Ing. Kateřina Kurková - strana 8

Jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Vydávám vstupenky (max. do 10 000 Kč), na kterých je kromě jiných náležitostí napsáno: Cena je včetně 20% DPH. Zajímalo by mě, zda by stačilo, kdyby tam bylo napsáno: „Cena je včetně platné základní sazby DPH“. V případě, že ano, kde najdu oporu v zákoně. Jde mi o to, abych nemusela každý rok měnit vstupenky. Zároveň, zda lze na již vytištěných vstupenkách přeškrtnout 20 % a napsat 21 %?
Vydáno: 19. 11. 2012
Jaké činnosti pediatra nepodléhají osvobození od DPH podle § 58 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty? Konkrétně se mi jedná např. o vystavení potvrzení pro účely vystavení řidičského oprávnění apod. Dále se jedná o skutečnost, že má pediatr nakoupeny očkovací látky, které nejsou v povinném očkovacím kalendáři a pacient za očkovací látku pediatrovi platí určitý finanční obnos. Dalším příkladem je platba zubaři za plomby a jiný zubařský materiál, který pacient opět hradí.
Vydáno: 12. 11. 2012
Fyzická osoba má v majetku zařazený osobní automobil, který využívá i pro osobní potřebu. Na toto vozidlo využije paušál 4 000 Kč/měsíc. Dále může dát do nákladů 80 % nákladů na opravy, odpisy, silniční daň v plné výši. Neuplatňuje náklady na pohonné hmoty a parkovné. DPH u faktur např. za opravy dá v jednotlivých čtvrtletích v plné výši? Podnikatel vede daňovou evidenci a je plátce DPH.
Vydáno: 12. 11. 2012
Naše firma podnikající v zemědělství občas řeší vstup na pozemky a poškození porostů a meliorací. V této souvislosti fakturujeme dohodnutou náhradu škody. Prosím o informaci, zda tato náhrada podléhá zdanění DPH?
Vydáno: 07. 11. 2012
Při stavbě nové nemovitosti bylo uplatněno celé DPH na vstupu, neboť účelem byl následný prodej nemovitosti. Po kolaudaci nemovitosti však nemovitost nebyla prodaná, ale došlo k uzavření nájemních smluv, z toho 1/4 nájemců jsou plátci DPH a 3/4 jsou neplátci. Plátcům bude nájemné fakturováno s DPH, neplátcům bez DPH (osvobozené plnění). Bude nutno část DPH, které bylo v průběhu stavby uplatněno, vrátit v rámci přiznání k DPH za poslední kalendářní měsíc? O jakou část DPH se bude jednat? Bude se při výpočtu této části vycházet z koeficientu vypočteného podle § 76? O výpočtu pojednává i § 78, jak prakticky bude tento výpočet proveden? Vycházejme např. ze situace, kdy na konci roku při přepočtu koeficientu bude jeho výše 0,75 a uplatněné DPH činí 500 000 Kč, a je to následující rok po uplatnění.
Vydáno: 05. 11. 2012
Plátce DPH, fyzická osoba začala pronajímat jiné osobě (právnická, plátce DPH) osobní automobil. Osobní automobil nemá fyzická osoba v obchodním majetku. Musí osobní automobil pronajímat s DPH? Pronájem bude zdaňovat v rámci § 9 zákona o dani z příjmů.
Vydáno: 05. 11. 2012
Jaká sazba daně se účtuje při montáži infrasauny do bytu? Podle jakého ustanovení?
Vydáno: 05. 11. 2012
Dle § 10 odst. 3 písmeno a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, jsou příjmy z příležitostných činností nebo příležitostného pronájmu osvobozeny od daně, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč. Jak tento paragraf funguje v praxi? Pokud např. půjdu nějaké firmě vypomoct pouze jednou v roce (úklid, inventarizace atd.) a příjem z této jednorázové, příležitostní činnosti nepřesáhne 20 000 Kč, tzn. nemusím tento příjem zahrnout do daňového přiznání?
Vydáno: 29. 10. 2012
Čerpání daňové rezervy na opravu majetku. Část opravy bude dělána externě firmou, ale část našimi pracovníky, včetně nákupu nějakého materiálu. Bude tato vlastní oprava čerpáním rezervy nebo budou čerpáním rezervy pouze faktury od externí firmy?
Vydáno: 29. 10. 2012
Firma vystavila fakturu za servisní práce na PC, tonery a natažení datových kabelů v prodejně, u všechny tato plnění vyfakturovala s 20% DPH. Zajímá mě, zda natažení datových kabelů nepatří mezi stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti bez DPH?
Vydáno: 22. 10. 2012
Prosím o odpověď na otázku místa zdanitelného plnění při pronájmu osobního automobilu vlastněného českou společností s ručením omezeným, plátcem DPH, fyzické osobě, neplátce daně s trvalým pobytem ve Francii, s místem užívání dopravního prostředku ve Francii. Automobil je předán nájemci v České republice a je jím zde (v ČR) užíván v září 2012. Následně je vozidlo převezeno po vlastní ose do Francie, kde bude dále používáno. Při příjezdu do ČR a zdejším pobytu například 14 dní, podléhá tento pronájem pravděpodobně DPH s místem uskutečnění zdanitelného plnění v ČR?
