Dokumenty - strana 38

Dva podnikatelé, fyzické osoby, vedoucí daňovou evidenci, plátci DPH doposud podnikají v rámci společnosti(dříve sdružení). Pověřením vedení daňové evidence je jeden z nich s tím, že on za oba společníky vystavuje faktury a obdobně na něj jsou vystavené faktury od dodavatelů. Postupujeme podle informace GFŘ k uplatňování DPH u společností od 1. 7. 2017. Tedy druhý ze společníků svůj podíl na uskutečněných plnění prvnímu společníkovi vyfakturuje a obráceně – první společník vyfakturuje podíl na přijatých plněních druhému společníkovi. Tím se ale společníkovi, pověřeným vedením evidence „uměle“ zvýšil obrat o část zdanitelných plnění, které vyúčtovává jako podíl na přijatých plnění na druhého společníka. Obrat tohoto prvního společníka přesáhl v roce 2023 obrat 25 mil. Kč. Kdybychom ale nebrali v potaz obrat z vyúčtování na druhého společníka, obrat by byl pod 20 mil. Kč. Je možné obrat z vyúčtování na druhého společníka vyloučit při posuzování obratu pro účely stanovení „účetní jednotky"? Být účetní jednotkou a vedení účetnictví nechceme, proto tento dotaz, případně rada, co s tím, pokud nějaká je? 
Vydáno: 06. 03. 2024
Společnost uzavře s obdarovaným smlouvu darovací na finanční příspěvek na pořízení specializovaného invalidního vozíku, ovšem smlouva je formulována tak, že dárce pošle svého člověka, který natočí propagační video, které bude propagovat výrobek dárce na sledování vozíku a jeho převrácení. Předmětem daru jsou finanční prostředky, které následně využije na koupi jím vybraného vozíku. Hodnota daru je 6 000 EUR. Kdyby se jednalo o pouhý dar, byl by na jeho straně osvobozen dle § 4a písm. j) zákona o daních z příjmů. Zde si ale nejsme jisti, zda se spíše nejedná o příjem z reklamy a neměl by být daněn dle § 10 jako ostatní příjem.
Vydáno: 06. 03. 2024
Zaměstnavatel vyplácí zaměstnancům stravovací paušál ve výši 203 Kč/směna. Částku 86,80 Kč nad osvobozený limit (116,20 Kč) zahrne při výpočtu mzdy do základu daně, SP a ZP. Jako součást čisté mzdy se tedy vyplatí zaměstnanci 179,91 Kč. a) Jaká částka bude součástí vyměřovacího základu pro výpočet průměru na další období a z toho bude vypočítaná náhrada mzdy za prvních 14 kal. dní nemoci? b) Bude částka 86,80 Kč uvedena v příloze k nemocenské dávce NEMPRI spolu s ostatními příjmy? c) Bude částka 86,80 Kč uvedena na ELDP spolu s ostatními příjmy? d) Bude částka 86,80 Kč součástí potvrzení o zdanitelných příjmech?
Vydáno: 06. 03. 2024
Absolventka Vysoké škole ekonomické v Praze, fakulty Financí a účetnictví, obor Účetnictví a finance podniku. V roce 2012 ukončila studium v systému certifikace účetních Svazu účetních ČR s certifikátem Účetní expert a IFRS specialista a v roce 2017 se stala daňovou poradkyní. Místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních, členka Komory daňových poradců, Jihočeské hospodářské komory a dvojnásobná vítězka soutěže Era Účetní roku v letech 2011 a 2012. Zkušenosti v různých typech účetních jednotek od bytových družstev a SVJ přes české a mezinárodní obchodní společnosti po zdravotní pojišťovnu promítá do své autorské činnosti. V posledních letech provozuje vlastní účetní kancelář, poskytuje účetní a daňové služby živnostníkům, menším obchodním společnostem, ale i neziskovým organizacím.
Sledujeme za vás: Pracovníci Finanční správy v březnu vyrazí do terénu a pomohou lidem s vyplňováním daňových přiznání. Do 15. března 2024 si můžete nechat aktivovat službu zasílání informací pro placení daně z nemovitostí na e-mail. Od 1. dubna 2024 se rozšíří povinné ručení např. na elektrické koloběžky či Segwaye. Vláda by měla do konce března projednat důchodovou reformu.
