Ing. Zdeňka Hušáková - strana 9

Servis v DE vystavil pro CZ zákazníka doklad, kde uvedl německou DPH. (přitom měl k dispozici české DIČ, které na dokladu také uvedl). Zákazník zaplatil celou částku včetně německé DPH, následně se obrátil na servis se žádostí o opravu, protože mělo být fakturováno bez DPH. Servis opravil tak, že vystavil "dobropis", kde není uvedeno CZ DIČ a bez dalšího rozvedení důvodu vystavení napsal – dobropisujeme DPH a částku. Jak má zákazník v ČR správně postupovat, pokud jde o odvod a vykázání DPH? Nemá správný daňový doklad z DE, má v ČR DPH znovu odvést - a z jakého základu: z konečné částky k platbě nebo ze základu pro německé DPH? Má nárok na odpočet z takto neúplného dokladu?
Vydáno: 21. 07. 2014
Plátce DPH, vedoucí daňovou evidenci, pořídil plnírnu tlakových lahví dusíkem pro potravinářské účely, k tomu prázdné tlakové lahve, které bude za pomoci této technologie plnit. Při pořízení nových prázdných TL si uplatnil nárok na odpočet DPH. Nyní bude naplněné TL dodávat do restaurací. Použije se zde ust. § 13 odst. 8 písm. d) zákona o DPH? Jak se stanoví cena obalu, aby šlo o dodání za úplatu? A na konci roku pak postup dle § 13 odst. 4 písm. f)? Nebo je možné stanovit např. roční nájemné na TL (s DPH) a dodávat pak již jen dusík?
Vydáno: 21. 07. 2014
Účtuji gynekologickou ambulanci, která se bohužel stala plátcem DPH, a nejsem si jistá sazbou daně u nitroděložních tělísek. Někteří dodavatelé je dodávají s 15 % sazbou, jiní s 21 %. Co je správně? V jaké sazbě zaúčtovat zavedení tělíska?
Vydáno: 21. 07. 2014
Jsme s. r. o. a plátci DPH. V lednu 2012 jsme si pronajali od jiné s. r. o. plátce DPH byt na dobu 15 let za účelem používání bytu pro pracovní cesty našich zaměstnanců, případně pro další komerční pronájem bytu. Nájemné jsme zaplatili na celých 15 let dopředu v lednu 2012. Pronajímatel nám fakturoval celé nájemné s DPH, v lednu 2012 jsme uplatnili DPH plný nárok na odpočet DPH. V lednu 2013 došlo k tomu, že jsme byt začali pronajímat fyzické osobě neplátci DPH, v souladu s § 56 ZDPH jako osvobozené plnění (nájemné platí měsíčně). Jsme povinni podat dodatečné přiznání z důvodu nesplnění podmínky v § 72 ZDPH a vrátit celý odpočet či poměrnou část odpočtu? Nebo jsme povinni provést jakékoli opravy původně uplatněného odpočtu DPH dle § 74-78d ZDPH? Má uvedený podnájem neplátci DPH nějaký vliv na pronajímatele = vlastníka bytu a musel by případně opravovat uplatněný nárok na odpočet DPH u pořízeného bytu?
Vydáno: 11. 07. 2014
Mám dotaz na uplatnění DPH v případě, že plátce DPH se sídlem v ČR přeúčtovává náklady na odborné školení zaměstnanců, které se uskutečnilo na území ČR, plátci DPH se sídlem na Slovensku. Uplatní se přenos dle § 9, nebo je povinnost uplatnit DPH v tuzemsku?
Vydáno: 11. 07. 2014
Stavební firma, s. r. o., plátce DPH. Bude stavět dva rodinné domy, A a B. Každý z domů splňuje parametry rodinného domu pro soc. bydlení, takže předpokládáme, že DPH bude odvedeno ve výši 15 %. Problém tkví v tom, že se jedná o jednoho investora, který si hodlá vyřídit jedno stavební povolení a rodinné domy budou postaveny vedle sebe tak, že budou mít vzhled jednoho domu. Domy ale nebudou propojeny a funkčně budou zcela samostatné (každý má kuchyň, soc. zařízení, atd.). Budou postaveny každý na samostatné parcele a budou mít každý své číslo popisné. Prosím o posouzení situace a sdělení, zda naše úvaha, že z pohledu DPH se bude jednat o dva rodinné domy pro sociální bydlení je správná. Anebo existuje nějaké úskalí, na základě kterého by se tyto dva rodinné domy posoudily jako jedna stavba a tedy v tomto případě by podléhaly odvodu DPH 21 %?
