Zvláštní režim DPH - strana 7

Společnost s. r. o. se zabývá nákupem a následným prodejem zboží, především strojů a zařízení. Je plátce DPH. Nyní bude kupovat gastro vybavení v hodnotě cca 400 000 Kč od s. r. o., které není plátce DPH a dále jej budeme prodávat plátci DPH. Jak bude vypadat vystavená faktura? Bude na faktuře též DPH 0 a odvedené DPH pouze z přirážky? U aut používáme zvláštní režim dle § 90 odst. 14 ZDPH, ale lze toto použít i u strojů? Navíc se jedná o stroje nové, nikoli použité, tudíž nevím zda věta zvláštní režim-použité zboží je v pořádku?
Vydáno: 25. 09. 2017
  • Článek
Rozsudek soudního dvora Evropské unie ze dne 18. ledna 2017, ve věci C-471/15 , Sjelle Autogenbrug, dosud neuveřejněn v Úředním věstníku.
Vydáno: 18. 08. 2017
Tuzemská s. r. o. nakupuje automobily ze zahraničí. Na faktuře od dodavatele je uvedeno, že je zboží prodáváno ve zvláštním režimu pro obchodníky s použitým zbožím. Předpokládám, že tento režim lze převzít i v ČR a při následném prodeji v tuzemsku odvést DPH pouze ze ziskové přirážky. Na fakturu uvést poznámku o zvláštním režimu a daňový základ a DPH na faktuře neuvádět. Je má domněnka správná? Dále bych se k tomu chtěla zeptat, jak je to s tímto zvláštním režimem v okamžiku, kdy je automobil do ČR dopraven a tím vzniknou tuzemské s. r. o. náklady. Případně je automobil v ČR přihlášen do registru vozidel a s tím je spojena nutnost provést TP a emise. Lze i na takový automobil uplatnit zvláštní režim obchodníka s použitým zbožím a nebo tím, že vlastně není automobil prodáván v nezměněném stavu (je dopraven do ČR nebo je v ČR přihlášen), už se musí fakturovat při prodeji v ČR včetně DPH z celého daňového základu?
Vydáno: 04. 08. 2017
Společnost s r. o., plátce DPH, nakupuje použitou elektroniku (telefony apod.) od neplátců DPH (fyzických osob nepodnikajících). Toto zboží se svojí marží prodává dále plátcům DPH i neplátcům DPH. Jak to bude s DPH?
Vydáno: 20. 06. 2017
Společnost, plátce DPH, koupí auto z jiného státu EU, některé auta jsou s DPH, a některé ne. Podle čeho se rozlišuje zda je auto odpočtové, nebo neodpočtové?
Vydáno: 26. 05. 2017
Z aukce z Německa jsme nakoupili vozidlo. Na toto vozidlo přijdou 3 faktury. Jedna samostatně na vůz je ve zvláštním režimu (německý § 25), ostatní 2 jsou za užití aukční plochy a poplatky, tyto faktury jsou vyfakturovány v běžném režimu. Vozidlo je koupeno jako zboží a určeno k dalšímu prodeji my jsme prodejci s použitým zbožím. Při prodeji budeme pokračovat ve zvláštním režimu tj. odvod DPH z přirážky. Budou do vstupní ceny vstupovat všechny 3 faktury, nebo budeme zdaňovat rozdíl mezi fakturou pouze na vůz a prodejní fakturou a ostatní dvě faktury budou jako vedlejší náklady ?
Vydáno: 26. 05. 2017
Fyzická osoba je identifikovanou osobou, poskytuje elektronické služby, které spadají pod MOSS. Je tato osoba povinna účtovat DPH nepodnikajícím osobám z jiných členských států nebo tím, že není plátce DPH se na ni toto nevztahuje? Musí fakturovat a platit DPH z elektronických služeb poskytovaných osobám nepodnikajícím ze třetích zemí?  Podnikatel dále provozuje webové stránky, které obsahují určité informace. Aby si klient mohl tyto informace přečíst, musí zaplatit členství pro tyto webovky. Je toto služba podléhající MOSS (elektronická služba?)  
