doc. Ing. Hana Březinová, CSc. - strana 6

Než bude přijat nový zákon o účetnictví, bude s velkou pravděpodobností novelizován stávající zákon č. 563/1991 Sb. V rámci konsolidačního balíčku, který je v legislativním procesu schvalování, přibydou totiž do zákona o účetnictví nové paragrafy, jež nařizují dotčeným účetním jednotkám vyhotovit související zprávy s účetními závěrkami, a to zprávu o informacích o dani z příjmů a zprávu o udržitelnosti; součástí je také změna oceňování.
Vydáno: 13. 09. 2023
Společnost vystavuje tzv. přednabité karty na čerpání služby, kterou poskytuje (samoobslužná automyčka). O nabíjení karet, jakéhosi kreditu, účtuje jako o jednorázovém poukazu a DPH odvádí v okamžiku úhrady - je známa sazba DPH budoucího plnění i plnění samotné včetně místa plnění = tuzemsko. Problém nastává ale v tom, že v rámci reklamních akcí dostávají zákazníci 10% z přednabité částky jako bonus. 1. Z pohledu DPH: DPH je odváděno ze skutečně uhrazené částky bez ohledu na cenu nominální. Toto je, myslím si, v pořádku. 2. Jak ale účtovat o nominální hodnotě poukazu (karty) v případě, že karta je nabita na částku vyšší než kolik bylo uhrazeno? Např.: karta nabita na 550 Kč bez DPH, zákazník ale hradí jen 500 Kč bez DPH, tedy v okamžiku úhrady společnost eviduje na účtu 324 pouze 500 Kč, ale zákazník čerpá služby až do výše 550 Kč. Kam tedy zaúčtovat ten rozdíl 50 Kč?
Vydáno: 07. 09. 2023
Společnost s r. o. vykonávající činnost v oblasti zubního lékařství nakupuje zdravotnický materiál pro svoji stomatologickou praxi. Ojediněle je na faktuře od firem poskytující zdravotnické zboží vyčísleno i zboží , které slouží jako „odměna pro dětské pacienty“, jako např. dětské pokladničky, hračky , obrázky, atd. v balení např. po 100 ks. Cena za jeden kus se pohybuje max. v řádově desítkách korun. Jak tyto „ odměny“ pro dětské pacienty účtovat? Jedná se o náklad, resp. reklamní předmět – účet 501 – který by byl pro s. r. o. daňově uznatelný? Nebo tyto drobné odměny musí s. r. o. účtovat na účet 513, který je daňově neuznatelný?
Vydáno: 01. 09. 2023
Firma s. r. o. v roce 2022 provedla tyto práce na penzionu: 1) Nakoupila klimatizaci v hodnotách bez DPH 45.124 Kč a 2 × 21.205,80 Kč. Jedná se montáž klimatizace do 3 pokojů v penzionu. 2) Byla provedena instalace wifi rozvodu – 43.929,75 Kč bez DPH 3) Byla provedena montáž kamery a alarmu v částce 28.365 Kč (přenesená daňová povinnost). Vše účetní průběžně účtovala na účet 042, k 31. 12. 2022 přeúčtovala na účet 021-Penzion. Do karty majetku tuto modernizaci nezaúčtovala a odpisy budovy v roce 2022 byly uplatněny. Budovu penzionu odpisujeme od roku 2018. Jak mohu tuto chybu napravit ?
Vydáno: 01. 09. 2023
Společnost s r. o. nakupuje od jednoho dodavatele vazníkovou konstrukci a od dalšího dodavatele nakupuje montážní a tesařské práce (za umístění hotových vazníků na stavbě). Následně pak toto prodává dohromady jako stavební dílo (výroba a montáž střešní konstrukce). Jaký je správný postup účtování celé případu? Na jedné straně nákup zboží a práce, na straně druhé prodej stavebního díla? Společnost standardně účtuje o zásobách způsobem A.
