Ing. Miroslava Nebuželská - strana 8

Nezisková společnost na akci rozdává své výrobky (cena méně než 500 Kč). Má povinnost evidovat jména a adresy příjemců, nebo postačí evidovat počet k příslušnému datu akce?
Vydáno: 27. 04. 2018
Jsou nějaké úlevy u daně z příjmů u neziskové organizace? Mění se to cyklicky - např.  3 roky úleva, další rok daň z příjmů a opět další tři roky úleva? 
Vydáno: 04. 04. 2018
Dobrovolný svazek obcí (neplátce DPH) se usnesl na vytvoření fondu podpory sportu. Do tohoto fondu budou přispívat obce. Ráda bych se zeptala na účtování o fondu vč. rozpočtových položek. Shledala jsem se se dvěma možnými postupy účtování, a to rozvahovým a výsledkovým. Přiklonila bych se k rozvahovému účtování, ale potřebovala bych poradit v jednotlivých krocích: 1) příjem příspěvků do fondu na účet DSO: 231/výnosový účet POL 4134?, 2) tvorba fondu MD 401/D 419, 3) použití fondu 5(nákladový účet podle účelu použití)/231 POL a zároveň MD 419/D 401? Prosím ještě o postup podle uvedených případů pro případ výsledkového účtování s použitím účtů 548 a 648.
Vydáno: 03. 04. 2018
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Ve své směrnici máme mimo jiné dáno: Při nákupu většího množství téhož předmětu nebo materiálu dochází k zápisu na sklad - skladovou kartu... Při kontrole nám bylo řečeno, že když jednou zapíšeme na sklad nářadí např. vrtáky pro výuky, musíme již na sklad zapisovat jakýkoliv i jednotlivě zakoupený vrták. Je to tak správně?
Vydáno: 03. 04. 2018
Příspěvková organizace zřízená ministerstvem zdravotnictví si smluvně dohodla pořízení zdravotnického materiálu, který dodavatelská společnost nedodala do termínu dle kupní smlouvy. Z důvodu nutnosti použití zdravotnického materiálu bylo sjednáno dodání zboží u jiné společnosti, která dodala stejné zboží, ale za cenu vyšší o cca 20 000 Kč. Jakým způsobem je možno řešit kompenzaci zvýšené ceny u původního obchodního partnera (museli jsme nakoupit dražší zboží)? A jak se tato kompenzace zaúčtuje?
Vydáno: 03. 04. 2018
Jsme střední škola, zřízená krajem. Máme školní jídelnu - tedy sklad potravin. Dle ČÚS č. 707 Zásoby se musí účtovat přes účet 111. Účtuji tedy fakturu MD 111/D 321, MD 112/D 111, MD 343/D 321 k faktuře je přiložená příjemka. Je nutno účtovat fakturu MD 111/D 321 a příjemku pak vnitřním dokladem MD 112/D 111? Nebo je možné používat můj způsob?
Vydáno: 08. 03. 2018
Společenství vlastníků jednotek získalo dvě totožné nabídky na úvěr pro SVJ, od dvou různých finančních poradců (parametry úvěrů, banka… vše je totožné). Oba v rámci „konkurenčního boje“ nabízejí „slevu ze své provize“, aby je SVJ vybralo. Jakým způsobem máme „slevu“ řešit: smluvně, účetně a daňově? Jeden poradce navrhuje uzavřít smlouvu o zprostředkování, na jejímž základě by SVJ vystavilo fakturu na adresu finančního poradce a poradce poté na účet SVJ vyplatí určitou částku. Lze to tak vůbec realizovat? Čí je to příjem – SVJ nebo členů dle jejich výše podílů? Jak je to pak s daňovým přiznáním? Druhý poradce navrhuje formou daru pro SVJ. Čí je to příjem – SVJ nebo členů dle jejich výše podílů? Jak pak s daňovým přiznáním? Třetí možnost nás napadla, zda by to nešlo pojmenovat jako dotaci od finančního poradce na poplatek za uzavření smlouvy, který bude SVJ hradit bance. Tato možnost by zřejmě byla daňově optimální. Ale lze toto považovat za dotaci?
