Zdeněk Dušek

Dobrý den, potřebovala bych poradit s exekučními srážkami u našeho zaměstnance. Provádím srážky na přednostní pohledávku s datem doručení 20.8.2007. Nyní přišla další exekuce na běžné a dlužné výživné. 2. třetina nepostačuje na běžné výživné. Jak budu srážet z 1. třetiny? a) Běžné i dlužné výživné má absolutní přednost a doplatím ho z 1. třetiny. b) Doplatím pouze běžné výživné, které má absolutní přednost a zbytek čisté mzdy umořím poměrně mezi dlužné výživné a přednostní pohledávku s dřívějším datem. c) Srážím na přednostní pohledávku s dřívějším datem. Nemám v tom vůbec jasno a předem děkuji za Vaši odpověď. Renata Vaňková
Vydáno: 04. 12. 2015
Na zaměstnance přišly v jeden den do datové schránky dvě nepřednostní exekuce a za týden ještě další nepřednostní exekuce. Můžete mi poradit, jakým způsobem vypočítat splátky na jednotlivé exekuce?
Vydáno: 04. 12. 2015
Naše firma obdržela v měsíci červnu a červenci doklad na provedené zahradnické práce (sadové úpravy a povýsadbová péče o zeleň) od našeho dodavatele v té době vystupujícího jako neplátce DPH. Nyní ale došlo k tomu, že byl finančním úřadem zaregistrován z moci úřední z důvodu překročení obratu zpětně k červnu 2015. Náš dodavatel nás kontaktoval s tím, zda by bylo možné z naší strany akceptovat opravu faktur z důvodu plátcovství DPH. Pokud mu odsouhlasíme navýšení platby za jeho minulé faktury o platnou DPH, tak jak máme dále postupovat? Dodavatel vystaví dobropis na původní faktury bez DPH a zároveň vystaví nové faktury, které budou navýšeny o DPH. Mohu tento postup jako účetní takto akceptovat? Jde mi o to, zda bych neměla problém s nárokem na odpočet? Dodavatel totiž také přesně neví, jak má postupovat, a já potřebuji, abych měla pro svou firmu daňový doklad, který by nebyl případnou kontrolou ze strany finančního úřadu zpochybnitelný. Jak by takový doklad měl přesně vypadat?
Vydáno: 01. 12. 2015
S. r. o. měla v účetnictví pohledávku (půjčku, která nebyla splacena), na dotyčnou osobu byla soudně uvalena exekuce, která nebyla úspěšná a z účetnictví byla pohledávka v roce 2014 nedaňově odepsána. Nyní se jednatel rozhodl, že by pohledávku postoupil jinému věřiteli. Je toto možné, když pohledávka již není v účetnictví zachycena? Případně je možné udělat dodatečné přiznání k dani z příjmu, kde by se zrušil účetní zápis o nedaňovém odpisu pohledávky?
Vydáno: 01. 12. 2015
Na základě § 12 vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, ve znění pozdějších předpisů, uzavře s. r. o. se středním odborným učilištěm smlouvu o praktické výuce. Učňové v s. r. o. mají svého instruktora, který vede jejich praktickou výuku na dílnách s. r. o. Na základě uzavřené smlouvy dostávají učňové za produktivní činnost minimálně 25 Kč/hodinu. (Nesmí být méně než 30 % minimální hodinové mzdy). Je možné tuto částku libovolně navýšit bez dopadů na odvody (sociální, zdravotní pojištění a daň z příjmů)? Například na 100 Kč/hodinu? Dále nás zajímá, zda-li můžeme dávat do daňových nákladů ochranné pracovní pomůcky (montérky, boty s kovovou špičkou, brýle, rukavice apod.), vzhledem k tomu, že učni nejsou v s. r. o. v zaměstnaneckém poměru? Musí to být případně smluvně podloženo se středním odborným učilištěm, že ochranné a pracovní pomůcky zajistí s. r. o.? Dále za odpracované hodiny můžeme uplatnit odpočet od základu daně 200 Kč/hodinu. V zákoně o daních z příjmů není přesně řešena jaká hodina, tak aby tím nebyla myšlena pouze za produktivní činnost?
Vydáno: 02. 11. 2015
Právnická osoba poskytla dar dvěma subjektům, v jednom případě se jedná o dar na pořádání sportovní akce ve výši 500 Kč v druhém případě též o sportovní akci, ale v hodnotě 2 500 Kč. Na jaké účty je správné dary zaúčtovat? Je možné 500 Kč např. na 518 - daňová položka a 2 500 Kč na 543 - nedaňově?
