Režim přenesení daňové povinnosti - strana 6

  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 30. 6. 2022 ve věci C-146/21 DGRFP Bucureşti
Vydáno: 21. 09. 2022
Pokud vystavím fakturu za stavební práce jinému plátci dph v režimu přenesené daňové povinnosti, jsem povinna uvést sazbu DPH nebo můžu dát pod 0%? (On si to vyměří sám podle sazby, do které to spadá?)
Vydáno: 19. 09. 2022
Český plátce DPH pořídil zboží ze Slovenska. Na Slovensko si pro zboží přijel a dovezl si ho do Česka. Dodavatel zboží poslal fakturu, na které uvádí české DIČ. Faktura je bez daně a je na ní uvedeno, že se jedná o přenesení daňové povinnosti. Je to za železo a cena je 700 tisíc. Nevím, zda se jedná o české přenesení daňové povinnosti RPDP nebo zda mám ten odkaz na přenesení daňové povinnosti brát jako pořízení zboží z JČS a DPH vyměřit jako pořízení zboží z EU a nárokovat si odpočet.
Vydáno: 09. 09. 2022
  • Článek
Máme několik typů sdružení a vzájemně si přefakturováváme podíly jak na nákladech, tak na výnosech. U jednoho typu sdružení veškeré náklady související se stavební zakázkou jdou na nás jako vedoucího účastníka a také co se týká výnosů vystupujeme vůči investorovi jako poskytovatel celého plnění. Jednotliví účastníci sdružení pak fakturují svoje předem stanovené podíly na výnosech na nás. A my přefakturujeme zase jim jejich podíly na nákladech, přičemž u přefakturace uplatníme stejný režim DPH, jak nám fakturovali dodavatelé. Pokud fakturujeme na investora stavební práce s přenesenou daňovou povinností, tak ostatní účastníci sdružení uplatňují stejný režim, tedy na nás fakturují svoje podíly na výnosech také v přenesené daňové povinnosti. Problém nastává u fakturace, kdy na investora fakturujeme stavební práce s DPH, protože je investor nemá pro svoji ekonomickou činnost. V jaké sazbě si mají přeúčtovávat společníci své podíly na výnosech v případě, že faktura na investora je s se sazbou DPH a přitom jedná se o přeúčtovaní stavebních prací patřících do kódu CZ-CPA 41-43? Připomínám, že se nejedná o fakturaci stavebních prací, kterou pro sdružení vykonal jiný společník, jedná se skutečně o přefakturaci podílů na fakturovaných výnosech sdružení. Stavební práce do sdružení tedy provedl jiný dodavatel jako subdodávku a ten nám tyto fakturuje s přenesenou povinností.
Vydáno: 07. 09. 2022
Na základě přijetí prováděcího nařízení Komise (EU) 2021/1832 ze dne 12. října 2021, kterým se mění příloha I nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku (dále jen „nařízení Komise (EU)“), byla ke dni 1. 1. 2022 provedena aktualizace kombinované nomenklatury vedoucí k úpravám některých jejích kódů s dopadem na uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti při dodání zboží na základě § 92f zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“).
Vydáno: 11. 08. 2022
Obec prodala pozemky pro stavbu rodinných domů. Z příjmu za prodané pozemky vždy odvedla daň z přidané hodnoty ve výši 21%. Nyní obec realizuje dodavatelskou firmou výstavbu inženýrských sítí (kanalizace, přípojky EN). Bude nám dodavatelská firma vystavovat faktury na provedené práce v režimu přenesené daňové povinnosti? (podle klasifikace se pravděpodobně jedná o práce 42.21.22) Může si obec u přijatých faktur za provedené práce na inženýrských sítí nárokovat daň z přidané hodnoty a to jak v případě režimu přenesené daňové povinnosti nebo případně v běžném režimu DPH? 