Vydáno: 22. 10. 2012
  • Článek
Osvobozené plnění Ing. Kateřina Kurková Společnost s r. o., plátce DPH, nestátní zdravotnické zařízení – provádí laboratorní rozbory krve a mimo jiné i různé testy na drogy. S ohledem...
Vydáno: 20. 09. 2012
  • Článek
Příspěvek na stravování Ing. Kateřina Kurková Stravování pro své zaměstnance firma zajišťuje prostřednictvím stravenek v nominální hodnotě 70 Kč. Faktura za stravenky vypadá např. takto: * 240 ks stravenek...
Vydáno: 20. 09. 2012
Právnická osoba, plátce DPH, v bytovém domě (dle ustanovení par. 48) provedla technické zhodnocení - nástavba nebytových prostor - kanceláře. I po provedeném technickém zhodnocení zůstává stavba bytovým domem. Jaká se uplatní sazba daně v případě technického zhodnocení, když se jedná o nebytové prostory?
Vydáno: 19. 09. 2012
Společenství vlastníků pronajalo část střechy telefonnímu operátorovi za účelem umístění technologických kabinetů a jejich příslušenství. Dále SVJ pronajímá společný prostor fyzické osobě, která v něm má umístěnu dílnu na výrobu žaluzií. Dle mého názoru by tyto příjmy měly být příjmy vlastníků, které budou po ukončení roku jednotlivým vlastníkům vyčísleny podle velikosti jejich spoluvlastnického podílu a vlastník je bude danit jako příjem z pronájmu. Tyto příjmy se po ukončení roku a odsouhlasení účetní závěrky převádějí do přijaté dlouhodobé zálohy na opravy. Dále SVJ soudně uplatnilo pohledávku za vlastníkem, který nehradil své předepsané platby. Soud v rozsudku k dluhu SVJ přiznal také nárok na úrok z prodlení. Bude úrok z prodlení příjmem SVJ, který podléhá dani z příjmu, nebo bude příjmem vlastníků? SVJ má také příjmy z úroků ze spořicího účtu, které budou v následujícím období použity v souladu s § 20 odst.7 Zákona o daních z příjmů. Je tento postup správný?
Vydáno: 17. 09. 2012
  • Článek
Účetní hodnota převáděných bytů z družstva do osobního vlastnictví dotaz č. 1027/11 Ing. Kateřina Kurková Bytové družstvo vykazuje k 31. 12. 2010 v rozvaze kromě jiného na účtu 021...
Vydáno: 29. 08. 2012
OSVČ se živnostenským listem v ČR (zedník), trvalé bydliště v ČR, provádí zednické práce pro firmy nebo fyzické osoby v Německu. Předpokládám, že se jedná o daňového rezidenta ČR. Za svou činnost vystavuje faktury v EUR, platby probíhají hotově ve stejné měně a výši. Výdaje uplatňuje procentem z příjmů. Jiné příjmy zatím nemá, může mít příjmy ze své živnosti za práce v ČR. Postupuje ve svém zdaňování příjmů správně s ohledem na mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění? Plátcem zdravotního a sociálního pojištění je také rovněž samotný poplatník v ČR. Žádné jiné pojištění a zdanění na území cizí země nemá, ani za něj nikdo nic neodvádí.
Vydáno: 20. 08. 2012
Společnost s. r. o. má na účtu č. 365 evidován závazek k bývalému společníkovi, který poskytl půjčku do společnosti a na účtu 379 závazek za nákup nemovitosti od fyzické osoby (jedná o stejnou osobu, ale nemovitost prodával bývalý společník jako fyzická osoba společně s manželkou). Má úhrada některého z těchto závazků přednost před tím druhým?
Vydáno: 20. 08. 2012
Bytové družstvo, člen SVJ, neplátce DPH, vlastník nebytového prostoru, uzavřelo smlouvu o převodu vlastnictví nebytové jednotky a spoluvlastnického podílu k pozemku a spoluvlastnického podílu na společných částech domu dle § 6 zák. č. 72/1994 Sb., se vzniklým SVJ, (v souladu s § 9 zákona č. 72/1994 Sb.). Hlasováním členské schůze bylo rozhodnuto o bezúplatném převodu nebytové jednotky. Nebytová jednotka byla oceněna znalcem na 650 000 Kč za nebytový prostor a 16 000 Kč za podíl na pozemku. V účetnictví Bytového družstva je nebytový prostor evidován za 70 000 Kč a příslušející pozemek za 25 000 Kč. Kdo z právnických osob a jaké daně bude platit?
Vydáno: 30. 07. 2012
Jsme s. r. o. a vedeme účetnictví a máme 13 zaměstnanců. Mzdy pro své zaměstnance zpracováváme sami. Vyslali jsme na odborný jednoměsíční kurz \\\"Mzdové účetnictví\\\" jednoho zaměstnance. Je možné dát do daňově uznatelných nákladů daňový doklad, kde nám fakturují za odborný rekvalifikační kurz mzdového účetnictví? Po absolvování dle sdělení obdrží zaměstnanec osvědčení o rekvalifikaci akreditované Ministerstvem školství, které prý nahrazuje školní vzdělání. Z hlediska DPH je na faktuře napsáno, že plnění je osvobozeno od DPH dle § 51 zákona o DPH bez nároku na odpočet.
Vydáno: 18. 07. 2012