Režim přenesení daňové povinnosti - strana 5

Plátce DPH provádí dodávku, montáž, instalaci tepelného čerpadla a klimatizace pro jiného plátce DPH, v jeho výrobním objektu (kanceláře). Součástí dodávky prací jsou různé bourací práce, zdící práce, upevňování komponentů do stavebního objektu. Jde tedy o stavebně montážní práce s přenosem daňové povinnosti dle § 92e zákona o DPH , kdy se uplatní režim PDP na celé plnění nebo je nutné vyčlenit tepelné čerpadlo a klimatizaci a tyto součásti akce zdanit v běžném režimu?            
Vydáno: 23. 01. 2023
Rozebrali jsme kovovou halu a její součásti prodali jinému plátci DPH ve výši 50.000,-Kč jako kovový odpad. Použije se na tuto fakturaci přenesená daňová povinnost či nikoliv? Platí zde limit 100.000,-Kč? Pravidelně rozebíráme staré stroje a odvážíme přímo do Kovošrotu kovový odpad a zde jsme vždy použili reverse i když byly částky v desítkách tisíc. Teď si ale nejsme jisti zda jako plátce, který jinému plátci prodává kovový odpad (rozebrané trubky z hrazení stájí, demontované plechy z oplechování hal) máme použít režim přenesené daňové povinnosti. 
Vydáno: 23. 12. 2022
Česká stavební firma ABC má s jinou českou stavební firmou XYZ uzavřenu smlouvu o dílo na stavební práce. Obě firmy jsou plátci DPH. Stavba se nachází v tuzemsku. Současně je mezi oběma firmami uzavřena další smlouva o dílo nad rámec 1. smlouvy. Podstatou 2. smlouvy jsou služby, které samostatně svým charakterem nepředstavují stavební práce - např. doprava materiálu (hlína, písek, štěrk) po stavbě, odvoz suti ze stavby, zapůjčení řidičů. Obě smlouvy se vztahují ke stejné stavební zakázce. XYZ následně fakturuje stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti, nákladní dopravu a zapůjčení řidičů v běžném režimu DPH - tedy s daní. Uvedené služby jsou fakturovány dohromady na 1 faktuře i odděleně na 2 fakturách. Vystavuje XYZ faktury správně, nebo by i doprava a zapůjčení řidičů mělo být v režimu přenesení daňové povinnosti jako vedlejší plnění v rámci poskytovaných stavebních prací? 
Vydáno: 23. 12. 2022
Jsem fyzická osoba, plátce DPH. Musím ve své provozovně vyměnit starý, nefunkční, plynový kotel za nový, stejných parametrů. Bude se jednat o opravu, anebo investici? Cena kotle i s výměnou bude okolo 70 000 Kč. Bude to v režimu přenesené daňové povinnosti, když to bude i s montáží? 
Vydáno: 22. 12. 2022
Plátce DPH (stavební firma) provádí montáž zásobníku teplé vody včetně dodání tohoto zařízení. Bude se jednat o režim přenesení daňové povinnosti (kód 43.22.11 - instalace rozvodů vody a kanalizace)? Faktura je vystavená na plátce DPH.
Vydáno: 22. 12. 2022
Stavební firma, plátce DPH, v průběhu posledních dvou let vykonávala stavební práce pro zákazníka (výstavba domů pro rodinné bydlení). Fakturace probíhala v režimu DPH – přenesená daňová povinnost, stavební činnost, informativní sazba DPH 15%. Odběratel je rovněž plátce DPH. Jedná se o období pandemie COVID, vysoké inflace, a nedostatku stavebních dělníků. Přes toto všechno dodavatel splnil zakázku v předstihu. Odběratel by chtěl „dát mimořádnou odměnu“, protože chce, aby pro něj stavební firma pracovala i na budoucích zakázkách. Jaká sazba DPH bude na daňovém dokladu za tuto jednorázovou odměnu, jejíž výpočet je stanoven procentem z celkové ceny zakázky? Dle mého názoru se zde použije 21% sazba DPH.
Vydáno: 22. 12. 2022
  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 1. 8. 2022 ve věci C-267/21 Uniqa Asigurări
Vydáno: 21. 12. 2022
Dodavatel, plátce DPH, fakturoval druhému plátci DPH stavební práce ve výši 103 000,- bez DPH, kde na faktuře vyčíslil základní DPH 21%. Provedené stavební práce spadají do režimu přenesené daňové povinnosti. Je dodavatel povinný fakturu opravit do režimu přenesené daňové povinnosti, nebo je to rozhodnutí účetní jednotky popř. domluvy mezi dodavatelem a odběratelem?  
