Ing. Martina Matějková - strana 7

S. r. o., neplátce DPH, ve které je společníkem osoba, která je zároveň i společníkem jiné s. r. o., vyfakturovala na tuto jinou s. r. o. plnění ve výši 5 mil. Tím překročila obrat pro povinnou registraci k DPH. Na podanou žádost o registraci k DPH dostali z FÚ zamítavou odpověď s tím, že byla prováděna fakturace mezi spojenými osobami. Má k tomuto zamítnutí FÚ nějakou oporu v zákoně o DPH? Pokud ano, znamenalo by to, že by si všichni účetní neplátců DPH, museli u svých firem sledovat obrat na oddělených analytikách 6xx - pro sledování obratu z faktur vydaných spojené/nespojené osobě?
Vydáno: 12. 12. 2016
S. r. o., plátce DPH dováží na Slovensko krabičky s jídlem, za které můžou klienti platit i slovenskými stravenkami. Tyto stravenky zašle několikrát do roka společnost k proplacení slovenským distributorům stravenek. Tito nám pak stravenky vyúčtují na faktuře společně se službou. Má být tato služba účtována se slovenskou DPH 20 % nebo s 0 % v rámci přenesení daňové povinnosti a my uděláme samovyměření? Ptáme se proto, že každá slovenská společnost nám to účtuje rozdílně. Vzhledem k tomu, že je naše společnost na Slovensku registrovaná k DPH, není pro nás problém si v případě navýšení služby o DPH toto uplatnit v přiznání. Jedná se nám o to, co je vlastně dobře.
Vydáno: 08. 12. 2016
České s. r. o., neplátce DPH, vlastní pozemek ve Francii. Na tomto pozemku mu francouzské a španělské společnosti staví nemovitost. Tuto nemovitost pak české s. r. o. prodá. Jde o hlavní činnost této společnosti. Jaké má toto důsledky pro DPH? Na vstupu – je s. r. o. povinno se registrovat jako identifikovaná osoba v ČR, nebo dokonce registrovat se k DPH ve Francii? Na výstupu, při prodeji (prodejní cena 30 mil. Kč) – musí se české s. r. o. registrovat zde či ve Francii k DPH, pokud kupující bude 1)      fyzická osoba nepovinná k dani, 2)      francouzská společnost registrovaná k dani, 3)      francouzská společnost neregistrovaná k dani, 4)      ruská společnost.      
Vydáno: 02. 12. 2016
Chtěl bych zkonzultovat případ, kdy právník OSVČ, plátce DPH poskytne právní službu firmě se sídlem ve Švýcarsku, která předložila švýcarské "DIČ" = jde o osobu povinnou k dani ze třetí země. Podle mého názoru to bude fakturováno bez DPH dle § 9 odst. 1 a uvede se v daňovém přiznání na řádku č. 26. Do souhrnného hlášení to nevstupuje a do kontrolního hlášení se to také neuvádí. 
Vydáno: 30. 11. 2016
Tuzemská společnost, plátce DPH, nakupuje zboží od plátců DPH z EU (Slovensko, Slovinsko, Maďarko, Polsko). Jsou to poměrně velké částky. Jak postupovat, aby měla možnost uplatnit si toto DPH na vstupu? 1. Nákup z EU - zboží dovezeno do ČR - dále prodáváno v tuzemsku nebo do EU? 2. Nákup z EU - zboží dovezeno přímo do jiného státu EU - fakturováno tuzemské firmě (třístranný obchod - česká firma v pozici "kupující")?
Vydáno: 22. 11. 2016
Dobrý den, plátce DPH v ČR, FO - podnikatel, poskytuje služby BOZP a PO. Tento plátce má provádět školení BOZP pro zaměstnance polské firmy - jedná o polskou firmu, která staví v ČR mosty a cesty (polská firma není registrována v ČR, jsou plátci DPH jen v Polsku). Toto školení se bude konat v ČR. Na školení bude omezený počet účastníků - jen zaměstnanci polské firmy. 1) Bude podnikatel vystavovat fakturu za školení s českým DPH na ř. 1 nebo bude bude vystavovat bez daně a uvádět na ř. 21? 2) Pokud bude vystavovat s českou daní, může si polský plátce požádat o vrácení? Jakým způsobem? 
