Souhrnné hlášení v DPH - strana 3

Společnost (dříve sdružení) o třech společnících poskytují služby pro osobu registrovanou k DPH v EU. Jeden společník vystaví na odběratele za celkové plnění daňový doklad (za celou společnost) a tuto částku uvede v přiznání na ř. 21. Zároveň tuto hodnotu plnění uvede v souhrnném hlášení. Zbývající dva společníci si vyúčtují své třetiny (z celkového plnění) u prvního společníka, a to ve stejném daňovém režimu, ve kterém bylo poskytnuto plnění třetí osobě. Toto plnění pak uvedou na ř. 21 daňového přiznání. Ovšem souhrnné hlášení už nepodávají. Je tento postup správný?
Vydáno: 28. 08. 2019
  • Článek
Zákon č. 80/2019 Sb. – tzv. daňový balíček 2019 – přinesl řadu změn do zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále také „zákon o DPH “ nebo „ZDPH “). Tento příspěvek se zaměřuje na některé změny, které přinesl v oblasti mezinárodních obchodů v rámci EU. Většinou se nejedná o „převratné“ změny, ale v konkrétním případě důležité nepochybně být mohou. Seznámení s těmito změnami navíc pomáhá pochopit příslušné principy i v situacích, jejichž vlastní posouzení daňový balíček nijak nezměnil.
Vydáno: 10. 06. 2019
Společnost s r. o., plátce DPH, provádí těžební práce v lese pro německého odběratele, který mu poskytl německé DIČ. Práce jsou prováděny jak v Německu, tak v Česku. Z hlediska DPH se u obou míst plnění postupuje podle § 9 zákona o DPH + souhrnné hlášení?
Vydáno: 06. 06. 2019
Jaké je pravidlo pro rozdělení zboží a služby do souhnného hlášení? Naše firma prodává zboží a v té souvislosti některým zákazníkům fakturuje poštovné, balné do zahraničí (většinou do EU). Vše - zboží i dopravné/balné - je na jedné faktuře. Má tato faktura jako celek spadnout do kolonky v souhrnném hlášení do zboží, nebo se má dělit na zboží a službu? Služba je v malé částce oproti dodanému zboží. 
Vydáno: 15. 03. 2019
Je možné zaslat zboží konečnému příjemci například německé pobočce NW do Číny (do třetí země, popř. do Norska, Švýcarska) a fakturovat to přímo té německé firmě NW do Německa (do EU)? Zboží nechat vyclít na NW Čína, poslat s fakturou, kde je odběratel NW Německo, ta Čína je pouze konečný příjemce? Do jakého řádku DPH uvádím? Do ř. 20 nebo ř. 22? Jak je to se souhrnným hlášením?
Vydáno: 08. 02. 2019
Může identifikovaná osoba požádat stejně jako plátce (a za stejných podmínek) o změnu období z měsíčního na čtvrtletní?
Vydáno: 07. 01. 2019
OSVČ vede DE se dnem 8. 11. 2018 stal identifikovanou osobou § 6g ZDPH - pořídil zboží z EU za více než 326 000 Kč. Co s přiznáním DPH? Dát do ř. 3 - pořízení zboží z jiného členského státu a vypočtenou DPH na výstupu odvést? Jako identifikovaná osoba nemá nárok na odpočet. A pokud ano, bude daňová povinnost u identifikované osoby daňovým nákladem? Stejně asi budu řešit i to, že OSVČ používá k propagaci zboží i reklamu na Google AdWords, z přijaté faktury od Googlu k ZD vypočítám DPH, kterou odvedu a zase nemohu nárokovat. Dotkne se tato situace nějak souhrnného hlášení? Kontrolní hlášení vím, že se nepodává.
Vydáno: 28. 11. 2018
Český podnikatel, plátce DPH v ČR, provádí na území Německa stavební práce pro německé plátce. Jak se vykazuje toto plnění v přiznání k DPH, v souhrnném hlášení, popř. musí se registrovat k DPH v Německu?
Vydáno: 25. 10. 2018
Nakoupili jsme zařízení od německého plátce DPH pro našeho klienta, který je plátce registrovaný na Slovensku. Zařízení je z Německa dopraveno přímo k našemu odběrateli na Slovensko, ale montáž a uvedení do provozu na Slovensku provedeme my. Jak máme tato plnění vykázat v přiznání k DPH, případně v kontrolním a souhrnném hlášení? 
Vydáno: 02. 10. 2018
Provádíme servisní práce na námi dodaném zařízení u odběratele registrovaného na Slovensku se sídlem na Slovensku a v rámci servisu instalujeme náhradní díl, cena dílu je v řádech desetitisíců. Jak máme toto plnění vykázat do přiznání k DPH, řádky 20 a 21, nebo celá částka řádek 26 a jak případně vykázat dodávku do souhrnného hlášení?   
Vydáno: 02. 10. 2018
Jsme firma (plátce DPH), která dováží zboží z Číny. V Hamburku dojde k proclení a zboží pak jede rovnou k našemu polskému zákazníkovi do Polska. Jak v přiznání vykážeme dovoz zboží a můžeme pak fakturovat našemu polskému zákazníkovi bez DPH?
Vydáno: 06. 08. 2018
  • Článek
Podle zákona o dani z přidané hodnoty se v určitých případech z osoby povinné k dani stává identifikovaná osoba. Identifikované osoby jsou v zákonu č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), vymezeny v § 6g až 6l.