Vydáno: 15. 12. 2022
Česká firma - plátce DPH - realizuje na území ČR zakázky dodání technologie vzduchotechniky do nemovitostí. Na svářečské práce / potrubí, kotle / má subdodavatele - taktéž plátce DPH. Jsou tyto svářečské práce v RDPD nebo ve standardním režimu s DPH? Do jaké CZ-CPA práce spadají?
Vydáno: 07. 12. 2022
Lze učinit mezi plátci DPH dohodu a fakturovat plnění v režimu PDP? Příjemce použije plnění pro svoji ekonomickou činnost, ale plnění nespadá přímo do vyjmenovaných kategorií pro použití režimu PDP.
Vydáno: 01. 12. 2022
Podnikatel OSVČ provozuje autodopravu v České republice i v Německu, je plátcem DPH u nás i v Německu. Nakupuje pohonné hmoty pro své nákladní vozy, některé jezdí v Čechách a některé v Německu. Přijde jedna faktura, kde uplatníme celé DPH. Náklady, které patří německým vozům si proplatí. Stejně tak postupuje i při opravách a údržbách vozů. Někdy je třeba vozy opravit v Čechách, dostane od dodavatele fakturu v CZK a s českým DPH, ale týká se také vozů, které jezdí v Německu. Tak si také ty německé náklady proplatí. Při zaúčtování těchto českých faktur uplatňujeme české DPH, nemělo by se při přeúčtování do Německa, i když je to stejná OSVČ, řešit také DPH? A jakým způsobem? Máme uplatňovat z českých faktur pouze tu část DPH, která se týká vozů jezdících v Čechách. Nebo můžeme uplatnit celé DPH a poté dát do přefakturace reverse charge?
Vydáno: 28. 11. 2022
Plátce DPH provede stavební práce - montáž sádrokartonu. Celkový rozpočet je na částku 900 tis. Součástí rozpočtu je materiál, práce a plechová buňka pro uskladnění materiálu (nejedná se o službu, ale fyzickou buňku). Požadavkem investora bylo i zajištění této buňky do které se ukládal materiál. Buňka byla tedy zakoupena pouze za účelem stavebních prací a uskladnění materiálu. Po ukončení stavebních prací je tato plechová buňka zlikvidována spolu se zbytky ze stavby. Hodnota buňky byla 90 tis.. Bude montážní firma vše dle rozpočtu (tedy včetně plechové buňky) fakturovat objednavateli (plátci DPH) celých 900 tis v režimu PDP, nebo musí být plechová buňka vyjmuta z rozpočtu a fakturována zvlášť v ZD+DPH?
Vydáno: 31. 10. 2022
Montážní firma, plátce DPH, uzavřela s odběratelem (plátcem DPH) objednávku na dodávku dveří včetně montáže. Dveře vyfakturovala samostatně a montáž bude fakturovat až po provedení prací cca za 4 měsíce. Bude faktura za dveře s DPH nebo s přenesenou daňovou povinností?
Vydáno: 20. 10. 2022
Jsem OSVČ, plátce DPH, vedu daňovou evidenci, provozuji ubytovací služby přes Booking.com, ten nám posílá přímo na účet částku, od které je stržena provize. My ale nedostáváme žádné faktury, takže z každé přijaté platby odvádíme 10% DPH. Nyní nám přišla faktura od společnosti Booking.com z Nizozemí, klasická faktura ze zahraničí, na které je popis: rezervace - jedna částka a transakční poplatek - druhá částka, ale vše je již strženo v částce, kterou jsme přijali a ze které jsme odvedli 10% DPH. Na faktuře je také napsáno, že nemáme platit, že částka bude automaticky odečtena z celkové vyplacené částky, což také souhlasí, částka byla odečtena. Máme tuto fakturu někde evidovat, a zacházet s ní jako s přijatou fakturou ze zahraničí, když operuji ve skutečnosti kvůli DPH jen částkou, která mi přišla na účet? Nebo jaký způsob účtování ve vztahu k DPH má mám zvolit, aby to bylo správně? Nejprve účtovat o částce, která by měla být zaplacena, ale tu já vidím jen na rezervační stránce a z té odvést DPH a potom účtovat ještě o faktuře za transakční poplatek a pak se dostanu k částce, kterou jsem dostala na účet, nebo stačí účtovat jen o té obdržené částce na účet a fakturu za rezervaci a poplatek mohu pominout?