Vydáno: 22. 11. 2016
1) Dopravce sídlící na území Slovenské republiky vykoná na základě objednávky od českého klienta (spedice) přepravu zboží s nakládkou i vykládkou také na území Slovenska. Bude slovenský dopravce na českého klienta fakturovat přepravné se slovenským DPH? Na kterém řádku daňového přiznání k DPH bude spedice vykazovat došlou fakturu? 2) Dopravce sídlící na území České republiky vykoná na základě objednávky od českého klienta (spedice) přepravu zboží s nakládkou i vykládkou na území Slovenska. S jakým DPH bude český dopravce fakturovat? Na kterém řádku daňového přiznání k DPH bude spedice vykazovat došlou fakturu?
Vydáno: 22. 11. 2016
Plátce DPH v ČR, fyzická osoba, podnikatel, prováděl montáž dveří a zárubní na nemovitosti v Německu občanovi. Z toho titulu se v Německu registroval k DPH. V Německu tedy daň z přidané hodnoty odvedl, v českém daňovém přiznání uvedenou zakázku dal do řádku č. 26. 1) Je tento postup správný? 2) Kde bude z této transakce odvádět daň z příjmů fyzickách osob? Dle jeho názoru mu provozovna v Německu nevznikla. 3) Od této transakce uplynulo 6 měsíců a plátce podává v Německu nulové přiznání k DPH. V současné době mu vznikla tato transakce - bude zasílat zboží občanovi do Německa. Pokud by nebyl registrovaný k DPH v Německu, jednalo by se o zasílání zboží (do limitu by odváděl DPH v ČR, nad limit by se musel registovat v Německu a odvádět tam). V případě, že je v Německu v současné době registrován k DPH, bude tedy odvádět DPH z tohoto zasílání v Německu (i když limit pro zasílání nepřekročil)? 
Vydáno: 16. 11. 2016
Knihovna - příspěvková organizace zřízená ÚSC (krajem), neplátce DPH, má v majetku (nehmotný, dlouhodobý) knihovní systém Aleph. V letošním roce byla uzavřena smlouva s německou firmou o předplatném nadstavby vlastního knihovního systému (software jako služba) s platností na 3 roky. Součástí smlouvy je i implementace do stávajícího systému (jednorázová platba na začátku platnosti smlouvy). Předplatné bude fakturováno vždy na 12 měsíců. Nyní má knihovna fakturu na předplatné na 12 měsíců (říjen 2016 – září 2017) a implementaci. Je správný tento postup?: Z obou položek bude spočítáno a odvedeno české DPH – příspěvková organizace jako osoba identifikovaná k dani – zaplacené DPH (z předplatného a z implementace) by pro knihovnu jako neplátce mělo být nákladem. Zaplacené roční předplatné bude časově rozlišováno měsíčně. Rozlišuje se časově i DPH spočítané z předplatného? Bude se časově rozlišovat implementace (pokud ano, tak na 12 měsíců – faktura, nebo na 36 měsíců – uzavřená smlouva)? V případě že ano, bude se časově rozlišovat i DPH spočítané z implementace?
Vydáno: 14. 11. 2016
Soukromý zemědělec, vede daňovou evidenci, plátce DPH. Pořizuje si investiční majetek, který plně využije ke své ekonomické činnosti. Zaplatí faktury za dodání a uplatní si DPH v plné výši na vstupu. Poté přijme dotaci na tento majetek. Bude mít stále nárok na plný odpočet DPH?
Vydáno: 14. 11. 2016
Pokud nakoupím hmotný majetek v hodnotě 5 mil. Kč, který přijede z Číny, ale prodala nám ho slovenská firma, takže faktura je bez DPH a dodavatel má slovenské DIČ, pak a) Kam vstupuje v přiznání – do kterého řádku pořízení tohoto majetku? b) Clo je ve výši 84 000 Kč, faktura z ČR bez DPH, má se zaúčtovat na účet 042? A vyměřuje se zde DPH? Do které odpisové skupiny patří KOMPRESOR a je možné dát rovnou do nákladů pomocnou konstrukci v hodnotě do 40 000 Kč, když je u řezačky za 5 mil. Kč? Z této konstrukce se podává papír do řezačky. Kde najdu seznam stavebních prací spadajících podle § 48 zákona o DPH pod sazbu DPH 15 %?
Vydáno: 09. 11. 2016
Plátce DPH, který vede daňovou evidenci, plánuje pořídit ojeté auto z Německa. Jak je to v tomto případě s DPH?
Vydáno: 09. 11. 2016
1. Pokud mé tržby (plátce DPH, s. r. o.) tvoří z 90 % podnájmy a z 10 % prodej zboží, a mezi podnájemníky mám neplátce DPH, tedy nájmy osvobozené, budu na konci roku při výpočtu koeficientu počítat i s tržbami za prodej zboží, či nikoliv?  2. Pokud v tomto s. r. o., kde pronajímám prostory a používám koeficient na spotřebu vody, tepla a služeb souvisejících s podnájmy, protože mám podnájemníky (neplátce DPH), a zároveň si zaplatím kurzy, které budou souviset s naprostou jinou podnikatelskou aktivitou, kterou plánuji teprve rozjet, můžu si u těchto školení nárokovat DPH v plné výši bez použití koeficientu? 
