Ing. Zuzana Pšeničková - strana 16

  • Článek
V srpnu 2013 koupila s. r. o. nemovitost s pozemkem za 500 000 Kč (cena stavby a pozemku včetně trvalých porostů). Ve znaleckém posudku ze srpna 2013 je celková cena prodávané nemovitosti oceněna na 619 740 Kč bez odpočtu opotřebení: stavba oceněna na 531 935 Kč, pozemky na 85 407 Kč, trvalé porosty 2 398 Kč. Jak určíme výši daňových odpisů, jak zaúčtujeme pozemek a trvalé porosty?
Vydáno: 23. 10. 2014
  • Článek
Jsme s. r. o. Prosím o příklad účtování náhrady mzdy za prvních 14 dní nemoci v roce 2014.
Vydáno: 22. 10. 2014
Jak správně zaúčtovat vratnou kauci u nájemní smlouvy na nebytové prostory? Musí být vystavena faktura? Nebo nájemce kauci zaplatí jen podle uzavřené smlouvy? Jsme plátci DPH.
Vydáno: 14. 10. 2014
Firma s. r. o., plátce DPH, vede sklady metodou A. Zabývá se nákupem a následným prodejem látek. Ve skladu účtuje nákup a prodej zboží. Nyní nechala u jiné firmy z nakoupených látek ušít košile a ty následně prodává. Jak zaúčtovat výrobu košil, následný prodej a sklad. Když na sklad přijímala látky účtovala na účty 132/139.
Vydáno: 14. 10. 2014
Nakoupili jsme materiál, který jsme zaúčtovali na účet 501 (spotřebovaný materiál na určitou zakázku). Tato zakázka se nám táhla 2 roky. Po ukončení zakázky, jsme si zbytkový materiál odvezli. Potřebovali bychom ho dát na sklad. O materiálu účtujeme způsobem B, pokud pořizujeme něco pro konkrétní zakázku, tak účtujeme rovnou do nákladů. Na sklad účtujeme jen občas, neboť většinou jde rovnou vše do zakázek. Co nejde do zakázky, tak účtujeme na sklad. Naší činností je výroba, servis a oprava kotelen vč. věcí s ní souvisejících (eka, hořáky, bubny, atd.) 1)      Jak prosím proúčtovat účet 111? Příjemka se zaúčtuje 112/111, ale jak proúčtovat druhou stranu přes ID (interní doklad) 111/648 (nákupní faktura je zaúčtovaná v uzavřeném roce na účtu 501)? 2)      Tato problematika se nijak netýká DPH že? 3)      Jaký dokument mám chtít po výrobě, abych mohla tento zápis do skladu a ID provést?
Vydáno: 06. 10. 2014
Je nutno o koupi pozemku včetně budovy, která má vodovodní a kanalizační přípojku účtovat: zvlášť o koupi pozemku na účet 031, zvlášť o koupi budovy na účet 021 - 5. odpisová či 6. odpisová skupina zvlášť o přípojkách na účet 021 - 4. odpisová skupina s tím, že každá přípojka bude zaevidována zvlášť a odpisovaná zvlášť? Nelze vodovodní a kanalizační přípojku zahrnout do vstupní ceny budovy a vše odpisovat v 5. odp. skupině?
Vydáno: 06. 10. 2014
Potřebujeme zaplatit zákazníkovi poštovné, které ho stálo zaslání k nám. Uvedu dva příklady, kdy k tomu může dojít: 1)      podle zákoníku bychom měli, pokud o to požádá zákazník, hradit náklady v rámci reklamace, které zákazníkovi vzniknou cestou zpět k nám. jak to udělat, aby byl postup správný? 2)      občas se stane, že něco pošleme špatně, takže nám to musí zákazník poslat zpět, ale jelikož to nebyla jeho chyba, musíme mu vrátit opět i náklady s tím spojené (takže zase poštovné z jeho strany). Situace víceméně podobná, jako v prvním případě, akorát tady je to spíše naše morální "povinnost", než nějaká zákonná nutnost. Jak to udělat, aby byl postup správný a bylo všechno z účetního hlediska v pořádku?
