Dvojí zdanění - strana 14

  • Článek
Ve vzájemných daňových vztazích mezi Českou republikou a Srbskem se uplatňuje smlouva mezi vládou České republiky a Radou ministrů Srbska a Černé Hory o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku (dále jen „smlouva se Srbskem“). Tato smlouva byla publikována ve Sbírce mezinárodních smluv České republiky v částce 41 pod č. 88/2005 Sb.m.s. a začala se provádět od 1. ledna 2006.
Vydáno: 02. 06. 2011
  • Článek
Zahraniční rezident Ing. Martin Děrgel Rus se v České republice stal rezidentem z důvodu práce jednatele s. r. o., ale jako soukromá osoba vlastní webové stránky v Rusku (počítačové...
Vydáno: 05. 05. 2011
Budeme přijímat zaměstnance – Slováka. Co vše je jiné a na co si dát pozor (SP, ZP, daně, atd.), kde všude nahlásit a přihlásit a jak? V čem se to liší od Čechů?
Vydáno: 01. 04. 2011
Budeme přijímat zaměstnance – Slováka. Co vše je jiné a na co si dát pozor (SP, ZP, daně, atd.), kde všude nahlásit a přihlásit a jak? V čem se to liší od Čechů?
Vydáno: 01. 04. 2011
Dotčená ustanovení obecně závazných předpisů: - § 38n zákona 586/1992Sb v platném znění (ZDP) - § 34 ZDP - § 38f ZDP - Příslušné články Smlouvy o zamezení dvojího...
Vydáno: 23. 02. 2011
Slovenské firmě - společnosti s ručením omezeným - vznikla v roce 2011 v ČR službová stálá provozovna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Slovenskem. 1. V jaké lhůtě je povinnost registrovat provozovnu k dani z příjmů na finančním úřadě? 2. Pro provozovnu platí sazba daně z příjmů právnických osob 19%? 3. Na kterém finančním úřadě se má provozovna registrovat, pokud práce poskytuje dle uzavřeného kontraktu s českou firmou na vícero místech v ČR, např. v Brně a v Praze?
Vydáno: 16. 02. 2011
  • Článek
Dle ustanovení druhého odstavce § 2 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), mají fyzické osoby -tuzemci - přesněji řečeno rezidenti Česka daňovou povinnost z celosvětových příjmů (tzv. neomezená daňová povinnost). Na druhé straně však z příjmů, které dosahují ze zdrojů v zahraničí, mohou být dle tamní legislativy zdaněni také. Dochází tak v praxi ke zdanění jednoho příjmu dvakrát. Tuto kolizi mezi domácí a zahraniční legislativou potom řeší smlouvy o zamezení dvojímu zdanění, jimiž je Česká republika vázána. Jejich seznam uvádí Ministerstvo financí obvykle vždy v prvním čísle příslušného ročníku Finančního zpravodaje.
Vydáno: 07. 01. 2011
Slovenský podnikatel (rezident Slovenské republiky) fakturuje naší společnosti (české s. r. o.) servisní služby, které poskytuje našim zákazníkům na území Česka a Slovenské republiky. Má naše společnost provést zajištění daně z těchto faktur dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění? Případně v jaké výši?
Vydáno: 13. 12. 2010
Zaměstnáváme občany Slovenské republiky. Pracují u nás celý rok. Nemají v ČR vyřízený trvalý pobyt. Jeden zaměstnanec má v ČR vyřízený daňový domicil. Může nás tento zaměstnanec i ostatní slovenští zaměstnanci, kteří daňový domicil nemají vyřízený požádat o roční zúčtování daně, když neuplatňují žádné slevy na dani. Jsme povinni, pokud požádají jim toto zúčtování udělat? Během roku jim srážíme zálohy na daň.
Vydáno: 14. 04. 2010
Fyzická osoba s trvalým bydlištěm ČR, vedená jako OSVČ, v roce 2008 vycestovala do Norska, kde pobírala pouze příjmy ze závislé činnosti, daň odvedena v Norsku zaměstnavatelem. Musí tato osoba podávat daňové přiznání? Jiné zdanitelné příjmy neměla. Prosím, zda by šlo odpověď urychlit.
Vydáno: 19. 02. 2010
Zaměstnanec dovršil max. vyměřovacího základu pro odvod pojistného na soc. a zdravotní pojištění. Bude se od této chvíle zaměstnanci navyšovat hrubá do superhrubé o fiktivní pojistné? Ve druhém případě byl zaměstnanec dodatečně odhlášen z ossz i vzp na základě mezinárodní smlouvy o pojistném na sociální pojištění. Žádné jiné (zahraniční) pojistné za něj odváděno není. Je v tomto případě povinnost jeho hrubý příjem navýšit o povinné fiktivní pojistné?
Vydáno: 05. 02. 2010
Jsme právnická osoba, plátci DPH. Chci se zeptat, kdy vzniká provozovna při odběru zboží ze zahraničí? A do jaké doby se musí přihlásit.