Vydáno: 14. 10. 2022
Společnost CAN (jako žadatel) pro společnost AP (majitel areálu a majitel přípojky) smluvně i technicky zajišťuje vybudování elektrické přípojky napětí se společností ČEZ. Součásti stavby (část 4- etapa) bude VN odpínač na stožáru + kabelová přípojka 22kV, která se bude ČEZu bezplatně předávat. Jak zaúčtovat toto bezplatné předání? A jak to bude s DPH? Bude daňový doklad v přenesení daňové povinnosti? Musí stavbu předat společnost AP jako vlastník areálu, ve kterém se přípojka buduje nebo může stavbu předat společnost CAN na základě plné moci?
Vydáno: 04. 10. 2022
OSVČ podniká ve stavebnictví (neplátce DPH) fakturuje s.r.o. (plátce DPH). OSVČ překročila obrat a musí se zpětně registrovat k DPH. Stavební práce podléhají PDP. Takže po registraci k DPH vystaví opravné daňové doklady k již vystaveným dokladům, kdy jediná změna bude označení přenesené daňové povinnosti?
Vydáno: 03. 10. 2022
Je v pořádku, když česká mateřská společnost, 100% vlastník, fakturuje každý měsíc své slovenské dceřiné společnosti (obě dvě s. r. o., plátci DPH) služby související se zpracováním smluv, které pro slovenskou dceru zpracovala česká matka? Slovenské s .r. o. uzavírá každý měsíc kupní smlouvy na nákup a prodej zboží, které fakturuje, avšak veškerou agendu s tím spojenou a následnou komunikaci se zákazníkem zpracovávají zaměstnanci české mateřské společnosti. Slovenská dceřiná společnost zaměstnává pouze obchodního manažera, který kontrakty získává. Společnosti se mezi sebou dohodly, že 50% částka z celkové provize, která u smluv vznikne, bude každý měsíc přefakturována českou mateřskou společností s textem: fakturujeme vám za poskytnutí služeb souvisejících se zpracováním a správou kupních smluv uzavřených v měsíci .... Je takováto fakturace mezi společnostmi v pořádku? Na jaký výnosový účet české s. r. o. by bylo nejvhodnější služby zaúčtovat? A z pohledu DHP se jedná o přenesení daňové povinnosti za poskytnuté služby mezi státy EU?
Vydáno: 03. 10. 2022
Firma provádí práce na kovech (plechy nerez, AL, černý), její činností je pálení a ohyb (práce na laseru, ohraňovacím lise). Vznikají různé kovové polotovary a výrobky. Pokud se tyto polotovary výhradně nevztahují pro použití ve stavebnictví (NMK 73.08), kde u plnění nad 100 000. Kč fakturujeme s přenesenou daňovou povinností a kódem 13 do kontrolního hlášení, tak všechny ostatní fakturace na 100 000 Kč fakturujeme s 21% DPH. Je to takto správně?
Vydáno: 23. 09. 2022
Firma dělá práce na kovech, její činností (např. řezáním) vznikají různé kovové výrobky a úpravy - standardně za kovy nad 100 tis. Kč fakturuje s přenesenou daňovou povinností a kódem 13 do kontrolního hlášení. Nyní fakturuje za plnění, které se zdá být výrobkem, ale veškerý materiál dodal přímo zákazník. Tzn. firma nyní fakturuje pouze za práce na cizím kovu ( dělá např. řezání a úpravy). Na toto plnění se již přenesená daňová povinnost nevztahuje, je to tak?
Vydáno: 21. 09. 2022
V březnu loňského roku dodala firma zboží odběrateli v režimu přenesení daňového povinnosti z důvodu stavebních prací, které byly součástí. Splatnost této faktury byla ve třech splátkách s tím, že poslední splátku klient zaplatil odběratel o půl roku dříve. Dodavatel za toto předčasné splacení slíbil odběrateli slevu, kterou dohodli tak, že odběratel zaplatil cca o 5 tis. Kč méně z předešlé faktury. Dodavatel na tuto částku vystaví k původnímu daňového dokladu opravný daňový doklad. Dotaz je: bude tento opravný daňový doklad znějící na slevu z ceny zboží z důvodu předčasného zaplacení též v režimu přenesení daňové povinnosti s nevyčísleným DPH jelikož se jedná o opravný doklad k původní faktuře, která v tomto režimu byla ?
Vydáno: 21. 09. 2022