Vydáno: 19. 10. 2015
Podle § 115 odst. 3 zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. V mzdovém řádu je napsáno: Měsíční mzda se poskytuje zaměstnancům v nekrácené výši bez ohledu na počet pracovních dnů včetně svátků připadajících na tyto dny v příslušném kalendářním měsíci. Je tento postup zaměstnavatele v souladu se zákoníkem práce? Liší se tato situace, kdyby tato věta byla v pracovní smlouvě?
Vydáno: 14. 10. 2015
A. s. má úvěr, ale úroky z tohoto úvěru za ni hradil její akcionář - společnost s ručením omezeným. Tyto uhrazené úroky z úvěru byly u s.r.o. zaúčtovány jako pohledávka za a.s. a nebyly předepisovány úroky z této pohledávky. Jedna splátka úroků však byla u s.r.o. zaúčtována chybně jako pohledávka za cizím subjektem a byly také zaúčtovány úroky z této pohledávky. Po změně účetních se na tuto chybu přišlo. Jakým způsobem by mělo dojít k nápravě? Analyticky přeúčtovat pohledávky by neměl být problém, ale jak zrušit pohledávku z titulu výnosových úroků? Bude potřeba podávat opravné přiznání za jednotlivé roky nebo lze zaúčtovat opravu neovlivňující daň z příjmů v rámci aktuálního účetního období? Podnikatel je srozuměn s tím, že výnosy v minulých letech zvýšily zisk a tím i daň z příjmů, ale dodatečnému přiznání by se rád vyhnul i za cenu této vyšší odvedené daně.
Vydáno: 14. 10. 2015
Jsem jediný společník a zároveň jediný jednatel ve své firmě s. r. o. Můžu se ve svém s. r. o. zaměstnat na dohodu o provedení práce, ze které se bude odvádět daň srážková? Dohoda o provedení práce by byla do 10 000 Kč měsíčně, a tudíž by nepodléhala sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Dohoda o provedení práce by byla na funkci obchodního zástupce. Je to správný postup, nebo jak by to bylo správně? Jaké mám možnosti, když se chci zaměstnat jen částečně?
Vydáno: 08. 10. 2015
V březnu jsme uskutečnili vývoz zboží do Gruzie. Pro tohoto odběratele jsme v průběhu roku dále prováděli další služby. Je možné nyní provést slevu na dodané zboží? Jakým způsobem - dobropisem?
Vydáno: 08. 10. 2015
Na základě daňové kontroly bylo nutné část vratky zelené nafty vrátit zpět celnímu úřadu. Lze toto vrácení daně zachytit jako daňový výdaj v daňové evidenci?
Vydáno: 06. 10. 2015
Zaměstnanec klienta utrpěl v roce 2014 pracovní úraz, dočasná pracovní neschopnost z důvodu tohoto úrazu skončila 18. srpna 2015. Od 19. srpna zaměstnanec pobíral dovolenou. Od 22. září 2015 byl následně nově uznán práce neschopným z důvodu přetrvávajících zdravotních potíží ze zmíněného předešlého pracovního úrazu. Má u nové pracovní neschopnosti, ačkoliv se týká původní diagnózy, zaměstnanec nárok na proplacení náhrady mzdy od zaměstnavatele a má znovu nárok na plnění ze zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele?
Vydáno: 06. 10. 2015
  • Článek
Dle výkladového stanoviska k pojmu podnikatel č. 22 Expertní skupiny KANCL ze dne 9.4.2014 s odkazem na § 420 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník , plyne, že podnikatelem je i ten, který podniká i bez podnikatelského oprávnění, je-li zákonem vyžadováno. V příloze č. 4 k § 25 odst. 2 zákona č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon “), je pod bodem 59 uveden pronájem a půjčování věcí movitých. Z tohoto usuzuji, že by tyto příjmy měly být zdaňovány v § 7 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “). V uvedeném zákoně v § 9 odst. 1 písm. b) jsou rovněž uvedeny příjmy z nájmu movitých věcí. Pokud jsou však tyto příjmy uvedeny ve dvou paragrafech, dle kterého by tyto příjmy měly být zdaňovány? Zdanění v různých paragrafech ZDP má dopad do výpočtu vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění.