Vydáno: 07. 03. 2018
Jsme příspěvková organizace zřízená krajem, který daňové odpisy neuplatňoval. V souladu s novelou zákona o daních z příjmů budeme již pro rok 2017 uplatňovat daňové odpisy. Jaká sazba bude použita u majetku pořízeného před 1. 1. 2017 (např. v roce 2006)? Roční odpisová sazba dle zákona o dani z příjmů platná v prvním roce odepisování nebo roční odpisová sazba platná v dalších letech odpisování? Pro majetek pořízený v roce 2017 bude uplatněna roční odpisová sazba pro první rok, popř. zvýšená o 10 % v případě osobních vozidel s označením sanitní.
Vydáno: 07. 03. 2018
Máme v neziskové organizaci - plátci DPH - přijaté plnění, které je využíváno jak pro činnost, jejímž výstupem je služba s DPH (nákup-prodej), tak pro činnost, jejímž výstupem je služba od DPH osvobozená (sociální služby). Odhadli jsme, že 10 % tohoto přijatého plnění využije nákup-prodej, 90 % sociální služby. Z hlediska nákladů tedy 10 % zaúčtujeme na zakázku nákup-prodej, 90 % na zakázku sociálních služeb. Můžu v tomto případě využít kráceného koeficientu, který je cca 80 %? To znamená, že z 80 % bude DPH uplatněno. Neměla bych postupovat tak, že si uplatním DPH jen z 10 % základu přijatého plnění, z 90 % si DPH neuplatním? 
Vydáno: 07. 03. 2018
Zřizovatel, město, nařídil příspěvkové organizaci odvod z fondu reprodukce majetku. Podle ČÚS č. 704 se do r. 2015 účtovalo MD 416/D 241, nyní zní tento předpis MD 416/D 401. Jak ale zaúčtuji úhradu z bankovního účtu? Současně mi není jasné, proč by mělo docházet ke zvýšení jmění.
Vydáno: 07. 03. 2018
Můj dotaz se týká § 18 odst. 2 písm. f) bod 4 zákona o daních z příjmů (účinnost od 1. 7. 2017) - "předmětem daně není příjem SVJ z pojistného plnění z pojištění domu sjednaného společenstvím vlastníků jednotek". 1) Rozumím tomu dobře, že pokud tedy dojde k výplatě pojistné události týkající se pojištění domu SVJ, tento příjem nebude SVJ uvádět do svého daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob? 2) A zároveň tedy ani tento druh příjmů nezakládá u SVJ povinnost podat daňové přiznání? 3) Bude se tedy jednat o příjem jednotlivých členů SVJ - tedy fyzických a případně i právnických osob? Pokud ano, bude možné u fyzických osob uplatnit osvobození podle § 4 odst. 1 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb.? Pokud bude možné osvobození uplatnit, znamená to tedy, že tento příjem nemusejí členové SVJ - fyzické osoby - uvádět do svého daňového přiznání k dani z příjmů FO a ani tento druh příjmu nezakládá povinnost podat toto daňové přiznání? Bude možné uplatnit osvobození i u právnických osob?
Vydáno: 23. 01. 2018
Jsme spolek (sportovní oddíl) - má jednatele (předsedu) a další dva zakládající členy. Mám dotaz, zda lze jednateli vyplácet za práci, kterou odvádí mimo jeho povinnosti vyplývající z funkce jednatele? Konkrétně se mi jedná o trenérskou práci - jednatel ji vykonává ve stejném rozsahu jako další trenéři, se kterými je uzavřena DPP. Lze uzavřít DPP 1) s jednatelem, 2) se zakládajícím členem, který není jednatelem? Ještě mě napadá podobná situace - lze si u jednatele objednat službu a pohlížet na něj jako na klasického externího dodavatele, který bude fakturovat za poskytnutí služby?  Doplnění dotazu: Zajímá mě, zda lze u jednatele odlišit činnost v rámci jeho funkce-jednatel a další činnost pro spolek. Konkrétně se mi jedná o trenérské práce - může být s jednatelem uzavřena DPP (stejně jako s dalšími trenéry)? Může jednatel vystupovat jako externí dodavatel - lze si u něj jako u OSVČ objednat službu a uhradit mu ji oproti faktuře? Např. na pronájem sportovních pomůcek? Existuje nějaké omezení (pokud vůbec existuje) pro zakládající členy bez statusu jednatele? 
Vydáno: 18. 01. 2018
Je možné koupit žákům ochranné pracovní pomůcky (pláště) do hodiny chemie z ONIV (ze školství)?
Vydáno: 18. 12. 2017
Při pořízení dlouhodobého hmotného majetku nad 40.000,- Kč musí být použit Fond investic (investice schválená zřizovatelem) anebo lze hradit z provozních prostředků od města (např. koupě kopírky).
