Ing. Zdeňka Hušáková - strana 12

Jaká sazba daně se uplatní v případě prodeje dárkových poukazů? Pokud základní sazba 21 % jak při prodeji tak i v případě uplatnění tohoto poukazu při úhradě, může vzniknout nějaký problém, když prodáváme zboží jak v základní sazbě daně 21 % tak i ve snížené sazbě daně 15 %? Při účtování přijatých běžných záloh, které se účtují na účet 324 a pak i při vystavení daňového dokladu k přijaté platbě uplatňujeme sazby obě, podle toho, jaké zboží si zákazník objednal. Jako příklad uvádím – prodej travních osiv se sníženou sazbou DPH. Jak bychom měli postupovat v případě, kdybychom chtěli poukaz použít k úhradě prodeje travních osiv?
Vydáno: 26. 02. 2014
Na základě objednávky jsme přistavili na místo určení vozidlo. Přeprava byla zrušena a budeme objednateli účtovat přistavení vozidla, tzv. marný nájezd. Podléhá toto plnění základní sazbě DPH, anebo se jedná o plnění s 0 % DPH?
Vydáno: 24. 02. 2014
Česká právnická osoba, která není plátcem DPH, bude dovážet zboží – doplňky stravy – z třetí země. Jaké budou jeho povinnosti při dovozu zboží? Bude platit DPH při propuštění zboží do celního režimu volný oběh? Bude pro něj výhodnější se zaregistrovat jako dobrovolný plátce DPH? Prodej v tuzemsku bude zpočátku převážně občanům.
Vydáno: 24. 02. 2014
S. r. o. zakoupila na dobírku ze Slovenska zboží spotřební za koruny. Na faktuře je uvedeno, že zboží do jiného členského státu EU je osvobozené od daně podle § 43. Povinnost platit má nabyvatel zboží. Tzn. že se použije režim přenesení povinnosti DPH se přizná a zároveň se uplatní odpočet? Ale jaká sazba DPH se použije slovenská 20 % nebo česká 21 %? Je tento postup správný?
Vydáno: 24. 02. 2014
Neplátce DPH prodává elektronické služby, nemůže přesně identifikovat, kdo je příjemce služby, ale dle charakteru služeb jsou to pravděpodobně neplátci. Prodává v tuzemsku, EU i do třetích zemí. Musí se zaregistrovat v jednom členském státě EU a tam odvádět DPH i za ostatní země a pokud ano, může si vybrat k registraci ČR? Byla by situace jiná, pokud by byl český plátce DPH?
Vydáno: 21. 02. 2014
Jakou podmínku Incoterms 2010 a doplňující text máme uvést na objednávce zboží u německého (českého) dodavatele v případě, že chceme zachovat současné zavedené dodací podmínky : 1)      Německý dodavatel zorganizuje a zajistí přepravu zboží k nám s tím, že nám náklady za přepravu vyfakturuje na faktuře za zboží jako poslední položku (např. frach, Transportkosten, dopravné). 2)      Český dodavatel zorganizuje  a zajistí přepravu zboží k nám zasilatelskou službou PPL a náklady za přepravu vyfakturuje na faktuře za zboží jako poslední položku (např. náklady na zaslání zboží). 3)      Např. Dodací podmínky: Podmínka XYZ (Incoterms 2010), náklady na přepravu budou přefakturovány objednateli?
Vydáno: 21. 02. 2014
Jsme plátci DPH a náš dodavatel zboží z EU nám vystavil fakturu s jejich DPH. Nemůžeme se s ním dohodnout na opravě faktury. Jak máme tuto situaci řešit ohledně přiznání k DPH (můžeme udělat reverse charge na celou hodnotu fa nebo pouze na základ DPH a samotné DPH dát nedaňově)?
Vydáno: 20. 02. 2014
  • Článek
Dodáváme zboží (jsme plátci DPH v ČR) na Slovensko obci, která má sice DIČ slovenské, ale při tomto plnění nám napsali, že nevystupují jako plátci DPH. Toto plnění je jednorázové (nebude se opakovat, nic podobného na Slovensku nemáme a ani v nebližší době neplánujeme), částka, kterou budeme fakturovat je ve výši 100 000 EUR. Dle § 7 zákona o DPH je místem plnění místo, kde se zboží nachází v době, kdy odeslání nebo přeprava zboží začíná (§ 64 pro osvobození nelze v tomto případě použít), tudíž jim budeme toto plnění fakturovat s českou 21% DPH nebo se nás týká zasílání zboží? Jak si prosím vyložit, co spadá do zásilkového obchodu, a tudíž je nutné řešit zasílání zboží?