Vydáno: 17. 05. 2017
  • Článek
Závazné posouzení v daňovém řízení je institutem, který je obecně upraven zákonem č. 280/2009 Sb. , daňový řád. Podle zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ), je možno v návaznosti na úpravu v daňovém řádu požádat o závazné posouzení určení sazby daně u zdanitelného plnění a dále také o závazné posouzení pro použití režimu přenesení daňové povinnosti. K vydání rozhodnutí o závazném posouzení určení sazby DPH i rozhodnutí o závazném posouzení pro použití režimu přenesení daňové povinnosti je zákonem o DPH zmocněno Generální finanční ředitelství (GFŘ).
Vydáno: 17. 05. 2017
Česká s. r. o., neplátce DPH, nakoupila vozidlo/nákladní automobil - rok výroby 2009/od nizozemské společnosti, plátce DPH. Na tento nákladní automobil byl nizozemskou společností uplatněn zvláštní režim. Cena uvedená na faktuře 16 000 EUR. Stane se česká s. r. o. na základě tohoto obchodního případu identifikovanou osobou v ČR? Bude se do obratu /326 000/ počítat pouze přirážka ve zvláštním režimu nebo celková částka fakturovaná nizozemskou společností.
Vydáno: 17. 03. 2017
  • Článek
Společnost s r. o. nakoupí bez DPH automobil veterán do své sbírky. Jedná se o poškozený vůz. V průběhu doby rozhodně delší než jeden rok provede na něm opravy a úpravy tak, aby byl provozuschopný a vzhledově co nejbližší vozu v původním (výrobním) stavu. Při těchto úpravách a opravách, vedoucích k jednoznačnému zhodnocení uvedeného sbírkového předmětu, si bude z faktur dodavatelů za prováděné opravy a úpravy a nakoupené díly provádět odpočty DPH. Po dosažení cílového stavu automobilu dojde s největší pravděpodobností k jeho prodeji. Jak to bude s DPH při prodeji automobilu?
Vydáno: 23. 02. 2017
  • Článek
Režim přenesení daňové povinnosti v roce 2017 Ing. Václav Benda Režim přenesení daňové povinnosti na příjemce zdanitelného plnění byl zaveden s účinností od 1. 4. 2011 a v dalších...
Vydáno: 23. 02. 2017
Cestovní kancelář provádí tzv. inspekční cesty, aby si ověřila provozní, profesionální přístup zaměstnanců. Je tento náklad uznatelný pro výpočet přirážky ve zvláštním režimu DPH podle § 89?
Vydáno: 08. 02. 2017
CK nakoupí skipasy a prodává je jiné CK v tuzemsku. Může použít zvláštní režim?
Vydáno: 26. 01. 2017
S. r. o., plátce DPH, koupila použitý mobilní telefon celkem za 4.300 Kč. Dodavatel (taktéž plátce DPH) na fakturu nevyčíslil DPH, pouze uvedl větu, že produkty jsou prodávány ve zvláštním režimu dle § 90 zákona o DPH, a to se sazbou 21 %. Mám povinnost DPH vyčíslit, vstupuje tento doklad do přiznání k DPH a kontrolního hlášení, popř. jiného dokumentu. Nebo tento doklad beru jako by byl od neplátce DPH a částka uvedená na faktuře vstupuje celá do nákladů? 
Vydáno: 10. 01. 2017
Společnost koupila v roce 2014 použitý automobil ve zvláštním režimu z Německa za cenu 204.000 Kč. V roce 2016 ho prodává za cenu 250.000 Kč. Je správná úvaha, že 204.000 Kč bude bez DPH a ze zůstatku bude 38.016 Kč základ daně a 7.984 Kč bude DPH? 
