Dvojí zdanění - strana 13

  • Článek
Společnosti uskutečňující obchodní transakce v rámci skupiny jsou považovány dle ustanovení § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a dle článku 9 Smluv o zamezení dvojího zdanění za tzv. spojené osoby.
  • Článek
Dne 10.6.2013 byla ve Sbírce mezinárodních smluv ČR uveřejněna nová smlouva o zamezení dvojího zdanění s dalším členským státem Rady pro spolupráci v Zálivu, a to s Královstvím Saúdské Arábie. (Do zmíněné Rady dále patří Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar a Sultanát Omán.)
Vydáno: 22. 08. 2013
  • Článek
Transferové ceny představují hodnotu, za kterou jsou obchodovány transakce mezi takzvanými spojenými osobami. Okruh spojených osob blíže upravuje § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a článek 9 Smluv o zamezení dvojího zdanění. Dle současného znění existují kapitálově spojené osoby (přímo i nepřímo) a jinak spojené osoby (dříve personálně spojené osoby).
Vydáno: 25. 07. 2013
Jsme česká nadace (nezisková organizace ) máme v majetku ochranou známku, kterou chceme za úplatu poskytovat subjektům mimo ČR v rámci EU, musíme se řídit smlouvou o zamezení dvojího zdanění, nebo lze najít cestu jak odstranit nutnost platit srážkovou daň? Pokud ji cizinec zaplatí, jak pak postupovat při nároku na její vracení ? Např. se jedná o platby ze Slovenska.
Vydáno: 06. 05. 2013
  • Článek
Zaměstnanec ze Slovenska RNDr. Libor Fiala Jak to bude s daní z příjmů u zaměstnance ze Slovenska, který první čtyři měsíce v roce podnikal na Slovensku a od května...
Vydáno: 23. 04. 2013
Platili jsme dle DTT s Dánskem 5 % u licenčních poplatků v roce 2012. Nyní 28. 1. 2013 jsme se ze Sbírky m.s. dozvěděli, že sazba je 10 %, což naši pozici citelně a retroaktivně zhoršuje. Už jsme si bohužel zvykli na publikaci daňových zákonů na Silvestra, ale konec ledna je příliš. Je přiměřené, abychom sledovali neplatné smlouvy na psp.cz a dedukovali pozdější platnost? Dle informace na mfcr.cz z 3. 1. 2013 se prý nová DTT aplikuje již od 1. 1. 2013, což je v rozporu s čl. 27 DTT, kdy se DTT bude provádět od 1. 1. následujícího roku po splnění podmínek pro platnost, což je dle našeho názoru 1. 1. 2014. Dle čl. 10 ústavy vyhlášené mezinárodní smlouvy jsou součástí právního řádu. Otázky: sazba 2013 a případně doporučení.
Vydáno: 09. 04. 2013
  • Článek
Mezi Českou republikou a nedalekým severským Dánskem jsou velmi úzké všestranné a vzájemné hospodářské vztahy. V návaznosti na tuto skutečnost byla uzavřena nová smlouva o zamezení dvojímu zdanění, která lépe odráží současné ekonomické a politické vztahy obou zemí - členských států Evropské unie. Nová Smlouva mezi Českou republikou a Dánským královstvím o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (dále jen "smlouva s Dánskem") vstoupila v platnost dnem 17.12.2012.
Vydáno: 21. 03. 2013
Prosím o radu, jak to bude s daní z příjmů u zaměstnance ze Slovenska, který první čtyři měsíce v roce podnikal na Slovensku a od května do konce roku byl zaměstnán v Česku.
Vydáno: 04. 02. 2013
  • Článek
Mezi Českou republikou a sousedním Polskem jsou velmi úzké všestranné a vzájemné hospodářské vztahy. V návaznosti na tuto skutečnost byla uzavřena nová smlouva o zamezení dvojímu zdanění, která lépe odráží současné ekonomické a politické vztahy obou zemí - členských států Evropské unie. Nová Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (dále jen „smlouva s Polskem“) vstoupila v platnost dnem 11. června 2012.
Vydáno: 24. 01. 2013
  • Článek
Určení domicilu a danění Ing. Martin Děrgel Občan Slovenska podával do loňského roku daňové přiznání na Slovensku za pronájem bytu a v České republice měl pouze příjem ze závislé...
Vydáno: 22. 11. 2012
  • Článek
Určitým specifikem nové smlouvy s Hongkongem v rámci ostatních smluv o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu, které má Česká republika dosud uzavřené, je skutečnost, že nejde o smluvní vztah s druhým státem, nýbrž se zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky. Hongkong totiž nepředstavuje sám o sobě samostatný stát, proto se ve smlouvě používá termín „smluvní strana“ na rozdíl od obvyklé smluvní terminologie „smluvní stát“ v jiných smlouvách. Nicméně jurisdikce Hongkongu je zcela nezávislá na Čínské lidové republice, pokud jde o daňovou politiku, ukládání daní apod. Samotná smlouva mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky (č. 65/2011 Sb. m. s. ) se na Hongkong nikterak nevztahuje. [Sdělení Ministerstva financí ČR ke smlouvě s Čínou pod čj.: 15/68148/2011-153, publikované ve Finančním zpravodaji č. 5/2011 přímo uvádí: Tato smlouva se v kontextu definice výrazu „Čína“ (viz článek 3 Smlouvy s Čínou) nevztahuje např. na Hongkong, Tchaj-wan a Macao.]