Vydáno: 03. 10. 2014
Firma s. r. o., plátce DPH, zakoupila (půjčka) nový osobní automobil na rozvoz zboží. Jakým způsobem účtovat náklady na provoz benzín parkovné, ujeté kilometry? Chtěl bych spočítat jak je to výhodnější zda uplatňovat náklady nebo 5 000 Kč paušál. Pokud bude firma uplatňovat paušál, chtěl bych vědět jakým způsobem a jak zaúčtovat nakup benzínu, opravy a parkovné když má nárok na odpočet DPH? Poprosil bych na nějakém příkladu způsob účtování k DPH. Také mě není jasné jakým způsobem uplatňovat paušál 5 000 Kč měsíčně. Není mi jasné, co pod paušál spadá, zda i opravy a nové zimní pneumatiky.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Jak zaúčtovat následující případ: můj klient, s. r. o., měl havárii na vozidle v obchodním majetku, faktura od dodavatele je na 72 168 Kč včetně DPH. Pojišťovna poslala krycí dopis dodavateli, že celková výše náhrady činí 59 643 Kč, odečetla 5 000 Kč spoluúčast, celkem uhradila dodavateli za opravu 54 643 Kč. Klient zaplatil 17 525 Kč.
Vydáno: 18. 09. 2014
  • Článek
S. r. o., vede účetnictví, účtuje zásoby metodou B, plátce DPH, prodej zboží - potravin. V naší firmě dochází průběžně k likvidaci neprodaného zboží, které již nelze konsumovat, tzn. má prošlou dobu spotřeby (např. salámy, sýry, majonézové saláty apod.) a je vyřazeno ze skladové evidence. Na základě vyřazení vznikají tyto otázky - na který účet správně přeúčtovat zboží (MD 58x/D 504), lze uznat toto zaúčtování jako daňový náklad v základu daně z příjmů právnických osob a máme povinnost odvést z ceny pořízení vyřazeného (zlikvidovaného) zboží DPH?
Vydáno: 18. 09. 2014
Ve společnosti s ručením omezeným účtující sklad způsobem A vznikají při nákupu zásob a likvidaci došlých faktur na účtu 111-Pořízení materiálu rozdíly, které bývají způsobeny přepočtem z kg na m u přijímaného materiálu, také z titulu zaokrouhlení nebo změny kursu. Jakým způsobem tyto rozdíly daňově i účetně řešit?
Vydáno: 11. 09. 2014
Firma s. r. o.,  plátce daně DPH vede podvojné účetnictví. Je možno zaúčtovat přijatou fakturu (forma úhrady - HOTOVĚ ) do pokladny výdajovým pokladním dokladem, když nemáme příjmový pokladní doklad od dodavatele? Máme jenom fakturu.
Vydáno: 27. 08. 2014
V roce 2013 byly účtovány předpokládané výnosy - bonusy z obratu zboží přes dohadné položky /účet 385. Příjmy z bonusů v roce 2014 nedosáhly předpokládané výše a na účtu 385 vznikl zůstatek. Prosím o radu, přes jaký účet mám zůstatek účtu 385 vyrovnat a jak se to projeví u daně z příjmu v roce 2014.
Vydáno: 27. 08. 2014
Na jaký účet zaúčtovat prodej pasportu k výrobku (na každý výrobek musíme vytvořit nový pasport) či technické dokumentace ke stavbě - účet 602 nebo 604?
Vydáno: 26. 08. 2014
Banka nám omylem strhla k 31. 7. 2014 bankovní poplatek za vedení účtu 2x. Na chybu jsme upozornily a do týdne nám ho zase vrátily zpět na náš účet. Prosím jak zaúčtovat tyto 2 pohyby - omylem stržený bankovní poplatek a jeho vrácení? Zaúčtovat na 568 a pak 668 nebo by to šlo pouze rozvahově a to přes účet 378?
Vydáno: 05. 08. 2014
Je možné v průběhu účetního období změnit způsob účtování skladových položek ze způsobu B na způsob A?