Vydáno: 30. 09. 2015
FO např. Martina Martinová, která není daňovým poradcem, poskytuje účetní služby, má uzavřenou smlouvu s klienty na vedení účetnictví a plnou moc k zastupování ve věci podání řádných a dodatečných daňových tvrzení. Jak správně vyplnit přiznání k DPH? Typ podepisující osoby - Fyzická osoba, Kód zástupce:4a Jméno a příjmení: Martina Martinová Datum narození: 1. 1. 1970 Fyzická osoba oprávněná k podpisu: opět Martina Martinová? Vlastnoruční podpis: podpis Mariny Martinové? Přiznání sestavil: Matina Martinová Paní Marinová si bude zřizovat datovou schránku a daňová přiznání svých klientů chce podávat prostřednictvím datové schránky.
Vydáno: 03. 09. 2015
Od 1. září 2015 se srážky provádějí i z dohody o provedení práce. Jak postupovat, když zaměstnavatel chce zaměstnat pracovníka na DPP – jaké povinnosti má zaměstnanec a jaké zaměstnavatel? Například zaměstnanec zaměstnán na DPP od 1. září 2015 má plný invalidní důchod, ze kterého mu OSSZ sráží srážku ze mzdy (oddlužení), jaké povinnosti má zaměstnanec vůči zaměstnavateli a jaké zaměstnavatel.
Vydáno: 03. 09. 2015
  • Článek
V následujícím příspěvku Vám přinášíme dokončení článku z minulého čísla časopisu (Účetnictví v praxi č. 7-8/2015, str. 50), jehož záměrem je poskytnout čtenáři ucelený přehled o ustanoveních týkajících se (dlouhodobého) hmotného a nehmotného majetku z pohledu účetních a daňových předpisů s hlavním cílem uvedení vzájemných legislativních rozdílů týkajících se definice, způsobu oceňování, odpisování a uplatňování dalších nákladů ovlivňujících výsledek hospodaření účetní jednotky a stanovení základu daně poplatníka. V dnešní části se zaměříme na (dlouhodobý) nehmotný majetek.
Vydáno: 26. 08. 2015
Mám dotaz týkající se přechodu invalidního důchodu (ID) na starobní v 65 letech a pokračování v poskytování daňových úlev na ID 3. stupně a ZTP/P. Legenda: zaměstnanec je v pracovním poměru od 10/1993. Začal pobírat plný ID (dnes ID 3. stupně) od 12/2001 a zároveň předložil průkaz ZTP/P. Poskytnuta daňová úleva na invaliditu 3. stupně v měsíční výši t. č. 420 Kč a zároveň ZTPP ve výši 1345 Kč. Zaměstnanec dovršil 8. 7. 2015 věku 65 let. V červnu 2015 ČSSZ vydala Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu zpětně od 8. 1. 2013. (8. 1. 2013 = datum vzniku nároku na starobní důchod). Může mzdová účetní poskytovat daňové úlevy na ID a ZTPP i nadále automaticky s ohledem na § 61a) odst. 4 z. 155/1995 o důchodovém pojištění? Nebo je nutné vyžadovat od zaměstnance doložení Potvrzení o splnění podmínek pro uznání slev na dani od finančního úřadu z místa trvalého bydliště zaměstnance? A dokud potvrzení nepředloží včas tak, aby úlevy pokračovaly bez přerušení, má je pozastavit? A pak vše vyrovnat v ročním zúčtování daní (až zaměstnanec potvrzení doloží)?
Vydáno: 06. 08. 2015
OSVČ vede daňovou evidenci, zaměstnává osobu zdravotně postiženou, dostává na ni čtvrtletně dotace z Úřadu práce. Jak se tyto dotace zaúčtují v evidenci? Jsou dotace příjem osvobozený od daně? Tudíž je do evidence podnikatel nezahrne a ani mzdové náklady do výše této dotace? Nebo se dotace zaúčtuje do příjmů a mzdové náklady jsou daňově uznatelné?
Vydáno: 06. 08. 2015
Dokud nakoupím hmotný dlouhodobý majetek od plátce v ČR, odečtu si DPH, zařadím majetek do užívání, měla bych částku majetku dostat do přiznání k DPH na informativní řádek 47. Pokud na tento řádek uvedu 0, bude to při případné kontrole z finančního úřadu problém?
Vydáno: 20. 07. 2015
Zaměstnanec dostal výpověď v listopadu 2013 a s touto výpovědí nesouhlasil. Podal na zaměstnavatele žalobu o určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a dosáhl toho, že soudem bylo vydáno usnesení o schválení smíru, dle kterého pracovní poměr skončil dohodou ke dni 31. 1. 2014 a žalovaný se zavazuje uhradit žalobci částku 80 000 Kč. Bude tato částka podléhat zdanění daní ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění?
Vydáno: 17. 07. 2015