Ing. Pavel Matějka - strana 5

Stále mi nejsou jasné způsoby podávání různých přiznání na FÚ: 1) FO či PO která musí kvůli svému plátcovství DPH podávat přiznání k DPH elektronicky - může podávat přiznání k SD a k DPFO papírově? 2) FO, která není plátce DPH - může podávat přiznání k SD a k DPFO papírově? 3) Občan, který v minulých letech podával na FÚ přiznání za příjem z honorářů, nemá za r. 2015 žádný příjem ke zdanění a na FO se nijak neodhlašoval. Je povinnen podat přiznání, nebo stačí napsat čestné prohlášení, že neměl žádný příjem, nebo nemusí dělat nic? 4) S. r. o., které podávalo na FÚ v minulých letech přiznání k SD za jízdy zaměstnanců soukromými vozidly a od SD není odhlášena - pokud v r. 2015 žádné takové jízdy nebyly, musí podat přiznání, nebo musí podat čestné prohlášení, že není pro vyplnění SD žádný důvod, nebo nic nedělá?
Vydáno: 09. 02. 2016
Projektant ocelových konstrukcí FO - plátce DPH v ČR dodává realizační dokumentaci ocelové konstrukce (pro stavbu na Slovensku) české firmě se slovenským DIČ jako dodavateli stavby na Slovensku. Faktury na dodavatele stavby vystavuje bez DPH v souladu s § 10 Zákona o DPH. FO nemá na Slovensku provozovnu. Je tento postup správný? Má FO nějakou povinnost k DPH na Slovensku?
Vydáno: 03. 02. 2016
Jak se řeší zaokrouhlování v kontrolním hlášení - faktury se mají zadávat v haléřích. Přiznání k DPH se uvádí na celé Kč. Jak velké rozdíly mohou být při kontrole obou těchto hlášení? Pokud obdržíme výzvu k doplnění, založíme nové hlášení a to pošleme?
Vydáno: 02. 02. 2016
Jsme německá firma s provozovnou v České republice. Lucemburská firma si od nás objednala výrobky za cca 500 EUR. Dopravu zajišťoval český přepravce. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, kam budeme zboží dodávat, uvedli jsme do adresy příjemce adresu dopravce v ČR s jejich českým DIČ. Do fakturační adresy jsme uvedli lucemburskou firmu, bez jejich DIČ. Fakturu jsme vystavili se základní sazbou daně, DPH řádně odvedli (řádek 1 daňového přiznání). Česká firma prý fakturu vůbec neviděla, DPH si nenárokovala, jak postupovala lucemburská firma bohužel nevíme. Ráda bych se zeptala, jaký je správný postup v případě, že vystavujeme fakturu pro zahraniční firmu, ale nemáme jistotu, že výrobky překročí hranice ČR. Jaké údaje máme uvést do fakturační a do dodací adresy. Kam máme fakturu (bude-li nad 10.000 Kč) zařadit do kontrolního hlášení. Musíme si v tomto případě hlídat hranici pro přemístění neplátci do dané země?
Vydáno: 01. 02. 2016
České s.r.o. plátce DPH těsně před překročením limitu pro zasílání zboží na Slovensko se zaregistrovalo k DPH na Slovensku a bylo mu přiděleno slovenské DIČ. Od tohoto okamžiku vystavuje faktury ve dvou číselných řadách. Jedna řada je původní s českým DIČ s.r.o. pro zasílání zboží v ČR. Druhá číselná řada je vystavována s přiděleným slovenským DIČ SK pro zasílání zboží zákazníkům na Slovensku se slovenskou sazbou DPH. Z faktur vystavených v druhé číselné řadě se slovenským DIČ se na Slovensku sestavuje přiznání k DPH a vypočtená daň se odvádí tam. Dotaz se týká sestavení přiznání k DPH v ČR. Zahrnují se částky z faktur vystavených v druhé číselné řadě se slovenským DIČ do řádku 20 daňového přiznání v ČR nebo ne? A pokud ano, tak jelikož řádek 20 daňového přiznání navazuje na souhrnné hlášení, mají být tyto částky uvedené v souhrnném hlášení pod kodem SK a s DIČ přiděleným na Slovensku?
Vydáno: 18. 01. 2016
V katastru obce proběhla v roce 2015 digitalizace map. Je povinnost podat přiznání podle stavu k 1. ledna 2016, když digitalizací nedošlo ke změně rozměrů a ani druhů pozemků, pouze bylo změněno jejich číselné označení?
Vydáno: 15. 01. 2016
Může pro rok 2016 zaměstnanec podepsat prohlášení vzor 22? Neuplatňuju si děti a vzor 22 použil již loni i předloni. Třetí kolonka by byla prázdná, a tak ji využijeme letos.
Vydáno: 15. 01. 2016
Platíme za jednotlivé mobilní telefony měsíční paušál za tarif a nic zaměstnancům nestrháváme za případné soukromé hovory. Museli bychom při daňové kontrole nějak dokázat, že telefony sloužily pouze k pracovním hovorům?
