Ing. Kateřina Kurková - strana 10

OSVČ vede daňovou evidenci, má dům v obchodním majetku. Tento dům dál bez jakékoliv úplaty do zástavy k zajištění dluhu rodinného příslušníka, který s jeho podnikáním nemá vůbec nic společného. Tento však dluh nezaplatil a věřitel po třech letech vyhlásil dražbu na nemovitost,která byla v zástavě. Dům byl vydražen na částku 3mln.Kč. OSVČ však tyto peníze fyzicky nedostala, jelikož soud vydal usnesení, na jehož základě určil, že částka bude předána věřiteli na úhradu vymáhaného nároku zajištěného zástavním právem. Finanční úřad ale upozornil OSVČ písemně na základě tohoto usnesení, že ikdyž peníze fyzicky neobdržel, musí tuto částku zahrnout do zdanitelných příjmů z podnikání za daný rok. Dotaz: 1. Jde výnos z dražby skutečně do příjmů OSVČ, když u daňové evidence se účtuje jen o skutečných příjmech a výdajích a on je skutečně fyzicky neobdržel? 2. Pokud ano, lze proti tomu uplatnit nějaké výdaje jiné než běžné z podnikání. OSVČ nemá ztrátu z předchozích let a průběžně jeho HV je v kladných číslech.
Vydáno: 16. 02. 2012
Fyzická osoba (vedoucí účetnictví, měsíční plátce DPH) obdržela 10. 1. 2012 daňový doklad od tel. operátora za období od 8. 12. 2011 do 7. 01. 2012. DUZP je 7. 1. 2012. Jak máme správně zaúčtovat tuto fakturu z hlediska DPH i časového rozlišení nákladů?
Vydáno: 16. 02. 2012
Naše firma (plátce DPH v CZ) uzavřela smlouvu o dílo s českou firmou (plátce DPH v CZ) na dodání materiálu a jeho osazení(pokládka dlažeb, obložení stěn a schodů) na nemovitosti, která je určena pro podnikatelské účely. Osazení jsme objednali jako subdodávku u slovenské firmy(plátce DPH v SK). Dodání materiálu zabezpečuje naše firma. Na základě průběžného odběru materiálu budeme vystavovat zálohové faktury. Na základě vystavených faktur od slovenské firmy na služby dle soupisu provedených prací za kalendářní měsíc budeme rovněž vystavovat zálohové faktury na služby. Daňový doklad vystavíme bez DPH po předání díla, protože uplatníme režim přenesení daňové povinnosti. Je to prosím správné? Jaké faktury má vystavovat slovenský dodavatel služeb - za kalendářní měsíc zálohové faktury nebo daňové doklady? Jak postupovat s vyúčtováním DPH u služeb u zálohových faktur od slovenského plátce? Jak máme postupovat v daňovém přiznání k DPH?
Vydáno: 13. 02. 2012
1) SVJ pronajímá nevyužité společné prostory, někdy cizím, někdy samotným vlastním. Lze v případě vlastníka-pronajímatele vůbec uzavřít nájemní smlouvu? Pokud ne, jak se takové případy řeší? 2) Jak po skončení roku má SVJ zpracovat tyto příjmy z pronájmu (jak cizím, tak vlastníkům)? Musí vlastníkům připsat podíl na příjmech a nechat je to zdanit, nebo se tomu lze vyhnout např. spotřebováním příjmů z nájemného na výdaje na správu/aktuální opravy domu?
Vydáno: 08. 02. 2012
Právnická osba vede podvojné účetnictví, plátce DPH. Jako doplňkovou činnost má výrobu akrobatických letadel na dál. ovládání. V roce 2011 vyrobil vlastní činností protopyp letadla jako předváděcí vzorek. Veškerý materiál na výrobu jsem účtovala na nákladové účty a uplatňovala jsem si DPH na vstupu. Po dokončení převáděcího vzorku, který bude sloužit k propagačním účelům firmy jsem letadlo ocenila vlastními náklady a protože jeho hodnota je nad Kč 40000,-- zaúčtovala jako pořízení hmotného majetku 042/624. Musím z takto vytvořeného majetku odvést DPH na výstupu? Pokud ano co bude základem pro výpočet DPH? Oproti čemu by se DPH účtovalo?