Vydáno: 30. 08. 2023
  • Článek
Se vstupem do 21. století došlo k výrazným změnám. Zásadní nárůst obyvatel Země a s tím související spotřeba pitné vody, potravin a základního zázemí ovlivnila životní prostředí a sociální prostředí. Geografické uspořádání planety některým obyvatelům umožňuje žít a čerpat dostatek přírodních zdrojů, někteří obyvatelé bohužel ve snaze získat zdroje pro svůj život, negativně ovlivňují enviromentální prostředí. Lze přerozdělovat zdroje a potřeby celosvětově? Organizace spojených národů (OSN) přišla v roce 2000 s iniciativou Global Compact pro rozvoj udržitelnosti, ke které se připojila i Česká republika. Cíle OSN vedou Evropskou komisi také ke koncipování ESG (environmental, social, governance) strategií a vznášení požadavku na podniky, aby pravidelně publikovaly zprávy o udržitelnosti, tedy o tom, jaký je způsob jejich vedení ve vztahu k ochraně životního prostředí, k vlastním zaměstnancům a společnosti jako celku. Evropská unie vytvořila směrnice, nařízení a standardy, které umožní sledovat, korigovat a možná zlepšovat ESG faktory udržitelného rozvoje. Pojďme se této oblasti věnovat.
Vydáno: 21. 08. 2023
Ustanovení § 69 odst. 3 vyhlášky 410/2009 Sb. zní: „Metodu časového rozlišení nepoužije účetní jednotka v případě, pokud náklady na získání informace převýší přínosy plynoucí z této informace a tato informace se nepovažuje za významnou.“  Co konkrétně lze zahrnout do „nákladů na získání informace“ a co je myšleno „přínosy plynoucí z této informace? Jak nejlépe a akceptovatelně stanovit významnost v případě časového rozlišení - např. určitou částkou nebo procentem z obratu nebo procentem z netto aktiv, nebo jiným poměrem, výpočtem? Nebo s ohledem na skutečnost, že jsme OSS, která netvoří hospodářský výsledek podléhající dani z příjmu a značná část takto účtovaných nákladů jsou opakovatelné náklady v obdobných částkách účtované většinou měsíčně, je přípustné nepoužití metody časového rozlišení?
Vydáno: 18. 08. 2023
Jednočlenná s. r. o. s prokurou vydává rozhodnutí o rozdělení zisku za rok 2022. Je třeba na tomto rozhodnutí mít úředně ověřený podpis? Případně je možné nahradit úředně ověřený podpis elektronickým podpisem společníka, nebo podpisem prokuristy?
Vydáno: 07. 08. 2023
Dodavatel nabízí v případě dřívějšího zaplacení skonto. Účetně se projeví toto skonto snížením účtu 504. Sklad zboží evidujeme způsobem B. Má se částka, o kterou zaplatíme našemu dodavateli méně, zohlednit také ve snížení nákupní ceny ve skladu na příjemce, příp. přes dodatečné související náklady? Nebo se částka za skonto ve skladu nezohlední?
Vydáno: 02. 08. 2023
Společnosti s ručením omezením se v minulém roce snížila aktiva i obrat pod hranici pro malou účetní jednotku. Jelikož se tak společnost stala mikro účetní jednotkou, podali jsme daňové přiznání s rozvahou i výkazem zisků a ztrát ve zjednodušeném rozsahu. Nyní se ozval příslušný finanční úřad, který tvrdí, že pokud jsme v minulosti podávali daňové přiznání s rozvahou i výkazem v plném rozsahu, musíme je předkládat v plném rozsahu nadále, byť jsme se stali mikro účetní jednotkou. Má finanční úřad pravdu? Pokud ano, lze požádat o změnu, abychom v následujících letech nemuseli zveřejňovat účetní závěrku v plném rozsahu?
Vydáno: 28. 07. 2023
Slovenský zřizovatel založil odštěpný závod (organizační složku) v ČR, kde je vedeno účetnictví dle českých předpisů. Musí tato organizační složka zveřejnit účetní závěrku u soudu? 
Vydáno: 21. 07. 2023
  • Článek
Zkratka ESG v podnikovém kontextu znamená „Environmental, Social and Corporate Governance“. Jedná se o problematiku, která se týká otázek životního prostředí, společnosti a řízení. Jde o zodpovědné chování firem ve vztahu k udržitelnosti a řízení rizik.
Vydáno: 21. 06. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku Vám přinášíme dokončení článku, který jsme uveřejnili v časopisu UNES č. 3/2023 na s. 3. V další části příspěvku se podíváme podrobně na možnosti využití příspěvku z FKSP.