Vydáno: 24. 10. 2012
  • Článek
Paušální výdaje Ing. Martin Děrgel Fyzická osoba, občan Slovenské republiky, má rodinu a stálý byt v České republice, tudíž ho považujeme za rezidenta České republiky. Zde také podniká, má...
Vydáno: 23. 08. 2012
Jsme firma s. r. o., která má dva společníky. Jeden český společník s podílem 11 % a německá komanditní společnost s podílem 89 %. Společnost bude vyplácet podíly na zisku za rok 2011. Jak bude prosím vypadat zdanění těchto podílů? U českého společníka 15% srážková daň. Německá komanditní společnost se skládá: 1 x fyzická osoba s podílem v KS 57% 1 x fyzická osoba s podílem v KS 3% 1 x právnická osoba s.r.o. s podílem 40% Od všech výše uvedených zahraničních osob máme potvrzení o daňovém rezidenství (Německo) + potvrzení skutečného vlastníka příjmu. Lze tedy využít smlouvu o zamezení dvojího zdanění s případnou nižší sazbou.
Vydáno: 13. 06. 2012
  • Článek
V dnešním výběru ze zajímavých rozsudků správních soudů se zaměříme především na příjmy ze závislé činnosti, a to z hlediska procesních problémů ve vztahu k zaměstnavateli i ke správci daně.
Vydáno: 25. 04. 2012
Daň z příjmů 363/04.04.12 Licenční poplatky a úroky vyplácené nerezidentům a okamžik srážky daně u renegociovaných smluv o zamezení dvojího zdanění Předkládají: Mgr. Magdaléna Vyškovská, daňový poradce ev. č....
Vydáno: 04. 04. 2012
  • Článek
Ve vzájemných daňových vztazích mezi Českou republikou a Běloruskou republikou se uplatňuje smlouva o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku (dále jen „Smlouva s Běloruskem“). Tato smlouva byla publikována ve Sbírce zákonů dne 10. března 1998 v částce 14 pod č. 31/1998 Sb. a vstoupila v platnost dne 15. ledna 1998, ale pro praktickou daňovou aplikaci byla účinná od 1. ledna 1999. Samotná smlouva byla opravena redakčním sdělením o opravě chyby, zveřejněném v částce č. 74/1998 Sb.
Vydáno: 19. 12. 2011
  • Článek
Důsledné zvážení aspektů ekonomické podstaty a místa vedení společnosti není již déle pouhou možností, ale nutností při zakládání mezinárodní korporátní struktury za účelem daňového plánování či ochrany aktiv. Evropská finanční krize velmi jasně ukázala jednu věc: pravidelné a značné schodky veřejných rozpočtů spolu s omezenou možností snižovat výdaje jsou typickým a stěží napravitelným rysem ekonomik členských států Evropské unie. Na úrovni společenství se sice hledají řešení pro zajištění fiskální stability států v dlouhém období, nicméně stabilizace národních veřejných rozpočtů je v současnosti především na členských státech samotných. Snaha těchto států logicky vede i ke zpřísnění právních předpisů a obecně přístupu ke snaze ekonomických subjektů vyhnout se zdanění. Tento článek se zaměřuje na dva významné způsoby, kterými evropské státy chrání své daňové příjmy - princip místa hlavního řízení a kontroly a pravidla pro řízené zahraniční společnosti (CFC).
Vydáno: 20. 10. 2011
  • Článek
Zatímco se pro české občany od 1. 5. 2011 zcela otevřel pracovní trh v sousedních státech - Rakousku a Německu, z druhé strany na území samotné České republiky tvoří cizinci nemalou množinu zaměstnanců, kteří vykonávají zaměstnání na území České republiky (například rezidenti Slovenska, Ukrajiny či dalších států). V následujícím textu si uvedeme vybrané aspekty zdaňování příjmů nerezidentů ze zdrojů na území České republiky z titulu pracovněprávního poměru včetně příkladů v návaznosti zejména na smlouvy se Slovenskem a Ukrajinou, a to z pohledu zdaňovacího období roku 2011. Základním legislativním východiskem je tuzemský zákon o daních z příjmů a dále příslušná smlouva o zamezení dvojího zdanění, jde-li o rezidenta z tzv. smluvního státu. V současné době (k datu 1. 9. 2011) má Česká republika uzavřených celkem 77 smluv o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku. Přehled platných smluv k 1. 1. 2011 obsahuje Finanční zpravodaj čj. 1/2011 pod čj. 15/15 342/2011.
Vydáno: 20. 10. 2011
  • Článek
Článek uvádí informace o povinnostech souvisejících s realizací zakázek v zahraničí z pohledu zaměstnavatele a zaměstnance z oblasti pracovněprávní, zdanění příjmů právnických a fyzických osob včetně zamezení dvojího zdanění a z oblasti sociálního zabezpečení.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Dnem 4. května 2011 vstoupila v platnost nová Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (dále jen „smlouva s Čínou“). Citovaná smlouva byla publikována ve Sbírce předpisů České republiky - Mezinárodní smlouvy v částce 35/2011 pod č. 65/2011 Sb.m.s . Tato smlouva se začne provádět od 1. ledna 2012, a to podle prvního odstavce článku 27 - Vstup v platnost. Nová smlouva lépe odráží současné ekonomické i politické podmínky a potřeby v mezinárodní daňové oblasti. Její význam dále spočívá ve stále se rozvíjejících všestranných hospodářských vztazích mezi oběma zeměmi.
Vydáno: 01. 09. 2011