Vydáno: 04. 11. 2016
Český dopravce (vlastní pouze 1 kamion a nemá zaměstnance), plátce DPH, bude jezdit pro jednu společnost, která sídlí v Rakousku, a bude mít s touto společností smlouvu. Jak bude vypadat faktura vydaná v následujících případech - bude s DPH nebo bez DPH?  1. Pokud bude dopravce pro tuto společnost jezdit na území ČR? 2. Pokud dopravce pojede z ČR do Španělska? 3. Pokud pojede z ČR do Německa nebo do dalších zemí EU? 4. Pokud pojede do třetí země?
Vydáno: 03. 11. 2016
OSVČ končí podnikání a zároveň chce zrušit registraci k DPH. V rámci podnikání pořizovala hmotný majetek, u kterého uplatnila plný odpočet DPH. Jakým způsobem provede výpočet částky DPH u budovy, souboru DHIM a automobilu?
Vydáno: 02. 11. 2016
Tuzemská společnost s ručením omezeným plánuje vložit do základního kapitálu nepeněžitý vklad (stroje) do společnosti v Rusku. Jelikož při nákupu strojů byl uplatněn nárok na odpočet DPH, jak se bude řešit DPH při vkladu těchto strojů do základního kapitálu ruské společnosti?
Vydáno: 27. 10. 2016
Společnost, plátce DPH vystavila v září 2016 zálohovou fakturu na prodej vozu pro neplátce DPH (50 000 Kč). Úhradu zálohové faktury společnost obdržela v září 2016, poté vystavila daňový doklad o přijaté platbě. V řijnu (před podáním přiznání k DPH za měsíc září) se obě strany dohodly na vrácení zálohy a odstoupení od celého obchodu. Má společnost za měsíc září odvést DPH ze zálohy a za měsíc říjen si ho nechat vrátit? Nebude opravný daňový doklad v říjnu problém v kontrolním hlášení, protože se nemůže spárovat s druhou stranou?
Vydáno: 26. 10. 2016
Společnost, plátce DPH, má uzavřenu smlouvu s T-Mobile (volání, SMS, internet) - dodávka cca 30 tel. čísel, cca 15 tel. stanic fakturuje (přefakturace - ve skutečné výši) dalším společnostem (personální propojení) - plátci i neplátci. Prosím o sdělení, zda je výše uvedená společnost považována za poskytovatele telekomunikačních služeb, v případě, že ano, zda je správný tento postup - tuto skutečnost oznámí společnosti T-Mobile, která následně bude fakturovat služby v režimu přenesené daňové povinnosti. Přefakturace na další společnosti - konečný spotřebitel - bude s DPH jak plátcům, tak neplátcům, nebo zda přefakturace plátcům bude v režimu přenesené daňové povinnosti?
Vydáno: 24. 10. 2016
Společnost s r. o., plátce DPH, má v živnostenském opatření i činnosti poskytování software, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové činnosti. Je poskytovatelem těchto služeb koncovým spotřebitelům včetně plátců DPH. Dle informace GFŘ se režim PDP vztahuje u poskytnutí služby elektronických komunikací pouze na úrovni velkoobchodu. Firma i jiné firmy mají i koncových spotřebitelů několik tisíc (mezi nimi nějaké procento plátců DPH), které připojují k internetu. Už je měsíc říjen, infomace GFŘ byly na stránkách finanční zprávy tento týden. Chtěla jsem se dotázat, jak ošetřit, že firma fakturuje správně všem koncovým spotřebitelům s DPH. V kterých případech se může stát, že máme fakturovat bez DPH koncovému spotřebiteli, vždy tuzemskému s českým DIČ. Společnost s r. o. jako plátce DPH a příjemce telekomunikačních služeb na velkoobchodní úrovni bude uplatňovat režim přenesení daňové povinnosti.
Vydáno: 17. 10. 2016
Jsme s. r. o. založená v r. 2015, avšak činnost jsme začali až v 06/2016. Plátci DPH jsme se stali od 1. 9. 2016. Máme spoustu přijatých faktur už od 06/2016 (telefony, ubytování zaměstnanců, nákup programu, zařízení kanceláře, tisk reklam apod.). Můžeme uplatnit u těchto faktur DPH? 
Vydáno: 16. 10. 2016