Vydáno: 09. 05. 2018
Česká firma, plátce DPH, zřídí u svého zákazníka v Německu, také majitele VAT-Nr., konsignační sklad. Z tohoto skladu bude odebírat jediný zákazník. Dle údajů od obchodního partnera v Německu také platí zjednodušený postup DPH, tj. česká firma se nemusí registrovat k DPH v Německu a německý zákazník bude v principu reverse-charge vykazovat DPH u německého FÚ. Jaký je další praktický postup? V okamžiku přemístění zboží do DE vystaví česká firma daňový doklad (dodací list), který vykáže na řádku č. 20 přiznání k DPH a dále ho vykáže v souhrnném hlášení a Intrastatu. Na základě údajů o měsíčním odběru zboží pak česká firma vystaví na německého odběratele fakturu, která však již nebude v žádném hlášení či přiznání figurovat. Je to tak? 
Vydáno: 21. 03. 2018
Fyzická osob, neplátce DPH, poskytuje služby v Rakousku pro českého plátce DPH (firma B) neregistrovaného k DPH v Rakousku. Jedná se o práce - montáže strojů a zařízení. Firma B služby pak fakturuje objednateli těchto prací, a to rakouskému plátci DPH. Myslíme si, že fyzická osoba, neplátce DPH, by se měl stát osobou identifikovanou v ČR, fakturovat firmě B bez DPH a podávat souhrnné hlášení a přiznání k DPH vztahující se k těmto službám. Máme pravdu?
Vydáno: 27. 12. 2017
  • Článek
Třístranný obchod je podle českého zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), zjednodušení, které umožňuje plátcům z jiných členských států vyhnout se legálně registraci k dani z přidané hodnoty v České republice. Protože § 17, který třístranný obchod v tuzemském zákoně o DPH upravuje, je implementací článků 141 a 197 směrnice 2006/112/ES , lze obecné principy tohoto zjednodušení aplikovat i na obchody, které mají místo zdanění v jiném členském státě, byť pro jistotu je pak lepší zkonzultovat možnost využití třístranného obchodu s daňovým poradcem konkrétního státu Evropské unie.
Vydáno: 20. 11. 2017
Klient, cestovní agentura, která je v současné chvíli osobou identifikovanou k dani, vyvíjí B2B online systém na zprostředkování nákupu a prodeje skipasů do Alp z lyžařských středisek v Rakousku a Itálii. V tomto systému budou objednávat skipasy další subjekty (CK a agentury) a naši klienti zajistí kompletní agendu. V tuto chvíli víme, že mohu nastat dva případy kontraktů. 1. Cestovní agentura bude prodávát skipasy za plnou cenu a po sezóně vystaví lyžařskému středisku fakturu na provizi. 2. Italská střediska povětšinou posílají netto ceníky a vystaví na toto fakturu. Na tento "nákup" (kontrakty jsou na zprostředkování) nám zašlou z Itálie fakturu Ve všech kontraktech s lyžařskými středisky máme uvedeno, že uvedené ceny zahrnují jejich DHP Potřebovali bychom poradit, jak se k výše uvedeným situacím postavit z pohledu DPH. 
Vydáno: 11. 10. 2017
Na účet nám přišl od plátce DPH zálohová platba za službu, kterou poskytujeme na Slovensko dle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Máme na tuto platbu vystavit daňový doklad s uvedením, že daň je povinnna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytnuta (tj. slovenský plátce)? Budeme mít tento doklad uveden na ř. 21 daňového přiznání a také v souhrnném hlášení? Závěrečná faktura za celé plnění bude až v závěru roku 2017. 
Vydáno: 11. 10. 2017
Jsme právnická osoba, plátce DPH. Od společnosti Microsoft Ireland Dublin, plátce v Irsku jsme dostali "incentive" - pobídkovou odměnu, možná zjednodušeno řečeno provizi za prodej software na území ČR. Pobídkovou odměnu fakturuji do Irska. Budu fakturovat službu do EU nebo budu danit českou daní DPH 21 %?
Vydáno: 29. 08. 2017
Společnost s r. o., plátce DPH, zajištuje veletrh v ČR. Na veletrhu budou vystavovat vystavovatelé z 3. země a z EU. S. r. o. vystaví vydanou fakturu za pronájem stánku na veletrhu konaného v ČR. Je následující postup správný? 1. Vystavíme fakturu pro podnikatele se sídlem v 3. zemi, pak vystavíme fakturu vč. české DPH a DPH odvedeme v ČR - viz § 9a. 2. Vystavíme fakturu pro podnikatele se sídlem v EU, pak vystavíme fakturu bez české DPH a plnění vstoupí do souhrnného hlášení - viz § 9. 3. Vystavíme fakturu pro nepodnikatele se sídlem v ČR, pak vystavíme fakturu s českou DPH - viz § 10b.
Vydáno: 29. 06. 2017
Jak si poradit s fakturací služby, která byla provedena na Slovensku (drcení kamene, do základů stavby - silnice)? Podle § 10 zákona o DPH je místem plnění Slovensko. Český plátce DPH fakturuje Slovenskému plátci DPH v EUR bez DPH. Je to správně? Jak zaznamenat do přiznání k DPH, kontrolním hlášení a jak v souhrnném hlášení?
Vydáno: 23. 06. 2017