplatky volbou paušální daně přišla. 2.) Nejsem vlastníkem datové schránky ani elektronického podpisu. Stačí oznámení správci daně o přihlášení se k paušální dani doporučeným dopisem? 
Vydáno: 23. 11. 2020
Fyzická osoba vyhrála od pojišťovny 300 000 Kč, které jí dorazí na běžný účet v prosinci. Tuto částku ovšem bude využívat na operativní leasing na nové auto (je to podmínkou této výhry). Jak bude tento příjem danit?
Vydáno: 18. 11. 2020
Zaměstnanec byl v roce 2019 na školení, výše školení byla 120 000 Kč bez DPH, DPH jsme si nárokovali. Se zaměstnancem byla sepsána dohoda o prohlubování kvalifikace, v roce 2020 dal výpověď. Na základě dohody o uznání dluhu nám bude 2 roky splácet 5 000 Kč/měsíc. Jakým způsobem to celé zaúčtovat? Je pro mne částka 120 000 Kč korun výnos již datem podepsání dohody o uznání dluhu, tzn. v roce 2020 nebo až jednotlivými splátkami? Nejasno mám i s DPH, podléhají splátky DPH? 
Vydáno: 16. 11. 2020
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, vedoucí daňovou evidenci, poskytne zákazníkovi nebo potencionálnímu zákazníkovi zboží zdarma s cílem vyvolat nebo zvýšit poptávku. Jak tento výdej ze skladu evidovat v daňové evidenci? Lze na toto poskytnuté zboží zdarma vystavit fakturu se 100% slevou, kdy konečná částka k úhradě bude 0 Kč (a tímto postupem tedy vyskladní zboží)? Nebo pokud na zboží zdarma nelze vystavit fakturu, tak jakým jiným způsobem nebo dokladem zachytit tento výdej zboží ze skladu a jaký doklad předat zákazníkovi, aby bylo průkazné, že zboží zdarma obdržel?
Vydáno: 16. 11. 2020
OSVČ vede daňovou evidenci, má v obchodním majetku vůz, který používá jak pro ekonomickou činnost, tak i soukromě. Uplatňuje 80 % odpisu jako daňový výdaj a 20 % odpisu neuplatňuje. 20 % nedaňových výdajů/odpisů zapíše do peněžního deníku s druhem JVY (jiné výdaje bez vlivu na zisk)?
Vydáno: 15. 11. 2020
OSVČ splní předpoklady a přihlásí se k 1. 1. 2021 k paušální dani. Současně platí i nemocenské pojištění. Co se stane, pokud OSVČ zkrachuje nebo onemocní a zruší živnost? Může během roku ze systému "vystoupit", pokud již nepodniká? (Nebo musí paušální daň platit po celý rok 2021, i když je člověk třeba dlouhodobě nemocný a jinak by nemusel platit zálohy na pojistné?) Z jaké částky se pak bude počítat podpora v nezaměstnanosti?
Vydáno: 10. 11. 2020
Dle franšízové smlouvy byl uhrazen společností v. o. s. poplatek 450 000 Kč bez DPH. Jak o něm správně účtovat a jak odpisovat či dostat do daňových nákladů? 
Vydáno: 09. 11. 2020
Pokud společník vkládá do české s. r. o. nepeněžní příplatek (ve formě zahraniční společnosti, má k ní znalecké ocenění) mimo základní kapitál a chce ho potom částečně vrátit v peněžní formě, bude to podléhat srážkové dani?
Vydáno: 09. 11. 2020
V dubnu zemřel poplatník, starobní důchodce, který měl příjmy pouze z pachtovného za pronájem orné půdy (polí). Danil dle § 9 zákona o daních z příjmů, 30% výdajovým paušálem. Pole nebyla ve společném jmění manželů, byla pouze poplatníka. V dědickém řízení, které bylo ukončeno v září, zdědily pozemky děti. Příjem z pachtovného bude vyplacen na účet zemřelého poplatníka v prosinci, jeho účet byl v rámci dědického řízení převeden na manželku poplatníka. Pachtovné bude vyplaceno v souladu s pachtovní smlouvou zpětně za období hospodářského roku říjen minulého roku až září letošního roku. Kdo bude danit daní z příjmu příjem z pachtovného za daný rok - pozůstalá manželka nebo děti?
Vydáno: 07. 11. 2020
Zaměstnanec má uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. U nás nepodepsal prohlášení poplatníka z důvodu dalšího příjmu u jiného zaměstnavatele, kde má podepsáno. Nyní jsme uzavřeli se zaměstnancem ještě dohodu o provedení práce za 2 000 Kč měsíčně. Budu nyní odvádět zálohovou daň z hlavního příjmu a srážkovou daň z DPP nebo příjmy vstupují do společného základu?   
Vydáno: 04. 11. 2020
Může být zaměstnanci, který byl celý měsíc v dočasné pracovní neschopnosti, dána provize z obratu jeho zákazníků? Nepracoval celý měsíc, zákazníci si posílali objednávky sami. Jedná se o čásku 6 400 Kč. Musí se v tomto případě odvést zdravotní pojištění z minimálního vyměřovací základu? 
Vydáno: 03. 11. 2020
  • Článek
OSVČ obdrží dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) – půda od hektaru, tráva a pastviny od hektaru, zhoršené podmínky. Musí OSVČ danou dotaci zdanit jako klasický příjem nebo je osvobozená nebo není předmětem daně? Uvádí se do daňového přiznání? Zdaňuje se dotace z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na úroky z leasingu – pořízení majetku?
Vydáno: 15. 10. 2020
Zaměstnavatel v roce 2018 a v roce 2019 přispěl zaměstnanci omylem na životní a penzijní pojištění částkou na místo 50 000 Kč částkou 100 000 Kč. Jak nyní správně zaúčtovat tento problém? Bude se z částky 50 000 Kč doměřovat zdravotní, sociální pojištění a 15% daň nebo jen zdravotní a sociální pojištění? Jak se bude postupovat na straně zaměstnavatele a zaměstnance? Bude muset zaměstnavatel opravovat i daňové přiznání? 
Vydáno: 14. 10. 2020
Co je třeba účetně, popř. daňově řešit v případě rozvodu manželů - on podnikající FO, plátce DPH, ona spolupracující osoba. Skončí její spolupráce v okamžiku nabytí právní moci rozvodu? Ve firmě bude bývalá manželka pokračovat dále, má tam nastoupit jako zaměstnanec? Jak se bude dělit výsledek hospodaření (rozdíl mezi příjmy a výdaji) za daný rok v daňovém přiznání?
Vydáno: 13. 10. 2020