Vydáno: 13. 01. 2016
Se členkami fitness centra jsou uzavírány smlouvy na členství, např. 1. 1. uzavřu smlouvu, kde se členka zavazuje, že k 1. 1. kupuje členství na 5 000 Kč a bude toto členství splácet 6 měsíců. Tzn. dnem nákupu 1. 1. odvedu DPH z 5 000 Kč (smlouva = daňový doklad), členství trvá 1. 1.-31. 8., účtuji MD 315/D 602 a MD 315/D 343 a ona pak splácí 8 měsíců po 625 Kč. Úhrady MD 221/D 315. Pokud členka přestane hradit splátky k 1. 5., smlouva je platná, můžeme dobrovolně vystavit opravný daňový doklad na předčasné ukončení členství a poměrnou část (polovinu) po ní nechtít uhradit a zároveň nárokovat DPH zpět?  
Vydáno: 11. 01. 2016
Když prodám ve fitness členství na smlouvu na období 1. 5. 2015-30. 4. 2016 na 10 000 Kč, s tím že budou úhrady členství na splátky: odvádím DPH v květnu 2015 z celé částky, základ daně časově rozlišuji a stane se, že členka přestane platit, neozývá se, nereaguje. My to nechceme soudně řešit, můžeme udělat interním dokladem vrácení DPH zpět z neuhrazené částky? A zároveň vynulovat účet 602 či 384? Smluvně tuto situaci řešenou nemáme.
Vydáno: 04. 01. 2016
Tři obchodní partneři - každý z jiného státu EU se domluvili, že B nakoupí zboží od firmy A a toto zboží prodá firmě C. Nákup a prodej bude probíhat formou třístranného obchodu. Pokud je jako prostřední osoba firma B - musí zboží od firmy A být odesláno do firmy C tak, aby nepřekročilo hranice u prostřední osoby (firmy B), nebo tyto hranice překročit v rámci třístranného obchodu překročit může, nicméně musí tímto územím pouze projet?
Vydáno: 04. 01. 2016
Chtěla jsem se zeptat na kontrolní hlášení k DPH platné od 1. 1. 2016 - uváděny jsou i zjednodušené daňové doklady - pokud však odběratel na doklad do 10 000 Kč včetně DPH nechce údaje uvést, jak bude probíhat jejich evidence v rámci tohoto kontrolního hlášení? Nebo se snad uvažuje o nějakém limitu, od kterého budou jednotlivé doklady do kontrolního hlášení uváděny?
Vydáno: 01. 01. 2016
Chtěla jsem se zeptat na kontrolní hlášení k DPH platné od 1. 1. 2016 - uváděny jsou i zjednodušené daňové doklady - pokud však odběratel na doklad do 10 000 Kč včetně DPH nechce údaje uvést, jak bude probíhat jejich evidence v rámci tohoto kontrolního hlášení? Nebo se snad uvažuje o nějakém limitu, od kterého budou jednotlivé doklady do kontrolního hlášení uváděny?
Vydáno: 01. 01. 2016
Zapomněla jsem uvést, že FO je projektant-elektro. Takže nemá vliv na plátcovství, že obě strany jsou neplátci? Projektant nemá provozovnu na Slovensku. Bude pouze vypracovávat elektroprojekty pro slovenskou obec-neplátce DPH.
Vydáno: 28. 12. 2015
Může mi finanční úřad doměřit penále za DPH, které jsem neměla právo nárokovat a nárokovala, když jsem zároveň odvedla DPH na výstupu ve větší částce, než byl neoprávněný nadměr? DPH na výstupu bych následně upravila dodatečným přiznáním, kdyby mi chtěli předepsat penále a vycházelo by to ve finále, že mi mají dph vracet oni, ne já jim. Předpokládám, že doměřovat můžou pouze 3 roky zpětně.
Vydáno: 28. 12. 2015
Máme s klientem menší rozepři ohledně zjednodušeného daňového dokladu. Může se za zjednodušený daňový doklad považovat doklad, který má v hlavičce "Faktura-daňový doklad", je za cca 6 000 Kč vč. DPH a splňuje všechny náležitosti daňového dokladu vyjma kolonky "Odběratel" - tam je uvedeno jméno zaměstnance firmy a adresa bydliště zaměstnance a místo IČ = je uvedeno číslo 0. Lze takový doklad vůbec dát do účetnictví?  
Vydáno: 21. 12. 2015
FO podnikající neplátce DPH-projektant má možnost spolupracovat s obcí na Slovensku, obec rovněž není plátcem DPH. Stane se česká FO poskytnutím služby osobou identifikovanou k dani, nebo se nic nemění a nadále zůstává neplátce?
Vydáno: 18. 12. 2015
Je možné mít vystavené faktury pouze v elektronicky? Klientům se posílají e-mailem a oni originály nepotřebují. Rozumím, že pokud přijde daňová kontrola, musím být schopná je předložit, ale stačí elektronicky? Mohou být faktury pouze v angličtině? Protistraně to nevadí, mohou být faktury pouze v cizí měně? Bez přepočtu na koruny?
Vydáno: 15. 12. 2015
Stačí, když je na účtence z obchodu uvedeno: jméno prodejce, město, IČO? Neměla by být uvedena i ulice?
Vydáno: 11. 12. 2015
Fakturujeme letecké kurzy, součástí činnosti je také výcvik pilotů. Konkrétně se nyní jedná o fakturaci výcviku pro osobu neregistrovanou k dani z třetí země, která nemá na území ČR sídlo. Fakturujeme výcvik, pojistné, spotřebu PHM, příp. letištní poplatky apod. Veškeré služby jsou poskytovány v tuzemsku. Někdy zprostředkováváme také ubytování, stravování. Jaký by byl postup v případě fakturace firmě ze třetí země, tedy osobě registrované k dani?
Vydáno: 11. 12. 2015