Vydáno: 08. 08. 2022
Plátce DPH bude: 1. Dodávat a provádět montáž vestavěného nábytku (kuchyňská linka od IKEA nebo jiného výrobce) a vestavných spotřebičů do dokončené stavby pro bydlení (bytové jednotky). Odběratelé služeb a zboží budou plátci DPH a neplátci. Dodání a montáž vestavěného nábytku a vestavných spotřebičů do dokončené stavby pro bydlení pro neplátce bude s 15% sazbou DPH? Pro českého plátce DPH v režimu přenesení daňové povinnosti? Nebo dodání a montáž vestavěného nábytku a dodání a montáž vestavných spotřebičů podléhají různým sazbám DPH? 2. Dodávat a provádět montáž klasického volně stojícího nábytků a spotřebičů do dokončené stavby pro bydlení. Odběratelé služeb a zboží budou plátci DPH a neplátci. Dodání a montáž klasického volně stojícího nábytku a spotřebičů do dokončené stavby pro bydlení podléhá 21% sazbě DPH?
Vydáno: 04. 08. 2022
Společnost s ručením omezeným provozuje svou činnost v rodinném domě, který je ve vlastnictví společníků (s. r. o. má zde sídlo a provozovnu na základě smlouvy o výpůjčce) a zároveň společníci v tomto RD mají bydliště. S. r. o. nechalo na své náklady provést montáž kamerového systému - kamery jsou umístěny v prostorách sloužících k podnikání a dále na domě tak, že snímají pozemek, na kterém stojí RD (v prostorách k bydlení kamery umístěny nejsou). Cena za montáž kamerového systému je pod hranici 80 tisíc. Je možno postupovat tak, že dodavatel kamer. systému vystaví fakturu na odběratele s. r. o. (je plátce DPH) v přenesené daňové povinnosti, s. r. o. zahrne do svých nákladů poměrnou část fakturované částky (např. přepočtem podle podlahové plochy užívané k podnikání) a v přiznání k DPH na ř. 10 vypočte daň z celé fakturované částky a na ř. 43 uplatní nárok na odpočet DPH pouze ve výši poměrné části stanovené pro podnikatelskou činnost?
Vydáno: 03. 08. 2022
Společnost provozující MVE nechala vyměnit převodovky na turbíně MVE. Na faktuře je uveden jako předmět fakturace: „Dokončená a předaná dodávka zařízení s montáží, včetně seřízení a uvedení zařízení do provozu v rozsahu strojní a elektro části“. Dodavatel vystavil fakturu včetně základní sazby DPH. Otázka zní, zda je faktura vystavená správně se základní sazbou DPH, nebo zda se měl uplatnit režim přenesení daňové povinnosti? Dodavatel se ohrazuje tím, že se nejedná o stavebně montážní práce, že se nejedná o součást stavby jako takové, ale spíš technologie. Je postup a názor dodavatele správný?
Vydáno: 28. 07. 2022
Máme několik typů sdružení a vzájemně si přefakturováváme podíly jak na nákladech tak na výnosech. U jednoho typu sdružení veškeré náklady související se stavební zakázkou jdou na nás jako vedoucího účastníka a také co se týká výnosů vystupujeme vůči investorovi jako poskytovatel celého plnění . Jednotliví účastnici sdružení pak fakturují svoje předem stanovené podíly na výnosech na nás. A my přefakturujeme zase jim jejich podíly na nákladech, přičemž u přefakturace uplatníme stejný režim DPH, jak nám fakturovali dodavatelé. Pokud fakturujeme na investora stavební práce s přenesenou daňovou povinností , tak ostatní účastníci sdružení uplatňují stejný režim, tedy na nás fakturují svoje podíly na výnosech také v přenesené daňové povinnosti. Problém nastává u fakturace , kdy na investora fakturujeme stavební práce s DPH, protože je investor nemá pro svoji ekonomickou činnost. V jaké sazbě si mají přeúčtovávat společníci své podíly na výnosech v případě, že faktura na investora je s se sazbou DPH a přitom jedná se o přeúčtovaní stavebních prací patřících do kódu CZ-CPA 41-43? Připomínám, že se nejedná o fakturaci stavebních prací, kterou pro sdružení vykonal jiný společník, jedná se skutečně o přefakturaci podílů na fakturovaných výnosech sdružení. Stavební práce do sdružení tedy provedl jiný dodavatel jako subdodávku a ten nám tyto fakturuje s přenesenou povinností.