Vydáno: 04. 07. 2014
Stavební firma si nechá zpracovat od projekční kanceláře montážní dokumentaci ke stavbě, která bude realizovaná ve Švédsku. Stavební firma i projekční kancelář jsou plátci DPH v ČR. Jak bude správně fakturovat projekční kancelář z pohledu DPH? Jedná se o službu vztahující se k nemovitosti dle § 10 nebo se jedná o nákup zboží? V případě, že se jedná o službu vztahující se k nemovitosti, kdo má povinnosti odvést DPH ve Švédsku, poskytovatel, tj. projekční kancelář nebo příjemce služby, stavební firma?
Vydáno: 26. 06. 2014
Vyvážíme zboží do Ruska. Toto plnění je osvobozené od daně na základě § 66 zákona o DPH. Jelikož se ale jedná o jiný stát než je ČR, tak chtějí odkaz na příslušný článek Směrnice rady 2006/112/ES. Jak by měl znít text sdělení na daňovém dokladu?
Vydáno: 26. 06. 2014
Fyzická osoba, vedoucí účetnictví, plátce DPH má ve svém účetnictví nemovitosti - budovy (nebyl uplatněn odpočet DPH při pořízení, a to z důvodu pořízení při privatizaci popř. nákupem, kdy z důvodu osvobození nebyla DPH účtována) a dále na účtu 042 – Pořízení dlouhodobého majetku eviduje výdaje na technické zhodnocení k těmto budovám (zde byl uplatněn odpočet DPH). Nyní se tato FO rozhodla některé nemovitosti darovat a některé vložit do základního kapitálu společnosti s ručením omezeným. 1)      V případě darování nemovitosti osobě zařazené v I. skupině (přímý příbuzný) bude nutné provést úpravu odpočtu DPH dle § 78 pouze z nedokončeného technického zhodnocení, zachyceného na účtu 042? Pokud ano, tak úprava bude provedena v běžném zdaňovacím období (v měsíci, kdy došlo k darování nebo kdy byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí) nebo až v daňovém přiznání za poslední zdaňovací období kalendářního roku? Platí zde časový test 10 let pro úpravu odpočtu daně? Budovu FO používá déle jak 5 let – lze v tomto případě využít § 56 odst. 3, tj. nebude odvod DPH? V případě vkladu nemovitostí do základního kapitálu, kdy nebyl uplatněn odpočet DPH u budov z výše uvedených důvodů, ale byl uplatněn odpočet DPH pouze u technického zhodnocení těchto budov (zvýšena pořizovací cena majetku) bude dle § 13 odst. 4 písm. e) odvedena DPH jak z hodnoty budov, tak z hodnoty technického zhodnocení? DPH bude odvedena z hodnoty dle § 36 odst. 6, nejlépe tedy na základě znaleckého posudku? U nemovitosti, které užívá déle jak 5 let, ale technické zhodnocení bylo prováděno v letech 2009, 2010 a 2012, bude odvod DPH proveden pouze z hodnoty technického zhodnocení? Nemovitosti pořízené v roce 2012, DPH na vstupu z výše uvedených důvodů nebyla uplatněna, technické zhodnocení bylo provedeno v roce 2013 a 2014, DPH byla uplatněna. Odvod DPH bude při vkladu do základního kapitálu z hodnoty technického zhodnocení nebo z celé budovy? Notářský zápis o vkladu nemovitosti do základního kapitálu byl sepsán v květnu, návrh na vklad podán v červnu a dosud není zapsáno, kdy musí být odvedena DPH? Druhá strana bude mít nárok na odpočet DPH z těchto vkládaných nemovitostí?
Vydáno: 12. 06. 2014
Platí i v roce 2014 (při účinnosti NOZ), že parkoviště (stavba pevně spojená se zemí) může být z pohledu DPH příslušenstvím bytového domu a tedy při prodeji ve snížené sazbě?
Vydáno: 10. 06. 2014
Švýcarská firma, neplátce DPH, si u české firmy objedná zprostředkování dodávky kuchyně do kanceláře ve Švýcarsku. Česká firma, plátce DPH kuchyň objedná u výrobce kuchyní v ČR. Kuchyňářská firma vystaví fa za návrh a výrobu kuchyně české firmě a ta následně fakturuje švýcarské + zajistí dopravu do Švýcarska (bude i na vývozních dokumentech). Kuchyň si ve Švýcarsku smontuje švýcarská firma sama. Jak bude tento případ ve všech směrech fakturace vypadat z pohledu DPH?
Vydáno: 02. 06. 2014
Firma si zadává objednávky na ušití košil do Thajska, hotové košile pak dováží do ČR s tím, že je v ČR prodá odběratelům. Firma je neplátce DPH. Nevyplývá firmě v souvislosti s dovozem košil žádná registrační povinnost k DPH?