Vydáno: 13. 01. 2012
Chtěli bychom se zeptat, jestli služby elektrorevize, opravy a údržba elektroinstalací spadají do režimu přenosu daňové povinnosti dle § 92e ZDPH?
Vydáno: 13. 01. 2012
Podnikatel provedl technické zhodnocení (vestavba podkroví) na budově v obchodním majetku v roce 2007. Od r oku 2009 je v § 78 odst. 2 zákona o DPH uvedeno, že se povinnost úpravy odpočtu vztahuje i na technické zhodnocení. V roce 2010 bylo toto podkroví pronajato neplátci DPH, platila pro něj také povinnost úpravy odpočtu daně a vrácení části DPH?
Vydáno: 09. 01. 2012
Máme uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Koupili jsme vlastní objekt a ukončujeme nájemní smlouvu. Pronajímatel na nás chce zaplatit náhradu na předčasné ukončení nájmu. Je tato částka daňově účinná? Popř. jak tuto náhradu pojmenovat, aby byla daňově účinná.
Vydáno: 02. 01. 2012
Zdaňujeme příjmy z pronájmů bytů občanům dle § 9 ZDP. Součástí nájemní smlouvy je nájemné včetně vybavení a služby, které jsou vyčísleny zvlášť. Dle § 56 ZDPH není vybavení osvobozeno od DPH. Nájemní smlouvy jsou ale sepsány tak, že v nich není rozdělen zvlášť pronájem bytu a zvlášť pronájem za vybavení bytu. a) Můžu celý pronájem včetně vybavení v tomto případě osvobodit dle § 56 ZDPH a uvést do řádku 50 přiznání DPH? b) Pokud služby pouze přeúčtovávám a splňuji všechny podmínky § 36 odst. 11 ZDPH nemusím tyto služby uvádět do žádného řádku přiznání DPH a tím mi nijak neovlivňují krátící koeficient, je tomu tak? Poznámka: Krátící koeficient používám z toho důvodu, že fyzická osoba má i příjmy dle § 7 ZDP a je plátcem DPH.
Vydáno: 23. 11. 2011
Zdaňujeme příjmy z pronájmu dle § 9 ZDP (pronajímáme byty občanům). Jako výdaje uplatňujeme 30 % z příjmů. a) Postupujeme správně, pokud zdaňujeme pouze přijaté nájemné mimo služeb (ty jsou vyčísleny zvlášť a nájemcům je dle ročního vyúčtování přeúčtováváme)? b) Pokud nám nájemce vůbec neplatí, nebo platí nepravidelně, zdaníme pouze skutečně přijaté příjmy z pronájmu (mimo služeb), tedy ty příjmy, které nám kterou plynou na bankovní účet nebo do pokladny? c) Pokud s nájemcem ukončíme nájemní smlouvu, musíme příjmy dodanit dle § 23 odst. 8 písm. b) bod 3? V tomto případě se v příloze číslo 2 přiznání FO vyplní řádek 204. To znamená, že proti tomuto dodanění si nemůžu uplatnit ani žádné výdaje? Takže když bude příjem z pronájmu nula, výdaje také nula a dlužné nájemné 300 000 Kč, dodaním plných 300 000 Kč?