  • Článek
S. r. o., plátce DPH, kromě jiných činností poskytuje i „agenturní zaměstnávání“ - „půjčuje“ svoje zaměstnance se zdravotním handicapem do různých firem, kterým potom přefakturovává mzdové náklady na tyto zaměstnance (mzdu + pojištění zdravotní, sociální, úrazové) - toto bez DPH. Současně s tím dává na fakturu jako další položku svojí provizi - tu již s 21% DPH. Je tento postup správný? Pokud ne, jak správně má tyto mzdové náklady přefakturovávat?
Vydáno: 19. 02. 2014
Podnikatel platí internetovému portálu XX peníze za poskytování internetových služeb. Má poskytovatelem XX sepsanou smlouvu, podle které je mu přiznán kvartální bonus za odebrané služby. Bonus je vyčíslen v procentech z fakturovaných částek. Dle zákona musí podnikatel z bonusu přiznat na výstupu DPH v momentě, kdy se o částce dozví, aniž by měl v ruce opravný doklad od poskytovatele XX. Podnikatel je schopen si bonus dle stanoveného procenta vyčíslit. Ve smlouvě s poskytovatelem XX je ale napsáno, že bonus bude přiznán až po zaplacení všech faktur za dříve odebrané služby. Podnikatel je schopen si tedy bonus za 1.Q vypočítat, nicméně poslední březnová faktura od poskytovatele XX je splatná až v dubnu. Podnikatel ji zaplatí až v dubnu. Bez ohledu na to, kdy mu od poskytovatele XX bude doručen opravný daňový doklad, musí přiznat DPH na výstupu z vypočítaného bonusu v březnu, nebo v dubnu?
Vydáno: 14. 02. 2014
Jakou sazbu dát - fyzická osoba vedoucí účetnictví, plátce DPH (Přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti, Zprostředkování obchodu a služeb, Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků, Projektování pozemkových úprav, Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce, Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy), nyní získal zakázku splňující kritéria sociálního bydlení - výstavba rodinného domu. Tato fyzická osoba bude generální dodavatel stavby rodinného domu a řízení stavby včetně projektu a dozoru. Bude tato osoba fakturovat ve snížené sazbě také, pokud některé subdodávky budou fakturovat dodavatelé přímo zákazníkovi?
Vydáno: 14. 02. 2014
Žádám o radu v problematice uplatňování DPH mezi zeměmi EU. Jsme výrobní podnik – plátce DPH – dodáváme zboží do Polska – plátci DPH – dodání zboží do jiného členského státu – osvobození od DPH § 64, sestavuji souhrnné hlášení. Nyní odběratel žádá slevu, pokud fakturu zaplatí dříve. Faktura se splatností 30 dní, na faktuře uvedena poznámka "úhrada faktury do 14. dne ode dne vystavení faktury, sleva 2%". V souhrnném hlášení uvedu vyšší cenu, když odběratel uhradí fakturu dříve, tak musím vystavit opravný daňový doklad a zahrnout ho do souhrnného hlášení? Další dotaz se jedná o stejného odběratele z Polska, žádá po nás skladování výrobků v České republice, následně manipulace s výrobky (nakládání) a odvoz na místo určení opět vše v České republice. Budu fakturovat do Polska službu, s českým DPH?
Vydáno: 12. 02. 2014
Obdrželi jsme fakturu od plátce DPH z EU – jedná se přefakturaci pojistného za automobil, který máme v nájmu. Pojistné se hradí mimo nájemné, vždy jednou ročně. Na zmíněném dokladu je uvedeno, že plátce na nás přenáší svou daňovou povinnost. Pokud uplatníme RCH (automobil máme 100 % k ekonomické činnosti), měli bychom mít tedy nárok na odpočet. Je tento postup správný? Nemělo by se v tomto případě přihlédnout ke skutečnosti, že pojistné je osvobozené od daně? Nemůže nám správce daně napadnout případný nárok na odpoče?