Vydáno: 06. 03. 2024
Společnost doposud časově rozlišovala přes účty 381, 383 náklady bez ohledu na jejich částku („významnost" vzhledem k výši obratu společnosti - obrat přibližně 32 mil. Kč). Od roku 2024 by ráda od časového rozlišení upustila a rozlišovala jen to co je nutné s ohledem na pokyn GFŘ. Přes účet 381 doposud časově rozlišujeme např.: fakturace od dodavatele za předplacení inzerce práce na portálech JOB, PRACE, dále různá pojištění (a to: pojištění majetku, odpovědnosti, pojištění aut, pojištění manažerů), hostingy pro domény a nájemné za nebytové prostory. Částky kromě nájemného, které je 45 000 Kč, se pohybují do hodnoty 30 000 Kč bez DPH. Je možné účtovat o nákladu až v době, kdy bude zaplacen? Je možné stanovit směrnicí, že jen některé náklady budeme časově rozlišovat, protože společnost některé náklady přeúčtovává, takže je chce časově rozlišit?
Vydáno: 05. 03. 2024
Jsem plátce DPH a v roce 2002 jsem koupila vozidlo bez možnosti odpočtu DPH, zařadila jsem ho do obchodního majetku a letos vozidlo prodávám, předpokládám, že bez DPH. V jakém řádku v daňovém přiznání se prodej objeví?
Vydáno: 05. 03. 2024
Předmětem podnikání OSVČ je překladatelská a tlumočnická činnost a mimoškolní výchova a vzdělávání. Faktury vystavuje za lekce českého jazyka. Nyní OSVČ zaplatila zdokonalovací kurz k výuce ČJ na Ústavu jazykové a odborné přípravy na Univerzitě Karlově. Tento kurz je akreditovaný MŠMT. 1) Je úhrada tohoto zdokonalovacího kurzu daňově uznatelná? 2) Pokud by po absolvování kurzu uhradila OSVČ poplatek za zkoušku ověřující vzdělání, byl by tento poplatek daňově uznatelný?
Vydáno: 05. 03. 2024
S. r. o., plátce DPH, nakupuje a prodává krmné obilí. Pokud bude základ daně do 100 000 Kč, sazba DPH bude 12 %? Další položkou na faktuře je přeprava tohoto obilí, jaká u ní bude sazba DPH? Tuto přepravu zajišťujeme soukromým přepravcem, na jeho faktuře je sazba DPH 21%. Pokud základ daně překročí 100 000 Kč a bude použit režim přenesené daňové povinnosti, s jakou sazbou DPH bude přeprava?
Vydáno: 05. 03. 2024
Společnost s r. o. nakoupila zboží z EU v režimu reverse charge. Jak postupovat, pokud jedna faktura za zboží byla vystavena (DUZP) 9. 1. 2024 a druhá faktura byla vystavena (DUZP) 19. 1. 2024? Obě faktury jsme obdrželi dne 29. 2. 2024 s upomínkou, že nejsou uhrazené. Jaký den máme použít pro přepočet faktur (pro přepočet faktur používáme denní kurz k DUZP)? Pokud použijeme pro přepočet kurz k datu vystavení faktur (tedy 9. 1 .2024 a 19. 1. 2024), můžeme uvést tyto faktury v přiznání k DPH a KH ve 2/2024? 
Vydáno: 05. 03. 2024
Klient A prodal firmě ze 3.země 3D tiskárnu. Prošlo celnicí, vykázali jsme jako vývoz. Zanedlouho vrátili vadnou část stroje, prošlo to přes celnici, kde vykázali přibližnou cenu dílu, v ČR došlo k opravě a zdarma bylo posláno zpět. Jak toto vykázat v DPH prosím? Prvotní vývoz je jasný, ale jak dále? 
Vydáno: 05. 03. 2024
Jsme zemědělské družstvo, prodali jsem starou vrátnici (budovu), která byla v majetku družstva už X let. Je podepsaná kupní smlouva, proběhl vklad do katastru, peníze jsou připsané na našem účtu. Jak správně zaúčtovat a vystavit fakturu? co DPH? Jedná se o můj první takovýto případ, moc vám děkuji za případné rady. Zemědělské družstvo je plátce DPH, kupující je obec a není plátcem DPH, na nemovité věci nebyly realizované žádné stavební úpravy (máme samostatnou inventární kartu)
Vydáno: 05. 03. 2024
Fyzická osoba, která uplatňuje paušální výdaje, bude zahrnovat do příjmů fakturu vystavenou v prosinci, ale zaplacenou v lednu 2024, nebo má tento příjem zahrnout do příjmů v roce 2024?