Vydáno: 02. 06. 2014
Občan ČR (nepodnikatel) se zaregistroval na německém zprostředkovatelském serveru (podobně jako funguje aukro, ebay ad.), kde chce prodat své vlastní výrobky. Nejedná se o ekonomickou činnost, pouze o příležitostný prodej. V případě, že prodá své výrobky občanovi v Německu, který je také nepodnikatel, vzniká zde jakákoliv povinnost pro prodejce nebo kupujícího k registraci DPH? A co s provizí, kterou z prodeje musí odvést zprostředkovatelskému serveru? Není to bráno jako přijetí služby z EU?
Vydáno: 26. 05. 2014
Ze Švýcarska nám došla faktura na prodloužení registrace domény. Fa je vystavena v Kč na částku celkem 499 Kč. V poznámce je uvedeno: Vzhledem k tomu, že se jedná o dodání zboží s místem plnění v zahraničí, je toto plnění osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Na toto plnění se váže povinnost samozdanění (reverse-charge systém). V jakých řádcích ve výkazu DPH se mi tato částka objeví? (ř.5 a ř.43 DPH?)
Vydáno: 23. 05. 2014
Klientka se po překročení limitu stává od 1. 6. 2014 plátcem DPH. Vyčetla jsem, že má možnost si do prvního přiznání uplatnit nárok na odpočet daně dle § 79, za období 12 měsíců zpětně. Znamená to, že si provede inventuru k danému datu a u zboží, které bylo nakoupeno od plátců DPH má nárok na odpočet daně? A do kterých řádků DPH tuto částku uvádím? Některé zboží je nakoupeno i z Rakouska, ale tohoto zboží se to asi netýká. Jak správně postupovat?
Vydáno: 23. 05. 2014
Jak je to prosím s vyplnění přiznání, pokud podnikatel podniká v oboru autobazar a většinu aut prodává ve zvláštním režimu? Které všechny řádky přiznání se vyplňují? Marže na řádku 1 a někde jsem četla, že ještě ř. 26. Ten se chová jak? Vstupuje nějak do výpočtu DPH? Navíc když podnikatel používá krácený koeficient, protože s auty prodává ještě autopojištění a má z toho provize (ř.50)? Minulá paní účetní nikdy řádek 26 nevyplňovala, tudíž vždycky vycházel na konci roku velmi nízký vypořádací koeficient (vždy kolem 20 %, provize má velké), a tudíž nízké možnosti odpočtu. Pokud bych řádek 26 měla použít, vyšel by koeficient diametrálně odlišně (kolem 70 %) a to by bylo na FÚ jako „červený hadr“.
Vydáno: 21. 05. 2014
Fyzická osoba, neplátce DPH provozuje e-shop s bižuterií a uvažuje nabízet výrobky kromě tuzemska i na Slovensku. Stane se první dodávkou zboží plátcem DPH, nebo je stanoven roční obrat, (celkový nebo jen pro styk se Slovenskem), který když překročí, stává se plátcem DPH?
Vydáno: 21. 05. 2014
Veřejná obchodní společnost, plátce DPH, má v obchodním majetku rodinný dům s provozovnou - zařazen 9. 4. 2009, chodník - zařazen 1. 3. 2011 a oplocení provozovny - zařazeno dne 1. 3. 2011, vše je na pozemkové parcele zařazené dne 15. 10. 2001. Společnost vše v roce 2014 jako celek prodá jednateli společnosti. Při pořizování rod. domu s provozovnou byl uplatňován odpočet DPH (je v něm sídlo společnosti). Jak postupovat při úpravě odpočtu DPH podle § 78 odst. 3 zákona o DPH? Od zařazení nemovitosti uplyne v roce 2014 - 5 let, od zařazení pozemku uplyne v roce 2014 - 13 let, ovšem chodník a oplocení je zařazeno až v roce 2011.
Vydáno: 12. 05. 2014
Chtěla bych poprosit o radu, jestli je možné uplatnit odpočet DPH při stavbě nové obecní pošty, kterou postaví obecní úřad, neplátce DPH. Poštovní činnost bude provozovat formou franšízy. Budova bude majetkem obce, na poštovní služby si zřídí živnostenský list a pro ekonom. činnost se stane plátcem DPH a část nové budovy bude využívána jako knihovna. A jak to bude s přenesenou povinností?
Vydáno: 05. 05. 2014
Zboží bylo propuštěno do volného oběhu a všeobecná odpověď nám nepostačuje. Je důležité, jak dané zákony použít v tomto konkrétním případě.  Můj dotaz byl hlavně na výpočet částek na jednotlivých řádcích přiznání dani z přidané hodnoty. Dekuji za doplnění.
Vydáno: 28. 04. 2014