Vydáno: 18. 07. 2022
Česká právnická osoba plátce DPH provozuje dobíjecí stanice pro elektromobily. K identifikaci zákazníka jsou používány karty. Svým zákazníkům plánuje umožnit dobíjení v síti zahraničního obchodního partnera v Německu. S tímto partnerem uzavře smlouvu o zajištění (poskytnutní) dobíjecí služby a svým zákazníkům tím umožní dobíjet v síti zahraničního partnera. Za spotřebované kwh el. nergie v Německu bude obchodní partner vystavovat měsíční faktury za dobíjecí službu české právnické osobě dle domluvené sazby v režimu reverse charge a česká právnická osoba bude svým zákazníkům účtovat za dobíjení realizované v zahraničí s naší sazbou DPH 21%. Je uvedený postup z pohledu DPH v pořádku? Pokud ne, jak by se mělo u této služby s ohledem na zahraniční DPH postupovat?
Vydáno: 07. 07. 2022
Česká firma A objednala v Německu zboží pro Maďarského zákazníka. Zboží odjelo přímo z Německa do Maďarska. Dopravu zajišťovala německá firma. Fakturace byla provedena následovně: 1. Německá firma fakturovala české firmě A (reverse charge). 2. Česká firma A fakturovala české firmě B (režim přenesené daňové povinnosti § 92 zákona o DPH- faktura za prodej ocele nad 100 000 Kč). 3. Česká firma B fakturovala maďarské firmě – (dodání zboží do jiného členského státu).  Jak mají firmy postupovat z hlediska vypořádání DPH?
Vydáno: 22. 06. 2022
  • Článek
Povinnost zdanění se na příjemce nepřenáší jen v režimech přenesení daňové povinnosti, popsaných v § 92a až 92g zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH “), ale výrazně častěji. Další významnou skupinou jsou zdanitelná plnění poskytnutá osobou neusazenou v tuzemsku. V praxi jsou označována jako tuzemský reverse-charge a jejich užití je poměrně nekomplikované. Na rozdíl od plnění v režimu přenesení daňové povinnosti nejsou svázána ani s kódy klasifikace produkce, ani se jejich užití neodvíjí od nějaké limitní hodnoty úplaty. Přesto je potřeba při aplikaci tuzemského reverse-charge také zbystřit, a to, když je dodáváno zboží osobou neusazenou k dani v rámci tuzemska.
Vydáno: 31. 05. 2022
  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 11. 11. 2021 ve věci C-281/20 Ferimet
Vydáno: 25. 05. 2022
Český plátce DPH si objednal pneumatiky na e-shopu, který provozuje polská společnost (zboží je i z Polska zasíláno). Tato polská společnost je registrovaná k českému DPH. Domníváme se správně, že není možné u nás DPH uvedené na fa uplatnit, protože by se správně mělo jednat o reverse charge?
Vydáno: 19. 05. 2022
Máme fakturu na zboží ze zahraničí a následně nám došla faktura od DHL, kde je uvedena položka zajištění platby. Má se u této další faktury - položky také provést reverse charge a přičíst k ceně zboží nebo je toto služba, která se neeviduje na řádku 7 v přiznání k DPH? Jak se má správně postupovat?
Vydáno: 19. 05. 2022
Firma přijala fakturu s textem „pozemní úprava a srovnání pozemků pro výsadbu vinice“. Dodavatelská firma i odběratel jsou plátci DPH. Má být použita přenesená daňová povinnost nebo má být faktura s DPH 21%? 
Vydáno: 09. 05. 2022
V 4/2022 mi přišel daňový doklad v režimu přenesené daňové povinnosti s DUZP 10/2021. Musím podat opravné DPH a následné KH za 10/2021? Uplatnit pak mohu pravděpodobně až nyní za 4/2022, kdy byl DD doručen? Mohu po dodavateli požadovat uvedení sazby daně? 
Vydáno: 28. 04. 2022
S. r. o., plátce DPH, nakoupila v 02/2022 nealko nápoje od rakouského dodavatele (plátce DPH), při reverse charge jsme vyměřili DPH i z vratných obalů. Teď jsme zjistili, že vratné obaly nezůstávají v tuzemsku, ale že se do Rakouska vrací. Je nutné opravovat DPH, KH a SH odeslané za únor, jestliže částku, kterou jsme odvedli, jsme si zároveň i nárokovali? 
Vydáno: 22. 04. 2022