Vydáno: 02. 01. 2017
Když s. r. o. (plátce DPH) nakoupí nový automobil od neplátce DPH jako zboží, které chce dále prodat, jak bude vypadat vystavená faktura na toto prodané zboží? 1. Bude též bez DPH a DPH bude vyčísleno pouze z přirážky? 2. Má na vystavené faktuře být uvedena nějaká věta, kdy by prodej patřil do některého zvláštního režimu? 3. A jak správně zařadit fakturu do přiznání k DPH (na jaké řádky) a do kontrolního hlášení (sekce + režim)?
Vydáno: 02. 01. 2017
S. r. o., neplátce DPH, má koncesi cestovní kanceláře a prodává hlavně cestovní služby do třetích zemí. Od letecké společnosti či od jiné cestovní kanceláře zakoupí letenky - tzn. že letenky i zaplatí a tyto pak prodá svým českým klientům jako jedinou cestovní službu do třetí země. Stává se, že si po nějaké době titíž klienti ještě přiobjednají ubytování v zemi příletu. Cestovní kancelář tedy ubytování sama zakoupí a následně ho klientovi prodá - opět jako jedinou cestovní službu. V některých případech si klient koupí letenku i ubytování do třetích zemí najednou. Nic jiného ve třetích zemích CK nezajišťuje. CK dále v miniálním množství prodává podnikatelům služební cesty do EU. Tzn. že dle jejich objednávek sama zakoupí letenku, ubytování, případně zaplatí pronájem vozu a poplatky za účast na konferenci. Toto vše pak podnikateli prodá jako služební cestu. V několika případech i CK prodala ubytování či letenku občanům ČR jako rekreaci v EU. 1) Co všechno z poskytovaných služeb v EU a třetích zemích se započítává do obratu pro povinnou registraci DPH? 2) Není nákup nějaké služby související se služební cestou důvodem pro registraci identifikované osoby k DPH? 3) V případě, že by cestovní kancelář byla plátce DPH, co by spadalo do zvláštního režimu a co ne, a kam by se v přiznání uváděla letenka a ubytování související se třetími zeměmi?
Vydáno: 07. 12. 2016
Prosím o radu, jak postupovat u vystavené faktury na prodej zboží (s. r. o., plátce DPH) ve třech případech, pokud se jedná o: Automobil, který jsme nakoupili od neplátce DPH. Je správně, že i my budeme tento automobil prodávat v tzv. zvláštním režimu bez DPH, resp. vypočteme pouze DPH z přirážky? Pokud ano, na jaký řádek daňového přiznání k DPH se toto DPH bude uvádět a do jaké sekce kontrolního hlášení? Automobil, který jsme koupili sice od plátce DPH, ale vzhledem k jeho stáří 10 let, jsme opět koupili s DPH nula. Bude postup stejný jako v bodě A nebo se bude postupovat jinak? Opět nákup automobilu od neplátce, ale prodej se uskutečňuje ve stejné ceně jako nákup, tudíž nevzniklo žádné DPH z přirážky. Bude se v tomto případě na vystavené faktuře uvádět věta: "DPH z přirážky"? A tato faktura se bude či nebude uvádět do kontrolního hlášení nebo do přiznání k DPH?
Vydáno: 04. 11. 2016
  • Článek
Jak se projeví v kontrolním hlášení případ, kdy autobazar nakoupí ojetý automobil od občana ČR a prodá jej dál s přirážkou v režimu použité zboží dle § 90 zákona o DPH ? Nákupní cenu uvádí do ř. 26 přiznání a přirážku (s DPH shora) v řádku č. 1. Vystavené faktury jsou nad 10 000 Kč.
Vydáno: 25. 10. 2016
Klient, plátce DPH, nakupuje a prodává použitá vozidla ve zvláštním režimu dle § 90. Jak je to v případě, že u zakoupeného vozidla provede opravu a toto následně prodá - může na takto opravené vozidlo uplatnit při prodeji stále zvláštní režim? Je možné si uplatnit plně odpočet u faktur za nakoupené náhradní díly k tomuto opravovanému vozidlu? 
Vydáno: 24. 10. 2016