Vydáno: 18. 12. 2017
Nezisková organizace pořádá v rámci své hlavní činnosti konferenci. Účastníci platí na konferenci vstupenky. Přednášející lektoři neobdrží žádnou odměnu, není s nimi ani sepsána žádná dohoda. Budou jim však proplaceny letenky a ubytování včetně snídaní, které jsou na dokladu za ubytování rovněž vyčísleny. Jsou všechny proplácené výdaje daňově uznatelnými náklady a zároveň - je možné si z nich (včetně snídaně) uplatnit DPH na vstupu?
Vydáno: 18. 12. 2017
Příspěvková organizace by ráda zaměstnala pracovnici na dohodu o pracovní činnosti. Ředitelka však nedokáže dopředu určit, kolik hodin pracovnice odpracuje, přitom samozřejmě počítá s dodržením limitu do 1/2 stanovené týdenní pracovní doby. Musí být sjednán počet hodin - i s ohledem na § 76 odst. 4, kde je požadováno sjednání rozsahu pracovní doby? Jak by to bylo v případě uzavření pracovního poměru? 
Vydáno: 18. 12. 2017
  • Článek
Jsme příspěvková organizace, zřizovatelem je město. Problémem je vysoký stav na fondu odměn, který vznikl v minulých letech z hospodářského výsledku. Řešíme, jak jej snížit. Lze převést do rezervního nebo jiného fondu a pak vrátit zřizovateli? Anebo rovnou zřizovatel může přikázat vrácení určité části z fondu odměn? Jak jinak snížit fond odměn, pokud pominu použití na platy (k tomu máme dotaci)?
Vydáno: 11. 12. 2017
Právnická osoba vede podvojné účentictví, plátce DPH. Firma nakupuje konektory, vodiče, elektrické součástky a dělá vývoj propojovacích kabelů pro signál S-bus a napájení servomechanismů, které se budou používat do obřích modelů letadel. Vyrábí prototyp a zpracovává projektovou dokumentaci (náklady nepřekročí částku 60 000 Kč). Až bude vývoj ukončen a zpracovaná projektová dokumentace předá tuto dokumentaci externí firmě a uzavře s ní smlouvu na výrobu a dodávku kabelů S-bus. Tuto dodávku firma převezme a zaplatí. Externí firma nebude mít právo dodávat kabely S-bus žádné jiné firmě. Jak si externí firma bude na výrobu pořizovat materiál ještě není jednoznačné. Buď si ho nakoupí sama, nebo ho nakoupí zadávající firma. Jak se účetně a daňově vypořádat s touto situací? 
Vydáno: 27. 11. 2017
Jsme střední škola, plátce DPH. Pořizujeme klimatizaci do dvou kanceláří (sousedních). Jak toto zařadit do majetku? Je to technické zhodnocení nebo majetek k odpisování? Případně do jaké odpisové skupiny? A co případné rozvody? Přikládám nabídku, jak by bylo pořizováno. Vnitřní a venkovní jednotky DAIKIN FTXB35C, výkon 3,5kW, infraovladač 2 ks 23,540.00 26.00% 34,839.20 21% 7,316.23 42,155.43 CU potrubí 6/10 předizolované pro chladivo R410a dle normy EN 12735-1 včetně komunikace 16 m 325.00 5,200.00 21% 1,092.00 6,292.00 Konzole L500, 500 mm, nosnost 150 kg 2 pár 420.00 840.00 21% 176.40 1,016.40 Montážní materiál 1 kpl 1,850.00 1,850.00 21% 388.50 2,238.50 Montáž zařízení, uvedení do provozu, revize, předání zařízení, doprava. 2 kpl 3,800.00 7,600.00 21% 1,596.00 9,196.00 Součet položek 50,329.20 10,569.13 60,898.33 Zaokrouhlení 0.67 CELKEM K ÚHRADĚ 60,899.00
Vydáno: 23. 11. 2017
Příspěvková organizace, zřizovatelem je město: Problémem je vysoký stav na fondu odměn, který vznikl v minulých letech z hospodářského výsledku. Řešíme, jak jej snížit. Lze převést do rezervního nebo jiného fondu a pak vrátit zřizovateli anebo rovnou zřizovatel může přikázat vrácení určité části z fondu odměn ? Jak jinak snížit fond odměn, pokud pominu použití na platy ( k tomu máme dotaci). 
Vydáno: 23. 11. 2017