Vydáno: 31. 07. 2014
Naše společnost (s. r. o.) se zabývá výrobou nových výrobků. Nákup materiálu účtujeme způsobem. A. Veškeré náklady související s pořízením materiálu (doprava, clo..) účtujeme na analytický účet 112x a poměrově ke konci roku rozpouštíme do nákladů dle procentní spotřeby materiálu vzhledem k nákupu. Pokud máme jasně danou položku na faktuře v případě dopravy materiálu, je situace pro nás jasná, zaúčtujeme 112x/321x. Někdy však nastane situace, kdy nám dopravce odváží na letiště do Prahy naši výrobu k odeslání a po cestě zpět nabere materiál pro nás od dodavatele. Ve většině případů si nijak nezajíždí popř. jde o pár kilometrů. Jak mám v tomto případě účtovat, když cesta by byla nezbytná v každém případě kvůli odvozu výrobků, ta se však účtuje do nákladů. Řeším v tomto případě vůbec dopravu materiálu zpět, když bychom zaplatili náklady za dopravu ve stejné výši, i kdyby po cestě dopravce nic nevyzvedával?
Vydáno: 30. 07. 2014
Naše firma prodává na slevovém portálu vouchery na konkrétní výrobek (potravinu s 15 %DPH). Po prodeji známe jen počet prodaných a zaplacených voucherů, neznáme jejich konkrétní majitele ani čísla voucherů - vše se ověřuje až při uplatnění voucheru. Pokud zákazník uplatní voucher ihned po zakoupení, vystavíme běžný daňový doklad na výrobek - potravinu s 15% DPH a o celé hodnotě voucheru účtujeme jako o platbě nebo např. jako o záloze bez DPH. Jak ale postupovat v situaci, kdy si zákazník voucher uplatní až např. o měsíc později nebo ho neuplatní vůbec a voucher propadne? Musíme o prodaných voucherech účtovat už v době jejich prodeje? Jakou sazbu DPH použít při účtování o dosud nevyužitých nebo propadlých voucherech? Je možné účtovat o zaplacených, ale zatím nevyužitých voucherech jako o tržbě s 15% DPH souhrnným daňovým dokladem a v případě jejich využití zákazníkovi vystavit běžný daňový doklad a k již vystavenému souhrnnému dokladu vystavit opravný daňový doklad, aby nedošlo ke zdvojenému účtování o tržbě a DPH? Nebo je lépe zvolit jiný způsob účtování - jaký? Navíc slevový portál hodnotu propadlých voucherů neproplácí, propadají totiž v jeho prospěch, resp. podle smlouvy na ně vystavuje fakturu, o kterou se po skončení platnosti voucheru upraví celková účtovaná tržba - jakou sazbu DPH by měl portál na propadlé vouchery použít? Vychází se totiž vždy z hodnoty voucheru, tedy ceny včetně DPH. Pokud totiž hodnotu propadlých voucherů vyúčtuje jako zprostředkovatelskou službu s 21% DPH, dojde k rozdílu v bilanci DPH i tržby.  Doplnění k Vaší otázce: Ano, je to tak, prostředky z neuplatněných/propadlých vouchěrů si nárokuje slevový portál jako svoje zdanitelné plnění nad rámec provize.
Vydáno: 24. 07. 2014
Fyzická osoba, vedoucí podvojné účetnictví, vystavila směnku za německým dlužníkem na částku 5 000 EUR. Jednalo se o "soukromou" směnku, nebyla zaúčtována do účetnictví. Dne 9. 6. 2014 byla tato směnka prodána za částku 3 580 EUR jiné české s. r. o., peníze přišly na podnikatelský účet dne 27. 6. 2014. Jsme měsíční plátci DPH, tj. přepočteno na české koruny 98 378,40 Kč. Lze zaúčtovat na účet 491 - vklad podnikatele? Bude třeba prodej této směnky uvést do přiznání k dani z příjmu FO za rok 2014? Směnka vznikla z titulu půjčky 5000 EUR dlužníkovi.
Vydáno: 11. 07. 2014
Akciová společnost postavila dům, který bude využívat jako showroom, jakým způsobem zaúčtovat, bude se jednat o zásobu nebo stavbu, u které lze uplatnit odpisy?
Vydáno: 10. 07. 2014