Vydáno: 05. 02. 2010
OSVČ, občan ČR, je zaměstnán v závislé činnosti v Rakousku. Současně má podnikání v ČR.V daňovém přiznání bude mít zahrnuto plně činnost jako OSVČ, a současně na základě potvrzení zaměstnavatele v Rakousku se bude podávat přeložená příloha o příjmu, s vynětím příjmů, to je bez zdanění?
Vydáno: 25. 11. 2009
Syn, občan ČR pobývá dlouhodobě v Anglii cca 6 let, kde také podniká. Letos si zakoupil byt v ČR, který pronajal, protože je mimo území. Jakým způsobem se bude danit v daňovém přiznání? 1) Příjem hotovosti nájemného se pohybuje kolem 30.000 Kč. Bude nutné podávat ještě k přiznání dani z příjmů, §. 10 přílohu o zahraničních příjmech, metoda vynětí? 2) Lze odečíst do daňově uznatelných výdajů odpisy nemovitosti? Případně procentní výdaje? A lze ještě uplatnit odpočitatelnou položku na syna na rok 2009?
Vydáno: 23. 11. 2009
Fyzická osoba, občan ČR, neplátce DPH. Společník s. r. o - Rusko. V roce 2007 vyplaceny podíly na zisku a sraženy 30% srážkovou daní v Rusku. Budou se tyto vyplacené podíly na zisku z Ruska uvádět do daňového přiznání fyzické osoby u nás v ČR? Pokud ano, kam se uvede v daňovém přiznání (§ 8 nebo v příloze č. 3) a jaké potvrzení potřebuje z Ruska?
Vydáno: 20. 07. 2009
Fyzická osoba, občan ČR, neplátce DPH. Společník s. r. o - Rusko. V roce 2007 vyplaceny podíly na zisku a sraženy 30% srážkovou daní v Rusku. Budou se tyto vyplacené podíly na zisku z Ruska uvádět do daňového přiznání fyzické osoby u nás v ČR? Pokud ano, kam se uvede v daňovém přiznání (§ 8 nebo v příloze č. 3) a jaké potvrzení potřebuje z Ruska?
Vydáno: 20. 07. 2009
Jsme společnost s ručením omezeným, zabýváme se prodejem software-GIS, jsme plátci DPH, vedeme podvojné účetnictví. Dodali jsme zboží - software do EU (Slovensko) a slovenský odběratel nám FV nezaplatil v celé výši, ale strhnul si 10 % - daň placená v SR, což doložil certifikátem příslušného daňového úřadu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o zboží, tzv. krabicový software, je podle našeho mínění v souladu se smlouvou o zamezení dvojího zdanění srážka 10% daně neoprávněná. Jak máme postupovat při nárokování této částky zpět? Na které zákony vymezující problematiku smluv o zamezení dvojího zdanění se lze při jednání s protistranou odvolat. Kde je možné vyhledat, pro jaký typ zboží je srážka daně placené v SR možná a pro které ne?
Vydáno: 07. 07. 2009
16 let pracuji v Rakousku, kde i bydlím. Manželku a děti (dospělé) mám v ČR, ale v Rakousku se zdržuji bez občasných návštěv ČR většinu roku. Jsem podle nové dohody o dvojím zdanění mezi ČR a Rakouskem z roku 2007 povinný podat daňové přiznání v ČR? Jsem státní příslušník ČR.
Vydáno: 27. 04. 2009
Na základě Zmluvy o vytvorení diela podľa § 39 autorského zákona jsem obdržela odměnu ve výši 3 535 SK ze Slovenské republiky. Nejsem si jistá, jak postupovat při zdanění v ČR, kde jsem daňovým rezidentem a jako podnikatel jsem povinná podávat daňové přiznání. Odvádí se z této částky zdravotní a sociální pojištění? Domnívala jsem se, že dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění se SR, jsou ve státě zdroje (Slovensko) autorské honoráře osvobozeny. Nicméně na účtu mám uvedeny tyto částky: hodnota 2 792,- kurz, 85831, připsaná částka 2 396,40 Kč, odměna 3 535 SK.
Vydáno: 25. 02. 2009
Klientka má trvalé bydliště i s dcerou v ČR, ale se svou dcerou žije skutečně v Německu. Do roku 2007 podávala daňové přiznání k DPFO jen dle § 9, protože na našem území neměla jiné příjmy. Nyní jsem se dozvěděla, že v Německu taky pracuje. Manžel na ni ani jejich dceru žádné zvýhodnění nikdy neuplatňoval. 1) Bude poplatník zahrnovat do příjmu i příjmy z Německa, když má v ČR jen příjmy z pronájmu dle § 9? 2) Může i nadále uplatňovat slevu na dani za vyživované dítě, doloží-li potvrzení otce z Německa, že on žádnou výhodu neuplatňuje?
Vydáno: 12. 01. 2009