Vydáno: 05. 03. 2024
OSVČ plátce DPH chce ukončit činnost jako OSVČ a chce si založit sro a podnikat přes sro. Do sro chce vložit automobil, který má v majetku OSVČ a u kterého si uplatnil odpočet DPH. Jak má postupovat? Je správně nechat ocenit auto znalcem, k této ceně připočítat DPH, vystavit doklad o použití a odvést DPH? Jako sro si pak uplatní nárok na odpočet dle dokladu o použití. Co se týká odepisování bude sro pokračovat v daňovém odepisování jak by odepisoval původní vlastník. Je to tak správně? Pokud ne, jaký se správný postup? 
Vydáno: 05. 03. 2024
Společnost má závazky vůči jednomu věřiteli po lhůtě splatnosti 3 a více let. Tyto závazky byly postoupeny věřitelem na postupníka – tedy závazky společnosti trvají, ale vůči jinému subjektu. Závazky nejsou věřitelem vymáhány. Společnost by je tedy měla zřejmě „dodanit“, protože byla promlčena lhůta k jejich vymáhání? Nebo se tato lhůta na promlčení závazku/pohledávky počítá znovu ode dne jejího postoupení?
Vydáno: 05. 03. 2024
Plátce DPH prodal v roce 2023 zboží s 15% DPH. Zákazník v roce 2024 zboží reklamuje a reklamace je vyřízena tak, že se zákazníkovi vadný kus vymění za nový. V roce 2024 je ale toto zboží už v sazbě 12% DPH. Je nám jasné, že opravný daňový doklad má mít stejné sazbu jako původní daňový doklad. V případě popsané reklamace ale běžně vystavuje opravný DD a nový daňový doklad na nový kus a provedeme zápočet. V tu chvíli bychom ale měli vystavit nový doklad se sazbou 12%. Tím ale vznikne přeplatek ve výši rozdílu daní na opravném DD a novém daňovém dokladu, což by znamenalo tento rozdíl zákazníkovi vrátit. Opačný problém by byl kdyby sazba daně byla vyšší než původní, tam by měl zákazník naopak nedoplatek. Obě varianty jsou ale z obchodního pohledu nesprávné, rozdíl by vznikat neměl. Jak takovou situaci řešit z pohledu ZDPH správně?
Vydáno: 05. 03. 2024
Společnost X uzavřela na začátku roku 2023 smlouvu s dodavatelem o poskytnutí služby týkající se dohledu nad stavbou za rok 2023 (konkrétně dohled manažera nad stavbou, komunikace se stavbou apod.). Celá cena za tuto práci je odsouhlasena a vyúčtována až po předání a to 22.1.2024. Vstupuje tento náklad do ceny pořízení roku 2023 a pokud ano budu účtovat 042/389 nebo jde o technické zhodnocení či přímý náklad účtovaný na 518 až v roce dokončení tj. v 01/2024? Z pohledu DPH uvádím jako součást ř. 47 přiznání 12/2023 nebo 01/2024? a to konkrétně (zmiňovanou stavbu společnost X zařadila do užívání k 31.12.2023).
Vydáno: 05. 03. 2024
Trvale žiji v ČR, kde mám české občanství a trvalý pobyt. V roce 2023 jsem prodal nemovitost ve své rodné zemi v Mexiku (nejedná se o byt, jedná se o obchodní prostor). V Mexiku byl příjem zdaněný a daň zaplacená. Musím tyto příjmy vykazovat v českém daňovém přiznání a znova zdanit? 
Vydáno: 05. 03. 2024
Jsem zaměstnanec na HPP a za rok 2023 jsem obdržel ze zahraničí dividendy v hrubé výši 15 000 Kč a současně příjem z prodeje akcií za 70 000 Kč. 10 měsíců jsem byl nemocný. Zaměstnavatel mi roční zúčtování daně za rok 2023 dělat nebude. Mám povinnost podávat daňové přiznání (kvůli vrácení daně) a pokud ano mám tam zahrnovat příjmy z dividend a akcií?
Vydáno: 05. 03. 2024
Subjekt vlastní polovinu nemovitosti, kterou pronajímá a odepisuje. V roce 2023 další čtvrtinu zdědil a druhou čtvrtinu dokoupil. Jedná se, co se týká nemovitosti o nový odpisovaný objekt? 1/4 odepisuji z kupní ceny a druhou odepisuji z odhadní ceny?
Vydáno: 05. 03. 2024