Vydáno: 20. 04. 2023
  • Článek
Další trvání účetní jednotky, tzv. going concern, patří mezi všeobecně uznávanými účetními zásadami na první místo. Zvláště pak v době silného ekonomického poklesu, vysoké inflace, nedostatku energií, nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců je velmi těžké nejen udržet obchodní korporaci při životě, ale také ji zdárně rozvíjet. Poslední roky, kdy jednu mimořádnou situaci stíhá další, daleko náročnější, zásadnější a tíživější, je nutné si uvědomit, že jen další trvání podnikatelské účetní jednotky umožní vytvářet potřebný produkt a z něho část poskytnout na rozvoj veřejné správy. Nelze přerozdělit víc, než kolik se vytvoří.
Vydáno: 05. 04. 2023
  • Článek
Ve státní správě je základním zdrojem benefitů pro zaměstnance fond kulturních a sociálních potřeb. Není to jediná možnost, jak poskytnout kromě mzdy, resp. platu zaměstnancům další prospěch nebo výhodu, kterou jiní zaměstnanci nemají. Je to jistý zdroj benefitů, který tvoří organizační složky státu a příspěvkové organizace bez ohledu na svůj výsledek hospodaření. Základní příděl do fondu je ve výši 2 % ročního objemu mezd (platů). Jedná se o peněžní fond, takže na samostatný běžný účet FKSP se skládají peníze z příslušné kapitoly státního rozpočtu nebo příspěvku zřizovatele. Fond nabízí značný rozsah oblastí, kde z něj lze uhradit náklady a širokou škálu titulů, na které je možné přispět.
Vydáno: 22. 03. 2023
  • Článek
Ze zveřejněného návrhu nového zákona o účetnictví lze mít za to, že Ministerstvo financí České republiky zůstalo u původního pojetí zákona o účetnictví , který vznikl počátkem 90. let, jehož posláním bylo stanovit práva a povinnosti účetních jednotek, ať mají jakýkoli předmět činnosti. Takový přístup je velmi náročný a vyžaduje od tvůrce nejen značné znalosti v teorii účetní vědy, ale také rozsáhlé praktické zkušenosti se všemi typy účetních jednotek. Zároveň musí zákonodárce mít nadhled, být schopen koncepčního způsobu myšlení a dokázat zobecnit na úrovni účetních zásad (principů) a účetních metod přístup k účetním jednotkám podle způsobu jejich financování. A právě účetnictví lze označit za jazyk financí.
Vydáno: 16. 01. 2023
  • Článek
Daň z příjmů je náklad, který si většina podnikatelů nepřeje zveřejnit. A když ano, tak jen jako jedno absolutní číslo, které se vyskytuje ve výkazu zisků a ztráty. Jak byla tato choulostivá položka vypočítána, je ukryto v daňovém přiznání právnických osob dané obchodní korporace a je utajeno v informačním daňovém systému. Až dosud bylo chráněno před očima třetích osob. Komise EU dospěla k závěru, že „nyní není doba pro obvyklá řešení“ a je potřeba „reagovat na volání občanů Unie po spravedlnosti a transparentnosti.“
Vydáno: 30. 08. 2022
  • Článek
Novinky v účetnictví mohou nastat změnou koncepce účetního systému, změnou účetních metod, v případě úzké vazby účetnictví a daní změnami v daňových předpisech a podle typu účetních jednotek v závislosti na změnách ve věcně právních předpisech. Občas se lze setkat s atypickou hospodářskou operací, kterou je potřeba vykázat v účetnictví. Článek se zaměřuje na některé změny účetních metod, vzhledem k trvající pandemii covid-19 na going concern a s tím související procesy a v závěru na změny v možnosti zveřejňování účetních závěrek obchodních korporací.
Vydáno: 21. 04. 2022
  • Článek
V následujícím příspěvku Vám přinášíme dokončení článku zaměřeného na problematiku spotřební daně, který jsme uveřejnili v časopisu DHK č. 1-2/2022 na s. 16.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Celkem 383 obcí v České republice se označuje jako obce vinařské. To je více než 6 % všech obcí (6 258). V nich má 17 788 pěstitelů osázeno 18 189 ha vinic. Z těchto ploch se sklízí zhruba 68 000 tun hroznů vinné révy. Z 1 hektaru se získá zhruba 3,75 až 4,25 tuny révy. Po převedení do tekuté podoby lze vyrobit kolem 2,1 mil. hl vína. Vytvořený produkt je nejen vynikajícím nápojem, ale z pohledu státu také významným nositelem daní. Které daně stát získá? Daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, spotřební daň.
Vydáno: 31. 01. 2022