Vydáno: 23. 11. 2011
Jsme s. r. o., plátce DPH, vedeme účetnictví. Koupili jsme jinou stavbu dle KN a přestavěli na BD s BJ dle 72/1994 Sb. Kolaudace 11/2008. Část bytů jsme prodali. Neprodané zůstávají evidované v ned.výrobě. Byty se nám nedaří prodávat a tak uzavíráme smlouvu „O smlouvě budoucí kupní a smlouvu o nájmu bytu“. Budoucí kupující a nájemce hradí budoucí kupní cenu, úrok 4%, který je ponížen o nájemné, zvýhodněné nájemné (1500 Kč) a ost. služby spojené s nájmem. Je povinností odvést DPH z budoucí kupní ceny do 3 let od kolaudace? Jak ovlivní odvod ve smlouvě zakotvená povinnost nebo možnost odkupu? Úrok je účtován při každé splátce. Bude úrok vstupovat do výpočtu koeficientu pro krácení? Je povinností a dokdy upravit odpočet DPH, když se na smlouvu bude pohlížet jako na nájemní? Úprava z ceny - vlastních nákladů nebo dle jednotlivých faktur při přestavbě, z kterých byl uplatněn odpočet? Jak tohle ovlivní uzavření před a po 3 letech od kolaudace?
Vydáno: 23. 11. 2011
Nemovitost, nebytové prostory pro podnikání - kdy uzavřít smlouvu o nájmu dle § 663 obchodního zákoníku a kdy dle zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor .
Vydáno: 23. 11. 2011
Bytové družstvo chce zaplatit předem zálohu na velkou akci. S ohledem na DPH potřebujeme vědět, zda je již v legislativě jasno a zda pro zálohové faktury bude platit stejný režim jako při posledním zvýšení DPH. Akce má být zahájena v dubnu 2012. Bytové družstvo není plátcem DPH, vlastní jen několik družstevních bytů a v domě jsou dále byty ve vlastnictví občanů. V rámci spoluvlastnických podílů jsou pronajímány některým vlastníkům bytů prádelna a sušárna. Na akci zateplení fasády chce družstvo zaplatit v prosinci 2011 zálohu na běžný účet dodavatele ve výši 2 milionů korun. Bude tato fakturovaná částka po zaplacení s 10% DPH? Jak bude vypadat DPH na konečné faktuře, která bude vystavena pravděpodobně v květnu (ukončení akce). Celková částka bude cca 12 milionů, z toho ony 2 miliony zaplaceny v roce 2011.
Vydáno: 11. 11. 2011
V roce 2002 jsme provedli technické zhodnocení na pronajatém majetku. Konkrétně se jednalo o vybudování rozvodů počítačové sítě. Toto technické zhodnocení se souhlasem majitele odepisujeme. Nyní se budeme stěhovat a nájem bude ukončen k 31. 12. 2011. Vlastník objektu není ochoten uhradit zůstatkovou hodnotu technického zhodnocení. Spíše budeme uvádět budovu do původního stavu. Je nám jasné, že odpis tohoto majetku bude v tomto roce uznatelný pouze ve výši jedné poloviny a zůstatková cena bude odepsána nedaňově. Můj dotaz se týká DPH. Máme ze zůstatkové ceny odvést DPH? V roce pořízení bylo DPH na vstupu nárokováno. Pokud ano, bude se jednat o sazbu 20 %?
Vydáno: 01. 11. 2011
Bytové družstvo vykazuje k 31. 12. 2010 v rozvaze kromě jiného na účtu 021 = 11 milionů jako hodnotu panelového domu a na účtu 042 hodnotu zateplení fasády. V roce 2010 převedlo družstvo do osobního vlastnictví 30 % bytů, ale o snížení majetku neúčtovalo. Podle zákona bylo většinovým vlastníkem budovy do doby, než se sníží jeho podíl pod 25 %. Má být na účtu 021 účtováno o snížení majetku o byty převedené do osobního vlastnictví nebo ne? Pokud se má účtovat o snížení majetku družstva (snížení o spoluvlastnické podíly další spoluvlastníků společných částí domu, kteří mají byty v osobním vlastnictví), jak se vypočítá účetní hodnota bytů, které byly převedeny do OV?