Vydáno: 07. 02. 2014
S. r. o., vedeme podvojné účetnictví, plátce DPH. Na podzim 2013 jsme vyvezli do Japonska vzorky materiálu, kdy vývoz byl na nízkou celní hodnotu (v tu dobu jsme nepožadovali úplatu) a tudíž nebyl vystaven VDD. Máme pouze proforma fakturu a letecký list. Začátkem roku 2014 jsme se s japonskou firmou dohodli na ceně vzorků s tím, že ji dostaneme uhrazenou (na základě pozitivních kvalitativních testů vzorků). Nyní musíme vystavit fakturu na prodej vzorků, které byly vyvezeny na podzim 2013 a k nimž nemáme žádné VDD ani MRN číslo. Můžeme prodej nyní osvobodit od DPH a stačí nám v tomto případě letecký list, jako důkaz o vývozu? Náš deklarant nám nic jiného neposkytne. Bude nutné nějakým způsobem změnit celní hodnotu vývozu?
Vydáno: 06. 02. 2014
Prosím o přesný výpočet odvodu DPH z prodeje osobního auta zařazeného v obchodním majetku společnosti. Nakup a zařazení majetku 1. 2. 2011 (100 % pro podnikání). Částka bez DPH 400 000 Kč a DPH 20% uplatněno v plné výši, tj. 80 000 Kč. Prodej únor 2014. Prodejní cena 250 000 Kč bez DPH + 21% DPH 52 500 Kč. Odvedeme na DPH 52 500 Kč a také budeme muset krátit nárok? Pokud ano, tak v jaké výši? Tj. kolik zaplatíme na DPH celkem z tohoto prodeje (na kterých řádcích přiznání k DPH budeme vykazovat tento odvod DPH).
Vydáno: 04. 02. 2014
Fyzická osoba začala podnikat v listopadu (není plátcem DPH) v oblasti zprostředkování obchodu (sežene informace a předá je) pro Slovenskou firmu (má sídlo na Slovensku), které fakturuje provize dle uzavřené smlouvy. Slovenská firma - plátce DPH mu fakturuje pronájem osobního automobilu (který používá fyzická osoba v Čechách). Nestává se fyzická osoba vystavením faktur za provizi a přijatým fakturám za pronájem plátcem DPH nebo osobou identifikovanou k DPH?
Vydáno: 04. 02. 2014
Jsme střední škola, plátce DPH, máme učiliště, kde prodáváme výrobky v rámci produktivní práce žáků, tedy osvobozené od DPH. Někdy posíláme na dobírku. Fakturujeme poštovné. Podléhá to DPH. Tedy výrobky osvobozené od DPH a k tomu poštovné 21ˇ% DPH? Je to správně?
Vydáno: 04. 02. 2014
Jsem fyzická osoba, působím jako OSVČ, mám zřízenu datovou schránku. S novelou zákona o DPH významně narostl počet plátců DPH s povinností elektronického podávání daňových přiznání a hlášení. Umožňuje zákon, abych prostřednictvím své datové schránky zasílal přiznání k DPH za jiné plátce daně, a to aniž bych měl od nich zmocnění?
Vydáno: 03. 02. 2014
Jsme střední škola, plátce DPH. V rámci doplňkové činnosti pořádáme školení jiným firmám. Školící pracovník, náš zaměstnanec jede svým autem, dá si cestovní příkaz, náhrady za auto + benzín + stravné. Při fakturaci vyfakturujeme cenu zaškolení + DPH a jak s cestovným a DPH? Nic jsme neuplatňovali, DPH tedy na faktuře - cena školení + DPH a náklady na cestovné třeba 2 500 Kč bez DPH osvobozeno je to takto dobře? Nebo se musí dát k tomu i DPH? Nebo jak správně v tomto případě postupovat?
Vydáno: 03. 02. 2014
Tuzemský plátce DPH obdrží od Španělského plátce DPH objednávku na výrobky, které jsou určeny do 3Z - Ruska s tím, že fakturovat se bude na Španělského objednatele, ale výrobky si odebere v tuzemsku Ruský odběratel a zajistí si vlastní přepravu. Spor je se Španělským objednatelem, který chce DD bez DPH, ale my máme na DD DPH vyčíslenou, což je dle našeho názoru správně.
Vydáno: 03. 02. 2014