Vydáno: 19. 09. 2011
Počáteční rozvaha bytového družstva k 1. 1. 2011 vykazuje kromě jiného tyto zůstatky: 021=11 mil., 429 = 1,6 mil., 081 = 0 Kč, 411 = 70 tisíc Kč, 413 = 10,8 mil., 427 = 1 mil, 431 = 1,3 mil. Bytové družstvo uvažuje převést postupně všechny byty do osobního vlastnictví a statutární orgán tvrdí, že nic nemají jen zálohy na media, které platí dodavatelům. Ve fondu oprav je evidován zůstatek 1 mil., který ale družstvo též nemá. Na běžném účtu je cca 700 tis. Kč. Dodavatelsky vedené účetnictví účtovalo dle neúplných podkladů družstva. Otázky: 1) Jak snížit účet 021 o byty, které převedlo družstvo do osobního vlastnictví svým členům ? (prosím o kontaci) 2) Po zaúčtování hospodářského výsledku proti neuhrazené ztrátě zůstane ještě ztráta cca 0,3 mil. Je možno zaúčtovat tuto ztrátu proti fondu oprav (účet 427?) nebo lze použít proti neuhrazené ztrátě účet 413? 3) Jak se likviduje účet 413 fond družstevní výstavby ve výši 8,9 mil. a fond členských podílů ve výši 2 mil. Kč?
Vydáno: 19. 09. 2011
Jsme soukromá škola s. r. o., která uzavřela smlouvu o pronájmu na dobu určitou do 31. 7. 2014. Prosím o vysvětlení § 9 zák. 116/1990 Sb., kde v odst. 3 je stanoveno: Nájemce může písemně vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu určitou před uplynutím sjednané doby, jestliže a) ztratí způsobilost k provozování činnosti, pro kterou si nebytový prostor najal. Konkrétně jde o to co se rozumí \\\"ztrátou způsobilosti\\\". Vzhledem k malému počtu studentů a tudíž k nedostatku finančních prostředků jsme nuceni k likvidaci naší školy. Škola bude sloučena s jinou školou nebo zrušena. Můžeme tedy dát vypovědět smlouvu dle § 9 odst. 3 písm. a) zákona č. 116/1990 Sb.? Je to dostatečný důvod resp. ztráta způsobilosti, nebo nám hrozí, že pronajímatel může po nás požadovat nájemné až do doby stanovené ve smlouvě tj. do 31. 7. 2014?
Vydáno: 05. 09. 2011
Spol. s r. o. (2 společníci) vlastní bytový dům, v němž jsou dle kolaudace 3 byty a 1 patro kanceláří. Tento dům chce společnost prodat. Lze najít nějakou cestu k tomu, aby odvod daní z prodaného domu byl co nejmenší? Slyšela jsem, že když bude v domě někdo přihlášen k trvalému pobytu, tak by byly daně nižší. Lze převést dům do osobního vlastnictví společníků, tak aby v katastru nemovitostí byli uvedeni jako vlastníci-fyzické osoby? Prosím o radu jak firmě pomoci dle pravidel.
Vydáno: 29. 06. 2011
Otec vlastní několik bytů, které pronajímá (je tedy vlastníkem). Protože má s pronájmem spoustu starostí, hodlá tyto byty pronajmout jedné osobě, a to synovi. Ten by si sám „sháněl“ nájemce (pravděpodobně by šlo o podnájemní smlouvu mezi synem a nájemcem). Může otec pronajmout byty synovi za nižší cenu, než za kterou syn byty pronajímá? Například otec pronajme byt synovi za 100 Kč/1 m2 a syn nájemcům za 200 Kč/1 m2. Víme, že se jedná o spojené osoby, ale otec se tak „zbaví“ veškerých činností, které jsou s nájem spojené. Otec i syn by příjmy zdaňovali v § 9 ZDP a jako výdaje by uplatňoval otec 30% a syn skutečné výdaje (včetně odpisů za byty). Je to možné?
Vydáno: 21. 06. 2011
Společenství vlastníků bytových jednotek, právnická osoba vedoucí účetnictví, neplátce DPH. Pokud od 1. 1. 2012 tento subjekt přijme služby spočívající v opravě či zateplení fasády, výměny oken, opravy střechy a lodžií včetně výměny zábradlí, bude se na něj vztahovat tuzemský reverse charge a bude se tak muset, s ohledem na § 108 odst. 1 písm. i) zaregistrovat jako plátce daně?
Vydáno: 21. 06. 2011